Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Mihnea Dragomir 15.02.2012 14:41:44

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429735)
iar ceea ce este nou, caderea pe spate, rasul si alergatul prin biserica, scuzati-ma, dar nu cred ca sunt de la Dumnezeu, deoarece nu zidesc absolut cu nimic si seamana pana la identificare cu un comportament de posedat demonic.

Nici eu nu cred că sunt de la Dumnezeu. Dar este doar o părere a mea personală, nu am certitudine absolută. Ceea ce știu în mod absolut sigur este că te poți mântui și fără bâțâituri charismatice, din moment ce atâția oameni s-au mântuit fără acestea. Mai știu că mie nu mi se potrivește acest mod de practicare a credinței. Atât, îmi ajunge.

Mai departe, eu nu m-aș aventura să spun că acestea sunt comportamente de posedat. Cum să spun ? Nu au anvergura necesară, ca să zic așa. Te poți da cu spatele de pământ cât vrei, nu e destul ca să fii posedat. Ca regulă generală, posesia demonică are semnele ei obiective, despre care am scris mai în detaliu în topicul dedicat ("Grade, tipuri și semne ale posesiei demonice") și despre care mai bine decât am făcut-o eu scrie în Evanghelie. "Autosugestie" mi se pare un termen mai adecvat.

Profetul de carton 15.02.2012 15:17:38

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429771)
Mai departe, eu nu m-aș aventura să spun că acestea sunt comportamente de posedat. Cum să spun ? Nu au anvergura necesară, ca să zic așa. Te poți da cu spatele de pământ cât vrei, nu e destul ca să fii posedat.

dar ce/cine credeti ca produce acele convulsii, lesinuri, tremuraturi, vorbiri in limbi? ele nu pot avea cauze pur fizice, sau daca pot avea cauze fizice, enumerati acele cauze! eu nu am lesinat niciodata in viata mea, desi am trecut prin situatii de criza, stau si ma intreb, daca merg la carismatici si lesin, cazand pe spate, eu sa fiu de vina? nu as crede! e clar ca am primit o influenta straina.

florin1966 16.02.2012 11:09:13

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429777)
dar ce/cine credeti ca produce acele convulsii, lesinuri, tremuraturi, vorbiri in limbi? ele nu pot avea cauze pur fizice, sau daca pot avea cauze fizice, enumerati acele cauze! eu nu am lesinat niciodata in viata mea, desi am trecut prin situatii de criza, stau si ma intreb, daca merg la carismatici si lesin, cazand pe spate, eu sa fiu de vina? nu as crede! e clar ca am primit o influenta straina.

duhul sfant nu se manifesta prin lesin tremurat si alte bolboroseli .la cincizecime apostolii nu s-au manifestat asa ci au fost coerenti chiar daca unii credeau ca sunt beti nu pentru ca se manifestau ci fiindca nu-i intelegeau .adunarile carismatice nu fac decat teatru pentru a impresiona si uneori sunt chiar manifestari ale altor duhuri care invata cum sa faca cei ce vor sa urmeze

Profetul de carton 17.02.2012 16:43:19

Vestea divortului lui Benny Hinn este deja desueta; nici chiar la vremea ei nu a impresionat prea multa lume. Omul a maltratat Evanghelia lui Cristos in fel si chip, ca adaugarea unui divort la CV devine o simpla ciresica pe tort, un condiment care sa mai trezeasca putin perceptia noastra asupra unui personaj care devenise anost, intrat in conul de umbra al monotoniei carismatice. Caderile pe spate si "vorbele sale pline de duh" nu mai impresioneaza ca in trecut. Ce sa mai inventezi, ce sa mai aduci pe tapet pentru a face lucrarea cat mai interesanta si pt a stoarce lacrimile (dar mai ales buzunarele) fraierilor?
Despartirea de nevasta l-a pus pe Benny in situatia de a da explicatii adeptilor sai, cu privire la viata sa de familie. In plus, dezvaluirea cu privire la relatia sa romantica cu Paula White, pastoreasa si teleevanghelista la randul ei (si divortata!), va da o aroma si mai speciala misiunii sale.
Divortul nu mai este demult o problema morala serioasă prin bisericile americane.

Vreau sa atrag atentia asupra unui aspect care mi s-a parut revoltator in legatura cu divortul lui Benny Hinn si aventurii cu acea carismatica Paula White, si anume declaratia sa oficiala !

“Vreau ca voi, dragii mei parteneri, să știți că nu a fost vorba de nici un fel de imoralitate, nici în viața mea, nici în viața Suzannei … niciodată! Amândoi ne-am păstrat viețile curate și am fost în totalitate dedicați unul altuia pentru treizeci de ani de căsnicie. Amândoi ne-am păstrat legământul cu Dumnezeu trăind curați înaintea Lui …”

stiti ce spune Benny aici? ca este posibil ca doi crestini exemplari, care se inteleg f bine, sot si sotie, totusi sa divorteze!
Deci divortul lui Benny Hinn este primul din istorie care se intampla in urma curatiei morale a partenerilor !


