Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa Romana (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=507)
-   -   Ajutor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19232)

Leon94 17.07.2018 00:47:10

Ajutor
 
Imi cer scuze in primul rand pentru titlul tipator, menit sa atraga atentia.

Am 24 de ani si nu am mai crezut in Dumnezeu din clasa a 5-a. Am facut o gramada de pacate. Dintre toate, cele mai importante ar fi: blasfemie, automutilare, comportament urat fata de parinti si pariul simbolic facut cu diavolul (pe care l-am pierdut). Mama m-a blestemat de cateva ori, dar nu cred ca conteaza prea mult din moment ce nu mi-a pastrat dusmania. Bunică-mea din partea lui tata m-a blestemat cand eram mic.

Am avut ganduri de sinucidere dar au disparut. Am meditat, am cercetat buddhism-ul si hinduismul, am incercat intr-o vreme sa creez o tulpa (un fel de tehnica tibetana de a crea o entitate cu care sa comunici si pe care sa o vezi/auzi, dupa exercitii lungi de vizualizare, imaginatie). Reusisem partial. Acum mai nou am inceput din nou sa am ganduri rele. Am niste vecini ciudati care imi bubuie in perete si urla, fac ca animalele, injura pe la 3-4 noaptea. Am incercat sa le explic dar fac mai rau. Am impresia ca de fapt sunt controlati de demoni ca sa ma chinuiasca (desi s-ar putea sa fiu doar nebun, posibil schizofrenic).

Cum m-am "intors" la credinta? Ascultam videoclipuri pe Youtube, la inceput ca sa ma amuz de credulitatea copilareasca a crestinilor; eram ateu. De fapt cred ca o faceam pentru a ma refugia in aminitirile de cand eram mic, si credeam si eu. Stiu ca ma amuzam, dar ma simteam si sigur si la adapost. Majoritatea video-urilor erau ale unui american, evanghelist cred, dar nu conteaza.
Am inceput sa ma rog acum vreo 4 zile, am inceput sa citesc Biblia, dar simt ca incep sa cedez.

As avea cateva intrebari:

- Cum pot sa imi intaresc credinta? La inceput nu simteam nimic cand ma rugam, acum il simt pe Dumnezeu, dar departe si indiferent. Simt ca nu merit iertarea si iubirea Sa.

- Conteaza ce Biblie citesc? Atata timp cat spune ca Iisus e Fiul lui Dumnezeu, ma gandeam ca are acelasi efect. Biblia pe care o citesc este din 1938, "Societatea Biblica pentru raspandirea Bibliei in Anglia si strainatate".

- Sectele care cred in Iisus sunt mantuite? Ma refer la membri bineinteles. Intreb asta pentru ca am fost duminica la biserica, si acolo lumea vorbea in timpul slujbei, am primit niste priviri dusmanoase si nu am inteles nimic din ce se spunea (ori microfonul era prost, ori e din cauza ca nu inteleg mare lucru in multimi unde vorbesc oameni multi). Ma gandeam, si recomanda si asta pe youtube, sa caut mai multe culte si sa vad unde ma potrivesc.

- Puteti va rog sa imi recomandati o carte de rugaciuni, sau alte ritualuri de facut in afara de spus "Tatal Nostru" si de citit Biblia?

Leon94 17.07.2018 00:51:59

Imi cer scuze daca se considera spam mesajul asta. Voiam doar sa adaug ca nu sunt pe forum sa trollez sau sa critic biserica ortodoxa, ori sa promovez vreo secta. Simt ca ceva ma trage in jos si influenteaza persoanele din jur sa imi faca rau, si am nevoie de sfaturi. Vreau sa imi refac legatura cu Dumnezeu, dar nu stiu daca se mai poate. Multumesc oricui citeste randurile astea.

Demetrius 17.07.2018 06:11:51

Citat:

În prealabil postat de Leon94 (Post 661092)
... Vreau sa imi refac legatura cu Dumnezeu, dar nu stiu daca se mai poate. Multumesc oricui citeste randurile astea.

Randurile pe care le-ai scris le aud ca vin din haul prapastiei in care te-ai pravalit, dar inca nu te-ai zdrobit. Eu vad ca ai probleme foarte serioase, dar cu toate astea, legatura cu Dumnezeu o poate reface oricine vrea cu adevarat, chiar si zdrobit fiind; tu insa esti inrobit de nehotarare. Depinde numai de htararea ta sa refaci legatura cu Dumnezeu, dar eu sunt de parere ca vei avea nevoie in acest sens sa ceri ajutorul unui monah din vreo manastire.

-Dumnezeu este atat de milostiv incat Iubirea lui o revarsa cu darnicie asupra oricui, si asupra celor drepti, la fel si asupra celor nedrepti.

44. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
45. Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți.
(Mt5,44-45)

-Conteaza ce Biblie citesti fiindca numai o singura Biblie este adoptata de BOR la timpul prezent.

-Youtube nu e si n-o sa fie niciodata sursa de mantuire. Ai incredere in Biserica Ortodoxa in care te-ai botezat; nu-i asa?

-Filocalia.

Leon94 17.07.2018 16:33:23

Multumesc pentru sfaturi! Aveti dreptate cu nehotararea.. Iauntrul meu sunt numai ganduri contradictorii. In momentul asta vreau sa imi cer iertare lui Dumnezeu si o fac, iar peste putin timp consider ca e o copilarie si ca ar trebui sa fac ceva rau, din moment ce singurul lucru care ma opreste nu e real.

O sa incerc sa iau legatura cu o manastire, desi nu prea sunt prin zona asta. Sa vad daca ma primeste poate sa stau ceva timp sa ma curat de pacate. Tot ce vreau e liniste sufleteasca, curatenie si sa fiu de folos celor din jur. Ma simt ca un vierme nedemn de oameni, si nici de Hristos.

Am incredere in Biserica Ortodoxa, dar cred ca Dumnezeu m-a parasit. Cand eram mic Il iubeam, si cred ca si El ma iubea. Acum ma simt pierdut si confuz, desi am o viata in regula si o familie frumoasa, cum multi si-ar dori.

Am citit in Biblia asta pe care o am ca hula impotriva Duhului Sfant nu poate fi ierata. Aici intra si injuraturi probabil la adresa lui Dumnezeu. Era o vreme cand aveam crize de furie, am spart icoane si imi venea sa dracui si sa blestem tot ce tine de Dumnezeu. De ce? Nu stiu sigur, eram suparat pe familie. De multe ori, in indignare, l-am acuzat ca e vinovat de tot raul din lume. Cred ca in mod inconstient, il asociez pe Dumnezeu cu tatal meu care nu prea a fost in viata mea. Sau dracul imi pune gandurile astea. E o prostie oare ca scriu aici, din moment ce probabil nici nu exista?

Vedeti, asta mi se deruleaza non-stop in cap. Imi vine sa plang dar nu pot. Nu este troll va asigur. O sa incerc sa imi procur o Biblie ortodoxa si sa vad ce fac cu manastirea. Multumesc inca o data, sunteti o persoana minunata.

Demetrius 18.07.2018 04:32:31

Citat:

În prealabil postat de Leon94 (Post 661105)
...Sau dracul imi pune gandurile astea. E o prostie oare ca scriu aici, din moment ce probabil nici nu exista?...

Exista. Omul e dracul in persoana; daca n-ar exista om, n-ar exista nici drac.
Asa ca nu da vina pe altul.


Citat:

Imi vine sa plang dar nu pot....
Eu zic ca nu vrei.

Ali Baba 18.07.2018 11:45:30

Citat:

În prealabil postat de Leon94 (Post 661105)
Sau dracul imi pune gandurile astea. E o prostie oare ca scriu aici, din moment ce probabil nici nu exista?

