Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Savonarola 15.09.2011 21:53:15

Nu ai auzit că a spus clar ce a văzut în adunările "penticostale" în care a mers? Ce spume la gură, convulsiuni, trânteli pe jos făceau ăia pe acolo. Păi cu din ăștia vii să ni te lauzi? Și eu am văzut astfel de lucruri chiar dacă în filme, și lucrurile sunt reale. Băiețașii ăștia au niște probleme spirituale extrem de grave și din ce am văzut, de la "penticostali" adevărați de la mama lor din America, sunt deraiați rău de la realitate. Poate la tine la sectă nu este așa, poate voi sunteți mai cuminți, mai ales că acum a început să se audă de voi și să vi se dea arama pe față. Sau poate ție ți-au dat mai mult când au venit cu "ajutoarele". La noi în cartier sectarii, pe la începutul anilor '90 când au venit să ne "lumineze", veneau și chemau pe copiii pe care-i găseau la joacă să meargă la ei la secte să le dea ciocolăți și bani.

penticostalul 15.09.2011 22:13:12

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400496)
Nu ai auzit că a spus clar ce a văzut în adunările "penticostale" în care a mers? Ce spume la gură, convulsiuni, trânteli pe jos făceau ăia pe acolo.

Nu am auzit pentru ca nu am ascultat decat vreo cateva secunde.
Daca a vazut cele descrise de tine mai sus, inseamna ca a participat la exorcizari.

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400496)
Păi cu din ăștia vii să ni te lauzi?

Prietene, eu nu ma laud decat cu Hristos si cu sfintii Lui. Nu laud nicio biserica/institutie pentru ca in toate sunt si oameni ai lui Dumnezeu si uscaturi.
Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400496)
Și eu am văzut astfel de lucruri chiar dacă în filme, și lucrurile sunt reale.

:24: Asta e chiar cea mai tare chestie pe care am citit-o pe forum.
Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400496)
Sau poate ție ți-au dat mai mult când au venit cu "ajutoarele". La noi în cartier sectarii, pe la începutul anilor '90 când au venit să ne "lumineze", veneau și chemau pe copiii pe care-i găseau la joacă să meargă la ei la secte să le dea ciocolăți și bani.

Eu eram printre cei care dadeau ajutoarele.
Tu nu ai primit destul si ai ramas cu o ranchiuna pe „sectanti”?

Nu te intrista, tot cuvantul evanghelic e adevarat: „Mai fericit este a da decât a lua.”Faptele apostolilor 20:35

Savonarola 16.09.2011 00:59:25

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400498)
Nu am auzit pentru ca nu am ascultat decat vreo cateva secunde.
Daca a vazut cele descrise de tine mai sus, inseamna ca a participat la exorcizari.

Ar fi bine pentru tine să asculți. Pentru tine și pentru ceilalți colegi de sectă. Și într-adevăr acolo nu a participat la nici o exorcizare, ci la manifestarea "harismelor" "penticostalilor", în special la așa-zisa "vorbire în limbi", făcută probabil în stări de transă specifice mai degrabă șamanilor sau spiritiștilor mediumistici.

Citat:

Eu eram printre cei care dadeau ajutoarele.
Tu nu ai primit destul si ai ramas cu o ranchiuna pe „sectanti”?
Nu, "prietene", eu eram printre copiii a căror conștiință, atâta câtă era, s-a încercat a fi cumpărată cu fel și fel de mijloace, dar pentru lepădarea de Biserica Ortodoxă. Și stai liniștit că nu m-am atins de absolut nimic. Pe tine te cred că împărțeai "ajutoarele". Întotdeauna trebuie să se găsească, și mai ales la noi la români, niște trădători și niște putori care să se coboare sub orice demnitate.

penticostalul 16.09.2011 09:17:22

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400532)
Ar fi bine pentru tine să asculți. Pentru tine și pentru ceilalți colegi de sectă.

Cunosc foarte bine „Secta” Penticostala. Mult mai bine decat Parintele Cleopa.
Unele critici aduse penticostalilor sunt adevarate. Eu le-am recunoscut si le recunosc. Chiar si aici pe forum.
Penticostalii au inca multe de invatat si multe de schimbat. NU sunt desavarsiti.

