Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 09.02.2012 08:25:28

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 428182)
Rugaciunea in comun nu poate fi o rugaciune neinteleasa, caci ea n-ar mai fi impartasita, iar asocierea cu cel care se roaga "in limbi", cu voce tare, prin „Amin” rostit la final nu e partasie colectiva, asa cum ne spune insusi Apostolul Pavel: Fiindcă dacă vei binecuvânta cu duhul, cum va răspunde omul simplu "Amin" la mulțumirea ta, de vreme ce el nu știe ce zici?- 1 Cor.14:16 . Sa ramanem deci la cuvintele sale: “In Biserica, voiesc mai bine sa spun cinci cuvinte intelese, ca sa invat si pe altii, decit sa spun zece mii de cuvinte in alta limba”- 1 Cor.14:19 si sa fim retinuti cu formele extatice de traire, ce deviaza in exchibitionism, ce nu-si au locul in timpul de partasie comun. In intimitatea ta, in inchinarea individuala acasa, dialoghezi cu Dumnezeu asa cum simti, insa in comun, trebuie sa simti alaturi de ceilalti, unindu-te intr-o pioasa si smerita ruga, zidindu-te pe tine in masura in care te zidesti cu toti. Sper ca ortodocsii sa nu fie contaminati cu "practici straine" ,ce transforma rugaciunea dintr-un suspin al inimii spre Dumnezeu, in altceva, ce rupe unitatea aromonioasa a tuturor partilor care alcatuiesc "trupul".

sunt total de acord cu cele scrise aici! penticostalii care activeaza pe acest forum, ar trebui sa-si noteze acest post si sa-l reciteasca pana vor pricepe cum stau lucrurile, deoarece cultul lor nu a fost in stare sa aplice invataturile apostolilor, desi poarta denumirea de cult "apostolic" --- ceea ce este o frauda, la fel cum au pretins ca denumirea de "penticostali" le este potrivita si-i identifica, alta frauda pt ca nu au limbi cum au fost date la Penticosta!

Profetul de carton 09.02.2012 08:35:12

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 428053)
Daca abandonati ambitiile si va asezati asupra celor scrise de mine pe acest topic, ati vedea ca sunt sincer, deschis, statornic si nepartinitor.

Luati de bine ceea ce va zic, sunt crestin, nu am de ascuns nimic.

(1) Prioritatea mea nr.1 este Dumnezeu.
(2) Prioritatea mea nr.2 sunt oamenii (sotia, copii, fratii in Hristos, lumea, vrasmasii)
(3) Prioritatea mea nr.3 este tara (serviciul, taxele, impozitele, cezarul cu tot ce este al lui).

Nu domnule ofiter, nu sunteti sincer! prioritatea dvs. sunt banii, pe care-i luati deoarece faceti parte din Armata. Este adevarat ca trebuie sa dam Cezarului ce este al Cezarului, insa Biblia ne spune: Fapte5:29 Petru și apostolii ceilalți, drept răspuns, i-au zis: „Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni!. Stiti foarte bine ca pana si bucatarii din Armata fac instructie militara si pot fi trimisi sa ucida dupa placul guvernului, dupa cum stabileste un om (presedintele statului) care nu e nascut din nou! Aveti grad militar, trebuie sa va supuneti orbeste ordinelor comandantului, care pot include omorarea unor nevinovati! nimeni nu v-a obligat sa intrati in Armata sa jurati contrar preceptelor crestine, ca va veti da viata unor cauze care nu intra in economia lui Dumnezeu! Puteti fi trimis oricand in Iran daca incepe razboiul, ba chiar si cei din rezerva pot fi mobilizati, daca asa se va considera.
Acum, eu sunt bun si nu fac rau la nimeni, dupa cum este scris: Efeseni 4:32 Dimpotrivă, fiți buni unii cu alții.
SUA se lauda ca are 5 milioane de botezati cu Duhul Sfant, (adica au vorbit in limbi) si totusi invataturile lor nu se axeaza pe Scripturi, deoarece printre soldati intalnim multi carismatici si penticostali, iar acesti soldati nu duc razboaie de aparare, deoarece SUA nu are nevoie de aparare! ei duc razboaie de cucerire! de ce au intrat in armata, cand stiau foarte bine ce vor face, adica vor ucide? Duhul Sfant de ce nu le-a spus? dvs. ati spus ca ati avut viziuni cu Isus. Daca era Isus, v-ar fi spus primul lucru sa incepeti sa munciti ceva cinstit!