"dracul" este o inventie a evreilor intorsi din exilul babilonian, prin sec 5 inainte de Hristos. l-au numit Potrivnicul, Hassatan ;), si avea o putere nesemnificativa. in secolele urmatoare scriitori iudaici influentati de alte religii i-au dat o putere ceva mai mare. evident, nimic nu se compara cu ce a devenit dracul asta mai tarziu, in crestinism, Satan a devenit adversarul suprem al lui Dumnezeu, un personaj de importanta cosmica. ;)

Leon94 18.07.2018 12:12:23

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661106)
Exista. Omul e dracul in persoana; daca n-ar exista om, n-ar exista nici drac.
Asa ca nu da vina pe altul.


Eu zic ca nu vrei.

De ce sa apelam atunci ca crestini ortodocsi la preoti ca sa comunicam cu Dumnezeu? Sunt oameni..

catalin2 18.07.2018 23:06:37

Citat:

În prealabil postat de Leon94 (Post 661110)
De ce sa apelam atunci ca crestini ortodocsi la preoti ca sa comunicam cu Dumnezeu? Sunt oameni..

Si eu am fost agnostic (ateu) si am devenit acum cativa ani credincios. Din fericire tu ai inceput sa vezi adevarul, din pacate altii nici nu il mai cauta si il resping cu indarjire (de exemplu Ali Baba).
Si eu la inceput credeam ca toate cultele sunt bune, apoi am inceput sa studiez si am ca exista o singura Biserica, Biserica ortodoxa, celelalte sunt copii nereusite. Asa cum scrie in Biblie, Biserica este stalp si temelie a adevarului, deci tot ce spune e adevarat. Avem nevoie de preoti pentru ca doar ei pot savarsi Sfintele Taine, fara de care nu se poate mantui nimeni. Iisus nu a venit sa aduca o credinta, pentru ca evrei aveau credinta in adevaratul Dumnezeu, avenit sa aduca harul pierdut de Adam , din aceasta cauza nimeni nu se mai putea mantui prin fapte. Iar harul se primeste gratis prin Botez si apoi este mentinut prin spovedanie si prin impartasire. Harul exista doar in Biserica adevarata, in Biserica Ortodoxa.

Ali Baba 19.07.2018 00:13:23

erai ateu si ai devenit eretic! ;)

ia uite:

25. Iisus le-a răspuns: V-am spus și nu credeți. Lucrările pe care le fac în numele Tatălui Meu, acestea mărturisesc despre Mine.
26. Dar voi nu credeți, pentru că nu sunteți dintre oile Mele.
27. Oile Mele ascultă de glasul Meu și Eu le cunosc pe ele, și ele vin după Mine.
28. Și Eu le dau viață veșnică și nu vor pieri în veac, și din mâna Mea nimeni nu le va răpi.
29. Tatăl Meu, Care Mi le-a dat, este mai mare decât toți, și nimeni nu poate să le răpească din mâna Tatălui Meu.
30. Iar Eu și Tatăl Meu una suntem.

ergo, esti un eretic si daca nu ma crezi du-te la un popa destept sa-ti desluseasca pasajul asta.

Demetrius 19.07.2018 05:25:13

Citat:

În prealabil postat de Leon94 (Post 661110)
Citat:

În prealabil postat de Leon94 (Post 661110)
Exista. Omul e dracul in persoana; daca n-ar exista om, n-ar exista nici drac.
Asa ca nu da vina pe altul.


Eu zic ca nu vrei.

De ce sa apelam atunci ca crestini ortodocsi la preoti ca sa comunicam cu Dumnezeu? Sunt oameni..

Eu am zis ca nu vrei si tocmai ai dovedit-o ca asa este, prin faptul ca nu vrei sa crezi, ci cauti si gasesti usor motive sa nu te inchini lui Dumnezeu.
Nu vrei sa crezi, nu vrei sa te inchini, nu vrei sa plangi. Gura ta spune ce e corect politic, dar n-are rezonanta in inima ta.

Iubirea lui Dumnezeu n-are limite si iarta pe oricine, si pe draci daca se smeresc.
Subconstientul tau da vina pe Dumnezeu ca nu te iarta, ca pretext sa nu-ti ceri iertare.

Leon94 20.07.2018 20:08:37

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661107)
"dracul" este o inventie a evreilor intorsi din exilul babilonian, prin sec 5 inainte de Hristos. l-au numit Potrivnicul, Hassatan ;), si avea o putere nesemnificativa. in secolele urmatoare scriitori iudaici influentati de alte religii i-au dat o putere ceva mai mare. evident, nimic nu se compara cu ce a devenit dracul asta mai tarziu, in crestinism, Satan a devenit adversarul suprem al lui Dumnezeu, un personaj de importanta cosmica. ;)

Deci, daca ce spuneti dumneavoastra e adevarat, crestinismul e o inventie a evreilor cu un anumit scop? Semnatura dumneavoastra pare crestina, deci se poate sa am insel cu privire la ce vreti sa spuneti?

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 661117)
Si eu am fost agnostic (ateu) si am devenit acum cativa ani credincios. Din fericire tu ai inceput sa vezi adevarul, din pacate altii nici nu il mai cauta si il resping cu indarjire (de exemplu Ali Baba).
Si eu la inceput credeam ca toate cultele sunt bune, apoi am inceput sa studiez si am ca exista o singura Biserica, Biserica ortodoxa, celelalte sunt copii nereusite. Asa cum scrie in Biblie, Biserica este stalp si temelie a adevarului, deci tot ce spune e adevarat. Avem nevoie de preoti pentru ca doar ei pot savarsi Sfintele Taine, fara de care nu se poate mantui nimeni. Iisus nu a venit sa aduca o credinta, pentru ca evrei aveau credinta in adevaratul Dumnezeu, avenit sa aduca harul pierdut de Adam , din aceasta cauza nimeni nu se mai putea mantui prin fapte. Iar harul se primeste gratis prin Botez si apoi este mentinut prin spovedanie si prin impartasire. Harul exista doar in Biserica adevarata, in Biserica Ortodoxa.

Multumesc mult pentru raspuns! Trec printr-o etapa mai dificila a vietii, si dupa atata timp imi e greu sa ma reintorc la credinta. Am atatea intrebari legate de Dumnezeu, si imi e si frica sa le pun aici sa nu imi iau ban (inca am mentalitatea de ateu). Dar am incredere in Biseria Ortodoxa si in sfinti. Desi simt ca ar trebui sa cercetez chestiunea asta cu sectele mai amanuntit, cum ati facut si dumneavoastra, ca sa vad cu ochii mei.

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661120)
Gura ta spune ce e corect politic, dar n-are rezonanta in inima ta.

Iubirea lui Dumnezeu n-are limite si iarta pe oricine, si pe draci daca se smeresc.
Subconstientul tau da vina pe Dumnezeu ca nu te iarta, ca pretext sa nu-ti ceri iertare.

Parca cititi in sufletul meu. Aveti dreptate ca in inima mea cred si vreau sa fie adevarat. Dar va inselati asupra unui lucru. M-am rugat lui Dumnezeu si i-am cerut iertare. Dupa atata timp de necredinta am tot felul de intrebari si ma tem de Dumnezeu mai mult decat simt ca m-ar ierta.

Cat despre ce am zis de preoti, intreb pentru ca in drumul meu inapoi catre credinta am auzit multe pareri cu privire la Iisus (martorii lui iehova, adventisti, penticostali, evanghelisti) si ma gandeam ca poate, pentru A-l cunoaste e necesara doar Evanghelia si faptele bune. Imi e rusine sa spun tot ce am facut preotului.

