Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

Mirean 13.04.2007 19:49:06

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,o sa deschid topic la NEW TOPIC;" METODE SI TERAPII de ajutor pentru cei nemultumiti in Biserica",special pt.Mirean.Dar sa stii ca vreau sa imi raspunzi pe acolo,sper sa mai comunicam si pe acolo ca este nevoie si de asa ceva, se numeste logoterapie.

Nu stiam ca am blocaje mentale si am nevoie de logoterapie, dar ma rog, poate se vede mai bine din afara...:D

Sebastiana 13.04.2007 20:01:40

Mirean,a fost o gluma,ia-o ca pe o gluma si nu ca pe altceva ca,uite,m-am razgandit pt. ca am vazut ca te-am suparat si nu vreau sa supar pe aproapele,adica pe un om al LUI DUMNEZEU de o asa sarbatoare ca cea de azi "IZVORUL TAMADUIRII"si iti recomand acea apa sfintita si tamaduitoare,ca de ea ai nevoie acum,tocmai de aceea nu am pus in aplicatie ceea ce am scris eu, pt.ca nu este corect deloc, fiind ideea ta originala,fff.buna initiativa din partea ta.Te las pe tine sa-l deschizi tu.

Mirean 13.04.2007 20:43:52

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,a fost o gluma,ia-o ca pe o gluma si nu ca pe altceva ca,uite,m-am razgandit pt. ca am vazut ca te-am suparat si nu vreau sa supar pe aproapele,adica pe un om al LUI DUMNEZEU de o asa sarbatoare ca cea de azi "IZVORUL TAMADUIRII"si iti recomand acea apa sfintita si tamaduitoare,ca de ea ai nevoie acum,tocmai de aceea nu am pus in aplicatie ceea ce am scris eu, pt.ca nu este corect deloc, fiind ideea ta originala,fff.buna initiativa din partea ta.Te las pe tine sa-l deschizi tu.

Deschide-l tu. Si sa stii ca nu sunt suparat.

calator 13.04.2007 21:44:08

Pana la urma mirean a povestit o intamplare si nu pentru ca a ramas cu sechele, viseaza urat noaptea sau ar fi avut nevoie de nu stiu ce terapii. Oricum m-a durut oarecum atitudinea sa zic asa oarecum zeflemitoare (legata de solutia pe care am propus-o pt veliur) a sebastianei care probabil ca ar taia si in carne vie in apararea monahilor si monahiilor de la Sfintele manastiri . Probabil ca ar trebui sa ma limitez numai la a scrie propozitii in care sa se includa cuvinte ca rugaciune, post, smereneie etc

Sylvie 13.04.2007 22:40:00


Calator,Calator....
Nu cred ca a ras cineva de tine,apropos de logoterapie,asa ca nu te simtii jignita de acele glume.E normal sa iei apararea maicilor care se roaga neincetat pt. noi si se lupta si ele,ca si noi,cu patimile.In plus ne sunt superioare macar numai prin faptul ca si-au lasat TOTUL pt. Dumnezeu.Tu ai putea face asa ceva?

mirelat 14.04.2007 09:30:12

Citat:

În prealabil postat de mardum
Mi-e nu-mi place cind oameni vin tirziu la slujba si in loc sa stea locului se plimba prin Biserica, vorbesc sau fac zgomot cu plasele sa scoata ce au adus de pomana.
Gindeste-te ca Biserica e loc sfint, unde oameni vin si se roaga,; scoate ce ai de scos in spate si cu grija adule in fata, pe masa.

da, ai dreptate, este cam neplacuta forfota asta in biserica - dar poate ca asa ne pune Dumnezeu la incercare rabdarea si iubirea aproapelui. :) mai cred insa ca daca preotii la predica ar comenta doua vorbe si despre asta atunci si oamenii ar constientiza ca ceea ce fac nu este tocmai bine si poate ar face ceva eforturi sa se schimbe si sa nu mai deranjeze slujba si pe cei din biserica... insa cum nu primesc nici o observatie "de sus", totul e OK !

Sebastiana 14.04.2007 10:36:45

Calator,din cate stiu eu, nu am taiat in carne vie pt.mine sau pt.altcineva,ma refer aici si la propriu si la figurat.Nu crezi ca esti dura si taioasa,vizavi de mesajul scris mai sus cu referire la mine?Din cate stiu eu,la ora actuala,nu visez urat dar nici ingerasi nu as putea spune ca visez,pt.ca te-as minti daca as scrie asa ceva,nu am sechele,sau urmari,ma rog,dar pledez si,intotdeauna voi pleda pt.smerenie,cainta adevarata si sincera,umilinta nefatarnica,spovedanie,impartasanie,vrei sa stii ca eu prefer aceasta cale a Mantuitorului IISUS HRISTOS,FIUL LUI DUMNEZEU, decat pe cea trufasa,mandra,orgolioasa a lui Lucifer care,poate nu stii ca,este opusul a ceea ce prefer eu.Cat despre ce crezi tu despre mine,nu ai decat sa crezi ce vrei tu,nu dau 2doi bani pe jignirea ta ,nu o iau in calcul pt.ca nu ai inteles ca eu glumeam vizavi de Topic,nu ironizam si nu luam in zeflemea pe nimeni:nici pe Mirean,nici pe tine,nici pe nimeni altcineva pe cand tu......lasi de dorit,mai ales ca era si sarbatoare,dar ma rog,fiecare cu ce tine:eu cu smerenia postul,rugaciunea si cainta,iar tu cu mandria,ironia si jignirea,asa ceva nu se face,mai ales ca, eu nu am vrut si nu am jignit pe nimeni pana acum cand m-ai provocat tu si eu am tinut sa te lamuresc cum stau lucrurile.

