Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Pan-ortodoxia ca arma ideologica si de influenta a Rusiei in Romania ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17713)

guardian knight 09.02.2015 12:07:59

Pan-ortodoxia ca arma ideologica si de influenta a Rusiei in Romania !
 
Orice spectator,cat de cat avizat, al scenei geo-politice internationale,isi poate da seama,mai ales in ultima perioada,de existenta unei situatii conflictuale intre marile puteri,care foarte usor, si pe nesimtite, poate degenera intr-o conflagratie !

Aflata la marginea Europei,intr-o zona de granita,de lymes cu neo-imperiul rus,tara noastra are mari problem,atat de natura interna (pe care le stim foarte bine!) cat si de natura externa( politica diplomatica de incercurire,reusita si promovata de Rusia !)

Un aspect important al gandirii strategice rusesti il reprezinta pan-ortodoxismul,incercand pe aceasta cale sa isi exercite influenta si controlul asupra statelor in cauza.

Intrebarea este una simpla si clara :

Care este starea actuala a BOR la nivel institutional in ceea ce priveste incercarile de penetrare a acestei structuri in vederea cultivarii influentelor ruse in Romania ???

Cat de adevarate sunt sugestiile facute de urmatoarele articole aparute in presa ?

http://capitalismpepaine.com/2015/02...nia-lui-putin/

http://www.money.ro/putin-prc-c8prc-...ul-in-romania/

guardian knight 09.02.2015 18:38:57

Sfetnicii de iana ai tarului !!!
 
•"Un politolog rus si unul dintre cei mai influenti ganditori geopolitici ai Rusiei de astazi. Dughin a creat o teorie geopolitica inedita in care coabiteaza realpolitik-ul pragmatic si mesianismul ortodox. Totodata, filozoful rus este liderul Miscarii Eurasiatice si unul dintre fondatorii Clubului Izborsk, think-tank-ului care uneste si sincronizeaza eforturile ideologilor conservatori din Rusia."
Printre ideile exprimate de Dughin in acel interviu:
•"Veti vedea ca a treia veriga a lantului regional al apropierii de noua alianta (eurasiatica - n.red.) va fi Romania. Mai mult, intrand in aceasta uniune, Romania s-ar putea uni cu Moldova in care s-a fi reintegrat Transnistria. Toata lumea ar avea de castigat!"
•"Romania se afla la periferia Uniunii Europene, este un oaspete nepoftit, tratat mai rau decat tarile care se afla in dificultate precum Spania, Italia, Grecia, Portugalia, Irlanda. In Uniunea Europeana, aceste tari sunt catalogate peiorativ drept "Grupul PIIGS", adica "grupul porcilor". Inseamna ca in acest context Romania este o tara de mana a zecea? In Europa exista o perceptie negativa si injusta a romanilor"
•"Cred ca integrarea Romaniei in spatiul eurasiatic poate avea loc sub zodia identitatii culturale ortodoxe. In cadrul Comunitatii Eurasiatice aceasta tara isi va putea rezolva problemele economice si teritoriale, dar mai mult, va fi acceptata cu bucurie, va fi apreciata la justa valoare si va fi tratata ca un partener egal, ca un partener apropiat din punct de vedere civilizational. Acest aspect este foarte important pentru constiinta nationala"
•"Faptul ca am fost divizati de o terta forta, de atlantisti, si-a jucat rolul. Ei incearca sa ne invrajbeasca, comit mici acte de sabotaj si creeaza o atmosfera de ostilitate, dar aceste lucruri se vor termina. Rusia si Romania au prea multe in comun! Pe noi ne asteapta o reintalnire si o redescoperire reciproca in contextul unei civilizatii comune. Deja se fac primii pasi in aceasta directie. Nu le supraestimez valoarea, dar interpretez pozitiv acesti pasi."

guardian knight 09.02.2015 18:41:18

Sfetncii de taina ai tarului !!!
 
De ce conteaza ce spune acest Aleksandr Dughin, un filosof si politolog evitat, in general, de media occidentale si luat ca referinta oculta de multi politicieni si observatori din zona atlantica?

