Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Mergem din nou la Sfanta Parascheva! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12837)

glykys 12.05.2011 19:21:45

Mergem din nou la Sfanta Parascheva!
 
1 atașament(e)
Am marea bucurie sa va anunt ca, printr-o minune, voi merge la Sfanta Parascheva de la Iasi saptamana viitoare. Sunt niste imprejurari providentiale care mi-au permis sa fac aceasta calatorie in orasul in care se adapostesc moastele, pentru a-i multumi Sfintei pentru tot ajutorul sau fata de familia noastra si, mai ales, fata de bunicuta mea, care mereu s-a rugat la ea si care a tinut post negru-negru in fiecare vineri, timp de 45 de ani si pana in ultima clipa, in cinstea Sfintei. De altfel, in a treia zi de Pasti, am visat-o pe bunica si mi-a spus ca a ajuns in rai, datorita "comorilor" Sfintei Parascheva.

Urmez si eu traditia forumului si va invit sa lasati pomelnice pentru Liturghie (atat pentru vii cat si pentru adormiti), dar si pentru maslu (sanatate). Asa cum v-ati rugat pentru bunicuta mea Dochița, asa se vor ruga si parintii aceia de la catedrala pentru voi, luand pe Sfanta Parascheva ca mijlocitoare.

Deja am un prim nume de pe forum pentru liturghie: Cristian-Stefan si un prin nume pentru maslu: Augustin.

Edit - deadline marti seara, in jur de orele 21-22.

anna21 12.05.2011 19:23:43

Glykys esti minunata!

Sa te ajute Dumnezeu.

cristiboss56 12.05.2011 20:54:29

Să o cunoști în realitate !
 
Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 360735)
Glykys esti minunata!

Sa te ajute Dumnezeu.

Cu toate că întâlnirea a fost scurtă , pot spune cu CERTITUDINE , că-i un Om deosebit . Icoana primită în dar de la ea , "Maica Domnului , Izvorul Tămăduirii"îmi va aminti mereu de acest Om minunat . Mulțumesc Ție , Doamne !

delia31 12.05.2011 21:30:03

Multumim Glykys
O imbratisare Sfintei Paraschiva si din partea mea.
Daca ai timp, sa treci si pe la Libraria Doxologia; e f. aproape de catedrala.
Ai unde sa te cazezi in Iasi?

glykys 14.05.2011 15:11:18

Ma duc in interes profesional, nu pe cont propriu. De aceea am zis ca este un miracol, pentru ca m-au primit si pe mine sa particip la actiunea care se desfasoara la Iasi, care, de fapt, e pentru mine un pretext, sosit exact la tanc,pentru a ajunge la Sfanta Parascheva. Dupa ce imi fac treaba acolo, ma duc la catedrala.

Ii anunt cu bucurie pe forumistii care mi-au trimis numele in privat ca o forumista se va duce maine la o alta manastire celebra si va lasa acolo un pomelnic care va include si numele voastre.

Mai astept pomelnice, aici sau in privat. Chiar astazi am avut o mare bucurie de la Sfanta Parascheva, cu rezolvarea unei situatii care parea de neclarificat.

Doina97 16.05.2011 13:20:11

Doamne!
Sf. Parascheva este foarte speciala pentru mine si ma ajuta foarte mult!
Sf.Parascheva este motivul pentru care eu astazi cred in D-zeu si ma rog.
Sa-ti dea D-zeu sanatate Glykys,Sf. Parascheva sa te protejeze!
Daca nu s-a inchis lista,iti trimit si eu pe privat.
Multumesc!

Doina97 16.05.2011 15:48:54

Acatist Sf. Parascheva Iasi
 
Daca nu s-a inchis lista,va rog frumos daca puteti sa-mi treceti si mie cateva nume.
Vii
Doinita Iuliana
Alina-Adriana
Elena
Loredana Silvia cu fiica ei Alexandra Georgiana
Daniela cu toti ai ei
Ianos cu toti ai lui
Geta,Eugen,Ionut si Larisa-Gabriela

Multumesc frumos! Numai bine!



Prin iunie o sa merg si eu la Iasi. sper sa pot sa fac si eu acelasi lucru pentru cei in nevoie.

glykys 16.05.2011 22:26:28

Citat:

În prealabil postat de Doina97 (Post 361398)
Doamne!
Sf. Parascheva este foarte speciala pentru mine si ma ajuta foarte mult!
Sf.Parascheva este motivul pentru care eu astazi cred in D-zeu si ma rog.
Sa-ti dea D-zeu sanatate Glykys,Sf. Parascheva sa te protejeze!
Daca nu s-a inchis lista,iti trimit si eu pe privat.
Multumesc!

Da, pana maine seara.

Tare bine imi pare ca am auzit, si aici, si in privat, de oameni care au evlavie mare la Sfanta Parascheva si pe care aceasta i-a ajutat in momente grele. Dea Domnul sa o avem pururea mijlocitoare!

glykys 17.05.2011 22:36:45

M-a ajutat Dumnezeu astazi sa aranjez toate. Maine sper sa fiu in trenul spre Iasi. Am toate numele voastre scrise. Daca pot merge si la alte manastiri din oras, voi lasa pomelnice si acolo, dar nu promit nimic.

Sa ne ajute Sfanta Parascheva pe toti! :25::6:

catalin2 17.05.2011 22:38:32

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 361833)
M-a ajutat Dumnezeu astazi sa aranjez toate. Maine sper sa fiu in trenul spre Iasi. Am toate numele voastre scrise. Daca pot merge si la alte manastiri din oras, voi lasa pomelnice si acolo, dar nu promit nimic.

Sa ne ajute Sfanta Parascheva pe toti! :25::6:

Multumim foarte mult!


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:06:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.