calator 14.04.2007 15:29:04

sylvie: mai intai ca nu m-am simtit jignita, apoi daca dorim sa fim glumeti atunci cel putin sa ne folosim de ideile noastre

sebastiana tu singura ti-ai facut un fel de tel in apararea monahilor si monahiilor care se roaga pentru noi pacatosii nu? (nu este ceea ce cred eu despre tine ci ceea ce sustii si afirmi singura)

Cat despre duritatea mea cred ca ar fi fost mult mai intensa daca as fi fost in locul lui mirean. Si asta pentru topicul se numeste "ce nu va place" prin urmare din strat trebuie sa luam in calcul subiectivitatea. Spre exemplu eu am scris ca nu mi place gresia care se foloseste acum in constructia bisericilor. Evident ca exista motive practice si nu numai pentru a folosi acest material, care are si el avantajele lui dar asta nu inseamna ca o sa -mi placa.

Mirean a scris despre o intamplare, despre un comportament al unei maici la care nu se astepta si pe care il considera incompatibil cu status-rolul de maica. Noi avem o anumita perceptie despre ce insemna maica/parinte si cum "ar trebui sa se poarte" si atunci cand intalnim conportamente diferite de imaginea ce o avem le criticam (si uneori generalizam). De la povestea asta se putea discuta spre exemplu despre situatia acestor taxe/ sume de bani ce le dam pentru anumite servici. Uneori chiar este o problema in sensum ca nu exista niste taxe precise si oficiale. adica se pomoveaza "dai cat poti/ crezi" dar neoficial asta se traduce "dai cat dau si altii" Adica se formeaza in parohii/ sate niste cutume Desi nu scrie pe usa de la biserica satului taxa de inmormantare 200 lei toata baba stie ca pentru inmormantare se da suma x si evident ca si parintele e obisnuit cu acvea suma si s-ar putea sa aiba o reactie (pe care unii nu o pot controla) de dezaprobare cand primesc mai putin decat se astepta.

Chiar acum cateva zile vorbeam cu un parinte care a slugit pentru o perioada la o manastire de maici si zicea ca maicile is cam zgarcite Sigur ca nu se stramba de nas, dar asta nu insemna ca se sare intr-un picior de bucurie sau ca le vorbeste de rau pe maici. Pur si simplu a povestit o situatie. Maica respectiva a reactionat nepotrivit ceea ce a avut un efect negativ asupra celor prezenti si cam asta-i toata treaba.

Dar bineinteles ca mirean s-a transformat peste noapte intr-un crestin neadevarat (sebastiana chiar ii scrie ca :fii si tu crestin adevarat, incearca macar pt numele lui Dunmezeu"), in unul tulburat ( cozia il sfatuieste chiar sa stoarca o lacrima), in unul care judeca si care are nevoie de apa tamaduitoare (asa cum ii recomanda probabil cu dragoste sebastiana) Si toate astea nu sunt judecati (a judeca pe cineva ca judeca e in fond tot o judecata sau ma insel?), ironii ....

Bine ca stim fiecare in ce categorie suntem: tu cu postul si rugaciunea eu ci ironia si jignirea :)




Sebastiana 14.04.2007 17:02:36

Calator,eu m-am referit la faptul ca nu trebuie sa ne uitam noi la pacatele si greselile altora,ci sa le vedem pe ale noastre pt. ca nu este nimeni fara de pacat afara de UNUL SINGUR DUMNEZEU.Decat sa iti explic eu aceasta pana maine,mai bine citesc o carte f.buna ca sa nu imi pierd timpul pe aici explicandu-ti tie aceasta.

calator 14.04.2007 23:18:01

Foarte buna alegere, caci daca e o carte duhovniceasca ne poti impartasi din ea si noua celor care ne mai pierdem timpul cu explicatii. Ca idee topicul se numeste "ce nu va palce in Biserica" iar prin biserica se intelege si reprezentantii ei prin urmare tocmai asta e rostul topicului sa scriem ce am vazut la altii si nu ne-a placut.

