Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Sfanta Scriptura (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5014)
-   -   Versetul de azi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2129)

danyel 06.08.2007 00:48:38


19. Atunci, apropiindu-se ucenicii de Iisus, I-au zis de o parte: De ce noi n-am putut sa-l scoatem?
20. Iar Iisus le-a raspuns: Pentru putina voastra credintă. Caci adevarat graiesc voua: Daca veti avea credintă în voi cat un graunte de mustar, veti zice muntelui acestuia: Muta-te de aici dincolo, si se va muta; si nimic nu va fi voua cu neputinta.
21. Dar acest neam de demoni nu iese decat numai cu rugaciune si cu post.(Matei17:19-21)

danyel 06.08.2007 00:51:01


Ioan 3:16
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe unicul Lui Fiu pentru ca orcine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica

Galateni 6:8
Cine seamana in firea lui pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea; dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul viata vesnica

Osea 10,12
Este vremea sa cautati pe Domnul

Ioan 1;29
Iata Mielul lui Dumnezeu ,care ridica pacatul lumii!

Ioan 3;36
Cine crede in Fiul , are viata vesnica; dar cine nu crede in Fiul, nu va avea viata


danyel 06.08.2007 16:27:46


Romani 6:23
Fiindca plata pacatului este moartea;dar darul fara plata a lui Dumnezeu este viata vesnica in Iisus Hristos Domnul nostru.

Isaia 32:17
Lucrarea neprihanirii va fi pacea roada neprihanirii; odihna si linistea pe vecie

Evrei 3;7,8
Astazi daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile

Proverbe 3;7
Nu te socoti singur intelept; teme-te de Domnul si abate-te de la rau

danyel 06.08.2007 16:30:10


Ioan 3;18
Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat pentruca n-a crezut in Numele Unuia Nascut Fiu a lui Dumnezeu

Psalmul 89;14
Invata-ne sa ne socotim bine zilele ca sa ne indreptam inimile spre intelepciune

Romani 5,8
Dar Dumnezeu isi arata dragostea fata de noi prin faptul ca, pe cand eram noi pacatosi, Hristos a murit pentru noi


danyel 09.08.2007 02:44:40


Isaia cap 58

3. Pentru ce să postim, dacă Tu nu vezi? La ce să ne smerim sufletul nostru, dacă Tu nu iei aminte? Da, în zi de post, voi vă vedeti de treburile voastre si asupriti pe toti lucrătorii vostri.
4. Voi postiti ca să vă certati si să vă sfăditi si să bateti furiosi cu pumnul; nu postiti cum se cuvine zilei aceleia, ca glasul vostru să se audă sus.
5. Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul îsi smereste sufletul său? Să-si plece capul ca o trestie, să se culce pe sac si în cenusă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
6. Nu stiti voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeti lanturile nedreptătii, dezlegati legăturile jugului, dati drumul celor asupriti ti sfărâmati jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăposteste în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l si nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile si tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga si Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenintarea cu mâna si cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând si tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric si bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit si în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale si vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălta clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune si vei fi numit dregător de spărturi si înnoitor de drumuri, ca tara să poată fi locuită.
13. Dacă îti vei opri piciorul tău în ziua de odihnă si nu-ti vei mai vedea de treburile tale în ziua Mea cea sfântă, ci vei socoti ziua de odihnă ca desfătare si vrednică de cinste, ca sfintită de Domnul, si vei cinsti-o, fără să mai umbli, fără să te mai îndeletnicesti cu treburile tale si fără să mai vorbesti desertăciuni,
14. Atunci vei afla desfătarea ta în Domnul. Eu te voi purta în car de biruintă pe culmile cele mai înalte ale tării si te voi bucura de mostenirea tatălui tău Iacov, căci gura Domnului a grăit acestea.

danyel 10.08.2007 04:47:29


Deuteronomul cap 5

6. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-am scos din pământul Egiptului, din casa robiei.
7. Să nu ai alți dumnezei afară de Mine.
8. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a celor ce sunt sus în cer, sau jos pe pământ, sau în apă și sub pământ.
9. Să, nu te închini lor, nici să le slujești, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepsește vina părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc.
10. Și Mă milostivesc până la a! miilea neam către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele.
11. Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deșert, că nu va lăsa Domnul Dumnezeul tău nepedepsit pe cel ce ia numele Lui în deșert.
12. Păzește ziua odihnei, ca să o ții cu sfințenie, cum ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău.
13. Șase zile lucrează și-ți fă toate treburile tale;
14. Ziua a șaptea este ziua de odihnă a Domnului Dumnezeului tău. Să nu faci în ziua aceea nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici asinul tău, sau alt dobitoc al tău, nici străinul tău care se află la tine, ca să se odihnească robul tău și roaba ta cum te odihnești și tu.
15. Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare și cu braț înalt și de aceea îi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.
16. Cinstește pe tatăl tău și pe mama ța, cum ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău, ca să trăiești ani mulți și să-ți fie bine în pământul acela, pe care Domnul Dumnezeul tău ți-l dă ție.
17. Să nu ucizi!
18. Să nu fii desfrânat!
19. Să nu furi!
20. Să nu dai mărturii mincinoase asupra aproapelui tău!
21. Să nu poftești femeia aproapelui tău și să nu dorești casa aproapelui tău, nici țarina lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici asinul lui, nici orice dobitoc al lui, nici nimic din cele ce sunt ale aproapelui tău!
22. Cuvintele acestea le-a grăit Domnul către toată adunarea voastră, pe munte, din mijlocul focului, al norului, al întunericului și al furtunii, cu glas de tunet și altceva n-a mai grăit și le-a scris pe două lespezi de piatră și mi le-a dat mie.

