Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa Romana (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=507)
-   -   De ce este condusa BOR de calugari (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9856)

idealist 22.06.2010 14:21:53

De ce este condusa BOR de calugari
 
Biserica Ortodoxa Romana este condusa prin episcopi si mitropoliti de calugari. Totusi apostolul spune ca episcopul trebuie sa fie barbatul unei singure femei. Nici unul din cei 12 apostoli nu era calugar. De ce nu sunt episcopi preotii de mir?

geo.nektarios 22.06.2010 14:49:15

Citat:

În prealabil postat de idealist (Post 261501)
Biserica Ortodoxa Romana este condusa prin episcopi si mitropoliti de calugari. Totusi apostolul spune ca episcopul trebuie sa fie barbatul unei singure femei. Nici unul din cei 12 apostoli nu era calugar. De ce nu sunt episcopi preotii de mir?

Pentru ca Episcopul nu se poate imparti intre familie si Eparhie! Ori in Eparhie unde sunt MII de probleme cu SUTE de preoti, fiecare in felul lui, nu poti sa te tii si de familie! Mi-a dat Dumnezeu sa am ocazia sa cunosc viata unui Ierarh al BOR pe mai mult timp..., dar nu mi-a venit sa cred ca e atat de GREU! Un preot abia ii poate tine in frau pe enpriasii lui plus familia! Dar sa mai aiba raspundere de o intreaga EPRAHIE unde sunt zeci/sute de parohii! De aceea Biserica prin Sf.Sinoade Ecumenice a luat hotararea ca Episcopul sa fie necasatorit! Cu timpul acest obicei s-a intins asupra Staretilor vrednici ai unor manastiri, vrednici de asemenea treapta Ierarhica. Si apoi s-a obisnuit asa, pana azi!
de vei citi vieti de Sfinti, vei vedea cati stareti sau calugari au fost alesi Episcopi! Ex: Sf.Vasile cel Mare, Sf.Ioan Gura de Aur, sau Sf.Nifon al Constantinopolului, Sf.Grigorie Decapolitul s.m.a.

Hector 22.06.2010 14:54:54

Dar exista posibilitatea ca preoti de mir, vaduvi, sa fie episcopi. Un exemplu in viata este Mitr. Ardealului Laurentiu Streza. Alt exemplu este Patriarhul Iustinian.
Dar se prefera calugarii, iar asta e un lucru bun.

geo.nektarios 22.06.2010 15:01:53

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 261530)
Dar exista posibilitatea ca preoti de mir, vaduvi, sa fie episcopi. Un exemplu in viata este Mitr. Ardealului Laurentiu Streza. Alt exemplu este Patriarhul Iustinian.
Dar se prefera calugarii, iar asta e un lucru bun.

...asta si pentru ca provin din medii mult mai sporite duhovniceste, unde slujba nu este intrerupta, unde rugaciunea este la inaltime, unde treburile de obste sunt imparitite de catre TOTI, nu de unul, si astfel aceste imprejurari ajuta mult pe episcop!

georgeval 22.06.2010 18:54:03

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 261530)
Dar exista posibilitatea ca preoti de mir, vaduvi, sa fie episcopi. Un exemplu in viata este Mitr. Ardealului Laurentiu Streza. Alt exemplu este Patriarhul Iustinian.
Dar se prefera calugarii, iar asta e un lucru bun.

Canoanele primelor secole permiteau, insa in urma sinodului VI ecumenic hotararile sunt cele care sunt astazi in vigoare, atunci ccand sunt exceptii sunt invocate anumite sinoade locale si hotararile acestora.

hanico 22.06.2010 19:12:47

Citat:

În prealabil postat de idealist (Post 261501)
Biserica Ortodoxa Romana este condusa prin episcopi si mitropoliti de calugari. Totusi apostolul spune ca episcopul trebuie sa fie barbatul unei singure femei. Nici unul din cei 12 apostoli nu era calugar. De ce nu sunt episcopi preotii de mir?