Sebastiana 15.04.2007 02:00:36

Biblia acum este cea mai buna alegere ca sa iti relatez un aspect f.interesant dupa Sfanta Evanghelie a lui Luca,Cap.18 cu paragraful9noua:Catre unii care se credeau ca sunt drepti si priveau cu dispret pe ceilalti,a zis pilda aceasta:Doi oameni s-au suit la templu ca sa se roage:unul fariseu si celalalt vames.Fariseul,stand asa se ruga in sine:Dumnezeule,Iti multumesc ca nu sunt ca ceilalti oameni,rapitori,nedrepti,adulteri,sau ca si acest vames.Postesc de 2 doua ori pe saptamana,dau zeciuiala din toate cate castig.Iar vamesul,departe stand,nu voia nici ochii sa-si ridice catre cer,ci-si batea pieptul,zicand:Dumnezeule,fii milostiv mie,pacatosului!Zic voua ca acesta s-a coborat mai indreptat la casa sa decat acela.Fiindca oricine se inalta pe sine se va smeri,iar cel ce se smereste pe sine se va inalta."Matei 18,9:"Si daca ochiul tau te sminteste,scoate-l si arunca-l de la tine,ca mai bine este pt.tine sa intri in viata cu un singur ochi decat,avand amandoi ochii,sa fii aruncat in gheena focului.Vedeti sa nu dispretuiti pe vreunul din acestia mici,ca zic voua ca ingerii lor,in ceruri,pururea vad fata Tatalui Meu,care este in ceruri.Caci Fiul Omului a venit sa caute si sa mantuiasca pe cel pierdut." Matei 7,1:"Nu judecati,ca sa nu fiti judecati;Caci cu judecata cu care judecati veti fi judecati,si cu masura cu care masurati vi se va masura.De ce vezi paiul din ochiul fratelui tau,si barna din ochiul tau nu o iei in seama?Sau cum vei zice fratelui tau:Lasa sa scot paiul din ochiul tau,si iata barna este in ochiul tau?Fatarnice,scoate intai barna din ochiul tau,si atunci vei vedea sa scoti paiul din ochiul fratelui tau."Matei 5-29"Iar daca ochiul tau cel drept te sminteste pe tine,scoate-l si arunca-l de la tine,caci mai de folos iti este sa piara unul din madularele tale decat tot trupul tau sa fie aruncat in gheena."

IC 15.04.2007 06:31:25

Mai, dar chiar numai de certuri si de contradictii aveti chef? Chiar nu mai aveti nimic frumos in viata? Ati enumerat o gramada de "ce nu va place la biserica". Pe de o parte sunt de acord cu voi, dar asta nu inseamna ca ma ghidez numai dupa acele lucruri.
Ca bisericile noi se fac cu termopane si gresie. Pai ce ai vrea? Tu de ce iti pui la casa termopane si gresie? Oare Biserica trebuie sa arate saracacios?
Ca maicuta a aruncat banii si s-a uitat nu stiu cum ... Mai sunt si din astia, dar din a face asta o regula, e cale lunga, pentru ca totusi maicuta respectiva nu reprezinta numai ea Biserica. Intr-adevar cu o floare nu se face primavara, dar nici o creanga uscata nu usuca padurea, nu?
Chiar la topicul ce va place la biserica nu aveti nimic de spus?
Am fost si suntem obisnuiti intai sa comentam si sa ne plangem si sa aruncam cu noroi in tot ceea ce ne inconjoara, dar nu ne gandim ca si noi facem parte din acea lume care ne place sau nu.
Doamne ajuta!
Ioana

calator 15.04.2007 13:19:41

Pana la urma face bine Sebastiana ca alege sa citeasca ceva folositor decat sa piarda timpul cu explicatii care ajung sa fie interpretate in fel si chip de ajungi sa te intrebi daca ai tu probleme de comunicare si de transmitere a unei idei.

Ic daca erai un pic atenta (e chiar asa greu?) am scris ca nu mi place cum se restaureaza bisericile vechi carora li se pune termopane asa cum la cele noi nu agreez gresia (se pot folosi si alte materiale care nu arata deloc saracacios- spre exemplu lemnul este si mai costisitor si mai greu de intretinut).

Ma intrebi ce -mi pun eu la casa (pentru tine in mos special iti spun ca nu mi-am pus nici gresie si nici termopane), intrebare nerelevanta in context. Apoi ma intrebi daca biserica ar trebui sa fie saracacioasa. Vorba sebastianei deschide topic cu aceasta intrebare si spune-ti acolo parerea (eu deocamdata nu am facut afirmatii despre acest aspect).

Mai scrii ca am fost si suntem obisnuiti sa comentam ( a scrie lucruri pozitive tot a coemnta inseamna) si sa aruncam cu noroi (intre a mentiona ceea ce nu -ti place in cadrul unui topic care tocmai la asta se refera si a arunca cu gunoi e o diferenta esentiala....oare e chair asa greu de observat?).

