Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   evreii se mandresc cu Hristos...oarecum (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5709)

Iustin32 14.08.2009 20:25:44

Citat:

Deocamdata fa un mare bine religii tale si nu spune la nimeni ca esti crestina deoarece crestinii adevarati nu urasc oameni ca si Mantuitorul tau a fost evreu.
Acum am inteles ca tu esti obsedat de ideia ca toti cei care nu impartasesc parerile tale, te mai si urasc. Du-te mestere la un doctor si te trateaza daca ai probleme! Asta e ultimul raspuns care ti-l dau ca cu tine nu se poate discuta.

Evreulcelales 15.08.2009 17:55:31

Nu domnule,eu trebuie sa ma scuz ca
 
Citat:

În prealabil postat de lucian_76 (Post 160101)
nu stiu de ce dar discutiile astea mi au adus aminte de un proverb romanesc care zice ca un nebun arunca o piatra in balta si 10 intelepti se chinuie sa o scoata. cine e nebunul si cine sint inteleptii e greu de spus. sincer sa fiu e un dialog al surzilor; cind partenerii unei discutii sint ferm convinsi de pozitia lor si nu vor sa cedeze atunci rezulta un dialog de genul : "esti un prost! ba nu tu esti un prost" care numai discutie nu se cheama. practic aici se infrunta orgoliul de a fi "din cei alesi" cu orgoliul de a fi "din adevaratii credinciosi" vad ca de smerenie a uitat toata lumea. voi urmari cu interes discutiile urmatoare.

P.S. daca am suparat pe cineva imi cer scuze. au fost doar niste pareri ale unui simplu crestin .

m`am bagat in tarate in ultimul timpsi cand te bagi in tarate mai mult ca sigur ca porcii o se te manance.Ai absoluta dreptate dumneata si desigur inca multi altii ca discutile de acest gen nu au nici un rost si valoare.

Erica_ 19.08.2009 03:31:22

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 160096)
din nou tampenii care le-au scris si altii inaintea ta.
Nu poti sa aduci argumente ca in Talmud s`a scris aiureli,"din Talmudul ne cenzurat" in engleza. Aaaaaa, in engleza? ne cenzurat ? Atunci sigur ca este adevarat ce se scrie acolo. Frumo0s ca nu ai scris ca unul din tovarasii tai ca acel Talmud era "originalul".
Erica draga, sezi pe banca ta si ar fi de preferat la o scoala in favoarea materie cenusiei a ta.

Pentru ca ai adus argumente din wikipedia si o consideri o sursa demna de incredere, afla ca in wikipedia se ridica aceasta problema, a mentiunii lui Iisus in Talmud (tot in engleza, daca stii sa traduci):
http://en.wikipedia.org/wiki/Judaism...nd_.22Yeshu.22
Printre altele scrie: "The name Yeshu (alt: Jeshu, Yeishu, Heb: יש"ו) appears in various works of classical Jewish rabbinic literature including the Babylonian Talmud [...] Scholars have debated the meaning of the name, which has been used as an acronym for the Hebrew expression ימח שמו וזכרו (yemach shemo vezichro – "May his name and memory be obliterated")[...] believed by many to be the original Aramaic or Hebrew name of Jesus. Due to this fact, along with the occurrence in several manuscripts of the Babylonian Talmud of the appellation Ha-Notzri, which has been variously understood as a person from Nazareth or a person belonging to a group called Notzrim [...]Therefore, whether Yeshu equates with "Jesus" has historically been a delicate question, as "Yeshu" is portrayed in a negative light, and negative portrayals of Jesus in Jewish literature might incite, or be used as an excuse for, antisemitism among some Christians.

Am adus dovezi ca si contra-argumente la afirmatiile tale (ca nu s-ar pomeni de Mantuitor in VT, ca nu ar exista documente scrise din vechime despre existenta Lui, ca nu se mentioneza de El in Talmud). Dar oricat de multe argumente as aduce, orgoliul tau nu te-ar lasa niciodata sa le recunosti vreodata. Esti in faza avansata de negare, sau cum spun englezii "you are in denial".

