Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Sfanta Scriptura (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5014)
-   -   Avem voie sa bem vin sau nu? Abaut Domnul Iisus vin sau must? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13317)

lacrimi 16.07.2011 20:43:50

Avem voie sa bem vin sau nu? Abaut Domnul Iisus vin sau must?
 
Exista multe controverse, mai ales intre ortodocsi si" neoprotestanti in ceea ce priveste aceasta problema. Penticostalii, spre exemplu, sustin ca "vinul" din Sfanta Scriptura reprezinta de fapt mustul, proaspat stors din struguri, iar noi, ca ortodocsi, facem un pacat prin faptul ca, la Sfanta Impartasanie, bem vin. Personal, mi se pare o aberatie, ca de fapt toate explicatiile penticostalilor (Iertati-ma, cei de pe acest forum)
Voi ce parere aveti?

AndreiM 16.07.2011 20:48:26

Sunt de acord cu tine. Putem bea vin.

lacrimi 16.07.2011 21:06:44

Citat:

În prealabil postat de AndreiM (Post 378230)
Sunt de acord cu tine. Putem bea vin.

Nu ma refer la faptul ca ne putem imbata de vin, dar "vinul" reprezinta insasi sangele Domnului. Daca asa a spus Domnul, noi de ce sa bem suc de struguri?... Schimband sensul cuvintelor Mantuitorului, asta il cred eu pacat

AndreiM 16.07.2011 21:11:09

Desigur ca nu, orice lucru facut patimas e sau devine pacat. Dar ce spun aceia, ca must, ca altceva... e absolut ridicol.

osutafaraunu 16.07.2011 21:53:15

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 378239)
"vinul" reprezinta insasi sangele Domnului.

Dacă "reprezintă" înseamnă că e un simbol. Credeți acest lucru?

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 378239)
Daca asa a spus Domnul, noi de ce sa bem suc de struguri?...

Pentru că așa a spus Domnul: "rodul viței". Nu a folosit termenul "vin".

tara tara vrem ostas 16.07.2011 21:59:33

A fost vin.Pavel cand le scrie Corintenilor despre Cina Domnului (Sf Euharistie) le spune : nu aveti case sa mancati si sa va imbatati.

osutafaraunu 16.07.2011 22:11:00

Citat:

În prealabil postat de tara tara vrem ostas (Post 378283)
A fost vin.Pavel cand le scrie Corintenilor despre Cina Domnului (Sf Euharistie) le spune : nu aveti case sa mancati si sa va imbatati.

Asta presupune că [și] la biserică se îmbătau? Ori era vorba despre niscaiva metehne de-ale corintenilor cărora le cam plăcea trasul la măsea?

lacrimi 16.07.2011 22:19:26

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 378278)
Dacă "reprezintă" înseamnă că e un simbol. Credeți acest lucru?

Eu CRED ca dupa Sfanta Liturghie ma impartasesc cu insasi Sangele si Trupul Mantuitorului. Tu potI spune acelasi lucru?

Citat:

Pentru că așa a spus Domnul: "rodul viței". Nu a folosit termenul "vin".
De unde ai mai scos-o si pe asta cu "rodul vitei"?
"A venit și Fiul Omului, mâncând și bând, și ziceți: Iată un om mâncăcios și băutor de vin, prieten al vameșilor și al păcătoșilor!" Luca 7.34
"Și când nunul a gustat apa care se făcuse vin și nu știa de unde este, ci numai slujitorii care scoseseră apa știau, a chemat nunul pe mire" Ioan 2.9

osutafaraunu 16.07.2011 23:04:30

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 378299)
Eu CRED ca dupa Sfanta Liturghie ma impartasesc cu insasi Sangele si Trupul Mantuitorului. Tu potI spune acelasi lucru?

E mai comod să răspunzi tot cu o întrebare... așa-i?

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 378299)
De unde ai mai scos-o si pe asta cu "rodul vitei"?

De acolo de unde ai făcut tu trimitere, de la instituirea împărtășaniei:

"Și vă spun vouă că nu voi mai bea de acum din acest rod al viței până în ziua aceea când îl voi bea cu voi, nou, întru împărăția Tatălui Meu." (Matei 26,29)

Miha-anca 16.07.2011 23:40:22

Iata:

16. Căci zic vouă că de acum nu-l voi mai mânca, până când nu va fi desăvârșit în împărăția lui Dumnezeu.
17. Și luând paharul, mulțumind, a zis: Luați acesta și împărțiți-l între voi;
18. Că zic vouă: Nu voi mai bea de acum din rodul viței, până ce nu va veni împărăția lui Dumnezeu.
19. Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea.
20. Asemenea și paharul, după ce au cinat, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă, întru Sângele Meu, care se varsă pentru voi. (Luca 20)


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:01:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.