In contextul evenimentelor din Ucraina/Crimeea, "Putin pare, acum, sa aiba o alta agenda: sa reconstruiasca ce mai poate din fostul imperiu, dar pe baza unui model rusesc, mai degraba decat unul sovietic", scriau recent, intr-o analiza publicata de Washington Post, doi experti in relatiile Rusia-Occident, a caror opinie este impartasita de multi in presa occidentala. Observatorii americani si europeni iau tot mai in serios "visul eurasiatic" al lui Vladimir Putin si al cercurilor conservatoare de la Moscova. Visul - asupra caruia Vladimir Tismaneanu ofera o perspectiva aici - este influentat in buna masura de curentul "neo-eurasianismului" promovat inca de la inceputurile implicarii sale in viata publica de filosoful si politologul rus Aleksandr Dughin.

Mihnea Dragomir 10.02.2015 11:19:17

Sa speram ca optiunea europeana a Romaniei este definitiva. Privind la ce se intampla in Ucraina sau in Moldova, ori amintindu-mi de nefasta influenta slava, o reintrare a Romaniei in orbita Rusiei imi da fiori siberieni...

Barsaumas 10.02.2015 14:50:44

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 580464)
Sa speram ca optiunea europeana a Romaniei este definitiva. Privind la ce se intampla in Ucraina sau in Moldova, ori amintindu-mi de nefasta influenta slava, o reintrare a Romaniei in orbita Rusiei imi da fiori siberieni...

Sincer, nu te inteleg cu subiectivismul asta pro-occidental. De ce, doar ca pentru ca locuiesti acolo vezi si vrei binele acelor locuri si acelei societati? Da, nu au defectele balcanismului. Corect. Si da, popoarele inca ortodoxe de extractie slava au anume defecte specifice, asa cum popoarele nord-ariene, foste catolice, foste protestante, actual consumeriste, au alt set de defecte si devieri.
Chiar tu ai spus si stii foarte bine ca Occidentul nu mai e demult catolic, nici macar calvin sau luteran sau alt protestantism. UE e cea care, prin incurajarea a tot felul de porcarii spirituale, face sa scada puterea BC si, de fapt, a oricarei confesiuni crestine in societatea vestica.
Rusofobia e cred din cauza amintirii a ce s-a intamplat cand 12 ierarhi Uniti au fost martirizati. Totusi, acei oameni sunt acum in Cer.
Fapt: ocupatia sovietica-stalinista a produs (mai mult) martiri decat apostati. Oamenii (inca) mai reactionau ca niste fiinte vii.
Ocupatia euroamericana e mult mai perversa si distrugatoare. Stiii si asta. Si totusi, ai acest punct de vedere...
Faptul ca exista un Lefebvre e un miracol divin. Mai ales ca este francez, deci din prima tara din istoria planetei care a aruncat monarhia si credinta la gunoi. Care tara era "fiica cea mare a Bisericii", acum nu prea multa vreme. Dar, pentru un singur Lefebvre, exista o groaza de spalati-pe-creier de consumerism si ateism militant.
Vezi tu, ca sa fiu scurt si clar: comunistii au fost, fata de occidentali, precum o haita de lupi fata de o hoarda de demoni. Prefer oricand sa fiu sfasiat de ceva carnivore (si chiar daca nu sunt lupi, ci mult mai mult, sa zicem ceva gen Hyaenodon, ca sa duc metafora la capat) decat posedat de demoni. Cu alte cuvinte, moartea e preferabila oricand degradarii.
Oameni buni, de ce sunteti asa pro-occidentali cand scrieti pe net? Si pentru voi pluteste i aer venirea statului politinesc? Va e frica de dosar electronic, de ridicare in nopate dupa declararea starii de urgenta/razboi, etc? Stiti de und ebate vantul, si spuneti ce se cere deocamdata relativ tacit? Si eu cred ca vor veni astea, dar reactia mea e inversa: nu dau doua parale pe viata/securitatea/prosperitatea mea sau pe viitorul meu. Pur si simplu, nu ma intereseaza ce va fi maine. Ma intereseaza sa exprim doar ce gandesc autentic. Altfel, nu suntem oameni, ci robo-mammalieni fricosi si oportunisti.

CristianR 10.02.2015 15:45:03

Acum eu nu sunt lămurit în ce te privește. Dacă ții la libertatea de exprimare, aceasta pe care acum o ai din plin, necenzurată decât de regulile de bun-simț ale forumului, cred că știi că puțin mai la răsărit ea nu există. Acolo spui ce trebuie să spui sau nu spui nimic.

iuliu46 10.02.2015 16:02:50

Aici ai chiar dreptul sa nu fii de acord cu cei din occident si nimeni nu o sa-ti reproseze acest lucru. :71:

Dughin asta e un bau bau inventat de unii, noul Rasputin, eminenta malefica din spatele lui Putin. Hai sa fim seriosi, e a 15 a roata la caruta, un fel de Gelu Voican Voiculescu al Rusiei.