stefan florin 09.02.2012 10:22:41

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 428182)
Rugaciunea in comun nu poate fi o rugaciune neinteleasa, caci ea n-ar mai fi impartasita, iar asocierea cu cel care se roaga "in limbi", cu voce tare, prin „Amin” rostit la final nu e partasie colectiva, asa cum ne spune insusi Apostolul Pavel: Fiindcă dacă vei binecuvânta cu duhul, cum va răspunde omul simplu "Amin" la mulțumirea ta, de vreme ce el nu știe ce zici?- 1 Cor.14:16 . Sa ramanem deci la cuvintele sale: “In Biserica, voiesc mai bine sa spun cinci cuvinte intelese, ca sa invat si pe altii, decit sa spun zece mii de cuvinte in alta limba”- 1 Cor.14:19 si sa fim retinuti cu formele extatice de traire, ce deviaza in exchibitionism, ce nu-si au locul in timpul de partasie comun. In intimitatea ta, in inchinarea individuala acasa, dialoghezi cu Dumnezeu asa cum simti, insa in comun, trebuie sa simti alaturi de ceilalti, unindu-te intr-o pioasa si smerita ruga, zidindu-te pe tine in masura in care te zidesti cu toti. Sper ca ortodocsii sa nu fie contaminati cu "practici straine" ,ce transforma rugaciunea dintr-un suspin al inimii spre Dumnezeu, in altceva, ce rupe unitatea aromonioasa a tuturor partilor care alcatuiesc "trupul".

frumos spus doamna. Felicitari pentru mesajul dumnevoastra. Doamne ajuta!

Doriana 09.02.2012 10:23:55

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428186)
prioritatea dvs. sunt banii, pe care-i luati deoarece faceti parte din Armata. Este adevarat ca trebuie sa dam Cezarului ce este al Cezarului, insa Biblia ne spune: Fapte5:29 Petru și apostolii ceilalți, drept răspuns, i-au zis: „Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni!

In acest caz se dovedeste ca dvs sunteti un tradator, caci cu banii dvs pentru impozite platiti armata si pe cei care merg sa ucida in Irak si Afganistan. Daca ati fi un crestin serios ati refuza sa platiti impozitele, preferand mai bine sa faceti inchisoare decat sa va manjiti mainile cu sange nevinovat. Dar, fiti sincer, va place sa sustineti acest razboi, e pe primul loc in viata dvs.

Suna bine locica ta de doi bani cand iti este aplicata tie? Dar continua-ti delirul, nu ma lua in seama....

Profetul de carton 09.02.2012 10:48:27

Citat:

În prealabil postat de TunsDiana (Post 428045)
Eu nu sunt de acord cu d-voastra, poate celelalte religii sunt centrate pe bani, dar religia ortodoxa nu este, nu cred ca este nici controlul mintii.

Parerea mea este ca toate religiile sunt axate pe bani dar trebuie sa recunosc ca cultele neoprotestante sunt mult mai vinovate decat ortodocsii in sensul ca ii chelesc de bani pe bietii enoriasi intr-o masura mult mai mare si dau dovada de ipocrizie in ultimul hal! adica le iau initial taxa de 10% asa-numita zeciuiala care este un import vechitestamentar si nu e o obligatie crestina, apoi taxa de cult, taxa de ajutor, daruri de buna-voie etc.etc.
Este un merit al calugarilor ortodocsi ca traiesc in simplitate, chiar saracie am putea spune, comparativ cu pastorii si "lucratorii" neoprotestanti, mai ales carismaticii care fac averi uriase speculand dorinta fireasca a multora sa fie tamaduiti de neputintele lor. Pe langa tamaduiri (care nu exista) primesc la pachet Duhul Sfant, fiind suficient ca un lucrator carismatic sa-i loveasca cu podul palmei si aceia vor cadea pe spate fiind binecuvantati. Nu trebuie sa lupte contra pacatelor, nu trebuie sa staruiasca in rugaciune si sa duca o viata exemplara! Asta vrea satana.

penticostalul 09.02.2012 13:15:18

- editat -

Profetul de carton 09.02.2012 13:22:28

De ce nu recunoasteti, domnule, ca sunteti in afara Scripturilor?