Chiar daca apostolii nu erau calugari, multi dintre sf. apostoli aveau viata curata, unii erau chiar feciorelnici ca sf. ap. Ioan (cum spune in acatistul inchinat lui - 8 mai), pe de alta parte episcopii casatoriti ar putea sa lucreze cu gind necurat, in folosul lor. Si asa sunt unii dintre ei (episcopi) care sunt bolnavi de nepotism, sau vind preotiile.

georgeval 22.06.2010 19:20:54

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 261530)
Dar exista posibilitatea ca preoti de mir, vaduvi, sa fie episcopi. Un exemplu in viata este Mitr. Ardealului Laurentiu Streza. Alt exemplu este Patriarhul Iustinian.
Dar se prefera calugarii, iar asta e un lucru bun.

Ca sa fiu inteles am sa amintest de hotararea sinodului VI.
Astfel, la treapta episcopala nu pot ajunge, dupa hotararea Sinodului Trulan (can. 12), decat cei neinsurati sau vaduvi prin decesul sotiei, deveniti in prealabil ieromonahi.

idealist 22.06.2010 23:42:40

Sf Ap Petru cand a primit Duh Sfant de la Mantuitorul era vaduv?

idealist 22.06.2010 23:46:14

Citat:

În prealabil postat de geo.nektarios (Post 261531)
...asta si pentru ca provin din medii mult mai sporite duhovniceste, unde slujba nu este intrerupta, unde rugaciunea este la inaltime, unde treburile de obste sunt imparitite de catre TOTI, nu de unul, si astfel aceste imprejurari ajuta mult pe episcop!

E un fapt dovedit ca provin din medii sporite duhovniceste? Vezi cazul parintelui Laurentiu Andreescu, parintelui Teoctist Nichitean, Clement Popescu de la Cernica.

cherub 22.06.2010 23:51:24

Sa se mire prostii care-ntreaba, uite d'aia!
 
Citat:

În prealabil postat de idealist (Post 261501)
Biserica Ortodoxa Romana este condusa prin episcopi si mitropoliti de calugari. Totusi apostolul spune ca episcopul trebuie sa fie barbatul unei singure femei. Nici unul din cei 12 apostoli nu era calugar. De ce nu sunt episcopi preotii de mir?

Sa se mire prostii care-ntreaba, uite d'aia!

geo.nektarios 23.06.2010 00:35:47

Citat:

În prealabil postat de idealist (Post 261711)
E un fapt dovedit ca provin din medii sporite duhovniceste? Vezi cazul parintelui Laurentiu Andreescu, parintelui Teoctist Nichitean, Clement Popescu de la Cernica.

NU ESTE AL MEU A JUDECA ci al Tatalui din cer, Care „toata Judecata a dat-o Fiului Sau!”
Da, din medii duhovnicesti PROVIN TOTI, dar fiecare isi alege MODUL DE VIETUIRE DUPA/FARA DE HRISTOS!!! NU ma intereseaza acele „exemple”, eu sunt mai pacatos decat Dansii, eu dau raspuns de pacatele MELE nu ale lor! Poate ei fac o pocainta de se cutremura cerul, iar eu judecandu-i imi ASIGUR IADUL! Dumnezeu sa ne ierte pe toti si sa ne ierte de poate, din prea MULTELE pacate, nerecunoasterea lor, si obraznicia de a arata cu degetul!

idealist 23.06.2010 08:41:15

Da pidosnicia nu trebuie condamnata, cand respectivul e preot.
Nu trebuie sa indraznim nimic, sa-i lasam in pace pe "olandezi" sa spovedeasca in continuare naivi. Ca pidosnicia e cel mai mare dar.

windorin 23.06.2010 09:41:06

Citat:

În prealabil postat de idealist (Post 261501)
Nici unul din cei 12 apostoli nu era calugar.
De ce nu sunt episcopi preotii de mir?

Unde ai gasit acest detaliu, cum ca Apostolii erau toti casatoriti ?!
Daca nu ma insel, din vietile lor se vede ca abia jumatate erau casatoriti. Unii erau tineri, altii erau singuri.

Se aleg calugari din doua motive. Nu stiu prea bine canoanele si perioada in care s'a luat aceasta hotarare.
1. Spre a se evita nepotismele si mostenirile, adica sa nu aibe familie si copii.
2. Sa aibe cat mai mult timp pentru treburile Bisericii, adica sa nu fie retinut si de ale treburi personale.

idealist 23.06.2010 09:53:09

Am spus eu ca ar fi toti casatoriti? Calugar diferit de necasatorit. I-a tuns cumva Hristos in monahism?

