Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Comunicat de presa din partea Patriarhiei Romane (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7489)

cristiboss56 05.11.2009 18:43:40

Comunicat de presa din partea Patriarhiei Romane
 
Având în vedere creșterea rapidă a numărului de îmbolnăviri prin diferite tipuri de gripă, Patriarhia Română indeamnă ierarhii și clerul de la bisericile de mir și mănăstiri ca , împreună cu credincioșii mireni, în timpul sfintelor slujbe , să înalțe rugăciuni către Dumnezeu pentru sănătate, ocrotirea și izbăvirea de boală, pace , liniște și iertare de păcate, conform îndrumărilor din Liturghier ( Adunare de cereri la diferite trebuințe din viața omului ) . În același timp, în conformitate cu Protocolul de cooperare privind parteneriatul pentru asistență medicală și spirituală, încheiat între Patriarhia Română și Ministerul Sănătății Publice în luna iulie 2008, recomandările medicilor pentru prevenirea îmbolnăvirea prin diferite tipuri de gripă - transmise de către Patriarhia Română centrelor eparhiale - trebuie popularizate de preoții B.O.R. în rândul credincioșilor, pentru a proteja și cultiva sănătatea tuturor cetățenilor. De asemenea, recomandările medicale privind prevenirea îmbolnăvirilor de gripă vor fi aduse la cunoștința opiniei publice prin emisiuni și articole informative de către Centrul de Presă Basilica al Patriarhiei Române prin RADIO TRINITAS, TELEVIZIUNEA TRINITAS, publicațiile LUMINA și de paginj de internet www.patriarhia.ro

Cristian_S 05.11.2009 19:33:53

Patriarhia Romana a intrat intr-o capcana si contribuie astfel la campania de vanzare a vaccinului antigripal.
Probabil ca o sa apara pe viitor date legate afacerea "vaccinul" la care a contribuit din plin si guvernul nostru de "criza".

Cred ca Patriarhia Romana ar trebui sa fie mai atenta la demersurile "partenerilor" din guvern.

cristiboss56 06.11.2009 00:05:07

Citat:

În prealabil postat de Cristian_S (Post 179075)
Patriarhia Romana a intrat intr-o capcana si contribuie astfel la campania de vanzare a vaccinului antigripal.
Probabil ca o sa apara pe viitor date legate afacerea "vaccinul" la care a contribuit din plin si guvernul nostru de "criza".

Cred ca Patriarhia Romana ar trebui sa fie mai atenta la demersurile "partenerilor" din guvern.

Protocolul încheiat în anul 2008 , în iulie, este pentru toate situațile de urgență, pentru situațile speciale. În momentul când a fost semnat protocolul , nici nu exista această problemă ( situație ) a gripei "porcine" . Oricum în pliantele pregătitite de Patriarhie pentru situația actuală , nu se face referire la vaccinare, ci la măsurile de igienă personală , preventive. Vaccinarea oricum în România este o procedură greoaie, deficitară și se adresează în primă etapă cadrelor sanitare, medicale . Biserica , Patriarhia Română , nu promovează nici o campanie în vederea vaccinării . Situația din teritoriu este întradevăr alarmantă ( din punct de vedere al evoluției și a răspândirii mai ales în rândul copiilor și a tinerilor. Bulgaria deja semnalează peste 100.000 de cazuri , iar in Ucraina situația este ceva mai gravă, semnalându-se decese din cauza gripei. Ultimele știri privin evoluția din România, au fost afișate la Topicul "Noutăți de la agenția de Știri Basilica" .

Cristian_S 06.11.2009 01:25:21

Cristian, am participat la momentul respectiv la incheierea acelui protocol cu Ministerul Sanatatii si la comferinta de presa la care a fost ministrul Nicolaescu si pr. cons. Motoc. La momentul respectiv, intradevar s-a luat in calcul posibilitatea Bisericii de a ajuta la educatia sanitara a romanilor si la situatiile deosebite.
Eu cred ca toata aceasta tevatura cu gripa este initiata si alimentata din mai multe ratiuni economice si politice iar biserica ar trebui sa se delimiteze de propaganda pro vaccinare la care a aderat Ministerul Sanatatii. Este corect ca nu se promoveaza vaccinarea prin pliante si predici, insa participarea la campania asta de isterizare a populatie, cu siguranta va avea efecte pozitive si pt cei care-si doresc mentinerea ideii ca aceasta gripa este extraordinar de periculoasa si ca trebuie sa ne vaccinam neaparat ca sa fim siguri ca scapam.

Pana la urma, este o gripa, mai periculoasa, dar o gripa.....

ai2 06.11.2009 10:06:27

Citat:

În prealabil postat de Cristian_S (Post 179147)
Cristian, am participat la momentul respectiv la incheierea acelui protocol cu Ministerul Sanatatii si la comferinta de presa la care a fost ministrul Nicolaescu si pr. cons. Motoc. La momentul respectiv, intradevar s-a luat in calcul posibilitatea Bisericii de a ajuta la educatia sanitara a romanilor si la situatiile deosebite.

Era nevoie de un protocol pentru ca biserica sa-si puna problema educarii populatiei? Ce strategie avea biserica inainte?
Citat:

Eu cred ca toata aceasta tevatura cu gripa este initiata si alimentata din mai multe ratiuni economice si politice iar biserica ar trebui sa se delimiteze de propaganda pro vaccinare la care a aderat Ministerul Sanatatii. Este corect ca nu se promoveaza vaccinarea prin pliante si predici, insa participarea la campania asta de isterizare a populatie, cu siguranta va avea efecte pozitive si pt cei care-si doresc mentinerea ideii ca aceasta gripa este extraordinar de periculoasa si ca trebuie sa ne vaccinam neaparat ca sa fim siguri ca scapam.

Pana la urma, este o gripa, mai periculoasa, dar o gripa.....
O gripa in urma careia au murit deja foarte multi oameni dintre care multi nu au mai avut timp sa se converteasca la dreapta credinta. Decat sa fim vaccinati mai bine murim? Ai idee cam care sunt sansele de deces in urma vaccinului antigripal comparativ cu alte cauze de deces? Practic in Romania sunt tot atatea sanse sa mori in accident de masina in pelerinaj la niste moaste si asta doar intr-un singur an. Cati ar muri daca nu se vaccineaza crestinii? mai multi decat au avut orice fel de problema intr-un pelerinaj la moaste.
De ce mai discutam utilitatea unei campanii de vaccinare? Pentru ca va temeti de ceea ce nu stiti si anume ce-i ala vaccin si ce efecte are. "Fear is the mind-killer!" You must not fear! I don't, and I don't even have a God to protect me!

aurelian 23.05.2010 02:10:42

antivaccin
 
Vaccinul este un virus. Daca nu ma vaccinez am 99 % sanse sa nu ma infectez dar daca m-am vaccinat mi-am bagat singur virusul in organism. Orice om inteligent si cu dreapta socoteala alege varianta cea mai putin periculoasa si aceea este nevaccinarea. Cine sustine vaccinarea este viclean si rau intentionat, mai ales astazi cand s-au ridicat atatea voci ale unor oameni cu pregatire medicala care combat vaccinarea si prezinta pericolele ei. Te-ai vaccinat? Sa te pazeasca de virusii pe care tocmai ti i-ai introdus singur in organism. Dar fiecare alege ce sa faca caci are dreptul acesta insa va raspunde inaintea lui Dumnezeu pt deciziile sale! De aceea mare atentie! Guvernul nu iti mai vrea binele demult. Daca in Biserica nu ar fi infiltrati si atei, masoni si alti antihristi ar fi fost 100% impotriva vaccinarii, insa faptele vorbesc.

aurelian 23.05.2010 02:22:28

Cateva trimiteri care lamuresc mai bine ce este cu aceasta vaccinare:
 
http://www.trilulilu.ro/eusiatat/75ea72d6bed8fe

http://www.youtube.com/watch?v=YEWGHhuTa7w

http://www.youtube.com/watch?v=ak7s0sBYzfA

etc, etc...