Se spun si multe minciuni si aberatii impotriva lor. Astea-s luate din filme, cum inspirat precizai tu mai devreme.
Si le aduc in mod special oameni care stiu doar ce se intampla in secta lor si nu au habar de lucrarea lui Dumnezeu in ansamblul ei.

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400532)
Nu, "prietene", eu eram printre copiii

Da probabil ca tineretea iti este o scuza. E normal sa fii asa...mai hiperactiv
Crezi ca daca iti circula asa de repede sangele in vene, esti un balaur furios.
Nu tinere, nu esti balaur, esti un om mai agitat care se lupta cu patima vorbelor urate si nu se poate stapani.
Dar, cu rabdare si cu rugaciune, o poate birui.
Acesta este si motivul pentru care eu nu te ignor, asa cum pe drept ai merita, ci doar te mai urechez din cand in cand.

catalin2 16.09.2011 11:41:10

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400488)
Nu atac pe cel care spune ceva despre penticostali, Catalin.
Îi mai iau de urechi pe cei care spun minciuni sfruntate despre penticostali.
Am facut-o si o voi face. E dreptul meu sa-mi apar credinta.

Chiar despre asta iti tot spun eu de cateva luni, noi nu avem acelasi adevar ca si penticostalii. Asadar tu ii ataci pe toti cei ce nu sustin adevarul tau sau pe cel penticostal, ceea ce nu e deloc normal sa se intample pe un forum ortodox. Nu ar trebui sa se intample nici in alta parte, dar de exemplu pe un forum penticostal sunt alte reguli, penticostalii fac regulile acolo si fac ce doresc.
Asadar chiar tu spui neadevaruri, si pentru ca sunt cele penticostale. Pentru asta folosesti si ascunderea adevarului, cautand sa influentezi. Spui ca penticostalii si charismaticii sunt cata frunza si iarba, ca BO recunoaste miscarea charismatica, ca doar cativa ortodocsi fanatici spun neadevaruri despre cultul penticostal, etc. Adica incerci sa induci neadevaruri si cine spune adevarul il ataci.
Sunt convins ca tu ai alte conceptii, dar nu trebuie sa le impui si nici nu ne intereseaza prea mult din moment ce sunt neadevarate. Dar eu ti-am aratat ca aproape toate cultele spun acelasi lucru, charismaticii sunt grupuri tolerate in acele culte, de multe ori condamnate de acele culte (vezi cazul Iosif Ton).

De exemplu pentru noi e un neadevar si chiar un pacat sa spui ca duhurile de la penticostali sunt Duhul Sfant. Sau sa spui ca si ortodocsii sunt la fel, ca si cum si noi suntem eretici si rataciti.
Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400488)
Fii o gazda mai politicoasa. Nu ai auzit de proverbiala ospitalitate romaneasca?

Desigur ca suntem gazde, dar penticostalii si alte culte neoprotestante sunt lupi veniti sa fure oi, scopul principal este prozelitismul. Nu spun ca ar fi si scopul tau, dar al coreligionarilor tai este. Ce au cautat din micul grup din SUA de 1.5 mil (la cata populatie are SUA) sa vina sa fure si sa converteasca si la noi? Gazda nu inseamna sa ascultam toate hulele.
Dupa ce ca religia lor e total eronata, mai eronata decat alte culte care nu practica spiritismul, vin si sa o propovaduiasca, ba e mai si lauda cu ea si ii ataca pe cei ce nu o recunosc.
Si noi sa stam si sa aplaudam, ca si gazde.

Si un satanist daca intra pe forum nu spune ca religia lui e gresita, spune ca e buna si noi ar trebui sa nu il jignim sa nu ii spunem ca nu e buna, sa il lasam sa spuna minciunile lui.
Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400488)
Acum, Catalin, iarta-ma dar nu iti dau tie prerogativul de a face astfel de estimari.

Vezi cum doar pe altii ii vezi, tu faci acest lucru tot timpul.
Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400488)
Practic nu am incercat nici pana acum sa spun. M-ati tot provocat.
Nu mai provocati si eu o sa tac precum un melc...:5:

Tot timpul pe forumul ortodox o sa se spune adevarul despre penticostali sau alte culte. Tu vrei sa nu mia spunem adevarul, sa tacem, in schimb sa fie propagate neadevarurile penticostale, care in general sunt folosite pentru prozelitism.
Stii cum e, fii om si si ceilalti vor fi oameni cu tine.

catalin2 16.09.2011 11:43:03

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400532)
Întotdeauna trebuie să se găsească, și mai ales la noi la români, niște trădători și niște putori care să se coboare sub orice demnitate.