CristianR 10.02.2015 17:16:09

Întâmplător am în față un fragment din Istoria Românilor în Dacia Traiană de A.D. Xenopol, referitor la ocupația rusă asupra țărilor române din anul 1928. Mi se pare potrivit cu subiectul topicului de față:

„Dar pe cât rușii câștigau în înrâurire asupra țărilor române, pe atâta ei pierdeau în simpatie. Am arătat mai sus cum încă de pe vremile împărătesei Caterina, românii începuse a cunoaște pe ruși în adevarata lor fire, cum învățase a vedea în ei niște asupritori cel puțin tot atât de barbari, cruzi și neomenoși ca și turcii. Atare purtare brutală a rușilor în principate se reproduse în războaiele din 1789 și 1806.

Apoi românii suferise două pierderi de teritoriu, aceea a Bucovinei, în care rușii fusese niște complici pasivi, și aceea a Basarabiei în care ei fusese autorii unei despoieri vădite. Românii, deci, trebuiau să cunoască, în sfârșit, cine erau rușii și ce scopuri aveau ei asupra țărilor române; că nu iubirea și comunitatea religiunei împingea pe ruși a se face, cu sau fără voie, apărătorii românilor, ci numaicât propriul lor interes și dorința lor nesățioasă de dominare, de întindere și de cucerire. Dacă mai rămăsese încă vreo urmă de simpatie pentru ruși în țările române, ea fu cu totul stinsă în războiul acesta.

Purtarea rușilor întrecu de astă dată toate închipuirile; iar necazurile poporului – sporite încă și prin[tr-]o ciumă hultuită pe o foamete cumplită, care secera oamenii cu miile, și o boală de vite care reduse numărul lor la mai puțin de o pătrime – ajunseră la un grad nemaipomenit. „Suferințele, zice St. Marc de Girardin, sunt mai presus de orice descriere.

Niciodată n-a fost o mai înspăimântătoare nimicire de ființe viețuitoare“. „Barbați și femei sunt puși la care, având drept conducători niște cazaci care nu cruțau nici bățul, nici vârful lancei lor. Peste 30.000 de români sunt luați de la lucrarea câmpului pentru a sluji ca vite de tras.

Cei mai fericiți fugeau în munți, unde nu aveau altă hrană decât scoarța copacilor. Mitropolitul Valahiei, Grigore, fu surg[hi]unit în Basarabia, pentru că ceruse mila năvălitorilor; e drept că el se opusese ca clerul să nu fie smuls de la altare pentru a merge să care munițiunile de război.

Generalul Joltuhin, om sălbatic și nemilos, răspunse la arătările ce i se făcuse: Nu ne pasă de a ști cine fac slujbele, oamenii sau dobitoacele; numaicât ordinele să fie executate. Dezordinele, delapidările și, în sfârșit lăcustele, produseră foametea; ciuma se ivi în urmă, adusă prin mizerie, prin carele pline de răniți și prin înspăimântătoarea mortalitate a boilor, grămădiți fără prevedere sau căzând de osteneală pe drumuri, pe care le umpleau cu leșurile lor descompuse“

guardian knight 10.02.2015 17:41:08

Actiuni subversive !
 
http://www.ziardecluj.ro/o-sa-muriti...r-piata-unirii

Executantii ordinelor de la Kremlin,incep sa-si faca de cap ,avand scopul de a crea tensiuni artificiale si de a destabiliza pozitia statului roman !!!

iuliu46 10.02.2015 17:41:29

De cand e lumea asta, ocupantii s-au purtat extrem de urat cu ocupatii. Daca ai fi citit si despre cum i-au lasat englezii sa moara de foame pe vreo 20 de milioane de indieni sau ce au facut prin Australia cu populatia de acolo, atunci ai fi vazut ca nu au rusii ceva special, nu-s nascuti sa fie rai, ci asa sunt toti ocupantii.

guardian knight 10.02.2015 17:47:12

Situatie grava nu departe de granitele tarii noastre !
 
http://capitalismpepaine.com/2015/02...rusesti-18yrs/

Imaginile de mai sus,cu ceea ce se petrece pe frontal ukrainean, nu sunt recomandate a fi vazute de femei,copii,sau oameni mai sensibili !
Insa ,cei care le vor vizualiza,cred ca isi vor da seama rapid ce inseamna militarismul agresiv si periculos pentru civilizatia umana,a unor oameni cvasi-salbaticiti si evadati din steeple Asiei inspre civilizatia si prosperitatea Europei !!!