AlinB 23.05.2010 02:25:40

Binenteles ca habar nu ai ce e ala un vaccin.

Ca implicatiile lui merg uneori dincolo de principiile de baza e o alta chestiune dar pentru ca sa vorbesti despre astea trebuie sa treci macar de nivelul de baza.

AngelicaKroner 23.05.2010 03:24:07

Se mai fac vaccinări? Că nu se mai aude nimic despre asta, de parcă a intrat în pământ (subiectul, nu vaccinul).

Rodica50 23.05.2010 07:27:04

Nu ma voi vaccina niciodata!Sunt total impotriva!

annajanette 23.05.2010 14:06:53

si eu care credeam ca patriarhia ne indeamna sa ne rugam toti la Dzeu si nu ne mai prinde nicio boala, boala este mesajul pacatului, care ne atrage ca sufletul ne este in pericol.

antoradoi 14.08.2010 18:20:23

Citat:

În prealabil postat de Cristian_S (Post 179075)
Patriarhia Romana a intrat intr-o capcana si contribuie astfel la campania de vanzare a vaccinului antigripal.
Probabil ca o sa apara pe viitor date legate afacerea "vaccinul" la care a contribuit din plin si guvernul nostru de "criza".

Cred ca Patriarhia Romana ar trebui sa fie mai atenta la demersurile "partenerilor" din guvern.

Ce spui tu ,straine? ...pai ...DEMERSURILE,fac banii,nu? Iar de bani au MARE si MULTA TREBUINTA si(mai ales)mai-marii BOR.Si...sa stii ca nu e deloc CAPCANA ci...PACT.Asa cred eu.
In opinia mea n-a existat si nu exista nici un virus,nici o gripa AVIARA si/sau PORCINA,ci doar niste PORCI NESATUI si niste "gaini" subjugate...Personal ,nici daca ma ducea cu forta la vaccinat nu ma duceam...Carne ,nu maninc din principiu,asa ca nu aveam "sansa " sa ma contaminez.Dar cum ma mai duc din cind in cind pe la Patriarhie,si risc sa treaca pe linga mine Daniel,Patriarhul,si sa-mi rigiie in nas...Apoi mai si locuiesc in imediata lor apropiere.Daca adie mai tare vintul....
fereste-ma,Doamne!

cristiboss56 15.02.2013 21:49:55

În legătură cu opiniile exprimate public de domnul deputat PSD Mădălin Voicu
 
În legătură cu opiniile exprimate public de domnul deputat PSD Mădălin Voicu despre clerul ortodox, Patriarhia Română precizează:

Exprimarea injustă și insultătoare a domnului deputat PSD Mădălin Voicu privind clerul Bisericii Ortodoxe Române și conducerea acesteia este dezonorantă pentru domnia sa, întrucât se bazează pe generalizări calomnioase ale unor cazuri izolate. Atitudinea sa promovează ostilitatea față de Biserică și incită la ură față de o categorie socio-profesională, preoțimea, într-o perioadă în care în societatea românească există multă confuzie și incertitudine. Din nefericire, astfel de atitudini sunt susținute și chiar încurajate de unele posturi de televiziune.

Prin urmare, în ziua de 14 februarie 2013, Patriarhia Română a făcut o sesizare la Consiliul Național al Audiovizualului pentru analizarea celor două emisiuni difuzate de posturile de televiziune Antena 2 și România Tv conform prevederilor legii audiovizualului și normelor CNA

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

cristiboss56 15.02.2013 21:51:47

Sondaj obiectiv sau cu obiectiv ?
 
Referitor la rezultatele sondajului Companiei de Cercetare Sociologică și Branding (CCSB) privind scăderea încrederii românilor în Biserică, facem următoarele precizări:

Este suspect faptul că explicațiile conducerii CCSB sunt inspirate din discursul public al reprezentanților organizației nonguvernamentale ASUR, care încearcă permanent să influențeze negativ opinia publică prin dezinformare în ceea ce privește sprijinul acordat cultelor de la bugetul de Stat și activitatea Bisericii în societate.

Faptul că sondajul a fost făcut aproape simultan cu dezbaterile media pe acest subiect pe un „eșantion reprezentativ pentru populația adultă neinstituționalizată”, probabil tineri care cunosc mai puțin rolul Bisericii în istoria poporului român, indică natura unui sondaj „aranjat”.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE

horatiu.miron 19.02.2013 23:32:41

Nu-mi place mie de Constantin Stoica, dar are omul asta un tupeu si-o limbarita, ceva de speriat. Probabil cineva l-a invatat ca nu conteaza cum anume reactioneaza, atata timp cat o face prompt si cu tupeu. Adevarul e ca-n cartier merge si cu din astea.

cezar_ioan 20.02.2013 00:48:11

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 503921)
.... o categorie socio-profesională, preoțimea ....

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Iată, fraților creștini, negru pe alb.
Iată ce a ajuns astăzi preoțimea prin birourile Patriarhiei Române: "o categorie socio-profesională".
Acum v-ați lămurit? Mai are careva vreo dilemă?

Bravo, băieți din birouri! Să ne trăiți întru mulți ani! Vrednici sunteți!!

(Doamne, o ducem și pe-aceasta, cu Mila Ta...)

ovidiu b. 20.02.2013 02:37:41

O ducem, o ducem....:71:
S-ar putea totuși să fie o neînțelegere.

ioanna 20.02.2013 08:44:15

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 505000)
Iată, fraților creștini, negru pe alb.
Iată ce a ajuns astăzi preoțimea prin birourile Patriarhiei Române: "o categorie socio-profesională".
Acum v-ați lămurit? Mai are careva vreo dilemă?

Daca in sondaje am ajuns sa fim intrebati "in cine aveti mai mare incredere: 1. pompieri, 2. biserica 3. guvern ..." ce sa ne mai miram de reactii? Mi s-au parut tragico-comice titlurile mari din presa de genul: romanii au incredere 95% in pompieri si 65% in biserica. A scazut credibilitatea in biserica (ca si institutie), n-avem nevoie de un sondaj pentru a sti asta, insa riscul e ca actiunile clerului sa erodeze credinta. Baza increderii in Biserica rezida din credinta, oamenii cred in Biserica pentru ca cred in Dumnezeu. La noi circula o vorba veche „Să nu faci ce face popa, să faci ce spune popa“, deci indiferent de actiunile unor slujbasi, de interactiunea directa cu acestia, Biserica si-a pastrat credibilitatea, nu se modifica perceptia publicului asupra institutiei, acum zicala se schimba in " Să nu faci ce face popa, să faci ce iti zice uneori popa, ca alteori s-ar putea sa-ti spuna prostii", cu alte cuvinte, mai multa bataie de cap pentru noi si mai mult material pentru presa.