Asa cum a subliniat Iustin, toti cei care nu sunt de acord cu tine sunt impotriva ta, sau mai exact urasc pe evrei. (Sau poate asta este scuza pe care o aduci atunci cand ramai fara replica).

Si daca argumentul postat de mine, si anume un site in limba engleza nu este bun pt. tine, trebuie sa faci aluzii la asa-zisa lipsa mea de inteligenta? Nu este mai degraba rautatea ta cea care te determina sa fii nepoliticos? Cu ce drept ne acuzi de antisemitism, atunci cand tu nu ai minimum de respect pentru ceilalti (care doar isi prezinta propriul punct de vedere fara sa jigneasca)?
Care din propozitiile scrise de mine denota ura anti-evreiasca??? E o afirmatie mai mult decat gratuita... Tonul meu a fost unul cat se poate de neutru si chiar impaciuitor, nu te-am jignit in nici un fel pe tine sau poporul evreu (cum faci tu cu toti cei care te-au contrazis aici). Chiar am spus ca sunt de acord cu faptul ca evreii sunt poporul ales. Mi-am spus parerea ca mi se par insa aroganti, asta nu este ura ci doar o constatare. Paranoia de care vorbeam nu s-a vrut o rautate, ci sensul pe care l-am intentionat a fost acela de sensibilitate exagerata nu de boala psihica. Sau nu stiu ce ai inteles... chiar m-am ferit sa aduc vreo ofensa tie sau evreilor in general. Unii insa nu suporta nici un cuvant de critica.

Iar faptul ca multi evrei sunt bogati nu inseamna ca ii urasc, asa cum nu urasc si nu invidiez pe nimeni mai avut decat mine. Bogatia este rea atunci cand devine un scop in sine, un crestin adevarat nu isi propune sa se imbogateasca material, cum isi propun evreii, chiar se feresc de bogatie, pt. ca in Noul Testament se precizeaza ca un bogat are atatea sanse de a intra in Rai cat are o camila sa intre in urechile acului. Asa ca puteti ramane linistiti cu bogatia materiala si noi crestinii cu cea spirituala...

Si apropo de "ura", daca este cineva care are ura in suflet, acela esti chiar tu cel care arati cu degetul. Si asta se observa usor din afirmatiile tale:

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 158805)
tampenii care le-au scris si altii inaintea ta... ar fi de preferat la o scoala in favoarea materie cenusiei a ta... scri tampenii... sa nu mai scri aci tampenii fara baza... ignorantule... nu esti apt sa discuti aci... Asculta si cateva fraze destepte,baietelule... Asculta baiete... Am numai o intrebare la tine: Cati ani ai?... Cred ca nu gresesc cand ghicesc ca varsta ta este sub 20... IA SPUNE DRAGULE, CARE ESTE IQ-UL TAU... situl rahat care ai adus tu.... esti un mincinos josnic

Mi se pare mie, sau tonul este unul agresiv, jignitor si dispretuitor la adresa oricui nu este de acord cu tine? Chiar am cautat sa am o conversatie civilizata dar cu cei ca tine se pare ca este imposibil. Primul meu post a continut exclusiv informatii despre documente istorice, nu m-am adresat tie in nici un fel si totusi ai raspus "tine-ti caii in grajd"... :(

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 160096)
si nu spune la nimeni ca esti crestina deoarece crestinii adevarati nu urasc oameni

Spui ca minunile sunt doar in legende si faci aluzie la scamatori chiar si cand te referi la proorocii din VT si minunile de atunci, chiar gasesti explicatii "stiintifice" pentru despicarea in doua a Marii Rosie si a manei. Nici nu ai realizat ca declarand acestea, negi faptul ca Dumnezeu si-a aratat puterea, negi istoria propriului popor si astfel negi insasi calitatea de popor ales al lui Israel (desi te lauzi cu aceasta) iar prin toate acestea singur iti necinstesti poporul si istoria lui care este una cu adevarat mareata. Ca o ironie, desi esti evreu se pare ca esti primul anti-semit de pe acest topic!!!
Si nu spune la nimeni ca esti evreu, pentru toate cele de mai sus...