Motivul trei:
3. Pentru ca nu le plac femeile.

lore86 28.06.2010 18:45:23

Citat:

În prealabil postat de cherub (Post 261713)
Sa se mire prostii care-ntreaba, uite d'aia!

strasnic raspuns!

IonelS 29.07.2010 21:05:42

Si sa dea Domnul sa dispara si ultimii preoti de mir din episcopii, mitropolii, etc. Acestia genereaza coruptie tocmai pt ca au familie ! Deja este fenomen popular cumpararea parohiei ! Cine credeti ca intretine fenomenul ?

dani2004 30.07.2010 10:11:32

Citat:

În prealabil postat de IonelS (Post 273127)
Si sa dea Domnul sa dispara si ultimii preoti de mir din episcopii, mitropolii, etc. Acestia genereaza coruptie tocmai pt ca au familie ! Deja este fenomen popular cumpararea parohiei ! Cine credeti ca intretine fenomenul ?

Cine intretine "fenomenul"?

Penticostalul Traditional 08.11.2017 13:52:40

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 653989)
Episcopul nu are voie să practice niciun fel de relații de natură intimă.

Decat cu sotia sa.

1 Timotei 3:2
Episcopul să fie bărbat al unei singure femei

Demetrius 08.11.2017 22:34:20

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 654124)
Decat cu sotia sa.

1 Timotei 3:2
Episcopul să fie bărbat al unei singure femei

Iar acea "singura femeie" sa fie Biserica.

Penticostalul Traditional 09.11.2017 11:27:11

Epistola dupa Sfantul Demetrius 6:66
Episcopul să fie bărbat al unei singure femei
Iar acea "singura femeie" sa fie Biserica.


flying 09.11.2017 11:47:56

<b>
Citat:

Epistola dupa Sfantul Demetrius 6:66
Episcopul să fie bărbat al unei singure femei
Iar acea "singura femeie" sa fie Biserica.

</b>"Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie."(I Cor. 7,1)

Penticostalul Traditional 09.11.2017 12:22:01

Citat:

În prealabil postat de flying (Post 654147)
"Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie."(I Cor. 7,1)

Apostolul Pavel face o recomandare aici, nu o poruncă. Și nu e vorba despre episcopi, în mod special. Apostolul nu porunceste nici casatoria nici celibatul. El doar recomanda celibatul.

Cand vorbeste special despre episcopi, spune ca acesta trebuie sa fie barbatul unei singure neveste. Nu vorbeste nici despre biserica aici, nici despre avioane. Ci despre frumoasele pamantence.
Nu cred ca acest verset interzice celibatul episcopilor.
Dar versetul subliniază clar că episcopul poate fi căsătorit.

Niciun episcop nu e casatorit cu Bisierica. Este o comparatie ridicola si deplasata, in opinia mea. Pentru că singurul Mire al Bisericii este Mantuitorul Hristos.

simpllu 09.11.2017 12:23:01

Fly, vezi că-ți prinzi urechile citând din Evanghelie, nu te pune cu "sectatul" că te face. În schimb îi poți spune că acest aspect este reglementat canonic (Sinodul VI Ecumenic, canonul 48). Numai că el habar nu are de așa ceva, nici nu are cum dacă nu existau la acea dată ca și confesiune.

Penticostalul Traditional 09.11.2017 12:29:29

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 654149)
nici nu are cum dacă nu existau la acea dată ca și confesiune.

Bine spus daca.
Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 654149)
Acest aspect este reglementat canonic (Sinodul VI Ecumenic, canonul 48)

Sinodul VI Ecumenic a reglementat Scriptura?

DragosP 09.11.2017 12:33:26

Că veni vorba de reglementat Scriptura. Și p'Asta, tot voi ați reglementat-o?

simpllu 09.11.2017 12:53:34

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 654150)
Bine spus daca.

Știu, voi (ca și confesiune) la acea dată pe unde erați, pe Marte?

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 654150)
Sinodul VI Ecumenic a reglementat Scriptura?