DragosP 20.02.2013 08:55:08

Mihailc zicea și bine le zicea (sublinierea e a mea):
Citat:

4. Ortodoxia este un set de reguli doar pentru creduli, adică pentru tonomatele pietiste. Pentru toți ceilalți este un mod de viață orientat spre Înviere.
Celebrul proverb citat de tine, folosit tot mai des de batjocoritorii credinței, își are originea într-un verset din Evanghelia după Matei 23:3 într-un context în care se referea la farisei: „Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac.” . Pericolul fariseismului, adică a decalajului uriaș între mărturisire/învățătură și împlinirea ei în faptă/practică, amenință și afectează în permanență atât credibilitatea ortodoxiei cât și lucrarea în oameni a adevărului ei. De aceste grave consecințe ne facem vinovați, în măsuri variabile, cu toții, nu doar clerul. Probabil că doar încercând să facem ce zice popa o să ne dăm seama că noi nu suntem departe de ceea ce (ni se pare că) face el. Dacă studiem puțin modul cum funcționează sinaxa liturgică, observăm că nu doar preotul sfințește poporul, ci și poporul își transferă sfințenia în preot într-o interacțiune continuă în cursul căreia nu putem măsura cu precizie cine pe cine influențează mai mult. Prin urmare putem spune și că popa face ce face, fiindcă nici poporul nu se înghesuie întotdeauna să facă ce zice el.

iana 20.02.2013 09:39:18

La o intrebare de genul: cum am putea avea preoti mai buni? un parinte (nu mai retin care) a raspuns:"Sa-i nasteti!"

cristiboss56 20.02.2013 21:57:02

Sprijinul de la bugetul de Stat
 
Sprijinul de la bugetul de Stat pentru culte reprezintă 0,2% din bugetul de stat sau 0,08% din PIB-ul României
BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE ne informează:

Întrucât în această perioadă mai multe persoane răuvoitoare vehiculează în presă cu scopul vădit de a exagera valoarea fondurilor primite de Cultele religioase din România ca sprijin financiar din partea Statului, pentru corecta informare a opiniei publice prezentăm datele din bugetul de Stat pe anul 2013, puse la dispoziția Patriarhiei Române de Ministerul Finanțelor Publice:

Finanțare Culte 2013: 487, 4 milioane lei din care 276,9 milioane lei pentru salarizarea personalului clerical, 174,1 milioane lei pentru salarizarea personalului neclerical și 36,4 milioane lei sprijin pentru construcții, restaurări etc.

Suma de 487, 4 milioane lei reprezintă 0,2% din bugetul de Stat pe anul 2013, respectiv 0,08% din PIB-ul României pe anul 2013.

De menționat faptul că majoritatea contribuabilior la bugetul de Stat și la bugetele locale sunt de confesiune ortodoxă.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE

ioanna 21.02.2013 16:12:28

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 504981)
Nu-mi place mie de Constantin Stoica, dar are omul asta un tupeu si-o limbarita, ceva de speriat. Probabil cineva l-a invatat ca nu conteaza cum anume reactioneaza, atata timp cat o face prompt si cu tupeu. Adevarul e ca-n cartier merge si cu din astea.

Sa stii ca are tupeu cam mare. L-am auzit acuma la Realitatea TV in direct, intrebat fiind cum comenteaza scaderea increderii in Biserica, a inceput iarasi sa spuna ca sondajele nu reflecta realitatea, ca-s relative. Cu o asemenea atitudine, mai scade increderea cu vreo doua procente :) Perioadele de criza slabesc in general increderea in institutii, iar in ultimii trei ani au fost destule subiecte in presa care s-au jucat cu prejudecatile publicului punandu-le la incercare, suscitand sentimente anticlericale. Mai bine ar fi analizat parintele Stoica ce s-a intamplat in ultimii ani, de ce a scazut cu 20% increderea, decat sa continue cu negarea sau sa dea vina pe altii, sa-si asume posibilele greseli si sa spuna ca are incredere in oameni, ca acestia vor depasi dezamagirile, pe care le intelege, pentru ca ei sunt elementul constitutiv esential al Bisericii, fara de care nu se poate concepe viata bisericeasca. Numai cand ma gandesc la CMN cati s-au opus spunand ca nu e momentul oportun sa fie construita sau alte subiecte. Cred deasemenea ca cei care au spus "nu" la sondaj, au raspuns de fapt la intrebarea: "aveti incredere in preoti"? Daca pun intrebarea asta in jurul meu, probabil majoritatea va raspunde “nu”, deci pe mine personal nu ma surprinde deloc cifra sondajului. Ar fi fost mai interesant daca cei care au facut sondajul sa intrebe si "de ce" nu ai incredere, caci atunci s-ar fi vazut daca oamenii si-au pierdut increderea in Biserica sau in slujitorii Bisericii. (inclin sa cred ca e vorba de cei din urma, culpele individuale ale acestora)

Nastya 22.02.2013 03:58:12

A spus Parintele Arsenie Boca
 
Citat:

În prealabil postat de iana (Post 505032)
La o intrebare de genul: cum am putea avea preoti mai buni? un parinte (nu mai retin care) a raspuns:"Sa-i nasteti!"



<<Sunteti nemultumiti de preoti?
Dar voi, oare, ce-ati facut pentru preoti, ca sa fiti multumiti? Cerut-ati de la Dumnezeu un copil macar, pe are sa-l inchinati slujirii lui Dumnezeu? Credeti ca vina o poarta numai ei, preotii? Ei sunt fiii vostri! Cum i-ati nascut, asa-i aveti! Ce le gasiti vina numai lor?
Va trebuie preoti mai buni? Nasteti-i!

Iata, va spun ca tot poporul este raspunzator ca nu are slujitori mai stravezii spre Dumnezeu, mai ai Imparatiei lui Dumnezeu!
Poporul isi are in toate privintele povatuitorii pe care îi merită.

Repet: Va trebuie preoti mai buni? Nasteti-i!>>

(Din invataturile Parintelui Arsenie Boca, Despre durerile oamenilor, (vol 3.), Prapadul adus de patimi, Brosura tiparita cu binecuvantarea Preasfintitului Calinic, Episcopul Argesului, Copyright: Editura ”Credinta stramoseasca”2005, pag. 46-47)

sophia 22.02.2013 13:50:55

(Off topic)

As fi vrut sa nu intru sa perturb acest fir, dar deja este a doua oara aici si a nu stiu cata oara in general cand citesc/aud acest citat cu "daca vreti preoti buni sa-i nasteti!" si nu mi se pare chiar corect.

Da, un preot trebuie sa aibe si un talent, o chemare din nastere, dar nu este suficient. Trebuie sa si invete mult si multe si sa se formeze. Mai ales ca preot de mir.
Stiu ca exista calugari si preoti calugari care nu au scoala si care nu stiu cum sunt hirotoniti. Dar poate ca la ei nu este nevoie de scoala si studii si e treaba lor si a manastirilor daca asa doresc.
Dar preotii de mir au mare raspundere, au milioane de oameni in "turma" lor.
In afara de slujbe si ierurgii si cum se mai chiama activitatile lor, ei trebuie sa se ocupe si de oameni, sa fie duhovnici. Si asta nu este din nastere (poate doar in mica parte).

In concluzie va rog mult sa citati mai cu atentie si gandire.

P.S. Si un medic sau un artist trebuie sa aibe talent din nastere, dar nu poate trata/opera, lucra, daca nu invata.
Anumite profesii au nevoie de scoala multa, de facultati, altele de mai putina, sau doar de exercitiu practic. Depinde...