Dragi romani, priviti ...si va cruciti ! Ce se intampla la nici cateva sute de km de granitia Romaniei,in Europa sec. 21 !

CristianR 10.02.2015 17:48:29

De acord. N-am făcut o comparație cu nimeni. Pur și simplu am vrut să vă împărtășesc pagina asta de istorie; pentru că istoria are obiceiul să se repete, chiar dacă nu într-o formă identică.

bluester 10.02.2015 18:27:11

Nu sunt pro-comunism, pro-Putin, pro -Rusia; cum de altfel nu sunt nici pro-SUA, pro-NATO.
Dar ma ingrijoreaza atitudinea oamenilor de a isi pune nadejdea in SUA si Nato fata de "pericolul rusesc". Credeti ca daca NATO isi formeaza niste baze in Romania , vom putea supravietui vreunui atac din partea Rusiei ? Ba dimpotriva, prezenta bazelor NATO in tara noastra va transforma Romania intr-un imens front de lupta.

Credeti ca putem face fata flotei ruse , cu 10 vapoare romanesti de lupta ? (tinand cont ca avem vapoare de pe vremea lui Ceausescu). Este nevoie de doar cateva rachete balistice rusesti si Constanta poate disparea in 2 zile (poate si mai putin).

Noi , ca tara , ar trebui sa "tinem ciocul mic", si sa nu ne mai dam mari luptatori. Moscova e la 1200 de km de Bucuresti , in schimb SUA sunt la 9000 de km. Pana vin americanii "sa ne salveze" , Rusia poate sa distruga jumatate din tara. Iar baza americana de la Mihail Kogalniceanu e ca o scobitoare in fata unui baros.

abaaaabbbb63 10.02.2015 18:43:28

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 580529)
Nu sunt pro-comunism, pro-Putin, pro -Rusia; cum de altfel nu sunt nici pro-SUA, pro-NATO.
Dar ma ingrijoreaza atitudinea oamenilor de a isi pune nadejdea in SUA si Nato fata de "pericolul rusesc". Credeti ca daca NATO isi formeaza niste baze in Romania , vom putea supravietui vreunui atac din partea Rusiei ? Ba dimpotriva, prezenta bazelor NATO in tara noastra va transforma Romania intr-un imens front de lupta.


Ar fi fost dragut daca
1. N-am fi fost in NATO, ci am fi fost o tara care se intelege bine cu toata lumea.
2. Am fi fost in UE, dar nu am fi fost interesati de aderare la spatiul EURO, pentru ca nu avem noi economie de asa ceva.

Dar din pacate
1. Nu putem fi ca Elvetia (neutra pentru ca are banii tuturor in bancile sale), si nici n-avem armata destul de puternica ca sa ne putem proteja singuri.
2. Nu putem fi Regatul Unit, pentru ca nu avem economia destul de stabila si puternica pentru a putea supravietui pe cont propriu.

Deci, pana la urma, ne descurcam si noi cum putem.

Acum tot ce putem spera este ca lumea are totusi niste diplomati in frunte, nu barbari.

iuliu46 10.02.2015 20:12:00

Ar fi bine daca am avea un pic de demnitate si ne-am vedea lungul nasului. Si am vedea si ce fel de societate se construieste in vest. Una e sa intelegi ca nu prea te poti opune in ziua de astazi " atlantismului ", pentru ca Romania ar fi facuta praf dupa modelul fostei Iugoslavii, si alta e sa te comporti ca o tata, sa fii tu portavocea prin care globalistii il injura pe Putin. Ungaria, Bulgaria si alte tari sunt mult mai demne decat noi.

Apostolii atlantismului de la noi sunt odraslele celor care au venit pe tancurile sovietice dupa 1944. Asta ar trebui sa ne spuna ceva.

guardian knight 10.02.2015 20:38:26

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 580539)
Ar fi bine daca am avea un pic de demnitate si ne-am vedea lungul nasului. Si am vedea si ce fel de societate se construieste in vest. Una e sa intelegi ca nu prea te poti opune in ziua de astazi " atlantismului ", pentru ca Romania ar fi facuta praf dupa modelul fostei Iugoslavii, si alta e sa te comporti ca o tata, sa fii tu portavocea prin care globalistii il injura pe Putin. Ungaria, Bulgaria si alte tari sunt mult mai demne decat noi.

