Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Curcubeul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3380)

cozia 21.03.2008 20:25:36

Ieri seara urmaream filmul The Bible si am realizat ca dupa ce arca lui Noe a acostat pe muntele Ararat si Dumenzeu a facut pactul cu oamenii, in urma acestui pact El a introdus un nou element de natura fizica in creatia Lui, Curcubeul, ca simbol al pactului intre El si omenire.

Deci inainte de poptop, NU EXISTA CURCUBEUL, nu?...deoarece altfel acest fenomen fizico-chimic, in explicatie lumeasca, nu ar fi servit ca ceva, memorabil, nou in natura care sa accentueze acest pact.

Ce parere ai Traditie, 7-th?

seminaristul 21.03.2008 21:48:43

Citat:

În prealabil postat de cozia
Ieri seara urmaream filmul The Bible si am realizat ca dupa ce arca lui Noe a acostat pe muntele Ararat si Dumenzeu a facut pactul cu oamenii, in urma acestui pact El a introdus un nou element de natura fizica in creatia Lui, Curcubeul, ca simbol al pactului intre El si omenire.

Deci inainte de poptop, NU EXISTA CURCUBEUL, nu?...deoarece altfel acest fenomen fizico-chimic, in explicatie lumeasca, nu ar fi servit ca ceva, memorabil, nou in natura care sa accentueze acest pact.

Ce parere ai Traditie, 7-th?

nu exista curcubeu, pt ca pana la potop pe pamant nu fusese ploaie

cozia 21.03.2008 22:08:23

Citat:

În prealabil postat de seminaristul

nu exista curcubeu, pt ca pana la potop pe pamant nu fusese ploaie

Frate, nu inteleg de ce te chinui sa mai postezi daca ti se pare o gluma...cum adica nu mai fusese ploaie? te crdeam baiat serios

seminaristul 21.03.2008 23:18:09

Citat:

În prealabil postat de cozia
Citat:

În prealabil postat de seminaristul

nu exista curcubeu, pt ca pana la potop pe pamant nu fusese ploaie

Frate, nu inteleg de ce te chinui sa mai postezi daca ti se pare o gluma...cum adica nu mai fusese ploaie? te crdeam baiat serios

frate c-am stiu ce vorbesc, nu consum alcool sau droguri, sa vorbesc in necunostiinta de cauza, daca citesti carte Genezei vei vedea ca pana la potop nu este mentionat faptul ca pe pamant a cazut ploaie, prima ploaie care e mentionata in scriptura e ploaia de la potop, iar daca vei citi cartea lui serafim rose, Cartea Facerea, crearea lumii si omul inceputurilor vei intelege ce-am spus.
Si inainte sa ma faci neserios pune frate mana carte si cerceteaza nu vorbi numai asa de dragul de "a posta"

seminaristul 21.03.2008 23:21:24

si Cozia o dedicatie: Asa Doamne Imparate daruieste-mi sa-mi vad greselile mele si sa nu osandesc pe aproapele :D

seminaristul 21.03.2008 23:21:39

aproapele meu* :D

mirelat 22.03.2008 05:42:45

pai si daca nu scrie in carte inseamna ca n-a mai plouat pana atunci?! asta chiar ca mi se pare absurd! si cu ce se hraneau oamenii aia, ca daca nu ploua inseamna ca nici nu se facea recolta sau altceva comestibil.

seminaristul 22.03.2008 21:19:57

Citat:

În prealabil postat de mirelat
pai si daca nu scrie in carte inseamna ca n-a mai plouat pana atunci?! asta chiar ca mi se pare absurd! si cu ce se hraneau oamenii aia, ca daca nu ploua inseamna ca nici nu se facea recolta sau altceva comestibil.

draga mirela cum ii spuneam lui cozia, iti spun si tie, mai intai documentare, pentru ca eu stiu ce-am scris si unde am citit despre ce am postat

mirelat 22.03.2008 21:28:40

lasa frate, cartile, zi mai bine cum e cu ploaia asa, din bun simt.

mirelat 22.03.2008 21:36:27

si ca tot vorbeai de documentare, uite, mie Serafim Rose nu-mi place si nu-l citesc... asa ca daca vrei sa explici tu aici ce-ai aflat citind cartea aceea a lui ptr mine e OK.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:55:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.