Ali Baba 20.07.2018 20:58:51

Citat:

În prealabil postat de Leon94 (Post 661140)
Deci, daca ce spuneti dumneavoastra e adevarat, crestinismul e o inventie a evreilor cu un anumit scop?

eu scriu cand l-au inventat evreii pe hassatan si tu esti capabil sa intelegi asa ceva?!?

Leon94 20.07.2018 22:14:36

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661144)
eu scriu cand l-au inventat evreii pe hassatan si tu esti capabil sa intelegi asa ceva?!?

Ati spus ca Satan este o inventie evreiasca, deci nu un adevar. Atunci cine a ispit-o pe Eva in Eden? Pentru cine a fost creat iadul? La cine se refera Iisus in apocalipsa cand vorbeste de fiara si ce scotea din oameni mai tot timpul in Noul Testament? Dumnezeu a creat pe om dupa chipul si asemanarea Lui, deci cum a putut sa cada in pacat omul daca nu a existat un rau exterior lui?

Dupa cum ati spus si dumneavoastra, Satan este un personaj central in crestinism. Daca a fost inventat, iar apoi i-a fost atribuita mai multa putere, am presupus ca vreti sa spuneti ca totul este o inventie. Am mai intalnit punctul asta de vedere la multe persoane, ca religia asta este un instrument de a tine toate popoarele subjugate (ceea ce mi se pare fals).

Imi cer scuze daca am mers prea departe cu presupunerile. Puteti fi mai explicit, si sa-mi raspundeti cu ce scop a fost creat Satan intai, iar pe urma de ce i-a fost data mai multa autoritate? Multumesc anticipat!

Ali Baba 20.07.2018 22:34:34

de regula sunt concis si explicit in ceea ce scriu, asa am fost si acum, nu am cum sa controlez si capacitatea de intelegere a cititorului.

evreii intorsi din exilul babilonian nu gaseau explicatia nenorocirilor care li se intamplau desi "respectau cu strictete toate poruncile", asa l-au inventat pe hassatan. pana la momentul ala nu exista nicio referire la o astfel de entitate in scrierile evreiesti, e vorba de sec 5-6 inainte de Hristos. reusesti sa intelegi ce am scris aici? fara sa calci pe de laturi?

despre altceva nu ma gandesc nicio clipa sa mai discut cu tine, mai intai trebuie sa demonstrezi ca esti capabil sa intelegi un text foarte simplu.

Leon94 20.07.2018 22:47:49

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661148)
de regula sunt concis si explicit in ceea ce scriu, asa am fost si acum, nu am cum sa controlez si capacitatea de intelegere a cititorului.

evreii intorsi din exilul babilonian nu gaseau explicatia nenorocirilor care li se intamplau desi "respectau cu strictete toate poruncile", asa l-au inventat pe hassatan. pana la momentul ala nu exista nicio referire la o astfel de entitate in scrierile evreiesti, e vorba de sec 5-6 inainte de Hristos. reusesti sa intelegi ce am scris aici? fara sa calci pe de laturi?

despre altceva nu ma gandesc nicio clipa sa mai discut cu tine, mai intai trebuie sa demonstrezi ca esti capabil sa intelegi un text foarte simplu.


Nu este nici o problema daca nu vreti sa discutati cu mine. Nu v-am cerut decat sa clarificati primul mesaj, ceea ce nu ati facut in totalitate dar in fine.

Daca Satan a fost o inventie, atunci automat ca mare parte din Noul Testament, daca nu tot, e o inventie. Deci bateti unde am zis de la bun inceput.

Daca sunteti un ateu pus pe glume si nu vreti sa purtati o discutie serioasa, treaba dumneavoastra. In orice caz, mi se pare de prost gust ce faceti pe un forum crestin ortodox. O seara buna in continuare!

Ali Baba 20.07.2018 23:15:27

ahhh, dar imi dau seama abia acum de un adevar cutremurator, teribil, ce parea o mare gogomanie este de fapt o chestiune fundamentala in crestinism, acesta nu poate exista fara diavol... tulburator...

Demetrius 21.07.2018 03:06:01

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661148)
de regula sunt concis si explicit in ceea ce scriu, asa am fost si acum, nu am cum sa controlez si capacitatea de intelegere a cititorului.

evreii intorsi din exilul babilonian nu gaseau explicatia nenorocirilor care li se intamplau desi "respectau cu strictete toate poruncile", asa l-au inventat pe hassatan. pana la momentul ala nu exista nicio referire la o astfel de entitate in scrierile evreiesti, e vorba de sec 5-6 inainte de Hristos. reusesti sa intelegi ce am scris aici? fara sa calci pe de laturi?

despre altceva nu ma gandesc nicio clipa sa mai discut cu tine, mai intai trebuie sa demonstrezi ca esti capabil sa intelegi un text foarte simplu.

Lasa pe evreii intorsi, da-ne versetele cu pricina.

Ali Baba 21.07.2018 05:39:05

lasa versetele, important este cand au fost scrise, e ca si cand tu crezi ca moise a scris cum a murit. cel mai bine e sa incercam sa intelegem mai exact cum vede iudaismul treaba asta si de ce are atata importanta satan in crestinism vizavi de iudaism. exista si texte evreiesti mai vechi de secolul 6, dar niciunul nu-l pomeneste, toate celelalte sunt dupa revenirea din babilon.

"Jewish vs. Christian Conceptions of Satan

On the whole, Satan occupies a far more prominent place in Christian theology than in traditional rabbinic sources. The Book of Revelation, in the New Testament, references an “ancient serpent” — commonly understood as the snake that tempted Eve in the Garden of Eden — “who is the Devil and Satan.” It describes a reg dragon with seven heads and 10 horns that stands opposite a pregnant woman about to give birth in order to devour the child — that is, Jesus. Revelation further describes a war in heaven in which Satan is hurled to earth, where he proceeds to lead the world astray. (In the New Testament’s Book of Luke, Jesus says he saw Satan “fall like lightning from heaven.”) According to Christian prophecy, Satan will be bound by a chain for 1,000 years after the return of Jesus.

Some of these Christian ideas are echoed in Jewish tradition, but some also point to fundamental differences — most notably perhaps the idea that, in the Hebrew Bible at least, Satan is ultimately subordinate to God, carrying out his purpose on earth. Or that he isn’t real at all, but is merely a metaphor for sinful impulses.

The kabbalistic and Hasidic literature complicate this view, offering a closer parallel to Christian eschatology. Both the kabbalistic/Hasidic and Christian traditions describe the forces of the holy and the demonic as locked in a struggle that will culminate in God’s eventual victory. According to some scholars, this is born of the considerable cross-pollination between Christian and Jewish thinking in the so-called “golden age” of Jewish culture in Spain during the Middle Ages, from whence many of the early kabbalistic texts, including the Zohar, emerged."
https://www.myjewishlearning.com/art...the-adversary/

bunica-mea imi zicea sa nu mai dau din picioare ca-l legan pe dracu ;), chiar si astazi din doi popi de-ai nostri unul il pomeneste macar o data la doua fraze, in fiecare saptamana in bisericile si manastirile noastre se fac cateva zeci de scoateri de draci din demonizati... este asta invatatura ortodoxa sau o dovada, inca una, a primitivismului romanilor? tu sa-mi spui.

dracul, raiul, iadul, purgatoriul catolicilor, fundamentale in crestinism, dar iudaismul cum le vede?

"We Don’t Know, So Must Make Our Lives Count

As is clear from this brief discussion, the Jewish tradition contains a variety of opinions on the subjects of heaven and hell. And modern Jewish thinkers have generally shied away from the topic.

However, the rise of interest in mysticism in the last several decades has prompted a renewed discussion about the afterlife. Given the rich mythical descriptions of the afterlife in the classical Jewish tradition, we must ask how such imagery impacts our views of heaven and hell and the destiny of the human soul.