Critici faptul ca am scris la acest topic si nu la cel legat de ce ne place (cine iti da acest drept?). Am scris ce nu mi place asa cum au scris si ceilalti si nu astept sa-mi valideze cineva o perceptie subiectiva in fond.

Mirean 16.04.2007 10:58:10

Citat:

În prealabil postat de Sylvie
Calator,Calator....
Nu cred ca a ras cineva de tine,apropos de logoterapie,asa ca nu te simtii jignita de acele glume.E normal sa iei apararea maicilor care se roaga neincetat pt. noi si se lupta si ele,ca si noi,cu patimile.In plus ne sunt superioare macar numai prin faptul ca si-au lasat TOTUL pt. Dumnezeu.Tu ai putea face asa ceva?

Nu e normal sa iei apararea maicilor care gresesc, nu? Plus de asta nu e nimic meritoriu in faptul ca maicile s-au retrasa la manastire. Cred ca mai greu este in lume decat sa stai la manastire, sa mergi la biserica si sa primesti bani de la stat si de la "sponsori" pentru stat. Cat despre rugaciunea lor...asta este in carti bisericesti, nu cred ca le verifica cineva.... Pe de alta parte rugaciunea este o cxhewstiune atat de intima incat cu greu cred ca poate fi adusa in discutie de alta persoana decat cea care se roaga....

Eu am ales sa traiesc in lume... Nu vreau sa fiu rau, dar am multi cunoscuti prin manastiri, monahi si monahii, care au ajuns acolo pentru ca nu s-au putut adapta "in lume" sau pentru ca au avut deceptii amoroase. Pur si simplu au renuntat sa lupte. Cred ca altele ar trebui sa fie motivele pentru care ajungi la manastire.

Nu generalizez... Stii ca inca mai sunt maici/calugari (frati/surori) care ajung la manastire din cauza ca familiile din care provin nu isi permit sa le intretina?


Sebastiana 16.04.2007 12:06:01

Mirean,nu trebuie sa generalizezi iar,ca inainte,cum a fost si cu maica din discutia anterioara.Caile LUI DUMNEZEU sunt ascunse intelegerii noastre omenesti care noi,spre deosebire de EL suntem limitati.Dumnezeul este infinitul a toate:iubirea,stiinta,iertarea,intelepciunea,mila, etc.Nu stii tu prin ce ratiuni ale LUI Dumnezeu au ajuns acestia acolo pt.ca,daca plecau din alte motive,fii tu sigur ca nu rezistau si,cum plecau asa se intorceau.Vorba lui I.Creanga:se ducea... si se intorcea....(nu vreau sa folosesc acele cuvinte dure ca sa nu jignesc pe cineva).P.S.apreciez persoanele ca tine care nu se supara si au simtul umorului,ca pana la urma nu trebuie sa trecem ursuzi prin viata,ci in spirit de gluma.

Mirean 16.04.2007 12:09:08

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,nu trebuie sa generalizezi iar,ca inainte,cum a fost si cu maica din discutia anterioara.Caile LUI DUMNEZEU sunt ascunse intelegerii noastre omenesti care noi,spre deosebire de EL suntem limitati.Dumnezeul este infinitul a toate:iubirea,stiinta,iertarea,intelepciunea,mila, etc.Nu stii tu prin ce ratiuni ale LUI Dumnezeu au ajuns acestia acolo pt.ca,daca plecau din alte motive,fii tu sigur ca nu rezistau si,cum plecau asa se intorceau.Vorba lui I.Creanga:se ducea... si se intorcea....(nu vreau sa folosesc acele cuvinte dure ca sa nu jignesc pe cineva).P.S.apreciez persoanele ca tine care nu se supara si au simtul umorului,ca pana la urma nu trebuie sa trecem ursuzi prin viata,ci in spirit de gluma.

Te rog sa citesti cu atentie! In postarea anterioara am precizat ca nu fac generalizari!

Sebastiana 16.04.2007 12:15:12

Aici,in mesaj,ma refeream la ai tai cunoscuti.Esti asa de sigur si de ferm convins ca iar nu te inseli ca si cu aproapele tau(maica aceea care,in final,a ales sa se roage pt.tine caci nu ti-a dat inapoi pomelnicul sau acatist ce era,nu mai stiu eu asta,)de la SF.Manastire Dealu,am retinut bine?

Sebastiana 16.04.2007 12:26:23

Cunosc destule maici ca sa stiu ce cruce au + ca se stie ca fetele sunt mai rele decat baietii,nu generalizez aici,dar iti trebuie nervi de otel ca sa duci lupte cu cel rau,cu tine insuti/insati,cu lumea care vine pe la Sf.Manastiri si interpreteaza izolarea lor ca pe altceva caci nu inteleg ca ele trebuie sa se retraga in sinea lor rugandu-se pt.toti si luptandu-se cu gandurile si altele.
Sylvie iti va raspunde deseara.