AlinB 22.02.2013 14:46:25

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 505305)
Sa stii ca are tupeu cam mare. L-am auzit acuma la Realitatea TV in direct, intrebat fiind cum comenteaza scaderea increderii in Biserica, a inceput iarasi sa spuna ca sondajele nu reflecta realitatea, ca-s relative. Cu o asemenea atitudine, mai scade increderea cu vreo doua procente :) Perioadele de criza slabesc in general increderea in institutii, iar in ultimii trei ani au fost destule subiecte in presa care s-au jucat cu prejudecatile publicului punandu-le la incercare, suscitand sentimente anticlericale. Mai bine ar fi analizat parintele Stoica ce s-a intamplat in ultimii ani, de ce a scazut cu 20% increderea, decat sa continue cu negarea sau sa dea vina pe altii, sa-si asume posibilele greseli si sa spuna ca are incredere in oameni, ca acestia vor depasi dezamagirile, pe care le intelege, pentru ca ei sunt elementul constitutiv esential al Bisericii, fara de care nu se poate concepe viata bisericeasca. Numai cand ma gandesc la CMN cati s-au opus spunand ca nu e momentul oportun sa fie construita sau alte subiecte. Cred deasemenea ca cei care au spus "nu" la sondaj, au raspuns de fapt la intrebarea: "aveti incredere in preoti"? Daca pun intrebarea asta in jurul meu, probabil majoritatea va raspunde “nu”, deci pe mine personal nu ma surprinde deloc cifra sondajului. Ar fi fost mai interesant daca cei care au facut sondajul sa intrebe si "de ce" nu ai incredere, caci atunci s-ar fi vazut daca oamenii si-au pierdut increderea in Biserica sau in slujitorii Bisericii. (inclin sa cred ca e vorba de cei din urma, culpele individuale ale acestora)

Ioana, ca sa fim realisti, doar cca. 5% din Romani au cu adevarat incredere in Biserica, la modul activ, adica sa-si lase vietile pastorite spre taramul mantuirii.

Restul sunt cum bate vantul, adica au incredere atat timp cat n-au treaba cu ea sau nu bate prin presa un vant de scandal vizavi de BOR.

Altfel nu vad prea multe motive de scadere si inca cu 20%, singurul aspect notabil pentru care s-ar face totusi vinovata sefia BOR ar fi "investitia" de > 200 milioane de Euro in stim noi ce (tichia de margaritar a ortodoxiei romanesti).

ioanna 22.02.2013 15:31:38

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 505426)
Ioana, ca sa fim realisti, doar cca. 5% din Romani au cu adevarat incredere in Biserica, la modul activ, adica sa-si lase vietile pastorite spre taramul mantuirii.

Oricat de relative ar fi procentele, tot arogante sunt interventiile pr. Stoica. Si nu l-am auzit numai odata, ci in mai multe interventii. Nu stie cum sa raspunda, nu face fata atunci cand e incoltit (de obicei presa ataca), raspunde cu nervozitate si tot el pica prost.

DragosP 22.02.2013 15:39:18

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 505424)
(Off topic)

As fi vrut sa nu intru sa perturb acest fir,

Dar n-ai rezistat ispitei de a o face.

Citat:

dar deja este a doua oara aici si a nu stiu cata oara in general cand citesc/aud acest citat cu "daca vreti preoti buni sa-i nasteti!" si nu mi se pare chiar corect.
Și de ce ar trebui să ți se pară corect și ție?
Sensul l-ai înțeles? Nu cred. Ei bine, sensul este: "nașteți-i în curăție creștină, creșteți-i în credință și poate-poate o să aveți preoți buni".

Citat:

In concluzie va rog mult sa citati mai cu atentie si gandire.
Dap, sărmanul părinte Boca....


L.E. Am uitat: un preot nu "trebuie" să fie duhovnic. Nu poți, nu ești.

AlinB 22.02.2013 16:45:17

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 505429)
Oricat de relative ar fi procentele, tot arogante sunt interventiile pr. Stoica. Si nu l-am auzit numai odata, ci in mai multe interventii. Nu stie cum sa raspunda, nu face fata atunci cand e incoltit (de obicei presa ataca), raspunde cu nervozitate si tot el pica prost.

Exemple concrete?

Oricum ma mir ca are atata libertate de vorbire, adica ar trebui sa se limiteze la comunicatele oficiale.

Dumitru73 22.02.2013 17:20:20

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 505305)
Sa stii ca are tupeu cam mare. L-am auzit acuma la Realitatea TV in direct, intrebat fiind cum comenteaza scaderea increderii in Biserica, a inceput iarasi sa spuna ca sondajele nu reflecta realitatea, ca-s relative. Cu o asemenea atitudine, mai scade increderea cu vreo doua procente :) Perioadele de criza slabesc in general increderea in institutii, iar in ultimii trei ani au fost destule subiecte in presa care s-au jucat cu prejudecatile publicului punandu-le la incercare, suscitand sentimente anticlericale. Mai bine ar fi analizat parintele Stoica ce s-a intamplat in ultimii ani, de ce a scazut cu 20% increderea, decat sa continue cu negarea sau sa dea vina pe altii, sa-si asume posibilele greseli si sa spuna ca are incredere in oameni, ca acestia vor depasi dezamagirile, pe care le intelege, pentru ca ei sunt elementul constitutiv esential al Bisericii, fara de care nu se poate concepe viata bisericeasca. Numai cand ma gandesc la CMN cati s-au opus spunand ca nu e momentul oportun sa fie construita sau alte subiecte. Cred deasemenea ca cei care au spus "nu" la sondaj, au raspuns de fapt la intrebarea: "aveti incredere in preoti"? Daca pun intrebarea asta in jurul meu, probabil majoritatea va raspunde “nu”, deci pe mine personal nu ma surprinde deloc cifra sondajului. Ar fi fost mai interesant daca cei care au facut sondajul sa intrebe si "de ce" nu ai incredere, caci atunci s-ar fi vazut daca oamenii si-au pierdut increderea in Biserica sau in slujitorii Bisericii. (inclin sa cred ca e vorba de cei din urma, culpele individuale ale acestora)

în general, dacă sondajele sunt bune, ele "reflectă fidel realitatea".
cum nu mai sunt bune, începem cu masluirea atacurile oculte, etc.

doar credijciosii practicanți fac diferența dintre Biserică și oamenii Bisericii.
pentru restul e același lucru.

catalin2 22.02.2013 17:23:36

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 505426)
Ioana, ca sa fim realisti, doar cca. 5% din Romani au cu adevarat incredere in Biserica, la modul activ, adica sa-si lase vietile pastorite spre taramul mantuirii.

Eu sunt de acord cu ce spune purtatorul de cuvant: "Și Patriahia Română consideră că sondajul este discutabil: anul trecut, rezultatele au fost infirmate de la o lună la alta. Nivelul de încredere se vede în bisericile arhipline, spune purtătorul de cuvânt al Patriarhiei."
Nu stiu cum se masoara increderea, dar prin zona bisericile sunt pline duminica. Inainte cautam o biserica prin oras care in care sa mai fie un loc liber. In apropierea mea s-au construit cel putin 3 noi biserici in ultimul timp, la putin timp s-au umplut si acelea, din fericire ultima este mare si se mai gasea cate un loc (desi iarna nici acolo nu e loc).

Dumitru73 22.02.2013 17:56:54

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 505443)
Eu sunt de acord cu ce spune purtatorul de cuvant: "Și Patriahia Română consideră că sondajul este discutabil: anul trecut, rezultatele au fost infirmate de la o lună la alta. Nivelul de încredere se vede în bisericile arhipline, spune purtătorul de cuvânt al Patriarhiei."
Nu stiu cum se masoara increderea, dar prin zona bisericile sunt pline duminica. Inainte cautam o biserica prin oras care in care sa mai fie un loc liber. In apropierea mea s-au construit cel putin 3 noi biserici in ultimul timp, la putin timp s-au umplut si acelea, din fericire ultima este mare si se mai gasea cate un loc (desi iarna nici acolo nu e loc).

cei ce umplu bisericile, sunt cei 5% de care pomenea Alin.
restul ... după cum bate vântul.
dar si din ce 5%, dacă îi vei întreba despre patriarh, de exemplu, nu știu dacă răspunsul vă fi satisfăcător.

catalin2 22.02.2013 19:31:07

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 505446)
cei ce umplu bisericile, sunt cei 5% de care pomenea Alin.
restul ... după cum bate vântul.
dar si din ce 5%, dacă îi vei întreba despre patriarh, de exemplu, nu știu dacă răspunsul vă fi satisfăcător.