Aaaa, sa nu uit, strabunicii mei au fost evrei (David este numele meu de familie) si deci, dupa explicatiile tale "cine s`a nascut din mama evreica,va muri evreu... daca tata va fi de alta religie,copii vor fi evrei" sunt evreica (asa cum cauta mai demult sa ma convinga si patronul meu evreu)...

Erica_ 19.08.2009 04:06:13

Citat:

În prealabil postat de lucian_76 (Post 160101)
nu stiu de ce dar discutiile astea mi au adus aminte de un proverb romanesc care zice ca un nebun arunca o piatra in balta si 10 intelepti se chinuie sa o scoata. cine e nebunul si cine sint inteleptii e greu de spus.

Si tu Brutus?

Citat:

În prealabil postat de lucian_76 (Post 160101)
nu vor sa cedeze atunci rezulta un dialog de genul : "esti un prost! ba nu tu esti un prost" care numai discutie nu se cheama.

Nu e chiar asa...

Citat:

În prealabil postat de lucian_76 (Post 160101)
practic aici se infrunta orgoliul de a fi "din cei alesi" cu orgoliul de a fi "din adevaratii credinciosi"

Mai repede, se infrunta orgoliul de a fi "din cei alesi" cu indignarea celor care au adevarul (credintei) de partea lor.

Citat:

În prealabil postat de lucian_76 (Post 160101)
vad ca de smerenie a uitat toata lumea.

Smerenia este una, mania cea dreapta de care vorbea si Sfantul Paisie, este alta. A-ti sustine credinta si a reclama neadevarul (atunci cand de ex. este negata divinitatea lui Iisus) nu este lipsa de smerenie (atunci cand nu sunt jigniri, bineinteles) ci este marturisire de credinta. Adu-ti aminte cum a reactionat Sf. Nicolae la erezia lui Arie. Cel putin eu asta cred... si sper sa nu gresesc.

Evreulcelales 19.08.2009 11:18:33

Erica, intelege
 
ca noi doi nu putem discuta ca nu ne aflam in acelas univers.
Argumentele tale nu au nici o valoare ca ce ai adus a fost scris nu de stiutori ci de crestini crestini care se pare ca tinta lor a fost clara,sa dovedeasca ca numele lui Iisus este amintit in Talmud si in VT. Daca sti franceza, aceas foaie in franceza nu seamana deloc la textul englez ce ai adus.
Mi-ai dat o ideie,sa deschid un topic despre cat poti sa te bazezi pe ce gasesti pe Internet.

Erica_ 20.08.2009 00:03:29

Imi doresc foarte mult sa nu am dreptate in privinta pomenirii lui Iisus in Talmud si iau in considerare o posibila eroare de interpretare a pasajelor respective.

Respect poporul evreu si m-am mahnit mult cand am citit despre faptul ca Iisus ar fi hulit in cartile religioase evreiesti. Informatia aceasta am gasit-o intr-o carte scrisa de un evreu, ce-i drept convertit la crestinism datorita nemultumirii sale fata de contemporanii sai evrei, Benjamin H. Freedman - este interesant de amintit unele detalii despre acesta si despre convingerile sale. Fost un afacerist evreu prosper din New York, a facut parte o vreme din cercurile inalte ale unor organizatii evreiesti si a demascat ambitiile de dominatie globala a acestora pe care i-a caracterizat ca fiind simpli atei materialisti fara Dumnezeu. Anti-sionist convins, Freedman a devenit inamicul acestora numarul unu, fiind caracterizat ca "evreu antisemit", in cartea se "Facts are facts" el face mai multe comentarii despre unele scrieri ale Talmudului pe care le considera revoltatoare (sunt citate mai multe versete inclusiv unele anti crestine). El considera ca o parte din evrei nu sunt evrei prin origine ci prin convertire la Iudaism (inclusiv cei care fac parte din cercurile conspirationiste), acestia provenind la origine dintr-un popor mongolo-asiatic, khazari carora in sec. 8 li s-ar fi impus invatarea Talmudului de catre regele Bulan si nobilii sai feudali convertiti de catre rabini, au infiintat sinagogi si au impus alfabetul ebraic. Mai tarziu, rusii au cucerit teritoriile acestora. Autorul citeaza un pasaj din Enciclopeida Evreiasca care sustine acest fapt. Limba khazarilor este cunoscuta sub numele de "Yiddish", iar cunoscuti ca auto-proclamati evrei si care in timp s-au raspandit in toata Europa.
Poate aceasta istorie este sau nu adevarata, eu prefer totusi sa cred ca evreii care au sustinut (si sponsorizat) comunismul nu sunt evrei la origine, ci fac parte din acel popor convertit. Si mai cred ca poporul ales de Dumnezeu este cel care se trage din Avraam, si nu cel care s-a convertit la Iudaism (sper ca nu am suparat cu nimic scriind acestea).