Mirean 16.04.2007 12:32:51

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Aici,in mesaj,ma refeream la ai tai cunoscuti.Esti asa de sigur si de ferm convins ca iar nu te inseli ca si cu aproapele tau(maica aceea care,in final,a ales sa se roage pt.tine caci nu ti-a dat inapoi pomelnicul sau acatist ce era,nu mai stiu eu asta,)de la SF.Manastire Dealu,am retinut bine?

In logica ta...maica aia a luat pomelnicul pentru ca i-am dat bani...nu ea se roaga ci preotul ea era doar o "casiera"...

In privinta prietenilor mei imi permit sa emit pareri in cunostinta de cauza si nu cred ca ma poti contrazice. Stiu si de ce s-au calugarit, si ce viata duc la manastire etc.

Din moment ce calugarii/calugaritele au ales sa mearga la manstire de ce le plangi de mila. Cu mici exceptii manastirea mi se pare o renuntare, o viata fara griji. Nu au soti, copii, job....ce sa mai responsabilitati. Lucreaza, teoretic, doar pentru mantuirea sufletului lor. Pe cand o persoana care sta in lume, pe langa lupta pentru mantuire, trebuie sa le indeplineasca si pe cele lumesti. Iar "standardele" nu sunt chiar asa diferite...

Sebastiana 16.04.2007 12:53:25

Depinde f.tare din ce unghi privesti lucrurile.Eu,spre deosebire de tine,cunosc si am cunoscut maici cu adevarata vocatie sau,ma rog,cu adevarata chemare,vezi tu,de aceea nu te inteleg pe tine.Am cunoscut si "Perle intre porci",multumesc aici LUI DUMNEZEU.De ex am cunoscut si cunosc vazatoare si vazatori cu Duhul LUI DUMNEZEU.Trebuie sa cunosti astfel de oameni alesi ai LUI DUMNEZEU, si tocmai de aceea nu ma lansez in afirmatii de fel si fel.Aici este Dumnezeu la mijloc pt.ca stia ca in acel moment al vietii mele cand ma simteam singura,deznadajduita,parasita de cei pe care i-am ajutat cand au avut nevoie de mine si mi-au intors spatele,DUMNEZEU si Perlele LUI(Sfintii Parinti si maicile) mi-au ajutat cand am avut cea mai mare nevoie ca sa scap de cel rau care,vad eu bine ca ii place sa ma streseze cu zgomotele pe mine si sora mea+mama mea cand nu am chef de asa ceva deloc,dar imi aduce aminte astfel ca trebuie sa ma schimb in bine si sa ma rog mai mult decat o fac in prezentAcestia "partea cea buna si-au ales" ca Maria,iar nu ca Marta,cum zice Mantuitorul.

Mirean 16.04.2007 13:07:01

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Depinde f.tare din ce unghi privesti lucrurile.Eu,spre deosebire de tine,cunosc si am cunoscut maici cu adevarata vocatie sau,ma rog,cu adevarata chemare,vezi tu,de aceea nu te inteleg pe tine.Am cunoscut si "Perle intre porci",multumesc aici LUI DUMNEZEU.De ex am cunoscut si cunosc vazatoare si vazatori cu Duhul LUI DUMNEZEU.Trebuie sa cunosti astfel de oameni alesi ai LUI DUMNEZEU, si tocmai de aceea nu ma lansez in afirmatii de fel si fel.Aici este Dumnezeu la mijloc pt.ca stia ca in acel moment al vietii mele cand ma simteam singura,deznadajduita,parasita de cei pe care i-am ajutat cand au avut nevoie de mine si mi-au intors spatele,DUMNEZEU si Perlele LUI(Sfintii Parinti si maicile) mi-au ajutat cand am avut cea mai mare nevoie ca sa scap de cel rau care,vad eu bine ca ii place sa ma streseze cu zgomotele pe mine si sora mea+mama mea cand nu am chef de asa ceva deloc,dar imi aduce aminte astfel ca trebuie sa ma schimb in bine si sa ma rog mai mult decat o fac in prezentAcestia "partea cea buna si-au ales" ca Maria,iar nu ca Marta,cum zice Mantuitorul.

Sunt interesat de "vazatoare si vazatori cu Duhul LUI DUMNEZEU" (cum le spui tu). Sincer, ma poti ajuta in acest sens?

Sebastiana 16.04.2007 13:12:33

Sincer,da,te pot ajuta in acest sens daca vrei,dar in mesageria mea privata,pt. ca poate,nu trebuie sa fac publice numele lor,nu se cade ,nu am acordul lor si oricum nu mi l-ar da intrucat sunt persoane fff.smerite.

Mirean 16.04.2007 13:20:33

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Sincer,da,te pot ajuta in acest sens daca vrei,dar in mesageria mea privata,pt. ca poate,nu trebuie sa fac publice numele lor,nu se cade ,nu am acordul lor si oricum nu mi l-ar da intrucat sunt persoane fff.smerite.