Poate in tarile europene in care e un procent mare de atei. Fata de recensamantul din 2002, la cel din 2012 se pare ca s-a triplat numarul celor ce se declara atei, atingand impresionantul procent de 0.1% (era cam 0.03% in 2002, adica 8500, acum sunt 21000). Cu acest procent probabil nu mai suntem pe ultimul sau penultimul loc in lume, am mai avansat 1-2 locuri. :)
Acum cateva zile Ioana a dat un alt sondaj facut anul trecut de IRES: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=161
Din el reiese ca 14% merg de cateva ori pe saptamana la biserica, 48% de cateva ori pe luna, 16% de cateva ori pe an, 17% doar de sarbatorile importante, 4% mai rar. Iar 52% se spovedeau de Pasti.

cristiboss56 22.02.2013 19:32:35

Biroul de Presă al Patriarhiei Române ne informează:
 
http://www.basilica.ro/_upload/img/4...mg16vak6sa.jpg Reconciliere între Patriarhia Ierusalimului și Patriarhia Română


Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în zilele de 20 – 21 februarie 2013, o delegație a Patriarhiei Române s-a întâlnit la Ierusalim cu o delegație a Patriarhiei Ierusalimului, pentru rezolvarea problemei legate de Așezământul Românesc de la Ierihon.

În urma convorbirilor, desfășurate în spirit de frățietate și respect reciproc, s-a ajuns la o înțelegere privind Așezământul Românesc de la Ierihon, considerat ca fiind un cămin pentru pelerinii ortodocși români care vizitează Țara Sfântă.

Cele două delegații au redactat împreună un document, care a primit binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Teofil al Ierusalimului și a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel al României, prin care s-a ajuns la restabilirea comuniunii frățești și euharistice între cele două Biserici. Această lucrare binecuvântată constituie o contribuție la întărirea unității panortodoxe.

Delegația Patriarhiei Române a fost alcătuită din Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, Președinte, PC. Pr. Prof. Viorel Ioniță, consilier patriarhal onorific, și PC. Pr. Michael Tița, consilier patriarhal pentru relații bisericești și interreligioase.

În numele Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, delegația Patriarhiei Române a adresat o invitație Preafericitului Părinte Patriarh Teofil al Ierusalimului de a vizita Patriarhia Română în luna octombrie 2013. Preafericitul Părinte Patriarh Teofil a acceptat cu bucurie această invitație.

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

cristiboss56 22.02.2013 19:53:24

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE ne informează:
 
ORA DE RELIGIE ESTE O COMPONENTĂ A ÎNVĂȚĂMÂNTULUI PUBLIC EUROPEAN


Patriarhia Română a luat act cu uimire de afirmațiile publice ale domnului Csaba Asztalos, președintele Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării, care dezinformează prin omisiune în ceea ce privește înscrierea elevilor la ora de religie. Este surprinzător faptul că domnia sa, în calitate de președinte al unei instituții publice din România, nu cunoaște prevederile constituționale și jurisprudența Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO), referitoare la ora de religie în școlile publice.

Astfel, potrivit articolului 29, aliniatul (1) din Constituția României, „libertatea gândirii și a opiniilor, precum și libertatea credințelor religioase nu pot fi îngrădite sub nicio formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credință religioasă, contrare convingerilor sale”. De asemenea, conform articolului 32, aliniatul (7), „statul asigură libertatea învățământului religios, potrivit cerințelor specifice fiecărui cult. În școlile de stat, învățământul religios este organizat și garantat prin lege.”

În argumentarea deciziei CEDO din 29 iunie 2007, în cazul „Folgero contra Norvegiei”, se precizează că statele au dreptul de a difuza prin învățământ sau educație informații sau cunoștințe având, direct sau indirect, caracter religios sau filosofic. Convenția Europeană a Drepturilor Omului nu autorizează părinții să se opună la integrarea unui astfel de învățământ sau educații în programa școlară (paragraful 84).

De asemenea, CEDO nu consideră o problemă caracterul obligatoriu al orei de religie, constatând faptul că „în Europa, învățământul religios este profund legat de învățământul secular”. Dintre cele 46 de state membre ale Consiliului Europei (în anul 2007) doar în trei state religia nu este predată în școlile publice (Franța, Albania și Macedonia); ora de religie este obligatorie în 25 de state, în restul fiind facultativă sau opțională (conform celor reținute de CEDO în 9 octombrie 2007, cu ocazia judecării cauzei „Hasan și Eylem Zengin contra Turciei”, paragraful 30).

Doar două condiții se cer respectate de statele care prevăd caracterul obligatoriu al orei de religie: să poată obține o scutire de participare, în situația în care respectivul învățământ are un caracter confesional accentuat (cauza „Folgero contra Norvegiei”), iar scutirea de a participa să nu implice obligația de a motiva în vreun fel solicitarea respectivă (cauza „Hasan și Eylem Zengin contra Turciei”). Cele două condiții sunt pe deplin respectate în România, fiind prevăzute în Constituția României și în Legea Educației Naționale nr. 1/2011, articolul 18: religia are caracter obligatoriu în oferta curriculară a școlii, dar opțiunea pentru frecventarea acestei discipline aparține elevului major, respectiv părinților sau tutorilor legali instituiți pentru elevii minori.

Prin urmare, opiniile unor pretinși experți din România în respectarea drepturilor omului nu au nici o legătură cu realitatea din Europa. România, prin tradiția și istoria ei europeană, se numără printre statele care asigură libertatea învățământului religios, datorită contribuției educației religioase la formarea și educarea tinerei generații în spiritul valorilor autentice. În acest sens, cercetarea națională realizată în cadrul Institutului de Științe ale Educației, arată că pentru 85% dintre tinerii din România credința religioasă constituie o valoare fundamentală cu o importanță decisivă în viața proprie (a se vedea studiul: Monica Cuciureanu și Simona Velea, coordonatori, Educația moral—religioasă în sistemul de educație din România, București, Editura Didactică și Pedagogică, 2012).
Deci, atât legislația română, cât și practica europeană sunt în favoarea menținerii orei de religie în școlile publice.



Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Nastya 23.02.2013 13:15:40

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 505424)
(Off topic)

As fi vrut sa nu intru sa perturb acest fir, dar deja este a doua oara aici si a nu stiu cata oara in general cand citesc/aud acest citat cu "daca vreti preoti buni sa-i nasteti!" si nu mi se pare chiar corect.

Da, un preot trebuie sa aibe si un talent, o chemare din nastere, dar nu este suficient. Trebuie sa si invete mult si multe si sa se formeze. Mai ales ca preot de mir.
Stiu ca exista calugari si preoti calugari care nu au scoala si care nu stiu cum sunt hirotoniti. Dar poate ca la ei nu este nevoie de scoala si studii si e treaba lor si a manastirilor daca asa doresc.
Dar preotii de mir au mare raspundere, au milioane de oameni in "turma" lor.
In afara de slujbe si ierurgii si cum se mai chiama activitatile lor, ei trebuie sa se ocupe si de oameni, sa fie duhovnici. Si asta nu este din nastere (poate doar in mica parte).

In concluzie va rog mult sa citati mai cu atentie si gandire.

P.S. Si un medic sau un artist trebuie sa aibe talent din nastere, dar nu poate trata/opera, lucra, daca nu invata.
Anumite profesii au nevoie de scoala multa, de facultati, altele de mai putina, sau doar de exercitiu practic. Depinde...





Doamna,
Eu nu prea va inteleg supararea, dar: adanca taina e sufletul omului! (Ma refer si la mine si la dvs., si la altii asemenea noua, asta ca sa nu existe prilej de alta suparare).