Apostolii atlantismului de la noi sunt odraslele celor care au venit pe tancurile sovietice dupa 1944. Asta ar trebui sa ne spuna ceva.

Nu cred ca aceasta atitudine pro-bolsevica ar trebui sa o aiba romanii !
In aceasta situatie tulbure,atitudinea de mai sus se poate incadra la categoria TRADARE DE NEAM SI TARA !

Proslavirea unor vecini dusmanosi si dornici de a dezmembra statul roman in bucati (din care sa-si ia o halca !)si care din opportunism istoric au trecut in barca Moscovei,in parallel cu diabolizarea Europei si a Sua mi se pare un gest dem de un bastus !!!
Rusine !

guardian knight 10.02.2015 20:40:57

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 580531)
Ar fi fost dragut daca
1. N-am fi fost in NATO, ci am fi fost o tara care se intelege bine cu toata lumea.
2. Am fi fost in UE, dar nu am fi fost interesati de aderare la spatiul EURO, pentru ca nu avem noi economie de asa ceva.

Dar din pacate
1. Nu putem fi ca Elvetia (neutra pentru ca are banii tuturor in bancile sale), si nici n-avem armata destul de puternica ca sa ne putem proteja singuri.
2. Nu putem fi Regatul Unit, pentru ca nu avem economia destul de stabila si puternica pentru a putea supravietui pe cont propriu.

Deci, pana la urma, ne descurcam si noi cum putem.

Acum tot ce putem spera este ca lumea are totusi niste diplomati in frunte, nu barbari.

Da !
Din pacate nu stam,ca si Enghlitera ,pe o insula !
Suntem o tara medie in Europa,care are calitatile dar si problemele sale uriase,si mai presus de toate este inconjurata de dusmani,si are putini prieteni in Europa !
Si mai presus de toate, forta noastra trebuie sa constea in coeziune,unitate si datoria de a fi fideli intereselor nationale !

iuliu46 10.02.2015 20:46:40

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 580541)
Nu cred ca aceasta atitudine pro-bolsevica ar trebui sa o aiba romanii !
In aceasta situatie tulbure,atitudinea de mai sus se poate incadra la categoria TRADARE DE NEAM SI TARA !

Proslavirea unor vecini dusmanosi si dornici de a dezmembra statul roman in bucati (din care sa-si ia o halca !)si care din opportunism istoric au trecut in barca Moscovei,in parallel cu diabolizarea Europei si a Sua mi se pare un gest dem de un bastus !!!
Rusine !

Asta e, imi e o rusine de nu mai pot. Dar ce e ala bolsevism ? :71:

Barsaumas 10.02.2015 21:55:05

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 580541)
Nu cred ca aceasta atitudine pro-bolsevica ar trebui sa o aiba romanii !
In aceasta situatie tulbure,atitudinea de mai sus se poate incadra la categoria TRADARE DE NEAM SI TARA !

Proslavirea unor vecini dusmanosi si dornici de a dezmembra statul roman in bucati (din care sa-si ia o halca !)si care din opportunism istoric au trecut in barca Moscovei,in parallel cu diabolizarea Europei si a Sua mi se pare un gest dem de un bastus !!!
Rusine !