Astept informatiile in mesageria privata. Multumesc!

calator 16.04.2007 19:20:33

Am o mare curiozitate daca cei care au citit din sfintii parinti au intalnit ceva scris despre "chemarea adevarata" pentru ca se tot vorbeste despre monahii care au avut o chmeare adevarata si cei care nu au avut. In functie de aceasta chemare i-ai impartit (sebastiana) in porci si perle (sau ai luat in considerare darurile duhovnicesti ce le au sau cum?). Mai precis ce anume le face pe maicile ce tu le-ai intalnit "spre deosebire" de altii (la care nu a avut Dumnezeu asa grija ca la tine sa-i scoata in cale) sa fie "perle intre porci" (sa inteleg ca ceilalti monahi mai putin "alesi de Dumnezeu" si inzestrati cu puteri miraculoase (cum este inaintevederea) se afla in categoria porci? Nu de alta dar eu cred ca numai categoria asta am intalnit-o :p

Eu cred ca noi il alegem pe Dumnezeu si nu invers. Un teolog spunea ca omul il poate iubi pe Dumnezeu pentru ca acesta il iubeste deja In asta consta libertatea si singura alegere esentiala a omului.

Cat despre chemare sau motivele ajungerii in manastire Sf parinti scriu despre trei cai (si e interesant ca acestia nu fac nici o deosebire calitativa intre ele adica nu scriu ca cei care au raspuns chemarii a sunt mai vrednici decat cei care au raspuns chemarii b)

Acestea sunt:Prima chemare este nemijlocita – de la Dumnezeu; a doua – prin oameni; și, în sfârșit, a treia – din nevoie.

Avva Pafnutie arata cum ca primeia ai este caracteristica o anume insuflare care umple inima omului, pana si în somn, atrigandu-l nespus de puternic spre dragostea lui Dumnezeu, spre poruncile lui Hristos. Celei de-a doua, venind prin oameni –că cel chemat se înflacarează cu dorire dumnezeiască mijlocita prin cuvânt omenesc sau prin înraurirea altora (influneta duhovnicului spre exemplu, sau a altei persoane - asa cum se duc mai multe fete la manastire care-s prietene si isi transmit si sustin reciproc o stare de inflacarare etc). Celei de-a treia, din nevoie – din nevoia de singuratate, din sentimentul de tristete dupa pierderea celor apropiati, din nevoia de insigurare a celor care au fost dezamagiti de semeni sau sufera din dragoste lumeasca, dupa anumite experiente tragice/ la limita ( cum este cazul unei femei care s-a calugarit dupa un accident in urma caruia a suferit o interventie chirurgicala timp in care a trait experienta mortii clinice si cand si-a revenit a lasat tot si a pelcat la manastire sustinand ca a vizitat chair iadul)

Sebastiana 16.04.2007 22:02:49

Calator,eu nu am jignit pe nimeni,nu am catalogat pe nimeni anume,doar ca m-am rugat cu post si nejignind pe nimeni,iar Dumnezeu mi-a scos in cale ce am cautat eu, stiind EL de ce am nevoie;nu am adus ofense la adresa cuiva, nu am dat vreun nume, nu stiu de ce cauti nod in papura caci eu nu am nimic contra ta sau a altcuiva,sa nu ma intelegi gresit.Eu am intalnit si oameni deosebiti si nu despic eu acum firul in 4patru,de ce i-a chemat pe ei Dumnezeu la Manastire si de ce nu pe altii.Numai Dumnezeu stie asta si nu este treaba mea,ci a acelor persoane si a lui Dumnezeu.

Sebastiana 17.04.2007 00:26:15

Calator,nu ma intelege gresit,eu nu am intalnit decat oameni deosebiti care m-au ajutat la nevoie,cand am avut nevoie,dar m-am rugat LUI DUMNEZEU sa imi scoata in cale oamenii potriviti de care aveam nevoie in acele momente.Eu am cautat si am gasit,cauta si tu cu rugaciune si vei gasi.Dumnezeu si Maica Domnului iti vor scoate in cale,dupa rugaciune,oamenii potriviti in momentul potrivit si la locul potrivit,fie ei laici sau clerici nu conteaza,Dumnezeu poate vorbi si prin gura celui mai mare pacatos sau pacatoase, asa ca mine.

Mirean 18.04.2007 14:05:42

Sebastiana, vad ca tot apari la topicul "Ce nu va place in Biserica"? Tie ce nu iti place? Esti multumita de cim merg lucrurile in Biserica? Nu am vazut nicaieri o perere personala, doar ce ai auzit la Biserica... Ceva de la tine, personal, "din putul gandirii" cum se spune...