Are these ideas to be dismissed as the wishes of earlier, less sophisticated religious seekers? Have advances in the natural sciences made it impossible for us to believe in life after death? Or has our disillusionment with certain aspects of modernity — particularly its great reliance on rationality — reopened the possibility of belief in the afterlife in our day?"
https://www.myjewishlearning.com/art...ish-tradition/

hmmm...;)

Demetrius 21.07.2018 18:56:03

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661152)
lasa versetele, important este cand au fost scrise...

Pai daca nu le numesti inseamna ca nu le stii si, poate, nici nu exista.
Ti-am cerut sa le numesti fiindca nu recunosc ceea ce sustii.


P.S. Da-le in limba romana. Nu poti avea revelatii in alta lima daca nici in romana nu le-ai deslusit in Scriptura.

Ali Baba 21.07.2018 20:26:23

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661159)
Pai daca nu le numesti inseamna ca nu le stii si, poate, nici nu exista.
Ti-am cerut sa le numesti fiindca nu recunosc ceea ce sustii.



ce sa recunosti, versetele? sunt arhicunoscute, mai putin stiut este cand au fost scrise si cu ce ocazie. cartea lui iov, de exemplu. apoi, ce sustin? ca iudaismul nu da o ceapa degerata pe satan sau pe iad? pai si voi stiati asta, presupun. insa voi stiati prea bine importanta diavolului in crestinism, spre deosebire de mine, care abia ieri am avut o... revelatie! ;)

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 661159)
P.S. Da-le in limba romana. Nu poti avea revelatii in alta lima daca nici in romana nu le-ai deslusit in Scriptura.

inteleg ca alde antim ivireanu ii blestema si anatemiza pe cei care foloseau valaha in biserica ca sa n-aiba vreo revelatie...;)

gpalama 23.07.2018 11:17:04

Citat:

În prealabil postat de Leon94 (Post 661110)
De ce sa apelam atunci ca crestini ortodocsi la preoti ca sa comunicam cu Dumnezeu? Sunt oameni..

Pentru a asigura o independenta maxima a structurii de pe pamant (Biserica), Dumnezeu a dat suficienta invatatura unora care au invatat pe altii.

Si pe langa invatatura si putere si autoritate.

De asta ascultam de preoti.

Comunicam si direct cu Dumnezeu, insa suntem integrati si in structura Biserica, deosebit de importanta.


Daca nu am avea acest principiu al dependentei intre noi si in aceasta structura, am trece la o functionare complet nefunctionala in care fiecare face ce il taie capul.

PRINCIPIU IERARHIEI SI ASCULTARII DIN CER este SI IN STRUCTURA DE PE PAMANT, principiul asta este cel care asigura:
* functionare corecta
* ca nu se ratacesc toti nebunii fiecare dupa nebunia lui

Biserica Ortodoxa are in mod corect toate principiile de functionare/existenta transmise corect, chiar daca ele nu sunt vizibile, accesibile la prima mana ci doar dupa enorm de mult efort.

gpalama 23.07.2018 11:19:07

Legat de ce ziceai:
Magia de orice fel, ocultismul si toate practicile din aceasta zona au un fundament comun: invocarea intr-un fel sau altul a satanei.

Odata ce ai inecput sa te joci cu dracul incep necazurile, ispitele si gandurile rele.

Unde sunt ganduri rele (hula, ucidere, blasfemie), este prezent cu mare putere satana.

Sunt 2 solutii complementare:
1. Rugaciunea pentru indepartarea demonilor
2. Ignorarea - toti sfintii zic sa ignori gandurile rele si sa intelgi ca nu sunt ale tale, sa nu te deznadajduiesti de ele, pentru ca asta vrea dracul, sa-i arunce pe cei sensibili in deznadejde

Ali Baba 23.07.2018 11:52:20

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 661181)
Legat de ce ziceai:
Magia de orice fel, ocultismul si toate practicile din aceasta zona au un fundament comun: invocarea intr-un fel sau altul a satanei.

Odata ce ai inecput sa te joci cu dracul incep necazurile, ispitele si gandurile rele.

Unde sunt ganduri rele (hula, ucidere, blasfemie), este prezent cu mare putere satana.

Sunt 2 solutii complementare:
1. Rugaciunea pentru indepartarea demonilor
2. Ignorarea - toti sfintii zic sa ignori gandurile rele si sa intelgi ca nu sunt ale tale, sa nu te deznadajduiesti de ele, pentru ca asta vrea dracul, sa-i arunce pe cei sensibili in deznadejde

sa-l lasam pe dl gpalama sa numere de cate ori l-a pomenit ;) intr-un scurt mesaj... e halucinant! :))

Citat:

În prealabil postat de gpalama
Daca nu am avea acest principiu al dependentei intre noi si in aceasta structura, am trece la o functionare complet nefunctionala in care fiecare face ce il taie capul.

sigur, asta a fost si rostul atator concilii, incepand cu cele convocate de imparatul constantin, care nu mai vroia certuri. problema este ca autocefaliile ortodoxe chiar asta inseamna si asta e si motivul pentru care ioan paul II le-a numit biserici particulare.

gpalama 23.07.2018 12:31:55

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661185)
sa-l lasam pe dl gpalama sa numere de cate ori l-a pomenit ;) intr-un scurt mesaj... e halucinant! :))



sigur, asta a fost si rostul atator concilii, incepand cu cele convocate de imparatul constantin, care nu mai vroia certuri. problema este ca autocefaliile ortodoxe chiar asta inseamna si asta e si motivul pentru care ioan paul II le-a numit biserici particulare.

Vorbesti prostii.

Comunitate si comuniune, astea sunt principiile Bisericii.
Autocefalia nu exclude comunitatea si comuniunea locala dar si in intreagul ei.

Noi oricum suntem organizati in popoare, oarecum si Biserica poate folosi acelasi model.
Chiar si cetele ceresti sunt "CETE" si au o structura organizatorica.

Ce a zis Ioan Paul este problema lui. Ce au zis parintii Bisericii in sfintele canoane are valoare. Si acolo se vorbste despre episcopie destul de mult, iar la primul sinod ecumenic s-a clarificat si problema "autocefaliei" si a bisericilor.


Faptul ca negi existenta satanei aduce dupa sine si negarea existentei lui Dumnezeu, in caz ca nu ai inteles.
Satana a fost o creatie buna, care prin propria lucrare si libertate s-a transformat in rau.
Care e problema ta cu raul? Ca exista? Ca ni-l asumam?

Ca noi ca si crestini luptam in primul rand cu noi si cu scoaterea integrala a raului din noi si ducem lupta asemanarii cu Dumnezeu?

Cand raspunzi la un mesaj te rog sa scrii ceva coerent si cu sens, nu suntem pe stadion.

Nu stiu de fapt ce pretentii pot avea de la tine, cand pseudonimul tau este "ALI BABA"... Deja te pozitionezi singur intr-o zona a comicului si a povestii.

Ali Baba 23.07.2018 12:51:34

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 661188)
Vorbesti prostii.

Comunitate si comuniune, astea sunt principiile Bisericii.
Autocefalia nu exclude comunitatea si comuniunea locala dar si in intreagul ei.

Noi oricum suntem organizati in popoare, oarecum si Biserica poate folosi acelasi model.
Chiar si cetele ceresti sunt "CETE" si au o structura organizatorica.

Ce a zis Ioan Paul este problema lui. Ce au zis parintii Bisericii in sfintele canoane are valoare. Si acolo se vorbste despre episcopie destul de mult, iar la primul sinod ecumenic s-a clarificat si problema "autocefaliei" si a bisericilor.