Danut7 20.08.2009 11:49:07

Din cate stiu eu se vb foarte urit de Iisus in Talmud , cum ca `acest blasfemiator` sade cu cadavrul in iad in excrement si in sperma de nush ce ... la fel si despre noi cei ne-evrei suntem comparati cu animalele.Sa nu uitam totusi ca unii dintre cei mai mari ucigasi de crestini au fost evreii.

AndruscaCIM 20.08.2009 13:23:57

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 161132)
Din cate stiu eu se vb foarte urit de Iisus in Talmud , cum ca `acest blasfemiator` sade cu cadavrul in iad in excrement si in sperma de nush ce ... la fel si despre noi cei ne-evrei suntem comparati cu animalele.Sa nu uitam totusi ca unii dintre cei mai mari ucigasi de crestini au fost evreii.

Doamne apara si pazeste, dar unde s-a mai pomenit asa ceva????? Nu am auzit asemenea conceptii din partea crestinilor niciodata...si asta pentru ca nu poti gandi atat de urat fiind crestin ;)

Evreulcelales 20.08.2009 13:55:34

Erica,numai o data crede-ma si intelege;
 
In fiecare popor poti gasi trazniti si "nebuni de legat" si poporul evreu nu este o exceptie. Avem o secta de cateva sute de evrei extrem de religiosi,fanatici care ,dupa credinta lor,Statul Israel poate sa fie infintat numai dupa venirea lui Mesiah,nu cel a crestinilor.Asa ca Statul Israel de azi este de fapt un impostor. Din secta asta se duc la sedinte cu maimuta Iraniana si in general,sunt parteneri devotati la toti antisemitii si anti israelienii. Posibil ca acel Fridman convertitul a declarat ce ai scris dar,crede-ma ca in Talmud si in cartile religioase a evreilor nu sunt injositi strainii si crestinii.
Una din cele 631 de legi a evreilor este o lege contra "limbii rele".Se cere de la credinciosi sa nu vorbeasca de rau pe nimeni ca numai Dumnezeu stie intotdeauna adevarul. O lege desteapta care mi se pare ca este si la crestini.

Cand cineva vrea sa descrie pe dusmanul lui asa ca si altii sa-l claseze dusman ,este capabil de tot felul de minciuni si disinformatii.

Istoria Khazarilor este adevarat o poveste minunata dar nu este in ea nici un fir din ce ai scris.
Am sa deschid un topic special despre ei. In orsice caz,jargonul vorbit de evreii europeni, Idish este compus din limba germana si ebraica,impreuna. Khazarii nu au folosit Idishulca ei au trait numai in Asia.
Incearca si tu sa fi isteata si sa deosebesti intre minciuni si adevar.

Evreulcelales 20.08.2009 14:00:16

Cand incepi o teorie dintr-o
 
Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 161157)
Doamne apara si pazeste, dar unde s-a mai pomenit asa ceva????? Nu am auzit asemenea conceptii din partea crestinilor niciodata...si asta pentru ca nu poti gandi atat de urat fiind crestin ;)

ipoteza gresita,nu-i de mirare ca Danut a ajuns la conceptile la care a ajuns Asta se numeste la noi "limba rea".


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:52:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.