Cristalin 18.04.2007 14:36:32

Ca sa fiu la topic :mie in biserica nu-mi plac oamenii..in special batranii care nu-si vad de treaba lor,indiferent care ar fi aceea( ca de cele mai multe ori acestia nu au nici o legatura cu locul unde se afla dar au ce au cu cei care intra sa se inchine sau sa stea la slujba).
Nu-mi mai plac bisericile unde se lungeste si se lalaie slujba,unde se canta ca vai lume sau unde sunt pretentii de psaltica cantat pe nas.
Nu-mi place lipsa de bun simt si civilizatie care-i caracterizeaza pe roamni cand intra o biserica unde slujba deja este inceputa.
Nu-mi place cand femeile incep sa-si imparta merindele prin biserica inainte sa se termine slujba deranjand pe cei din jur.
Nu-mi plac cersetorii care nu respecta linistea si rugaciunea...si nu-mi plac copii nesupravegheati care cauta sa iasa in evidenta prin comportamentul neadecvat cu locul unde sunt..

Mai vreti???
Sa ma mai gandesc si revin.

Sebastiana 18.04.2007 14:44:22

Mie,personal,imi place la SFANTA BISERICA,intrucat eu merg sa IL vizitez si sa ma rog LUI DUMNEZEU, iar nu sa caut la defectele si greselile altora caci nici eu nu sunt mai rasarita ca altii,vizavi de ac.aspect,si nu caut sa ma duc ca la teatru,cum,poate,se duc cei care comenteaza in plus si aiurea chiar pe margine, care se uita la paiul altora dar barna lor nu si-o vad.Asa ca,vezi tu,eu nu ma incadrez in ac.topic pt.ca ma simt si eu la fel de pacatoasa ca si aproapele sau poate ca,chiar mai mult pt.ca am vazut prea multe cu ingaduinta LUI DUMNEZEU ca sa mai iau in seama si rautatile altora, ca si asa le am eu pe ale mele care sunt destule si,prefer sa ignor de acum incolo pe cei care nu mai termina cu jignirile si nu vreau sa le mai raspund dar pe tine nu te ignor caci imi place cum strici tu orzul pe gaste,nu stiu de ce,dar imi pare bine ca nu esti suparacios,spre deosebire de mine,care numai smerita nu sunt eu, cu toate ca as vrea eu sa fiu si,sa ma mai smereasca Dumnezeu prin cei ca tine,dar numai ca tine care nu se supara.

Mirean 18.04.2007 14:59:15

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mie,personal,imi place la SFANTA BISERICA,intrucat eu merg sa IL vizitez si sa ma rog LUI DUMNEZEU, iar nu sa caut la defectele si greselile altora caci nici eu nu sunt mai rasarita ca altii,vizavi de ac.aspect,si nu caut sa ma duc ca la teatru,cum,poate,se duc cei care comenteaza in plus si aiurea chiar pe margine, care se uita la paiul altora dar barna lor nu si-o vad.Asa ca,vezi tu,eu nu ma incadrez in ac.topic pt.ca ma simt si eu la fel de pacatoasa ca si aproapele sau poate ca,chiar mai mult pt.ca am vazut prea multe cu ingaduinta LUI DUMNEZEU ca sa mai iau in seama si rautatile altora, ca si asa le am eu pe ale mele care sunt destule si,prefer sa ignor de acum incolo pe cei care nu mai termina cu jignirile si nu vreau sa le mai raspund dar pe tine nu te ignor caci imi place cum strici tu orzul pe gaste,nu stiu de ce,dar imi pare bine ca nu esti suparacios,spre deosebire de mine,care numai smerita nu sunt eu, cu toate ca as vrea eu sa fiu si,sa ma mai smereasca Dumnezeu prin cei ca tine,dar numai ca tine care nu se supara.

Vad ca nu te-ai prins care e faza cu topic-ul...
E diferenta intre biserica si Biserica. Poate te mai ajuta o "sora" la capitolul asta...

Sebastiana 18.04.2007 15:21:00

??? :cool:Nu ma refeream aici la Biserica,ca la o constructie,cladire sau incinta,ci faceam referire la Biserica(Casa LUI DUMNEZEU),referitor la noi toti,la reprezentantii ei,ai Bisericii,la comunitate,vizavi de aproapele,vezi PILDA,de mai sus,cu barna si cu paiul,la Institutia Bisericii care o reprezentam noi toti.Eu m-am prins de la inceput, tu nu te-ai prins si,ca si Adam,tot tu dai vina pe mine,cum a aruncat el vina pe Eva.Vezi,ca acum stricai eu orzul pe gaste,asa incat ma faci sa rad pe aici de una singura.:D Surioara mea e plecata, asa ca,...cand pisica nu e acasa,stii si tu cine joaca pe masuta.:D:rolleyes:

Mirean 18.04.2007 15:30:40

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
??? :cool:Nu ma refeream aici la Biserica,ca la o constructie,cladire sau incinta,ci faceam referire la Biserica(Casa LUI DUMNEZEU),referitor la noi toti,la reprezentantii ei,ai Bisericii,la comunitate,vizavi de aproapele,vezi PILDA,de mai sus,cu barna si cu paiul,la Institutia Bisericii care o reprezentam noi toti.Eu m-am prins de la inceput, tu nu te-ai prins si,ca si Adam,tot tu dai vina pe mine,cum a aruncat el vina pe Eva.Vezi,ca acum stricai eu orzul pe gaste,asa incat ma faci sa rad pe aici de una singura.:D Surioara mea e plecata, asa ca,...cand pisica nu e acasa,stii si tu cine joaca pe masuta.:D:rolleyes:

Sincer, fara suparare. Esti Visarionista sau din Oastea Domnului? Imi poti raspinde si "private" dara vrei....