În cadrul Sinodul VI printre altele s-a reglementat și acest aspect. Nu Scriptura a dat naștere Bisericii, ci în sânul Bisericii a luat naștere Scriptura ca parte a Tradiției. Iar Biserică este Una, dar voi o negați.

flying 09.11.2017 12:59:52

Citat:

În prealabil postat de PenticostalulTraditional
Apostolul Pavel face o recomandare aici, nu o poruncă. Și nu e vorba despre episcopi, în mod special. Apostolul nu porunceste nici casatoria nici celibatul. El doar recomanda celibatul.

Cand vorbeste special despre episcopi, spune ca acesta trebuie sa fie barbatul unei singure neveste.

:21: Recomandarea e facuta tuturor oamenilor. Un episcop ar trebui sa tinda spre mai mult decat un om oarecare din Biserica? Un episcop trebuie sa aiba niste tinte "ceva" mai inalte decat un om oarecare?Stiu ca,oarecum normal, sectantii nu prea au idee ce inseamna episcop,pentru ca episcopii se gasesc doar in Biserica Ortodoxa.

Iote ce mai zicea Apostolul: "Toate le încercați; țineți ce este bine; "(I Tes.5,21)

Biserica l-a ascultat pe Apostol,a incercat sute de ani partea cu episcopul ,barbatul unei femei si a ajuns la concluzia ca e "mai bine" episcopul calugar.Se ingrijeste total de Biserica ,nu mai are grija sa-si hraneasca si sa-si chiverniseasca sotia,copiii,nepotii.Dispare nepotismul si alte multe ispitiri,ramanand liber spre focalizarea totala in chivernisirea Bisericii.

Iote ce mai zicea Apostolul:
..."sunt unele lucruri cu anevoie de înțeles, pe care cei neștiutori și neîntăriți le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi,spre a lor pierzare. "

Trebuie sa fii mandru ca Apostolul a scris si despre tine si altii ca tine ("nestiutori si neintariti")."Expertule" in Biblie!:24:

Citat:

În prealabil postat de simpllu
Fly, vezi că-ți prinzi urechile citând din Evanghelie, nu te pune cu "sectatul" că te face.

De cand cu icoanele ,nu prea mai ai credibilitate sa vorbesti in numele ortodoxiei.

Penticostalul Traditional 09.11.2017 13:13:21

Citat:

În prealabil postat de flying (Post 654153)
Stiu ca,oarecum normal, sectantii nu prea au idee ce inseamna episcop,pentru ca episcopii se gasesc doar in Biserica Ortodoxa.

Episcopii se gasesc la toti sectantii. Si la cei ortodocsi, si la cei catolici, si la cei protestanti. Dar nu stii tu.

Citat:

În prealabil postat de flying (Post 654153)
Biserica l-a ascultat pe Apostol,a incercat sute de ani partea cu episcopul ,barbatul unei femei si a ajuns la concluzia ca e "mai bine" episcopul calugar.

Ce simpatic esti: ”Biserica a incercat sa se tina de invatatura apostolilor sute de ani dar cand nu a mai putut, si-a dat seama ca stie mai bina ce sa faca si a nesocotit Biblia!”.

Cine incalca Scriptura in folosul datinei ei, NU mai e Biserica, prietene.
E doar o adunare de farisei si carturari. Matei 15:1-9.

Biserica Adevarata va respecta 100% Invatatura Apostolilor.
Fara Rabat. Fara Compromis. Fara Murmur.

simpllu 09.11.2017 13:17:54

Citat:

În prealabil postat de flying (Post 654153)
De cand cu icoanele

Se vede că nu ai priceput mare lucru. Care este baza canonică prin care să excluzi pe cineva care nu împărtășește această practică? Evident nu ai nici o bază canonică, drept urmare niciun părinte care nu împărtășește această practică nu poat fi exclus din Biserică.

Penticostalul Traditional 09.11.2017 13:21:05

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 654152)
Iar Biserică este Una, dar voi o negați.

Biserica este UNA: cea care respecta invatatura Apostolilor.
Daca o biserica ia hotarari IMPOTRIVA a ceea ce este scris de sfintii Apostoli, nu mai e Biserica.

