Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Societate din ce in ce mai corupta !!! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12172)

guardian knight 10.02.2011 17:59:35

Societate din ce in ce mai corupta !!!
 
Nu stiu cum se face, ca la nivelul declarativ al apartenentei fata de biserica ortodoxa,stam bine, insa la nivelul faptelor oare cum stam ???

Asistam socati la un val de dezvaluiri in ce priveste coruptia si hotia practicata tocmai de cei pusi acolo sa le eradicheze !

Zeci si zeci de vamesi corupti,aflati in cardasie cu politistii pusi acolo tocmai sa-i pazeasca, sunt demascati,si trimisi in fata instantelor de judecata !

Si banuim,cu vadita neplacere ca nu este decat varful icebergului,existand multiple zone ale vietii sociale penetrate de morbul coruptiei ?!

CE ar putea oare sa faca bisericile crestine pentru a combate aceasta tara nationala a romanilor ?!

Eu cred ca ar putea sa pedaleze mai mult pe calea pildelor si a comunicarii pentru infierarea coruptiei generalizate care apasa statul Roman,prin unii din cetatenii sai dedati raului si duhului iubirii de arginti !!!

I.Calin 10.02.2011 18:02:32

Zbaterea mirositor morbidă între a fi și a fi ceea ce crezi că ești.

Câți membri sunt, totuși, în Biserica Ortodoxă Română?

o nestiutoare_ 10.02.2011 18:05:19

Citat:

În prealabil postat de I.Calin (Post 335816)

Câți membri sunt, totuși, în Biserica Ortodoxă Română?

Statistic sau practic?:|

I.Calin 10.02.2011 18:15:48

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 335819)
Statistic sau practic?:|

Nu mă urcați prea sus din cercul meu preastrâmt, sunt totuși un neștiutor...

Statistic, o formalitate.
Practic, o singularitate.

Singularitatea = înstrăinare. Și înstrăinarea nu cunoaște generalizări; unul e unul veșnic ca universalitate. Asta, așa de moft.

Ortodocșii sunt puțini, dar mult prea multă li-i credința! Adică, număratul mult aduce, fie mere, pere sau ... suflete. Și alta e comparația.

camy_d 11.02.2011 13:04:29

Citat:

În prealabil postat de guardian knight (Post 335815)
Nu stiu cum se face, ca la nivelul declarativ al apartenentei fata de biserica ortodoxa,stam bine, insa la nivelul faptelor oare cum stam ???

Asistam socati la un val de dezvaluiri in ce priveste coruptia si hotia practicata tocmai de cei pusi acolo sa le eradicheze !

Zeci si zeci de vamesi corupti,aflati in cardasie cu politistii pusi acolo tocmai sa-i pazeasca, sunt demascati,si trimisi in fata instantelor de judecata !

Si banuim,cu vadita neplacere ca nu este decat varful icebergului,existand multiple zone ale vietii sociale penetrate de morbul coruptiei ?!

CE ar putea oare sa faca bisericile crestine pentru a combate aceasta tara nationala a romanilor ?!

Eu cred ca ar putea sa pedaleze mai mult pe calea pildelor si a comunicarii pentru infierarea coruptiei generalizate care apasa statul Roman,prin unii din cetatenii sai dedati raului si duhului iubirii de arginti !!!

În toate timpurile societatea a fost coruptă, nu doar acuma.

calator prin ploaie 11.02.2011 16:29:54

Exact ! Coruptie a existat mereu, dar nu se facea public totul...fiind ceva mai voalata...Mereu cei ajunsi la putere se imbogatesc in detrimentul celor multi si...prea "marunti" pt ei...Uneori imi vine in minte Tepes....ca asa n-ar strica unul acum.....

camy_d 11.02.2011 16:34:36

Citat:

În prealabil postat de calator prin ploaie (Post 336158)
Exact ! Coruptie a existat mereu, dar nu se facea public totul...fiind ceva mai voalata...Mereu cei ajunsi la putere se imbogatesc in detrimentul celor multi si...prea "marunti" pt ei...Uneori imi vine in minte Tepes....ca asa n-ar strica unul acum.....

Mie îmi vine în minte Eminescu, care ca gazetar ataca foarte dur politicienii corupți, cică de la ei i s-ar fi tras și moartea.

calator prin ploaie 11.02.2011 16:38:49

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 336162)
Mie îmi vine în minte Eminescu, care ca gazetar ataca foarte dur politicienii corupți, cică de la ei i s-ar fi tras și moartea.

Exista si aceasta supozitie vizavi de moartea lui...Circula multe zvonuri legate de acest nume sonor...Dumnezeu sa-l odihneasca acolo unde este !

guardian knight 11.02.2011 18:51:38

e ceva putred in...Danemarca !!!
 
oricat ne putem noi consola,cu diferite argumente,de genul :coruptie a mai fost, si va fi,.,coruptie e si la altii...etc...,totusi e ceva putred de tot !

Daca pana si cei pusi cu un scop clar, de a fi pazitorii legii,si de a-i demasca pe cei care o incalca,apar drept primii care se reped sa incalce legea, atunci, care mai e starea omului de rand in Romania !

oare cati dintre oamenii marunti, de rand, pusi in situatia de=a putea foarte usor fura sau incalca legea ,ar face-o fara nici o mustrare de constiinta ???

guardian knight 11.02.2011 18:56:38

solutii !!!
 
care ar fi solutiile,prin care sa iesim la liman ?!

ar trebui facuta o educatie religioasa si morala mai aplicata,in scoli ???!

e simptomatic faptul,ca in scoala romaneasca nu exista nici o disciplina numita Etica, sau morala ,la nici un nivel de educatie !!!

poate ar trebui ca religia sa capete un rol mai important in ansambul discilpinelor scoalre, si nu in ultimul rand sa aiba mai putina teorie si mai multe invataminte practice morale !!!


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:35:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.