Postarea dumitale insa, intra la categoria "pentru stapan latram, sub steagul lui ne aglutinam". De ce? Primo, ca ne e frica; secundo, sa ne fie bine (derivata din prima). Genul asta de atitudini vedem la orice maidanez; (se presupune ca) oamenii au ceva mai multa demnitate si mai putin instinct infricosat de a supravietui. Din astia ca tine ar fi tradat la semeni, pe vremea Holocaustului sau a Gulagului, la greu.
Mor cind vad ca unii oameni admira...taman pe cine/ce este la putere.
Cit de greu de cap sa fii sa vezi ca de obicei aceasta "loialitate" e conditionata de un amestec, vecin cu voma mintii, de frica si asteptari foarte pamantesti. Si daca e dezinteresata, tot ramane suspecta, pentru simplul motiv ca acei admirati sunt tocmai...cei cu painea si cutitul! guardian knight si Cristi, e asa greu de inteles!? Cristi, de la tine am pretentii. De ce nu incerci sa gandesti ca mine? Si eu am gandit candva demult ca tine. Insa am aflat adevarata istorie a Euro-Occidentului. Si..m-am ingrozit e putin spus.
A propos, daca ar fi invers, si am fi sub ocupatie rusa, da, as fi anti-rus, pina in varful meristemului. :)
Dar nu anti-ortodox. Asa cum desi sincer doresc distrugerea civilizatiei occidentale, ca find tumora plasata de Diavol in corpul planetei, nu sunt anti-protestant sau anti-catolic.
Unde sunt marii sfinti catolici din vremea contrareformei sau, de partea cealalta, tipi ca Knox, Calvin, Spurgeon, Melanchton? Cred, ca in Rai isi pun toti mainile in cap si plang cand vad ce au ajuns occidentalii, candva atat de bogati in sfinti si predicatori: o rasa in decurs de subumanizare/involutie, pionii Satanei.

Barsaumas 10.02.2015 21:58:06

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 580543)
Asta e, imi e o rusine de nu mai pot. Dar ce e ala bolsevism ? :71:

Buna intrebare!

Barsaumas 10.02.2015 22:01:24

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 580539)
Ar fi bine daca am avea un pic de demnitate si ne-am vedea lungul nasului. Si am vedea si ce fel de societate se construieste in vest. Una e sa intelegi ca nu prea te poti opune in ziua de astazi " atlantismului ", pentru ca Romania ar fi facuta praf dupa modelul fostei Iugoslavii, si alta e sa te comporti ca o tata, sa fii tu portavocea prin care globalistii il injura pe Putin. Ungaria, Bulgaria si alte tari sunt mult mai demne decat noi.

Apostolii atlantismului de la noi sunt odraslele celor care au venit pe tancurile sovietice dupa 1944. Asta ar trebui sa ne spuna ceva.

Exact.
Eu sunt filosemit de felul meu; iubesc evreii si iudaicitatea. Insa gasca Tismaneanu-Mungiu-Liiceanu-Patapievici este, pentru mine, o adunatura de scarbe, niste animale pro-occidentale, de fapt chiar mai rau: lichele oportuniste infecte, inutile, periculoase. Ca Brucanul post-1989.

iuliu46 10.02.2015 23:08:51

Pai la asta s-a ajuns, copiii din flori ai lui Brucan le spun altora ca-s bolsevici. :71:

Rusofili nu suna destul de dur. Asa ca le spunem bolsevici ca sa inteleaga lumea ca e vorba de oameni rai. Daca ar sti marii luptatori antibolsevici de pe forum cati bani au bagat globalistii in fundul bolsevicilor ar amuti. :)

preamultadezbinare 11.02.2015 10:06:29

eu personal,vad lucrurile cam asa:
<<Veniti,amaratilor,va primim in ue daca voi insistati atata,sa fiti si voi in randul lumii.
Avem nevoie de voi,sub doua aspecte:
1/Sa faceti la noi in tara muncile pe care populatia noastra le refuza(ca-si permite):bone,capsuni,constructii,ceva prostitutie si dansat la bara eventual.Nu va convine?Atunci stati la voi acasa si muriti de foame.
2/Cu banii pe care-i castigati,sa cumparati marfurile produse de noi din supermarketurile care apar ca ciupercile in tara voastra.Ca sa produceti voi acele marfuri si sa stea oamenii vostri in Romania,sa aiba locuri de munca acolo-mai stati p-aci!pai ce,sa ramana ai nostri someri,si sa-si caute de lucru prin alte tari?>>
Asta suntem:furnizori de forta de munca ieftina si fara mari pretentii,si absorbanti de marfa produsa in occident.Or fi ele marfurile lor calitativ superioare celor romanesti(care mai sunt alea?),dar stiti ceva?Prefer sa mananc o ciocolata romaneasca,care n-o fi ea ca aia din Elvetia,da' e facuta la noi in tara si au niste amarati de romani locuri de munca la o fabrica de ciocolata,si cu banii pe care-i castiga acolo cumpara pantofi de la o fabrica de pantofi din Romania,si aia de la fabrica de pantofi cumpara si ei pufuleti romanesti,etc si au toti locuri de munca la ei in tara,si nu mai pleaca pe afara sa ramana atatea cupluri destramate si atatia copii de izbeliste,sau care de abia asteapta sa mai trimita parintii bani din Spania sa-si mai ia o tableta sau un celular de fite.
Occidentul e prin definitie civilizatia banului,in totala antiteza cu ideea enuntata acum aproape 2000 de ani de apostolul Pavel"caci noi n-am adus nimic in lume,si nu putem sa luam cu noi nimic din ea.Daca avem,dar,cu ce sa ne hranim si cu ce sa ne imbracam ne va fi de ajuns."

guardian knight 11.02.2015 19:26:43

Cozile de topor ale moscovei !
 