Iorest 09.11.2017 13:25:01

Citat:

În prealabil postat de idealist (Post 261501)
Biserica Ortodoxa Romana este condusa prin episcopi si mitropoliti de calugari. Totusi apostolul spune ca episcopul trebuie sa fie barbatul unei singure femei. Nici unul din cei 12 apostoli nu era calugar. De ce nu sunt episcopi preotii de mir?

Funcții de conducere au și diferiți preoți căsătoriți cu distincții de iconomi stavrofori, protopopi, preoți care predau la Facultate ori îndeplinesc diferite funcții în organigrama unei eparhii, așa că nu e o treabă absolută asta.

Cât privește nepotismul iarăși nu e o protecție absolută la nepotism, atât timp cât unui văduv cu copii nu-i interzice nimeni să fie călugăr și chiar ierarh, iar nepoți poți avea dacă provii dintr-o familie numeroasă de la frați și verișori.

Nu cred că interzice nimeni ca într-o mănăstire să intre frați de sânge, ori unchi și nepoți, ori verișori, ferirea de nepotism nu cred că e un argument suficient ori absolut.

Penticostalul Traditional 09.11.2017 13:30:58

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 654151)
Că veni vorba de reglementat Scriptura. Și p'Asta, tot voi ați reglementat-o?

REGLEMENTÁ, reglementez, vb. I. Tranz. A supune ceva unor norme sau unui regulament, a stabili raporturi legale, a legaliza; a pune în ordine, a aranja. – Din fr. réglementer.

sursa: DEX '09 (2009) adăugată de blaurb. acțiuni

Biblia e Regulamentul. NIMENI nu o reglementeaza. Ea reglementeaza totul si e infailibila. E nerelementabila.

Toti care vor sa poarte numele de crestini, respecta Regulamentul: tot ce au invatat Mantuitorul Hristos si sfintii lui Apostoli.
Nimeni nu €supune†invatatura apostolilor, regulamentului lui, colegu.

Penticostalul Traditional 09.11.2017 13:51:07

Nu stiu daca am inteles bine, dar citind Canonul 48 Trulan, am impresia ca unei familii i se propune sa divorteze pentru ca sotul sa implineasca o conditie nebiblica: celibatul.

Daca e asa, mi se pare o chestie oribila. Sa pui o conditie impotriva Bibliei si apoi sa sugerezi unei familii sa divorteze pentru a implini aceea conditie?

flying 09.11.2017 13:59:07

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 654154)
Ce simpatic esti: ”Biserica a incercat sa se tina de invatatura apostolilor sute de ani dar cand nu a mai putut, si-a dat seama ca stie mai bina ce sa faca si a nesocotit Biblia!”.

Cine incalca Scriptura in folosul datinei ei, NU mai e Biserica, prietene.
E doar o adunare de farisei si carturari. Matei 15:1-9.

Biserica Adevarata va respecta 100% Invatatura Apostolilor.
Fara Rabat. Fara Compromis. Fara Murmur.

Apostolul era casatorit? :24: ...daca nu ,cum de a fost hirotonit daca regula era alta?
Timotei caruia ii era adresata epistola Apostolului din care ai citat,s-a casatorit?
Expertule in Biblie ,aia nu era o impunere catre episcopi si o regula neschimbabila.Monogamia denota responsabilitatea ,credinciosia ,puterea de lupta impotriva patimilor a omului respectiv...doar ca fecioria e mai mare decat monogamia si chiar el Apostolul o practica si era si episcop.

DragosP 09.11.2017 14:09:56

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 654158)
Biblia e Regulamentul. NIMENI nu o reglementeaza. Ea reglementeaza totul si e infailibila. E nerelementabila.

Bun, bine, să continuăm șarada, pe limba ta.

Cine a compus Regulamentul?

Ali Baba 09.11.2017 14:14:14

Pavel nu se refera la barbati acolo, ar fi aberant, si nici macar la episcopi, se refera la preoti.

Bucuriepedrum 09.11.2017 14:15:52

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 654157)

Nu cred că interzice nimeni ca într-o mănăstire să intre frați de sânge, ori unchi și nepoți, ori verișori, ferirea de nepotism nu cred că e un argument suficient ori absolut.