Un al doilea aspect este reflectat in aceasta declaratie:

“Vreau ca voi, partenerii mei, să știți … voi prețioșii mei parteneri în această lucrare, să știți că voi continua, repet, voi continua … predicând Evanghelia [ se aud niște “Praise the Lord”, bine inserate în fundal ], rugându-mă pentru bolnavi, cum am făcut-o în treizeci și șase de ani de lucrare [cineva zice “Right!”]și nu voi da voie nici unui lucru să mă încetinească sau să mă oprească …nimic nu mă va opri din predicare [“Yes, God!”] … dedicarea mea către prețiosul meu Domn Isus este pentru totdeauna și nimic nu va schimba asta …”

deci, acest nerusinat, dupa ce ca divorteaza din motive nebiblice, el insusi este prins fiind fotografiat cand se plimba cu Paula White prin Roma, fiind cazat cu aceasta in aceeasi camera de hotel sub un nume fictiv (David Solomon) nu inceteaza cu misiunea sa!
nimic, dar chiar nimic, nu-l va opri pe acest om din lucrarea lui!
de aici ne dam seama ca acest om nu a lucrat niciodata cu Duhul Sfant, care intotdeauna se departeaza de pacatosul nepenitent.

Mihnea Dragomir 17.02.2012 18:17:14

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 430254)
cand se plimba cu Paula White prin Roma, fiind cazat cu aceasta in aceeasi camera de hotel sub un nume fictiv (David Solomon)

Chiar David Solomon ?? E tare, domnule! Deși, având în vedere că Solomon a eșuat în idolatrie și vrăjitoreală, numele de împrumut i se potrivește.

penticostalul 18.02.2012 10:19:51

Vai de mine! Tatelor, ce tare e! Simt ca mor de placere cand aud asa vesti picante si proaspete... :35:
Nu s-a cazat la hotelu ala si vreun preot pedofil? Stiti ceva?

P.S - A.R.F.F.F.U. (Astept raspuns foarte foarte foarte urgent)

Profetul de carton 18.02.2012 11:10:27

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 430283)
Chiar David Solomon ?? E tare, domnule! Deși, având în vedere că Solomon a eșuat în idolatrie și vrăjitoreală, numele de împrumut i se potrivește.

Benny Hinn "sneaked off" with Paula White for a "romantic trip to Rome."
Benny Hinn and Paula White were photographed holding hands, as they walked out of the "five-star Hotel Hassler" and down a street.
On July 13, Benny Hinn checked himself into a "presidential suite under a false name."
Benny and Suzanne Hinn are separated, but are not divorced.
Benny Hinn and Paula White "spent three nights" at the Hotel Hassler, where "Hinn checked in as David Salomon."



http://www.christianresearchservice.com/BHinn42.htm

cum e posibil sa fii un vas de lucru, in timp ce mergi cu sotiile altora, tu insuti fiind casatorit, sa te cazezi departe de ochii lumii sub un nume fals? (daca nu avea ceva de ascuns, nu se caza sub nume false ci folosea numele sau) sau sa divortezi in conditiile in care tu insuti recunosti ca sotia nu te-a inselat?!

pe banii cui si-a cumparat Benny Hinn avion? (si Domnul spunea ca nu are unde sa-si plece capul), pe banii cui a mers in excursie la Roma ca sa preacurveasca? pe banii prostilor care vin si dau colecte la adunarile lui(numite pompos cruciade).
----------------------------------------------------------------------
la fel pot aduce ca exemplu pe Jimmy Swaggart, un mare lucrator penticostal la fel ca Benny Hinn, care a fost prins cand a mers la o prostituata, aspect recunoscut de el insusi!

Fenomele de la penticostali si carismatici sunt extrem de dubioase, cu acei oameni care lesina cazand pe spate, lucratorii lor sunt niste pacatosi notorii, mai avem nevoie si de alte dovezi ca miscarea aceasta de reinnoire carismatica este instrumentata de Diavolul??

iuliu46 18.02.2012 11:54:33

http://slaughteringthesheep.files.wo...ite-affair.jpg

Profetul de carton 18.02.2012 12:10:40

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 430419)

o poza vorbeste mai mult decat o mie de cuvinte.

ceea ce penticostalii de pe acest forum (si nu numai) nu stiu, este ca acest "fenomen religios", Benny Hinn, fratele lor din Assemblies of God, se duce frecvent la mormintele altor doua lucratoare de-ale lor, Aimee McPherson si Katherine Kuhlmann, pentru a primi "ungerea" Duhului Sfant de la aceste doua lucratoare (ar mai fi de adaugat ca si K Kuhlmann a "furat" barbatul alteia) ---> deci Benny Hinn comunica cu mortii, nu stiu in ce masura colegii lui din Romania vor fi de acord cu aceasta practica! si nu stiu care crestin ar putea fi de acord cu aceasta "transmitere"de energie dintre doua spirite ale decedatilor si un om viu, care are tupeul fantastic sa se numeasca crestin si "vas de lucru", "profet" etc.

nu inventez eu, tot ce afirm este sustinut de probe:
http://www.pfo.org/bhnecro.htm
BENNY HINN’S
MOVE INTO NECROMANCY

Doriana 18.02.2012 12:15:07

Benny Hinn e un mascarici si un caz pierdut. Mi-e teama ca e prea tarziu sa mai fie salvat. Pacat insa de cei care ii cad in plasa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:01:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.