Faptul ca negi existenta satanei aduce dupa sine si negarea existentei lui Dumnezeu, in caz ca nu ai inteles.
Satana a fost o creatie buna, care prin propria lucrare si libertate s-a transformat in rau.
Care e problema ta cu raul? Ca exista? Ca ni-l asumam?

Ca noi ca si crestini luptam in primul rand cu noi si cu scoaterea integrala a raului din noi si ducem lupta asemanarii cu Dumnezeu?

Cand raspunzi la un mesaj te rog sa scrii ceva coerent si cu sens, nu suntem pe stadion.

Nu stiu de fapt ce pretentii pot avea de la tine, cand pseudonimul tau este "ALI BABA"... Deja te pozitionezi singur intr-o zona a comicului si a povestii.

1.te inseli, si daca asta este invatatura ortodoxa este iarasi o demonstratie de erezie. crestinismul exclude o organizare pe principii etnice.
2.eu nu neg nimic. evreii ii acorda o importanta minimala lui hassatan ;), vad ca ortodoxismul il considera o conditie sine qua non iar din afirmatia ta se poate extrage ideea ca cu cat crezi mai mult in existenta satanei cu atat creste si credinta in Dumnezeu, ceea ce este nu o erezie ci o blasfemie.
3. a crede si a cunoaste sunt lucruri diferite. cam asta spunea si cel de la care ti-ai luat nick-name-ul. crezi ca daca biserica l-a facut sfant a fost mai breaz decat ali al meu? eu zic ca macar al meu e doar o poveste si nu a facut decat sa bucure lumea, al tau, datorita a ceea ce se numeste isihasm, a facut mult rau.

gpalama 23.07.2018 17:14:10

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661193)
1.te inseli, si daca asta este invatatura ortodoxa este iarasi o demonstratie de erezie. crestinismul exclude o organizare pe principii etnice.
2.eu nu neg nimic. evreii ii acorda o importanta minimala lui hassatan ;), vad ca ortodoxismul il considera o conditie sine qua non iar din afirmatia ta se poate extrage ideea ca cu cat crezi mai mult in existenta satanei cu atat creste si credinta in Dumnezeu, ceea ce este nu o erezie ci o blasfemie.
3. a crede si a cunoaste sunt lucruri diferite. cam asta spunea si cel de la care ti-ai luat nick-name-ul. crezi ca daca biserica l-a facut sfant a fost mai breaz decat ali al meu? eu zic ca macar al meu e doar o poveste si nu a facut decat sa bucure lumea, al tau, datorita a ceea ce se numeste isihasm, a facut mult rau.

Se pare ca nu stii nimic din Evanghelie/Epistole care zice clar despre demon:
* Ucigas de oameni
* De unul singur sa va temeti, de ucigasul de oameni
* Tatal minciunii
* Umbla racnind ca un leu dupa sufletele oamenilor

Chiar nu ai inteles sensul vietii tale: Dumnezeu si lupta cu diavolul care vine obligatoriu in drumul spre mantuire?

Chiar nu ai inteles ca intreaga invatatura crestina este si pe directia luptei cu dusmanul nostru de moarte, satana?

Ai pus mana vreodata pe Evanghelie?

Sunt atatea pilde in Evanghelie in care Hristos scoate demoni din oameni - foarte pe scurt: daca cineva a scris atatea despre problematica diavolului, tratata serios si la maxim de Hristos Insusi, nu stiu daca tu esti la masura la care sa desconsideri problematica...

In plus toata viata Bisericii ne arata aceeasi problema.
Toata viata monastica are o singura problematica: lupta cu diavolul si lupta pentru desavarsire.

Ali Baba 23.07.2018 22:41:34

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 661200)
Se pare ca nu stii nimic din Evanghelie/Epistole care zice clar despre demon:
* Ucigas de oameni
* De unul singur sa va temeti, de ucigasul de oameni
* Tatal minciunii
* Umbla racnind ca un leu dupa sufletele oamenilor

Chiar nu ai inteles sensul vietii tale: Dumnezeu si lupta cu diavolul care vine obligatoriu in drumul spre mantuire?

Chiar nu ai inteles ca intreaga invatatura crestina este si pe directia luptei cu dusmanul nostru de moarte, satana?

Ai pus mana vreodata pe Evanghelie?

Sunt atatea pilde in Evanghelie in care Hristos scoate demoni din oameni - foarte pe scurt: daca cineva a scris atatea despre problematica diavolului, tratata serios si la maxim de Hristos Insusi, nu stiu daca tu esti la masura la care sa desconsideri problematica...

In plus toata viata Bisericii ne arata aceeasi problema.
Toata viata monastica are o singura problematica: lupta cu diavolul si lupta pentru desavarsire.

asta e o viziune atat de simplista si de falsa asupra credintei ca nici nu ma mai obosesc s-o combat.

Leon94 25.07.2018 20:55:48

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 661181)
Legat de ce ziceai:
Magia de orice fel, ocultismul si toate practicile din aceasta zona au un fundament comun: invocarea intr-un fel sau altul a satanei.

Odata ce ai inecput sa te joci cu dracul incep necazurile, ispitele si gandurile rele.

Unde sunt ganduri rele (hula, ucidere, blasfemie), este prezent cu mare putere satana.

Sunt 2 solutii complementare:
1. Rugaciunea pentru indepartarea demonilor
2. Ignorarea - toti sfintii zic sa ignori gandurile rele si sa intelgi ca nu sunt ale tale, sa nu te deznadajduiesti de ele, pentru ca asta vrea dracul, sa-i arunce pe cei sensibili in deznadejde

Multumesc pentru mesaje si explicatii. Sunt departe de Dumnezeu desi ma rog in fiecare seara. Simt un dor puternic in inima de Dumnezeu, dar ma simt ridicol cand discut despre credinta. Am impresia ca nimeni altcineva nu crede dar toti pretind dintr-un motiv sau altul. Cand m-am dus la biserica m-am simtit foarte prost, ca si cum eram de pe alta planeta.

Cat despre meditatie, inca o fac. Imi da o stare de liniste. S-ar putea sa aveti dreptate cu privire la invocarea de demoni pentru ca de multe ori ma simteam atat de ridicat, incat ma gandeam ca doar viata ma mai desparte de fericirea suprema. Unii oameni spuneau pe forumul buddist ca in timpul retragerilor de 10 zile au intalnit fiinte din alte sfere de existenta in meditatie care incercau sa le comunice.

Simt ca am nevoie de o ancora, dar totul se duce si viata asta devine din ce in ce mai insuportabila. Am inceput sa devin convins in suflet de reincarnare si de absurditatea existentei, dar totusi cred ca exista rau si bine, si ca lumea asta dezgustatoare se apropie de final.

Leon94 25.07.2018 21:01:32

Rog un moderator sa inchida topicul, nu mai are rost sa lungim discutia. Nu tine decat de mine sa incerc si sa apelez la ajutorul unui preot sau calugar si sa vad daca ma lamureste. Desi demonii mei sunt puternici si nu cred ca am vreo sansa. O viata frumoasa si curata tuturor! Va multumesc pentru sfaturi.

catalin2 26.07.2018 18:14:47

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661119)
erai ateu si ai devenit eretic! ;)

ia uite:

25. Iisus le-a răspuns: V-am spus și nu credeți. Lucrările pe care le fac în numele Tatălui Meu, acestea mărturisesc despre Mine.
26. Dar voi nu credeți, pentru că nu sunteți dintre oile Mele.
27. Oile Mele ascultă de glasul Meu și Eu le cunosc pe ele, și ele vin după Mine.
28. Și Eu le dau viață veșnică și nu vor pieri în veac, și din mâna Mea nimeni nu le va răpi.
29. Tatăl Meu, Care Mi le-a dat, este mai mare decât toți, și nimeni nu poate să le răpească din mâna Tatălui Meu.
30. Iar Eu și Tatăl Meu una suntem.

ergo, esti un eretic si daca nu ma crezi du-te la un popa destept sa-ti desluseasca pasajul asta.