Cei care slavesc agresiunea ruseasca impotriva unui stat suveran,pot fi considerati cozi de topor ale unei puteri straine,si tradatori de neam si tara !!!

Ar trebui culesi si manati cu biciul in transnistria,sa stea acolo la stapanii lor asiatici !

Dragi, concetateni spalati pe creier de prea mult putinism,voi nu vedeti ca interesele unitatii statului roman, cer sa avem o atitudine pro-nato,pro-sua,si pro-UE ?!

Orice atitudine contrara,ar insemna sprijinirea dusmanului de la apus si maizanoapte, sprijinirea tarului Putin,si a crimei,a criminalului de ziaristi !!!

abaaaabbbb63 11.02.2015 19:40:23

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 580721)
Dragi, concetateni spalati pe creier de prea mult putinism,voi nu vedeti ca interesele unitatii statului roman, cer sa avem o atitudine pro-nato,pro-sua,si pro-UE ?!

Atitudinea trebuie sa fie pro-dreptate. Daca SUA, NATO si UE sunt si ei de partea dreptatii, atunci asa sa fie. Dar nu inseamna ca suntem pro-SUA. As putea spune ca, daca aceasta stire este adevarata, si nu este propaganda si manipulare rusa, nu mi-ar placea deloc sa mi se spuna pro-SUA.

http://www.theeventchronicle.com/911...-evidence-911/

AlinB 11.02.2015 19:59:02

Prostii.

Chiar daca ar fi facut-o ei, erau suficiente avioanele care au fost, nu e nevoie de nici un fel de "arma secreta".

AlinB 11.02.2015 20:01:44

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 580721)
Cei care slavesc agresiunea ruseasca impotriva unui stat suveran,pot fi considerati cozi de topor ale unei puteri straine,si tradatori de neam si tara !!!

Ar trebui culesi si manati cu biciul in transnistria,sa stea acolo la stapanii lor asiatici !

Dragi, concetateni spalati pe creier de prea mult putinism,voi nu vedeti ca interesele unitatii statului roman, cer sa avem o atitudine pro-nato,pro-sua,si pro-UE ?!

Orice atitudine contrara,ar insemna sprijinirea dusmanului de la apus si maizanoapte, sprijinirea tarului Putin,si a crimei,a criminalului de ziaristi !!!

Si tu esti imbecil lozincard.
Pur si simplu.

Asta si doar pentru ca, oficial, Rusia nu este in razboi cu Ucraina.
Iar Ucraina a fost un stat suveran, pana a pierdut guvernul si presedintele legitim ales in urma unei lovituri de stat mascata in miscare populara.

Daca maine s-ar intampla acelasi lucru si la noi, si ar pica Iohanis, punem pariu care va fi reactia UE si SUA?

Te ajut nitel: sigur nu va fi ca in Ukraina.

iuliu46 11.02.2015 20:53:33

Am impresia ca se viseaza Maresalul Antonescu. Bolsevici, deportare in Transnistria, dusmanul de la rasarit si miazanoapte etc.
Maresalul tau era in razboi cu SUA. De asta ce mai zici ? :71:

iuliu46 11.02.2015 21:04:53

Aia cu 9-11 e o tampenie. Daca Putin are dovezi ca aia si-au omorat proprii cetateni sa le faca publice sau dovedeste ca e la fel de rau ca si aia care au facut-o.

guardian knight 11.02.2015 21:57:48

Tarul ieftineste vodka...
 
Aflat cu economia in corzi,din cauza embargoului occidental,care a facut ca toate produsele alimentare sa se scumpeasca cu peste 20 %, tarul Putin da cel mai important ukaz :

Ieftinirea vodcii !!!

Asa,se vede treaba,capurile cilavecilor vor fi mai ude decat cismele,si numai bune de fixat cu directia cap-compas vest !!!

Uraaaaaaaa!!!