Chiar nu interzice. La mănăstirea Rimetea s-au călugărit două surori cu mama lor. Tatăl a mers la altă mănăstire.

gpalama 09.11.2017 14:18:57

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 654158)
Biblia e Regulamentul. NIMENI nu o reglementeaza. Ea reglementeaza totul si e infailibila. E nerelementabila.

Toti care vor sa poarte numele de crestini, respecta Regulamentul: tot ce au invatat Mantuitorul Hristos si sfintii lui Apostoli.

Este gresit total ce zici.

Dumnezeu este principiul suprem. Sa pui orice altceva in locul lui Dumnezeu este blasfemie. Nu poti sa pui textul in fata fiintei.

Stiu ca este ca ar trebui sa fie unitate intre text si Fiinta insa textul vine cu o problema majora.

Marea problema a textului biblic este ca este interpretabil foarte usor in orice directie doreste cititorul. Fiind atat de vasta fiecare poate alege ceva dintr-un colt si folosi pentru argumentarea personala...

Si mai este un aspect important al Scripturii care este desconsiderat.

Scriptura nu este o colectie de "SENTINTE", de criterii FIXE, RIGIDE pentru existenta.

Scriptura este o COLECTIE DE PRINCIPII dupa care sa ne ghidam viata.

Asta a adus Hristos in plus fata de VT. A zis: scapati de rigiditatea legii vechi inteleasa gresit si incepeti sa ganditi cu capul vostru, in deplina omenie si iubire fata de Dumnezeu si aproape.


Regulamentul este unul singur: Principiile Scripturii, dar si Logica Duhovniceasca.

Cand zice "episcopul sa fie barbatul unei singure femei", asta nu este o sentinta pentru toata existenta umana care este si care va fi.

Este o afirmatie facuta intr-un context local, care functiona foarte bine.

Peste veacuri Biserica IN DUHUL SFANT a hotarat ca este bine ca episcopii sa-si poata dedica toata viata lucrului asta, dar si sfinteniei.


Incerci sa ridici Scriptura la o suita de legi imutabile, cand de fapt Scriptura este si un set de principii dar si un GHID orientativ in anumite aspecte care ne invata mai mult sa fim echilibrati decat o solutie concreta pentru fiecare situatie din viata....

Asta este directia protestanta de a mari mult rolul Scripturii si de a desconsidera participarea lui Dumnezeu la viata zilnica si la descoperirea zilnica... Dumnezeu este peste Scriptura, si viata noastra este alaturi de Dumnezeu intai, iar Scriptura ne foloseste ca si ghid pentru a ajunge si intelege pe Dumnezeu.

Scriptura nu este un sir de legi, este o logica de viata corecta.

Iorest 09.11.2017 14:20:55

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 654159)
Nu stiu daca am inteles bine, dar citind Canonul 48 Trulan, am impresia ca unei familii i se propune sa divorteze pentru ca sotul sa implineasca o conditie nebiblica: celibatul.

Daca e asa, mi se pare o chestie oribila. Sa pui o conditie impotriva Bibliei si apoi sa sugerezi unei familii sa divorteze pentru a implini aceea conditie?

Canonul se referă la cei care se separă în fapt(divorțează)și la înțelegere, stabilesc să plece fiecare la mănăstire, cred că au mai fost cazuri în istorie de soți care de bunăvoie pleacă la mănăstire fiecare încotro.
Iar dacă ulterior, bărbatul ar fi ridicat la treapta de epsicop, atunci ce se impune e o distanță între reședința episcopală și locul unde este fosta lui femeie călugărită.

Penticostalul Traditional 09.11.2017 14:29:09

Citat:

În prealabil postat de flying (Post 654160)
Apostolul era casatorit? :24: ...daca nu ,cum de a fost hirotonit daca regula era alta?
Timotei caruia ii era adresata epistola Apostolului din care ai citat,s-a casatorit?
Expertule in Biblie ,aia nu era o impunere catre episcopi

Nu am afirmat ca era impunere. Si nici nu m-am erijat intr-un expert biblic.
Apostolul și mulți din echipa lui de propovaduitori NU erau casatoriti.

Si sa stii ca tavaleala pe jos de ras nu te face, automat, sa ai dreptate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:45:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.