Nu e corect, in conceptia dvs., sa tot auziti "daca vreti preoti buni sa-i nasteti!", dar marii nostri duhovnici sunt de alta parere, si daca e sa va suparati, sa stiti ca e o lista de asteptare cam lunga; eu va dau doar cateva exemple, lasandu-va dvs. bucuria de a-i descoperi si pe toti ceilalti (sa stiti ca sunt foarte, foarte multi, dar merita sa-l intrebati pe Google; raspunsurile va vor ajuta).

Deci: „sa citam mai cu atentie”.



Parintele Arsenie Boca:

„Daca vreti preoti buni nasteti copii crestini!”

„Dacă vezi un preot beat in șanț ridică-l și du-l acasa și a doua zi du-te și te spovedește la el, că harul nu se ia.”
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ni-119997.html


Si Parintele Ilie Cleopa:

<<In anul 1954, am fost invitat la Bucuresti la un profesor universitar, Alexandru Mironescu, sa vorbesc intr-o sala, unde erau peste 50 de persoane, numai ministri, generali, colonei, profesori, doctori, ingineri , farmacisti, numai oameni din clasa de sus. Era si parintele Daniil Tudor. El a aranjat ca sa predic, impreuna cu parintele Benedict Ghius si parintele Petroniu Tanase.

- Vreau sa va spun, ca eu mi-am pierdut evlavia la unii preoti si eu cred ca n-au toti acelasi har.
- Rau ai gandit ! Dumneata trebuie sa stii ca, daca ar fi asa cum zici, n-ar mai fi preoti pe fata pamantului, fiindca toti gresesc. Dar nu-i asa. Zice Sfantul Ioan Gura de Aur : " A preotului este numai a deschide gura, si harul lucreaza ".

De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu ! Ca nu se amesteca niciodata pacatele lui cu harul lui Dumnezeu, care l-a luat la hirotonie, ca atunci n-ar mai fi har. Preotul nu lucreaza in virtutea sa personala, ci in virtutea harului care l-a primit. Daca n-a fost vrednic, la judecata ia mai mare munca decat crestinii, ca cei tari, tare se vor cerca; caruia i s-a dat mult, mult se va cere; si mai mult va fi batuta sluga aceea care a stiut voia, decat cea care n-a stiut ( Luca 12,48 ).

Evanghelia iti da voie sa faci ce zice preotul, cand te invata de bine, iar daca vezi la el ceva ca nu-i bun, nu face. Mantuitorul spune asta. Pentru ca el are sa dea seama inaintea lui Dumnezeu daca n-a facut, si eu am sa dau seama inaintea lui Dumnezeu, daca am auzit un cuvant bun si nu l-am facut.


Ia sa va dau un exemplu : Pune dumneata intr-un castron de marmura un pumn de galbeni de aur si pune si cenusa. Ia o caldare de apa si toarna peste ei. Ce se intampla cu cenusa ? S-a amestecat aurul cu apa ? A intrat cenusa in aur ? N-a intrat. Aurul este alta fire si cenusa alta.
Dupa cum nu se amesteca aurul cu cenusa, asa nu se amesteca la preot pacatele lui cu harul care este dat de la Dumnezeu, macar de ar fi el cat de pacatos.

(Parintele Cleopa , Viata Parintelui Cleopa - de Arh. Ioanichie Balan, Ne vorbeste Parintele Cleopa - vol. 1-10 Editura Episcopiei Romanului 1995-2000)
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/30jdcpreotii.htm

http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tii-81227.html


Si Parintele Iustin Parvu:

<< - Dar el, ca preot, poate oficia?

- Parintele Justin: El, ca preot, poate oficia, sigur ca da. Are lucrarea lui. Dar vrednicia lui unde e? Iata, la noi, in viata noastra ortodoxa, este si lucrul acesta, ca pacatul nu se amesteca cu omul. Haru-i har si pacatul e pacat.
Pacatele nu-i ating harul.

- Parinte, dar el poate sfinti in conditiile in care este cazut ca om?

- Parintele Justin: El poate orice. Ca om e cazut, dar el poate sfinti. Sa va dau un exemplu, de pilda, e chemat episcopul sa vada un preot beat in marginea unui sant. Episcopul vine si il vede. Asta este fiul vostru. Voi l-ati crescut, voi l-ati educat, voi l-ati deformat. I-ati dat (sa bea) si la botez, si la cununie, si la parastas.

- Preotii sunt cum i-a facut poporul.

- Parintele Justin: Da. Si atunci, il scoli de-aici maine dimineata, iti face aghiazma si ai sa bei aghiazma facuta de el. Acum il vezi beat aici, dar maine il pui la treaba si lucreaza harul.>>

http://apologeticum.wordpress.com/20...rul-preotilor/

Si Parintele Arsenie Papacioc:

<<Dumnezeu a creat două lucruri nemaipomenite, care nu pot fi mai desăvârsite: a creat o femeie distinsă, care a născut un Dumnezeu, si preotia, prin care Îl aduce pe Dumnezeu din cer si-L naste din nou pe Sfânta Masă. Vă dati seama ce înseamnă preotia?! Vă dati seama în ce haină S-a îmbrăcat un Om, ca oamenii, si cu ce har dumnezeiesc?! Are putere.>>

(Parintele Arsenie Papacioc, Dialog cu Parintele Arsenie de la Manastirea „Sf. Maria” din Techirghiol despre canonisirea femeilor care si-au lepadat pruncii, in cartea „Canon de pocainta catre Domnul Nostru Iisus Hristos pentru pruncii avortati” Editura Bizantina, pag.51).

sophia 23.02.2013 13:56:34

@Nastya

Eu nu contest ce se spune in citatele puse aici.
Cred numai ca nu este solutia la problema (lipsa preotilor buni).
Este numai partial valabil, asa cum am mai spus.

Poti sa nasti si sa educi copii buni, credinciosi.
Dar:
1. Cine iti garanteaza ca se fac preoti?
2. Cine iti garanteaza ca si raman asa?

Un preot trebuie sa faca si facultate. Sa invete niste lucruri, in primul rand sa lucreze cu oamenii. Si aici cred eu ca este problema mare: preotii nu stiu sa umble cu oamenii, sa-i ajute, sa-i lamureasca.

Oamenii se duc cu drag la biserica, dar pentru Dumnezeu, poate ca mai putin pentru preoti. Depinde.

Si depinde si de ce asteptam de la un preot. Ca daca nu corespunde asteptarilor noastre, atunci spunem ca nu este preot bun.

Noi oamenii suntem foarte diferiti, inclusiv sufleteste.
Unul se impaca bine si il iubeste pe un parinte Cleopa, sau Boca si ii va cauta pe ei ca duhovnici si modele, altul nu. Ii este frica, nu-l intelege, fuge.

Altul il cauta pe parintele Galeriu, sau alt preot de mir din parohia lui, sau din alta biserica.

Ce fac parintii acasa si cum ii educa poate ca este importanta, dar viata te mai si schimba.

Se dau exemple de preoti care o iau pe cai gresite. E vina parintilor lui?
Daca era, atunci poate ca nici n-ajungea preot.
Mai sunt si alti factori: neputinte mai ales sufletesti, sotie, familie, prieteni, ierarhii etc.

Unii se duc sa se faca preoti din alte motive decat credinta. Nu stiu. Se poate.

Si este si pilda aceea cu samanta (una dintre ele, ca sunt mai multe). Nu stiu exact in care se spune ca nu numai samanta conteaza ci si cum este ingrijita si cultivata.
Ne spunea preotul nostru la predica pe marginea pildei, ca se poate aplica si la preoti: preotii buni pot face enoriasi buni, dar si invers, un preot bun este rodul enoriasilor lui.
Singur nu poate.

Miha-anca 24.02.2013 01:37:20

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 505582)
@Nastya

Eu nu contest ce se spune in citatele puse aici.
Cred numai ca nu este solutia la problema (lipsa preotilor buni).
Este numai partial valabil, asa cum am mai spus.