Barsaumas 11.02.2015 22:04:17

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 580752)
Aflat cu economia in corzi,din cauza embargoului occidental,care a facut ca toate produsele alimentare sa se scumpeasca cu peste 20 %, tarul Putin da cel mai important ukaz :

Ieftinirea vodcii !!!

Asa,se vede treaba,capurile cilavecilor vor fi mai ude decat cismele,si numai bune de fixat cu directia cap-compas vest !!!

Uraaaaaaaa!!!

Alo, ba, aia in sutane gotice albe, care il paziti pe Napoleon si Gorbaciov undeva pe Oltenitei! Iar v-a scapat ala care se crede mason si maresal in acelasi timp. Ce naiba, nu sunteti in stare sa puneti niste sfinctere cu card la usile alea din discoteca unde se serveste haloperidol?

guardian knight 11.02.2015 22:42:35

Capetele de maimuta !
 
Pitecantropii obraznici de etnie indo-europeana, care polueaza aceasta pagina cu tot felul de mascari,cred ca ar trebui indepartati,deoarece nu fac decat deranj !
Asemenea specimene anacolute, ar trebui trimise la reeducare,pentru ca ,de abia coborate din copaci,inca se balangane pe strada cicnindu-se inutil si deranjant de trecatori ! (ha,ha,ha !!!)

iuliu46 11.02.2015 22:49:39

Hai ca devine interesant. Da ce rost are reeducarea ? Ca originea nu ne-o poti schimba oricum. De ce nu ne spui si despre solutia finala ? :1:

iuliu46 12.02.2015 00:22:08

Wow ! Theo uite aici curaj la femeile astea :

https://www.youtube.com/watch?v=eAQABuQUqMQ

Si noi ne ferim de niste ...frici.
Poti citi traducerea in engleza, alege de acolo din optiuni.

iuliu46 12.02.2015 00:26:02

La fel ar trebui sa fie si la noi - daca le arde de razboi sa se duca neamtul, Tismaneanu si gardianul asta viteaz. Venim si noi mai incolo. :21:

AlinB 12.02.2015 09:10:17

Pai individul pe asta e specializat, pe reeducare.
Caracter gen coada de topor a oricarei noi dictaturi.

preamultadezbinare 12.02.2015 11:58:00

Ma lamureste si pe mine cineva care e diferenta(daca e vreuna) intre limba ucraineana si cea rusa,intre alfabetul ucrainean si cel rus?

guardian knight 12.02.2015 16:08:30

Tarul incoltit se razbuna pe... creioane !!!
 
Pacea de la Minsk,se pare ca va produce linistea multasteptata si racirea teptata a teatrului de operatiuni !
Se pare ca,in urma averismentelor SUA,tarul recalcitrant a fost silit sa revina la sentimente mai pasnice !

Vom vedea daca isi va respecta cuvantul !

http://capitalismpepaine.com/2015/02...rtie-igienica/

guardian knight 12.02.2015 16:20:42

da !
 
Singura explicatie a semnarii tratatului e ca Putin a intrat in sevraj dupa atatea ore de negociere “pe uscat”. O sa vedem daca va respecta tratatul dupa ce “se pune pe picioare”.

Florinvs 13.02.2015 09:45:26

Dincolo de resentimentele istorice romano-ruse si de conflictele care au existat de-a lungul timpului, ma pronunt pentru o colaborare stransa pe pe plan in special economic, dar si politic, cu Rusia.

In primul rand, Rusia este o imensa piata de desfacere pentru produsele romanesti. Sa nu uitam ca in perioada 1964-1990 am colaborat economic foarte bine cu Rusia (pe atunci URSS), când eram mari exportatori de produse alimentare si industriale in spatiul ex-sovietic (numai din judetul Vaslui se exportau in URSS garnituri de mobila, materiale izolatoare, rulmenti, aparate de masura, vinuri, textile-incaltaminte, etc)

In al doilea rand, principalul subiect de divergenta intre Romania si Rusia- problema tezaurului si cea a Basarabiei- se poate rezolva.
Daca Romania adopta o pozitie mai echilibrata (cum a propus Ion Iliescu in anii 90, si poate ar fi fost mai potrivit un statut de neutralitate- ca in cazul Austriei, Finlandei, Suediei- decat intrarea in NATO), cred ca totusi Rusia putea accepta o unire a Basarabiei cu Romania.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:50:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.