danyel 10.08.2007 04:49:50


1 Tesaloniceni cap 4

13. Fraților, despre cei ce au adormit, nu voim să fiți în neștiință, ca să nu vă întristați, ca ceilalți, care nu au nădejde,
14. Pentru că de credem că Iisus a murit și a înviat, tot așa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiți întru Iisus, îi va aduce împreună cu El.
15. Căci aceasta vă spunem, după cuvântul Domnului, că noi cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiți,
16. Pentru că Însuși Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului și întru trâmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și cei morți întru Hristos vor învia întâi,
17. După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, și așa pururea vom fi cu Domnul.

danyel 10.08.2007 15:44:24

1 Corinteni cap 13

1. De as grăi în limbile oamenilor si ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare si chimval răsunător.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiintă, si de as avea atâta credintă încât să mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Si de as împărti toată avutia mea si de as da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se laudă, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviintă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeste răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieste, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată.

danyel 11.08.2007 16:35:49


Isaia cap 53

1.Cine va crede ceea ce noi am auzit si bratul Domnului cui se va descoperi?
2.Crescut-a înaintea Lui ca o odraslă, si ca o rădăcină în pământ uscat; nu avea nici chip, nici frumusete, ca să ne uităm la El, si nici o înfătisare, ca să ne fie drag.
3.Dispretuit era si cel din urmă dintre oameni; om al durerilor si cunoscător al suferintei, unul înaintea căruia să-ti acoperi fata; dispretuit si nebăgat în seamă.
4.Dar El a luat asupră-Si durerile noastre si cu suferintele noastre S-a împovărat. Si noi Îl socoteam pedepsit, bătut si chinuit de Dumnezeu,
5.Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre si zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră si prin rănile Lui noi toti ne-am vindecat.
6.Toti umblam rătăciti ca niste oi, fiecare pe calea noastră, si Domnul a făcut să cadă asupra Lui fărădelegile noastre ale tuturor.
7.Chinuit a fost, dar S-a supus si nu si-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus si ca o oaie fără de glas înaintea celor ce o tund, asa nu Si-a deschis gura Sa.
8.Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat si neamul Lui cine îl va spune? Că s-a luat de pe pământ viata Lui! Pentru fărădelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
9.Mormântul Lui a fost pus lângă cei fără de lege si cu cei făcători de rele, după moartea Lui, cu toate că nu săvârsise nici o nedreptate si nici înselăciune nu fusese în gura Lui.
10.Dar a fost voia Domnului să-L zdrobească prin suferintă. Si fiindcă Si-a dat viata ca jertfă pentru păcat, va vedea pe urmasii Săi, îsi va lungi viata si lucrul Domnului în mâna Lui va propăsi.
11.Scăpat de chinurile sufletului Său, va vedea rodul ostenelilor Sale si de multumire Se va sătura. Prin suferintele Lui, Dreptul, Sluga Mea, va îndrepta pe multi, si fărădelegile lor le va lua asupra Sa.
12.Pentru aceasta Îi voi da partea Sa printre cei mari si cu cei puternici va împărti prada, ca răsplată că Si-a dat sufletul Său spre moarte si cu cei făcători de rele a fost numărat. Că El a purtat fărădelegile multora si pentru cei păcătosi Si-a dat viata.


danyel 12.08.2007 15:08:31


Matei cap 28: 16-20

Iar cei unsprazece ucenici au mers in Galileea in muntele unde le poruncise lor Iisus
Si Vazindu-L I s-au inchinat, ei cei care se indoisera
Si apropiindu-se Iisus le-a vorbit lor zicana :Datu-Mi-sa toata puterea in cer si pe pamant, Drept aceea mergand invatati toate neamurile, botezandu-le in Numele Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua, si iata Eu sunt cu voi in toate zilele pana la sfarsitul veacurilor, Amin




Ora este GMT +3. Ora este acum 11:54:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.