Noi spunem despre alte culte ca sunt gresite, dar fara sa uitam ca si ei sunt oameni si deci nu ii jignim.

Savonarola 16.09.2011 11:55:23

Îmi pare rău dar comportamentul lor este absolut revoltător, și în special al adventiștilor, deși și al altor sectari, papistași sau uniați. Ei, prin acest comportament absolut revoltător, te provoacă sistematic, iar eu, cum văd că nu se intervine, că nu există o moderație ORTODOXĂ așa cum ar fi normal să fie pe un forum ortodox (dacă acesta este un forum ortodox) și cum nu am răbdarea dumnezeiască, răspund și nu atât pe cât ar merita acești insultători obraznici, niște lichele fără absolut nici un caracter.

Ecaterina Cojoca 16.09.2011 12:47:13

Citat:

În prealabil postat de Mani (Post 396199)
Recent am citit in "Patericul" cum un avva a vorbit intr-o limba necunoscuta lui. Si se prea poate si altii.
Problema care se pune insa este aceea ca darurile Duhului Sfant nu se pot manifesta la cei care cred invataturi eretice. Cat timp negi Dumnezeirea Duhului Sfant, cat timp Cina si Botezul sunt doar simboluri, de "Sola Scriptura" ce sa mai spun, atunci manifestarile cu pricina au cu totul alta sursa decat Duhul Sfant.
Cum spunea cineva mai inainte, ca sa lucreze Duhul Sfant trebuie sa ai dreapta credinta, sa te gasesti sub ocrotirea Bisericii, sa ai o viata deosebita, prin post si rugaciune, si multe altele. Ceea ce nu e cazul la nici una din denominatiile protestante / neoprotestante.

Mani, vorbesti de avva Pimen, din Siria, care a inceput a vorbi "elineste" cind a fost vizitat de avva Ioan (Pateric, 205). Avva Pimen avea o traire duhovniceasca deosebita obtinuta prin multa nevointa si smerenie in pustnicie, cum putem compara starea lui cu ceea ce se crede a fi asemanator cu ceea ce traiesc Penticostalii? Acest dar vine prin bunavointa lui Dumnezeu numai asupra acelor parinti care ajung la un nivel duhovnicesc superior, nu oricui. Poate gresesc, dar din cite stiam eu "limbile" vorbite de Penticostali in momentele lor de extaz nu sunt intelese sau cunoscute, limbi pamintesti, ci sunt considerate limbi "ceresti" care ulterior sunt interpretate numai de persoana care a avut acea traire extatica, ea fiind singura in masura sa traduca maselor presupusul mesaj divin. Din ce am vazut eu pe internet, ce se pretinde a fi un mesaj divin e o insiruire aleatorie de semne lingvistice care ar putea avea orice inteles atat timp cit numai persoana care le rosteste cunoaste/poseda sensul.

penticostalul 16.09.2011 14:07:51

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400618)
de exemplu pe un forum penticostal sunt alte reguli, penticostalii fac regulile acolo si fac ce doresc.

Desigur ca suntem gazde...

Catalin, nu esti nici o gazda aici, era doar o figura de stil. Ai o conceptie deformata nu doar despre penticostali ci si despre forumuri.
Orice forum este un spatiu public in care se comunica si se dezbat idei.
Toti utilizatorii sunt egali. Au drepturi si obligatii. Singurii care fac regulile si vegheaza la respectarea lor sunt propietarii site-ului, administratorii, moderatorii.

Pe un forum penticostal eu nu fac ce doresc, nu am nici un drept in plus fata de tine sau de un ateu si nu eu fac regulile.
Si aici e valabil acelasi lucru. Nici eu nici tu nu facem regulile. Nici eu nici tu nu suntem gazda.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400618)
Spui ca penticostalii si charismaticii sunt cata frunza si iarba, ca BO recunoaste miscarea charismatica, ca doar cativa ortodocsi fanatici spun neadevaruri despre cultul penticostal, etc.