Poti sa nasti si sa educi copii buni, credinciosi.
Dar:
1. Cine iti garanteaza ca se fac preoti?
2. Cine iti garanteaza ca si raman asa?

Un preot trebuie sa faca si facultate. Sa invete niste lucruri, in primul rand sa lucreze cu oamenii. Si aici cred eu ca este problema mare: preotii nu stiu sa umble cu oamenii, sa-i ajute, sa-i lamureasca.

Oamenii se duc cu drag la biserica, dar pentru Dumnezeu, poate ca mai putin pentru preoti. Depinde.

Si depinde si de ce asteptam de la un preot. Ca daca nu corespunde asteptarilor noastre, atunci spunem ca nu este preot bun.

Noi oamenii suntem foarte diferiti, inclusiv sufleteste.
Unul se impaca bine si il iubeste pe un parinte Cleopa, sau Boca si ii va cauta pe ei ca duhovnici si modele, altul nu. Ii este frica, nu-l intelege, fuge.

Altul il cauta pe parintele Galeriu, sau alt preot de mir din parohia lui, sau din alta biserica.

Ce fac parintii acasa si cum ii educa poate ca este importanta, dar viata te mai si schimba.

Se dau exemple de preoti care o iau pe cai gresite. E vina parintilor lui?
Daca era, atunci poate ca nici n-ajungea preot.
Mai sunt si alti factori: neputinte mai ales sufletesti, sotie, familie, prieteni, ierarhii etc.

Unii se duc sa se faca preoti din alte motive decat credinta. Nu stiu. Se poate.

Si este si pilda aceea cu samanta (una dintre ele, ca sunt mai multe). Nu stiu exact in care se spune ca nu numai samanta conteaza ci si cum este ingrijita si cultivata.
Ne spunea preotul nostru la predica pe marginea pildei, ca se poate aplica si la preoti: preotii buni pot face enoriasi buni, dar si invers, un preot bun este rodul enoriasilor lui.
Singur nu poate.

sophia, din cele de mai sus lipseste cineva: Dumnezeu.
Cine ar trebui sa iti dea garantii, sophia? Garantii primesti la magazin, cand cumperi un obiect.

Miha-anca 24.02.2013 01:40:32

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 505456)
http://www.basilica.ro/_upload/img/4...mg16vak6sa.jpg Reconciliere între Patriarhia Ierusalimului și Patriarhia Română


Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în zilele de 20 – 21 februarie 2013, o delegație a Patriarhiei Române s-a întâlnit la Ierusalim cu o delegație a Patriarhiei Ierusalimului, pentru rezolvarea problemei legate de Așezământul Românesc de la Ierihon.

În urma convorbirilor, desfășurate în spirit de frățietate și respect reciproc, s-a ajuns la o înțelegere privind Așezământul Românesc de la Ierihon, considerat ca fiind un cămin pentru pelerinii ortodocși români care vizitează Țara Sfântă.

Cele două delegații au redactat împreună un document, care a primit binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Teofil al Ierusalimului și a Preafericitului Părinte Patriarh Daniel al României, prin care s-a ajuns la restabilirea comuniunii frățești și euharistice între cele două Biserici. Această lucrare binecuvântată constituie o contribuție la întărirea unității panortodoxe.

Delegația Patriarhiei Române a fost alcătuită din Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei și Exarh patriarhal, Președinte, PC. Pr. Prof. Viorel Ioniță, consilier patriarhal onorific, și PC. Pr. Michael Tița, consilier patriarhal pentru relații bisericești și interreligioase.

În numele Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, delegația Patriarhiei Române a adresat o invitație Preafericitului Părinte Patriarh Teofil al Ierusalimului de a vizita Patriarhia Română în luna octombrie 2013. Preafericitul Părinte Patriarh Teofil a acceptat cu bucurie această invitație.

Biroul de Presă al Patriarhiei Române

Multumim, Cristian, pentru aceasta veste buna!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie!

Nastya 24.02.2013 19:16:09

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 505582)
@Nastya

Eu nu contest ce se spune in citatele puse aici.
Cred numai ca nu este solutia la problema (lipsa preotilor buni).
Este numai partial valabil, asa cum am mai spus.

Poti sa nasti si sa educi copii buni, credinciosi.
Dar:
1. Cine iti garanteaza ca se fac preoti?
2. Cine iti garanteaza ca si raman asa?

Un preot trebuie sa faca si facultate. Sa invete niste lucruri, in primul rand sa lucreze cu oamenii. Si aici cred eu ca este problema mare: preotii nu stiu sa umble cu oamenii, sa-i ajute, sa-i lamureasca.

Oamenii se duc cu drag la biserica, dar pentru Dumnezeu, poate ca mai putin pentru preoti. Depinde.

Si depinde si de ce asteptam de la un preot. Ca daca nu corespunde asteptarilor noastre, atunci spunem ca nu este preot bun.

Noi oamenii suntem foarte diferiti, inclusiv sufleteste.
Unul se impaca bine si il iubeste pe un parinte Cleopa, sau Boca si ii va cauta pe ei ca duhovnici si modele, altul nu. Ii este frica, nu-l intelege, fuge.

Altul il cauta pe parintele Galeriu, sau alt preot de mir din parohia lui, sau din alta biserica.

Ce fac parintii acasa si cum ii educa poate ca este importanta, dar viata te mai si schimba.

Se dau exemple de preoti care o iau pe cai gresite. E vina parintilor lui?
Daca era, atunci poate ca nici n-ajungea preot.
Mai sunt si alti factori: neputinte mai ales sufletesti, sotie, familie, prieteni, ierarhii etc.

Unii se duc sa se faca preoti din alte motive decat credinta. Nu stiu. Se poate.

Si este si pilda aceea cu samanta (una dintre ele, ca sunt mai multe). Nu stiu exact in care se spune ca nu numai samanta conteaza ci si cum este ingrijita si cultivata.
Ne spunea preotul nostru la predica pe marginea pildei, ca se poate aplica si la preoti: preotii buni pot face enoriasi buni, dar si invers, un preot bun este rodul enoriasilor lui.
Singur nu poate.



<Trebuie să-i iubim pe păstori și să avem evlavie față de ei. Dacă nu vedem prin ce har al Sfântului Duh au ajuns ei păstori, e pentru mândria noastră și pentru că nu ne iubim unii pe alții.>
(Cuviosul Siluan Athonitul, Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei, Insemnari duhovnicesti, Editura DEISIS, Sibiu, Capitolul ”Însemnări pe marginea unui catalog de plante de grădină și flori”, pag. 287).


<<Iubirea dintre noi este o mărturisire de credință în Sfânta Treime. „Să ne iubim unii pe alții ca într-un gând să mărturisim”– îndeamnă diaconul la sărutarea păcii iar poporul răspunde „Pe Tatăl, pe Fiul și pe Sfântul Duh, Treimea cea de o ființă și nedespărțită.”

Pr. Florin Botezan

http://www.dervent.ro/resurse/liturghia/index-D-39.html

Daca gandim asa de urât si nedrept despre preoti, cum ascultam aceste cuvinte la Sfanta Liturghie? Unde e marturisirea de credinta? Credinta in CE? Ce credem? Sau pur si simplu: nu credem.