Este o afirmatie gratuita, ca de fiecare data. Ca sa fie o invatatura gresita trebuie sa fie fata de invatatura crestina, invatatura Bisericii, nu dupa cum talcuieste cineva invatatura, cum faci tu. Asa cum ai si spus si asa cum ai si aratat, ai putine cunostinte in acest domeniu ca sa emiti o parere pertinenta. daca mai punem la socoteala ca tu nu esti credincios, ba chiar scrii tot timpul impotriva crestinismului, devine chiar ciudat sa faci aceste lucruri, cum ti-am mai spus.

catalin2 26.07.2018 18:28:04

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661107)
"dracul" este o inventie a evreilor intorsi din exilul babilonian, prin sec 5 inainte de Hristos. l-au numit Potrivnicul, Hassatan ;), si avea o putere nesemnificativa. in secolele urmatoare scriitori iudaici influentati de alte religii i-au dat o putere ceva mai mare. evident, nimic nu se compara cu ce a devenit dracul asta mai tarziu, in crestinism, Satan a devenit adversarul suprem al lui Dumnezeu, un personaj de importanta cosmica. ;)

Aceleasi afirmatii false preluate din lucrari dubioase. Asa cum spuneam datile trecute, nu o sa treaca mult si mai gasesti una, cam una pe saptamana e media. E fals ca nu stiau evreii de ingerii cazuti si nu scrie despre asta in Vechiul Testament.
Cartea lui Iov este si in Vechiul Testament, deci o au si evreii. Iov a trait cu peste 1000 de ani inainte de exilul babilonian. In primul capitol scrie chiar de Satan: "6 Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei."
Mai sunt si alte pasaje, de exemplu in Cartea intai a regilor, la capitolul 16 (cu sute de ani ainte de sec. V): "14 Atunci s-a depărtat de la Saul Duhul Domnului și-l tulbura un duh rău, trimis de Domnul. 23 Iar când duhul cel trimis de Dumnezeu era peste Saul, David, luând harpa, cânta și lui Saul îi era mai ușor și mai bine și duhul cel rău se depărta de el."

Ali Baba 27.07.2018 08:51:52

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 661240)
Este o afirmatie gratuita, ca de fiecare data. Ca sa fie o invatatura gresita trebuie sa fie fata de invatatura crestina, invatatura Bisericii, nu dupa cum talcuieste cineva invatatura, cum faci tu. Asa cum ai si spus si asa cum ai si aratat, ai putine cunostinte in acest domeniu ca sa emiti o parere pertinenta. daca mai punem la socoteala ca tu nu esti credincios, ba chiar scrii tot timpul impotriva crestinismului, devine chiar ciudat sa faci aceste lucruri, cum ti-am mai spus.

deci nu esti numai eretic, pare ca esti si ignorant, dar m-am convins ca este invatatura bisericii ortodoxe. este exact ca atunci cand consideri ca icoanele fac minuni prin ele insele, asa spui si aici, il inlocuiesti pe Dumnezeu cu o institutie si cu niste oameni.

Citat:

În prealabil postat de catalin2
Aceleasi afirmatii false preluate din lucrari dubioase. Asa cum spuneam datile trecute, nu o sa treaca mult si mai gasesti una, cam una pe saptamana e media. E fals ca nu stiau evreii de ingerii cazuti si nu scrie despre asta in Vechiul Testament.
Cartea lui Iov este si in Vechiul Testament, deci o au si evreii. Iov a trait cu peste 1000 de ani inainte de exilul babilonian. In primul capitol scrie chiar de Satan: "6 Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei."
Mai sunt si alte pasaje, de exemplu in Cartea intai a regilor, la capitolul 16 (cu sute de ani ainte de sec. V): "14 Atunci s-a depărtat de la Saul Duhul Domnului și-l tulbura un duh rău, trimis de Domnul. 23 Iar când duhul cel trimis de Dumnezeu era peste Saul, David, luând harpa, cânta și lui Saul îi era mai ușor și mai bine și duhul cel rău se depărta de el."

eu m-am referit numai la vechiul testament. cartea lui iov o descrie ea evenimente mai vechi, dar a fost scrisa de evreii intorsi din exilul babilonian, cu 5 secole inainte de Hristos, exact asta este si motivul pentru care am folosit-o ca exemplu. intelegi greu si gresit.

catalin2 27.07.2018 21:32:42

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661245)
deci nu esti numai eretic, pare ca esti si ignorant, dar m-am convins ca este invatatura bisericii ortodoxe.

Nu sunt nici eretic nici ignorant, sunt acuzatii false, tu nici nu stii despre ce vorbesti. Dar caracterul tau te face sa-i jignesti pe cei ce te contrazic, pentru ca mandria ta mare te face sa crezi ca stii despre lucruri pe care nu le cunosti si sa nu poti suporta sa te contrazica cineva. Cel mai bine e sa fii ignorat, cum au facut toti, ca eram atentionat ca sunt singurul care te baga in seama.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661245)
este exact ca atunci cand consideri ca icoanele fac minuni prin ele insele, asa spui si aici, il inlocuiesti pe Dumnezeu cu o institutie si cu niste oameni.

O alta afirmatie falsa, te iei dupa altcineva care nu stie despre ce vorbeste. Acel user ma jignea a doua oara pentru aceleasi aberatii, desi explicasem de prima data ca ceea ce sustinea era exact erezia iconoclasta (de care, culmea, ma acuza pe mine). Erezia iconoclasta spunea ca trebuie sa se faca inchinare doar la sfinti, nu si la icoane, icoana neputand fi altceva decat un tabou. In invatatura ortodoxa inchinarea se face atat la sfantul reprezentat in icoana, cat si la icoana cu resprezentarea sfantului. Icoanele sunt considerate sfinte pentru ca sunt pline de har. Harul este o energie necreata, care izvoraste din Dumnezeu, deci e o parte din divinitate, spre deosebire de catolicism, unde e o energie creata, deci nu are aceasta calitate. Acel user a vrut sa-i ia aparararea parintelui Pruteanu, nestiind despre ce e vorba si ca parintele spune ca toate icoanele sunt facatoare de minuni (ceea ce e corect). Minunea nu o face icoana, adica materialul respectiv, ci tot Domnul, prin har, cu care lucreaza in lume.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661245)
eu m-am referit numai la vechiul testament. cartea lui iov o descrie ea evenimente mai vechi, dar a fost scrisa de evreii intorsi din exilul babilonian, cu 5 secole inainte de Hristos, exact asta este si motivul pentru care am folosit-o ca exemplu. intelegi greu si gresit.

Se vede ca nici macar nu ai deschis vreodata Biblia, Cartea intai a regilor este tot in Vechiul Testament, chiar pe la inceput.
Am aratat ca e complet fals ce ai afirmat in mai multe mesaje, ca evreii nu ar exista invatatura despre duhurile rele. Iar asta cu cartile scrise de evrei dupa intoarcerea din exilul babilonian si preluarea invataturiloe despre ingerii cazuti de la acestia sunt tot aiureli luate din lucrari de genul Zeitgeist, din care tot citezi de cand ai intrat pe forum. Uite ce spun chiar iudeii: "Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses." Deci evreii spun ca Moise a scris cartea lui Iov.

Ali Baba 28.07.2018 00:21:53

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 661246)
Nu sunt nici eretic nici ignorant, sunt acuzatii false, tu nici nu stii despre ce vorbesti. Dar caracterul tau te face sa-i jignesti pe cei ce te contrazic, pentru ca mandria ta mare te face sa crezi ca stii despre lucruri pe care nu le cunosti si sa nu poti suporta sa te contrazica cineva. Cel mai bine e sa fii ignorat, cum au facut toti, ca eram atentionat ca sunt singurul care te baga in seama.