Scriptura spune ca vorbirea in limbi neintelese sa nu fie practicata public, in mijlocul bisericii, deoarece nu se intelege si nu zideste pe nimeni!(cazul corintenilor)
Scriptura spune ca vorbirea in limbi intelese este semn pentru necredinciosi, acestia auzind in limba lor lucrurile minunate despre Dumnezeu (Cincizecimea/Penticosta)
------------------------------------------------------------------------------------
voi, penticostalo/carismaticii, niste ticalosi ordinari care isi bat joc de Scripturi, ati emis regula ca vorbirea in limbi neintelese este semnul pentru umplerea/botezul cu Duhul Sfant, desi acest semn este destinat celor din jurul celui care incepe sa vorbeasca in limbi si-l declara pe acesta pecetluit!!! deci publicul constata ca a avut loc un botez cu Duhul Sfant pe baza faptului ca au auzit pe cineva vorbind in limbi neintelese, desi Pavel spune ca limbile neintelese nu sunt pentru auditoriu ci numai pentru practica individuala! si mai spuneti ca aceste limbi neintelese (singurul tip de vorbire pe care il aveti) este si semn unic!!! hotilor, ati furat bietii amarati care vin la voi, i-ati jumulit de bani invatandu-i lucruri pagane si satanice!

penticostalul 09.02.2012 13:24:52

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 428240)
voi, penticostalo/carismaticii, niste ticalosi ordinari

Ti-am trimis report.
Cred ca in scurta vreme vei fi avertizat cu privire la avatarul pe care il utilizezi si expresiile necuviincioase pe care le folosesti.

Profetul de carton 09.02.2012 13:52:50

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 428241)
Ti-am trimis report.

Nu conteaza, ce am scris ramane scris si cei sinceri vor citi si vor lua aminte! Escrocii trebuie aratati cu degetul. Degeaba incercati sa faceti prozelitism pe acest forum, pentru ca nu veti reusi, eu va voi sta impotriva cu toata puterea mea!
Sa dati inapoi banii pe care i-ati luat amaratilor, jecmanindu-i ! Si o sa va eliberez de eticheta de "hot si escroc", dar pana nu faceti asta, eticheta ramane! Inapoiati zeciuielile prin care v-ati construit vile si v-ati cumparat masini luxoase!
Toate religiile care provin din SUA trebuie interzise pentru ca sunt contra poporului roman!

Profetul de carton 09.02.2012 18:03:22

As dori sa adaug (stiu din surse bine informate), ca religiile neoprotestante dar mai ales carismaticii (care deschid intruna centre la noi in tara si au cea mai mare crestere din anumite motive pe care le vom dezbate pe viitor), au o structura piramidala in ceea ce priveste "finantele" iar "capul de linie" este tara de unde provin, cel mai adesea USA. Da, aceasta este realitatea, avand sistem de zeciuire, de taxare pe orice (chiar si pe "cina"), se strang foarte multi bani. Este o investitie "fructuoasa" pentru occidentali. Cineva trebuie sa opreasca un banditism care este opus intereselor poporului nostru. Sa luam exemplu de la maghiari, acestia au avut curajul sa interzica unele religii, printre care si penticostalo/carismaticii (stiu ei de ce le-au interzis! deoarece serveau unor interese suprastatale).
Si nu ar fi raul atat de mare ca se sustrag bani (escroci sunt si in alte domenii, nu numai in cel religios), dar vin duhuri necurate care fac si vor face mult rau poporului nostru. Aceste duhuri se manifesta exact ca in Biblie: produc convulsii, tremuraturi, lesinuri, vorbire in limbi (bolborosire).


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:12:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.