<<Daca ar urma sa cercetam viata mai-marilor nostri, atunci noi ar trebui sa fim hirotonitorii învatatorilor, si atunci toate s-ar rasturna pe dos picioarele sunt sus, iar capul jos. Deci, daca nu se cuvine a judeca pe frate, cu atât mai mult pe învatator. Daca tu faci ceea ce a poruncit Dumnezeu, bine faci, iar de nu faci asa, pacatuiesti. Nu cuteza deci si nici sa-ti iesi din marginile bunei-cuviinte...>>

<<Asadar, fiecare sa se îngrijeasca de ale sale. Daca preotul are o credinta stricata [gresita] chiar înger din cer de ar fi, tu nu te supune; iar daca învata drept, nu te uita la viata, ci la cuvintele lui. Acestea m-am vazut silit a le spune si a le cerceta cu de-amanuntul, nu doar pentru ca ma interesez atât de mult de aceia, ci fiindca ma tem pentru voi, ca nu cumva sa va pierdeti pe voi însiva prin asemenea îngâmfare, prin asemenea învinovatire.>>

<<Cel ce-l cinsteste pe preot, si pe Dumnezeu Il va cinsti; iar cel ce se învata a-l dispretui pe preot, cu timpul Il va dispretui si pe Dumnezeu.>>
(Restul articolului pe:http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...-din-banuiala/)

Nastya 24.02.2013 19:24:22

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 505582)
@Nastya

Eu nu contest ce se spune in citatele puse aici.
Cred numai ca nu este solutia la problema (lipsa preotilor buni).
Este numai partial valabil, asa cum am mai spus.

Poti sa nasti si sa educi copii buni, credinciosi.
Dar:
1. Cine iti garanteaza ca se fac preoti?
2. Cine iti garanteaza ca si raman asa?

Un preot trebuie sa faca si facultate. Sa invete niste lucruri, in primul rand sa lucreze cu oamenii. Si aici cred eu ca este problema mare: preotii nu stiu sa umble cu oamenii, sa-i ajute, sa-i lamureasca.

Oamenii se duc cu drag la biserica, dar pentru Dumnezeu, poate ca mai putin pentru preoti. Depinde.

Si depinde si de ce asteptam de la un preot. Ca daca nu corespunde asteptarilor noastre, atunci spunem ca nu este preot bun.

Noi oamenii suntem foarte diferiti, inclusiv sufleteste.
Unul se impaca bine si il iubeste pe un parinte Cleopa, sau Boca si ii va cauta pe ei ca duhovnici si modele, altul nu. Ii este frica, nu-l intelege, fuge.

Altul il cauta pe parintele Galeriu, sau alt preot de mir din parohia lui, sau din alta biserica.

Ce fac parintii acasa si cum ii educa poate ca este importanta, dar viata te mai si schimba.

Se dau exemple de preoti care o iau pe cai gresite. E vina parintilor lui?
Daca era, atunci poate ca nici n-ajungea preot.
Mai sunt si alti factori: neputinte mai ales sufletesti, sotie, familie, prieteni, ierarhii etc.

Unii se duc sa se faca preoti din alte motive decat credinta. Nu stiu. Se poate.

Si este si pilda aceea cu samanta (una dintre ele, ca sunt mai multe). Nu stiu exact in care se spune ca nu numai samanta conteaza ci si cum este ingrijita si cultivata.
Ne spunea preotul nostru la predica pe marginea pildei, ca se poate aplica si la preoti: preotii buni pot face enoriasi buni, dar si invers, un preot bun este rodul enoriasilor lui.
Singur nu poate.



Orice om poate sa conteste orice. Problema ar fi: daca este indreptatit sa o faca. De cate ori îi contestam pe preoti, toti gresim. Si toti îi contestam. Unul e suparat ca nu e bine spovedit, altul ca poate preotul grabeste slujba, altul ca doar preotul X are har, dar preotul cutare n-are etc.

Preotii sunt si ei oameni ca noi toti. Asta spun si sfintii parinti din care am citat. (Trebuie doar sa cititi). Nu le absolutizam calitatile. Dar nici nu e corect sa le vedem doar greselile. Dar nici nu trebuie sa-i judecam. Daca suntem crestini stim ca scopul vietii noastre aici – pe pamant – este mantuirea. Si mantuirea e in Biserica. Si preotul este acela care ne insoteste in drumul nostru greu, plin de piedici, plin de spaime si de bucurii, spre Dumnezeu.

Preotii ortodocsi (inteleg ca aici ar fi problema) sunt absolventi ai Facultatii de Teologie Ortodoxa. Nu cred ca mai sunt preoti fara studii universitare. Multi (foarte multi) au si titlul stiintific de doctor in Teologie. Sa le cerem sa faca si a II-a facultate? Multi sunt si absolventi de filologie, sau inginerie etc.
Poate ar trebui sa fie si academicieni?

Si acum sa presupunem ca suntem in zi de sinceritate; cand pe internet e o abundenta de oferte: vand lucrari de licenta, vand lucrari de disertatie, comandati teze de doctorat.... va dam reducere la comanda dubla... sa mai fie o mare problema sa obtinem niste diplome sau niste titluri?


Stiti, de exemplu, (sa va amintesc) cam ce spunea Petre Țuțea?

<<Religia are nevoie de stiinta cum am eu nevoie de guturai.

Fara credinta, fara Dumnezeu, omul devine un animal rational care vine de nicaieri si merge spre nicaieri.

Religia transforma poporul intr-o masa de oameni culti.

Nivelul meu intelectual, chiar dacă sînt savant, nu depăseste nivelul unui popă obscur din Bărăgan. Pentru că preotul ăla, în ritualul lui din biserica aia din lemn sau piatră, stă de vorbă cu absolutul. Nici o stiinta nu te duce acolo.

În afară de cărti nu trăiesc decît dobitoacele si sfintii: unele pentru că n-au ratiune, ceilalti pentru că o au într-o prea mare măsură ca să mai aibă nevoie de mijloace auxiliare de constiintă.

În fata lui Dumnezeu nu există genii, Dumezeu lucrînd nu cu genii, ci cu oameni.

Un sfînt poate fi si analfabet, dar e superior unui geniu, fiindcă ideea de sfintenie e legată de ideea de minune. Un sfînt poate face o minune. Geniul face isprăvi, nu minuni. Lumea, acum e ancorată în cultul genialitătii ca slăvire a progresului în afară. Atît. Or, cu cît sîntem mai avansati, mecanic si material, cu atît sîntem mai departe de esenta reală a lumii, de sfintenie.>>

(Antologiile Humanitas, 322 de vorbe memorabile ale lui Petre Țuțea, Editura Humanitas, 1997)




Oamenii ar trebui sa mearga la catehizare; sa caute si ei singuri, sa citeasca Sfanta Scriptura, sa citeasca din cartile Sfintilor parinti... daca semeni pe pamantul sterp, nimic nu iese. Sa se roage, sa-si deschida sufletul spre Dumnezeu.

Oamenii ar trebui sa se duca la Biserica cu credinta in Dumnezeu si atunci totul ar fi mai simplu.
Trebuie sa cautam neimplinirea si in noi insine. Răul nu e numai in afara noastra. Răul e in noi.

Bineinteles ca sunt si preoti cazuti. Dar padure fara uscaturi nu exista. Dar si preotul cazut, are har. Harul nu se pierde. Preotul raspunde in fata lui Dumnezeu, asa cum si noi raspundem dar preotul este mai aspru pedepsit pentru greseala.

Toti medicii sunt medici buni? Toti profesorii sunt bine pregatiti si corecti? Dar inginerii, dar bancherii, dar avocatii, dar economistii, dar ....dar...
Toti parintii sunt parinti adevarati? Toate soțiile sunt asa cum trebuie sa fie o soție? Toti soții sunt asa cum ar trebui sa fie un sot? Toti copiii sunt....?

N-avem dreptul sa cerem doar altora perfectiunea. Si noi trebuie sa ne-o cerem noua insine. Daca o cautam in NOI, o gasim? Parca n-as crede.

O foarte frumoasa talcuire a „Pildei semanatorului”, la care va referiti, gasiti si la Parintele Ilie Cleopa pe: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/37semanatorul.htm


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:08:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.