O alta afirmatie falsa, te iei dupa altcineva care nu stie despre ce vorbeste. Acel user ma jignea a doua oara pentru aceleasi aberatii, desi explicasem de prima data ca ceea ce sustinea era exact erezia iconoclasta (de care, culmea, ma acuza pe mine). Erezia iconoclasta spunea ca trebuie sa se faca inchinare doar la sfinti, nu si la icoane, icoana neputand fi altceva decat un tabou. In invatatura ortodoxa inchinarea se face atat la sfantul reprezentat in icoana, cat si la icoana cu resprezentarea sfantului. Icoanele sunt considerate sfinte pentru ca sunt pline de har. Harul este o energie necreata, care izvoraste din Dumnezeu, deci e o parte din divinitate, spre deosebire de catolicism, unde e o energie creata, deci nu are aceasta calitate. Acel user a vrut sa-i ia aparararea parintelui Pruteanu, nestiind despre ce e vorba si ca parintele spune ca toate icoanele sunt facatoare de minuni (ceea ce e corect). Minunea nu o face icoana, adica materialul respectiv, ci tot Domnul, prin har, cu care lucreaza in lume.

Se vede ca nici macar nu ai deschis vreodata Biblia, Cartea intai a regilor este tot in Vechiul Testament, chiar pe la inceput.
Am aratat ca e complet fals ce ai afirmat in mai multe mesaje, ca evreii nu ar exista invatatura despre duhurile rele. Iar asta cu cartile scrise de evrei dupa intoarcerea din exilul babilonian si preluarea invataturiloe despre ingerii cazuti de la acestia sunt tot aiureli luate din lucrari de genul Zeitgeist, din care tot citezi de cand ai intrat pe forum. Uite ce spun chiar iudeii: "Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses." Deci evreii spun ca Moise a scris cartea lui Iov.

daca chiar doresti sa te jignesc, pana acum nu am facut-o niciodata!, chiar daca tu asa crezi, o pot face lejer si-ti pot si argumenta daca te dedai la astfel de manevre mizere, fara sa dai citatul intreg sau macar ceea ce este esential pentru controversa:

"Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses, but scholars generally agree that it was written between the 7th and 4th centuries BCE, with the 6th century BCE as the most likely period for various reasons.[17] The anonymous author was almost certainly an Israelite..."

ai facut exact acelasi lucru acum ceva timp cand ai adus ca argument un text baptist, daca nu-mi amintesc gresit. nu ti-am zis nimic pentru ca am stiut ca era tot ce gasisesi, tu esti o creatura a internetului, tot ce stii, tot ce ai impresia ca stii, se gaseste pe internet.

pentru evrei duhurile rele nu-s acelasi lucru cu ceea ce au numit fostii babilonieni cu hassatan, dai din nou dovada de ignoranta si-ti pot explica tot eu pasajul respectiv, dar iar o sa te balbai.

edit.si vad ca ai inlocuit virgula cu punct! ;)

catalin2 30.07.2018 14:05:00

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661257)
daca chiar doresti sa te jignesc, pana acum nu am facut-o niciodata!

O faci in aproape fiecare mesaj, e normal sa nu recunosti, doar tu crezi ca stii tot si esti aproape de perfectiune, nu poti face ceva gresit. Jignire nu inseamna doar injuratura, nu ai putea face asta pentru ca ai fi imediat banat. Ai ajuns sa ataci si jignesti doar daca scrie cineva ceva despre ortodoxie. Nici macar nu ti-am adresat tie vreun mesaj si ai inceput sa ma ataci ca sunt eretic, un neadevar bazat pe nestiinta ta. Te-am intrebat de cateva ori ce cauti pe un forum ortodox, acum e din ce in ce mai evident ce intentii ai. De cand ai intrat pe forum ai scris doar imptriva crestinismului si ortodoxiei si i-ai atacat pe cei ce te-au contrazis. Nu ai facut nimic altceva in atatea luni. Deci ai intrat pe forum doar ca sa denigrezi prin minciuni credinta crestina si sa ii ataci pe credinciosi, disimuland ca ai fi interesat de crestinism. Si tot tu esti cu gura mare.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661257)
chiar daca tu asa crezi, o pot face lejer si-ti pot si argumenta daca te dedai la astfel de manevre mizere, fara sa dai citatul intreg sau macar ceea ce este esential pentru controversa:

"Rabbinic tradition ascribes the authorship of Job to Moses, but scholars generally agree that it was written between the 7th and 4th centuries BCE, with the 6th century BCE as the most likely period for various reasons.[17] The anonymous author was almost certainly an Israelite..."

Eu ti-am dat ce spun evreii credinciosi, ca tu asa ai spus, ca aceasta este conceptia si in iudaism (despre ingeri cazuti). Referinta de pe wikipedia este o singura carte (mai si spune ca majoritatea scolasticilor cred asta), fara nicio importanta, e un punct personal de vedere a doi autori care si-au dat cu parerea. Nimeni nu ar putea avea argumente ca s-ar fi scris cartea lui Iov in acea perioada, pentru ca nu a scris la sfarsit cand e scrisa. In schimb sunt arguemnte fara dubiu ca este o aberatie, cel putin pentru cineva credincios. Dreptul Iov a trait cu cel putin 1000 de ani inainte de exilul babilonian, nici macar nu era din ramura lui Israel, din care a aparut neamul iudaic. Nu aveau cum sa stie evreii acele amanunte despre dreptul Iov la 1000 de ani diferenta, doar daca ar fi o carte neadevarata, inventata. Asadar, din punctul de vedere al iudaismului si al celor ce cred in Sfanta Scriptura e imposibil ca acea carte sa fie scrisa atunci. Numai niste necredinciosi sau credinciosi care nu cred in autenticitatea Sfintei Scripturi pot crede asa ceva.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661257)
ai facut exact acelasi lucru acum ceva timp cand ai adus ca argument un text baptist, daca nu-mi amintesc gresit. nu ti-am zis nimic pentru ca am stiut ca era tot ce gasisesi, tu esti o creatura a internetului, tot ce stii, tot ce ai impresia ca stii, se gaseste pe internet.

Spre deosebire de tine, expertul, care te crezi atotstiutor fara sa stii nimic concret. Nu stiu ce citat baptist, oricum nu are nicio valoare ce spui tu si acuzatiile tale, intotdeauna ai spun numai lucruri eronate.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661257)
pentru evrei duhurile rele nu-s acelasi lucru cu ceea ce au numit fostii babilonieni cu hassatan, dai din nou dovada de ignoranta si-ti pot explica tot eu pasajul respectiv, dar iar o sa te balbai.

Lasa, nu te mai chinui, ai arata pana acum ce stii si ce intentii ai. O sa reportez mesajele tale, macar sa stie si adminul ce faci pe forum.