Numai sa nu mai razi singura ca nici logoterapia nu te ajuta...

Sebastiana 18.04.2007 15:41:54

:)Nu sunt nici una,:rolleyes: si nici alta,tot ce stiu este ca sunt crestina in religia ortodoxa si tot ortodoxa vreau sa trec si la viata de dincolo.Faza cu logoterapia mi-a placut dar,se mai supara cineva pe aici,si nu mai amintesc de asta, ca nu vreau sa imi supar aproapele intrucat am si eu destule pe cap,de ce sa mai cauzez si eu suparare?M-am referit la sora mea cea buna din aceeasi mama si din acelasi tata, de-o faptura si de-o seama, si,in + prietena mea Sylvie,iar nu m-am referit aici la ea, cum se exprima cei sectanti care vorbesc cu sora si frate,ca asa vor ei.Ei cu treaba lor, si eu cu a mea.:D

Mirean 18.04.2007 17:16:15

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
:)Nu sunt nici una,:rolleyes: si nici alta,tot ce stiu este ca sunt crestina in religia ortodoxa si tot ortodoxa vreau sa trec si la viata de dincolo.Faza cu logoterapia mi-a placut dar,se mai supara cineva pe aici,si nu mai amintesc de asta, ca nu vreau sa imi supar aproapele intrucat am si eu destule pe cap,de ce sa mai cauzez si eu suparare?M-am referit la sora mea cea buna din aceeasi mama si din acelasi tata, de-o faptura si de-o seama, si,in + prietena mea Sylvie,iar nu m-am referit aici la ea, cum se exprima cei sectanti care vorbesc cu sora si frate,ca asa vor ei.Ei cu treaba lor, si eu cu a mea.:D

Si pe la manstiri se vorbeste cu "sora" si "frate". Pe alocuri si in Biblie....dar ce stii tu?

Sebastiana 18.04.2007 19:52:53

:) Mirean,cum le stii tu pe toate.......:)Vezi de ce imi place sa discut cu tine?

Mirean 19.04.2007 12:38:47

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
:) Mirean,cum le stii tu pe toate.......:)Vezi de ce imi place sa discut cu tine?

Nu le stiu pe toate, dar "le gandesc" pe care le stiu....

Sebastiana 19.04.2007 16:03:13

Mirean,
Foarte bine,asa sa procedezi in continuare, oricum, :)eu glumeam inainte,stiu ca te-ai prins de aceasta.

ancah 24.04.2007 20:35:30

Am avut fericita ocazie sa fiu de Pasti acasa in Romania si sa particip la slujbe in Saptamana MAre. Cu aceasta ocazie mi-am dat seama ca biserica este precum Dumnezeu: ne accepta asa cum suntem, cu pacatele si defectele noastre, si ne primeste de la primul venit pana la ultimul venit, pe toti. Ce poate fi mai frumos?
Si daca alta data poate ca si pe mine ma deranjau cei care mai susoteau, sau veneau mai tarziu, de data asta am fost fericita ca eram si eu printre cei aflati in Casa Domnului.
Romanii fac nazuri, caci au multe biserici, la alegere. Poate ar fi o idee, ca cei nemultumiti sa stea departe de tara o vreme, sa simta lipsa unei biserici ortodoxe, ca apoi revenind sa aprecieze ceea ce au: biserici frumoase, preoti buni, suflete calde in jurul lor.

24.04.2007 22:02:13

Citat:

În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,
Foarte bine,asa sa procedezi in continuare, oricum, :)eu glumeam inainte,stiu ca te-ai prins de aceasta.

si totusi esti crestin ortodoxa sau nu?? sincer si eu ma tot gandesc la asta de cand citesc postraile tale..iarta nu am vrut sa supar dar eu sunt Crestin ortodox plin da pacate..dar Tot in Turma Lui sunt......ma stie Dzeu jenica

Sebastiana 25.04.2007 00:46:31

jeny,ce te face sa crezi ca nu as fi ortodoxa?Raspunde-mi,te rog frumos,sincer,caci nu ma voi supara,accept si alte pareri,sunt si eu pacatoasa,cum ai putea crede altceva?Eu nu frecventez alte lacasuri de cult decat Sfintele Manastiri si Biserici Ortodoxe si in religia ortodoxa am de gand sa sfarsesc aici si,desigur ca si dincolo,pe lumea cealalalta.Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:29:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.