Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Credeti in reincarnare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9875)

Panthera 24.06.2010 01:56:05

Credeti in reincarnare?
 
Credeti in reincarnare?

The_Fallen 24.06.2010 02:19:28

Este un forum crestin?De ce postezi aici daca nu ai nici cea mai vaga idee ce este crestinismul?

Panthera 24.06.2010 02:23:46

Citat:

În prealabil postat de The_Fallen (Post 262135)
Este un forum crestin?De ce postezi aici daca nu ai nici cea mai vaga idee ce este crestinismul?

Este o intrebare... nu are nici o legatura cu crestinismul.

colaps 24.06.2010 02:25:09

Citat:

În prealabil postat de Panthera (Post 262137)
Este o intrebare... nu are nici o legatura cu crestinismul.

Întocmai. Dacă și tu recunoști acest lucru și faptul că te afli pe un forum creștin atunci la ce alt răspuns decât „Nu” te-ai aștepta?

Întreabă-l poate pe andrei, la el cine știe.

Panthera 24.06.2010 02:30:52

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 262138)
Întocmai. Dacă și tu recunoști acest lucru și faptul că te afli pe un forum creștin atunci la ce alt răspuns decât „Nu” te-ai aștepta?

Întreabă-l poate pe andrei, la el cine știe.

Pai sunt si credinciosi care cred in reincarnare. De exemplu maica-mea.
Nici superstitile fac parte de crestinism, dar totusi sunt oameni care cred in ele.
Si horoscopul e aceasi chestie.

annajanette 24.06.2010 03:12:01

eu cred in reincarare si nu vad care e legatura cu crestinismul, adica ce aceasta idee se contrazice cu credinta in Dzeu , sincer eu nu stiam asta, nu vorbesc ironic doar intreb.

cocacoc 24.06.2010 07:54:36

Domnilor, inainte de a-l mustra pe Panthera, acesta este titlul ariei:

Generalitati
Aici puteti posta diverse probleme chiar daca n-au legatura cu religia.

heaven 24.06.2010 08:52:29

Personal nu neg existenta unei astfel de posibilitati,mai ales ca prin ea se explica foarte multe din asa zisele neconcordante,dar si coincidente pe care le vedem si traim.
Dar,intr-un final numai bunul Dumnezeu cunoaste adevarul.
Important este faptul ca viata este un dar nepretuit si cata vreme suntem aici sa facem totul posibil pentru a evolua pe absolut toate planurile.

Florin Liviu 24.06.2010 09:18:41

Raspuns
 
Parintele Dumitru Staniloaie raspundea cam asa unei interlocutoare curioase dar decenta la aceasta intrebare a ta : "Eu o iubesc pe mama mea... si refuz sa cred ca acum dupa 20, 30 de ani cea care mi-a dat viata ar putea sa fie... o pisica." Tu ce crezi ? Gandeste bine sau nu ?
Dorinta voastra nefireasca de a crede in reincarnare provine din aceea ca voi nu doriti sa credeti in Dumnezeu ! Si atunci negati Raiul si Iadul pentru ca nu doriti nici judecata. Pentru ca nu va lepadati de satana ci il iubiti si el este stapanul vostru dar binele nu vi-l vrea ! Iar Tatal Ceresc are bratele deschise catre voi caci poate va veti satura vreodata de vremelnicie si nemernicie si veti dori vreodata Vesnicia si Pacea !
Iar noi crestinii ne-am saturat de mizeria morala si de incurcaturile sociale peste care guverneaza diavolii ! Am mancat o mancare cu mult peste inchipuirile voastre de buna si am primit Pacea inchinandu-ne Unuia Nascut Fiului si Cuvantul Lui Dumnezeu Inceputul si Sfarsitul acestei lumi. Si iata ca dupa ce ai mancat o mancare buna nu poti prea lesne sa mananci ceva rau la gust si nici nu mai doresti aceasta si mai bine nu mai mananci altceva ca sa-ti ramana in gura gustul cel bun !
Noi vrem sa cunoastem si sa traim in adevar si iata ca cunoastem adevarul si uram minciuna si mergem cu incredintarea Parintilor nostri pe aceasta cale sigura.

teodorabiriuc 24.06.2010 09:40:49

credeti in reancarnare?
 
Biserica ortodoxa nu crede in reancarnare.Nu exista asa ceva,astea-s baliverne,prostiile oamenilor.Am intrebat un preot si mi-a spus ca nu exista reancarnare.Dupa moarte,sufletul celui decedat merge in cer si trupul in pamint.Trupul nu se mai reancarneaza.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:22:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.