Ali Baba 30.07.2018 15:28:05

cataline, dintre noi doi tu esti singurul care crede ca nu greseste niciodata. ma pasioneaza istoria crestinismului si aproape tot ce scriu aici este legat de asta, tu nu accepti nici macar ideea ca exista posibilitatea ca biserica ortodoxa sa nu respecte istoria iudeo-crestina, darmite sa o incalce! evident, nefiind singura care face asta. tot ce faci este sa cauti surse obscure pe internet si sa le prezinti ca argumente irefutabile, de exemplu eu nu citez niciodata wikipedia, dar tu o faci constant, pentru ca esti lipsit de alte surse. m-am convins ca nu ai nici surse primare, de la un preot, bunaoara. de aici punctele tale de vedere eretice. dar nu este, de fapt, nicio problema aici, problema incepe cand nu intelegi un mesaj si raspunzi la el, ti se explica ca ai inteles gresit si tu iti adaptezi pur si simplu replica ca sa ai mereu dreptate, dar iti acuzi interlocutorul, fie eu fie oricine altcineva, ca este prea mandru ca sa recunoasca ca a gresit! tocmai tu! :)))

in fine, poti sa mai cauti fo' doua saptamani, peste tot vei gasi ca majoritatea cercetatorilor considera ca, cartea lui iov a fost scrisa de cei intorsi din exilul babilonian si daca gasesti pe net si explicatia exacta, posibil sa fie pe undeva, vei observa ca este cea data de mine. cum i-am scris unui coleg si tu crezi ca moise a scris cum a murit...

in orice caz, sa faci punct din virgula e cam mult chiar si pentru tine. ar trebui sa te autoraportezi, sa stie si adminul ce esti capabil sa faci. dar si chestia despre calugarie, "doar n-ai vrea sa renunte la tot pentru nimic", ar trebui s-o raportezi. si mai ai tu si altele...

catalin2 30.07.2018 17:23:57

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661283)
cataline, dintre noi doi tu esti singurul care crede ca nu greseste niciodata. ma pasioneaza istoria crestinismului si aproape tot ce scriu aici este legat de asta.

Tu ti-ai creat o impresie gresita si despre ce crezi tu, nu doar despre crestinism. Cum sa te pasioneze istoria crestinismului cand tu ai scris tot timpul impotriva crestinsimului? Pe tine te pasioneaza doar minciunile despre crestinism si nu suporti ca cineva sa te contrazica. dar tu nu te gandesti ca ai intrat pe un forum ortodox, tu iti bati joc de credinta celor de pe forum si apoi tot tu te crezi nedreptatit. Cum ti-am zis, ti-ai creat o lume paralela cu adevarul despre tot, inclusiv legata de ceea ce crezi si faptele tale. Nici macar nu inteleg cum iti poti imagina ca un credincios sa-si renege credinta ca vii tu si spui niste aberatii fara nicio argumentare, trebuie sa ai o intelegere deformata si despre realitatea inconjuratoare.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661283)
tu nu accepti nici macar ideea ca exista posibilitatea ca biserica ortodoxa sa nu respecte istoria iudeo-crestina, darmite sa o incalce! evident, nefiind singura care face asta. tot ce faci este sa cauti surse obscure pe internet si sa le prezinti ca argumente irefutabile, de exemplu eu nu citez niciodata wikipedia, dar tu o faci constant, pentru ca esti lipsit de alte surse. m-am convins ca nu ai nici surse primare, de la un preot, bunaoara. de aici punctele tale de vedere eretice. dar nu este, de fapt, nicio problema aici, problema incepe cand nu intelegi un mesaj si raspunzi la el, ti se explica ca ai inteles gresit si tu iti adaptezi pur si simplu replica ca sa ai mereu dreptate, dar iti acuzi interlocutorul, fie eu fie oricine altcineva, ca este prea mandru ca sa recunoasca ca a gresit! tocmai tu! :)))

Aceeasi vorbarie fara rost, facuta doar din parerile tale gresite. Nu-mi mai pierd timpul cu tine sa-ti dau explicatii de acum incolo.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661283)
in fine, poti sa mai cauti fo' doua saptamani, peste tot vei gasi ca majoritatea cercetatorilor considera ca, cartea lui iov a fost scrisa de cei intorsi din exilul babilonian si daca gasesti pe net si explicatia exacta, posibil sa fie pe undeva, vei observa ca este cea data de mine. cum i-am scris unui coleg si tu crezi ca moise a scris cum a murit...

E plna lumea de habarnisti care au o parere. Unii se apuca sa scrie si carti. Si cei ce au facut Zeitgeist nu erau muncitori sau tarani, tot cercetatori si oameni de stiinta si ei. Singura pronblema e ca tie nu-ti place adevarul, parca ar fi dusmanul tau.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661283)
in orice caz, sa faci punct din virgula e cam mult chiar si pentru tine. ar trebui sa te autoraportezi, sa stie si adminul ce esti capabil sa faci. dar si chestia despre calugarie, "doar n-ai vrea sa renunte la tot pentru nimic", ar trebui s-o raportezi. si mai ai tu si altele...

Daca citeai si tu Sfanta Scriptura vedeai ca fariseii cautau sa gaseasca mtovie pentru ca nu le placea sa fie contrazisi si certati. Cum nu gaseau incercau si sa nascoceasca ei niste acuzatii. Asa esti si tu, repeti iar aberatia asta pe care ti-am mai explicat-o, adica ma acuzi pe mine de ce spun lucruri pozitive despre calugari pe un forum ortodox. E evident ca nu poate fi niciun dialog cu tine, nu mai am nicio speranta.

Ali Baba 30.07.2018 22:11:04

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 661289)
Tu ti-ai creat o impresie gresita si despre ce crezi tu, nu doar despre crestinism.

e incredibil cum de nu-ti dai seama ca vorbesti despre tine, de fapt. ce-are a face istoria crestinismului cu credinta? istoria crestinismului incepe acum mii de ani, cu evreii si cu grecii, cu moise, cu iliada, cu odiseea, ba chiar cu egiptenii, cu babilonienii, cu fenicienii, cu persii, cu romanii, numai unii ca tine pot crede altceva, istoria crestinismului se confunda cu istoria civilizatiei europene, este mult mai mult decat niste precepte habotnice in care crezi tu.

edit.esti nemaipomenit, ala e lucru pozitiv? lucruri pozitive ar putea fi cele scrise de demetrius sau iorest, dar aia care "doar nu se calugaresc pentru nimic", aia nu au nimic pozitiv in ei. si nici sfant.

gpalama 31.07.2018 10:44:55

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 661150)
ahhh, dar imi dau seama abia acum de un adevar cutremurator, teribil, ce parea o mare gogomanie este de fapt o chestiune fundamentala in crestinism, acesta nu poate exista fara diavol... tulburator...

Draga Ali, noi ne asumam o creatie, un creator si toate fapturile din existenta, fie ele bune sau rele.

Nu este vorba ca "nu poate exista crestinismul fara diavol", este vorba ca in realitate diavolul exista.

Ignoranta si superficialitatea ta (pentru ca in practica demonizarea, invocarea duhurilor si toate practicile magiei dovedesc lucrul asta) sunt monumentale si arata ca esti inafara subiectului.

Ali Baba 31.07.2018 12:22:43

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 661305)
Draga Ali, noi ne asumam o creatie, un creator si toate fapturile din existenta, fie ele bune sau rele.

Nu este vorba ca "nu poate exista crestinismul fara diavol", este vorba ca in realitate diavolul exista.

Ignoranta si superficialitatea ta (pentru ca in practica demonizarea, invocarea duhurilor si toate practicile magiei dovedesc lucrul asta) sunt monumentale si arata ca esti inafara subiectului.

offf, ma faci sa intru intr-o polemica pe care nu doream s-o starnesc. am impresia ca voi aveti o idee gresita in ceea ce-l priveste pe Satana. voi nu stiti cum este prezentat de biblie, mereu tipul este colocvial cu Dumnezeu, chiar cu Hristos. in acelasi timp, cine este marele ispititor? cine este cel care ispiteste omul neincetat? Satana? mai incearca! ;)

aaa, si mi-am adus aminte de ceva, ce este in evanghelia lui Luca si lipseste din cea a lui Matei, legat de cele de mai sus? foarte interesant, asta asa, ca tot ma acuza unii ca nu citesc Biblia...:)) (sper sa nu bat campii ;) )


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:10:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.