Pana acum ai spus neadevaruri despre penticostali, acum ai inceput sa le spui si despre mine.
1.N-am spus niciodata ca penticostalii si charismaticii sunt cata frunza si iarba.
Am spus ca sunt 600 de milioane. Nu i-am numarat eu. Sunt statisticile oficiale.

Se pare ca tu i-ai numarat personal pe penticostali si sunt 10 milioane. Si carismaticii sunt mai putini decat penticostalii...:))

Prietene, stiu ca te supara cifrele pe care le auzi dar trebuie sa revii la realitate: doar carismaticii catolici sunt peste 140 de milioane. Citeste aici cati erau in anul 2000: http://www.reinnoirea-carismatica.ro...x#140_milioane
Sau si catolicii tot de statistici mincinoase se tin?

Dupa „Catalin2 Statistics and Research” ar fi trebuit sa fie mai putin de 10 mil. dar se pare ca doar catolicii carismatici sunt mai mult de 140 mil.
Pe cine sa mai credem?
2. Nu am spus ca BO recunoaste Miscarea Carismatica.
Am afirmat ca in interiorul BO sunt clerici si laici care au aderat la Miscarea de Reinoire Carismatica. Si am mai spus ca ei nu au fost numiti eretici si nici excomunicati din biserica. Precum ti-ar place tie. Parintele Eusebiu Stephanou a fost inmormantat cu toate onorurile cuvenite unui profesor si teolog ilustru.

Prin aceasta BO recunoaste in mod explicit Miscarea Carismatica? NU
Sunt zeci de milioane de carismatici in Biserica Baptista, Lutherana, Ortodoxa sau Anglicana.

Recunosc aceste biserica in mod explicit Miscarea Carismatica? NU
Din informatiile mele, singura Biserica ce a recunoscut oficial Miscarea Carismatica a fost BC.
3. Nu am spus niciodata ca doar vreo „cativa ortodocsi fanatici spun neadevaruri despre cultul penticostal”.
Cei care spun neadevaruri despre penticostali sunt mai multi. Pentru ca penticostalismul s-a extins si a trezit invidii. Atunci au fost inventate tot felul de rautati la adresa lor. Asa se intampla in toate cazurile. Si la adresa primilor crestini cate rele nu s-au inventat...

Dar eu am spus ca doar o minoritate ortodoxa crede ca ortodocsii sunt singurii mantuiti.
Tu afirmi despre toata lumea crestina: nu aveti Har, nu aveti minuni, nimic nu e corect la voi. Doar noi suntem singurii adevarati.

Ei bine, ortodocsii dintr-astia sunt o minoritate: tu, Savonarola (care e cu un pas inaintea ta) si inca vreo cativa.

Ceilalti ortodocsi au inteles adevarul impreuna cu teologul Staniloaie.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400618)
Stii cum e, fii om si si ceilalti vor fi oameni cu tine.

Eu am recunoscut de mult si am apreciat faptul ca ai parasit ateismul si ai ales crestinismul ortodox. Dincolo de aparente eu ma bucur mult pentru acest pas al tau: Il poti cunoaste pe Hristos si sa fii unul dintre mantuitii lui.

Tu nu ai cum sa fii „om cu mine”. Esti prea indoctrinat in lupta impotriva crestinilor diferiti de tine. Am vazut asta la destui oameni inclusiv in confesiunea mea. Decat un miracol al lui Dumnezeu sau multi ani de informare, de invatatura si educatie crestina te mai pot transforma.

Dar poate nici nu e nevoie. Vei putea intra in Rai si cu aversiunea pe care o ai fata de alti crestini. O faci din nestiinta. Daca eu te pot ierta, iti imaginezi ca si Dumnezeu poate.

Theodor_de_Mopsuestia 16.09.2011 15:49:36

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 400678)
Catalin, nu esti nici o gazda aici, era doar o figura de stil. Ai o conceptie deformata nu doar despre penticostali ci si despre forumuri.
Orice forum este un spatiu public in care se comunica si se dezbat idei.
Toti utilizatorii sunt egali. Au drepturi si obligatii. Singurii care fac regulile si vegheaza la respectarea lor sunt propietarii site-ului, administratorii, moderatorii.

Pe un forum penticostal eu nu fac ce doresc, nu am nici un drept in plus fata de tine sau de un ateu si nu eu fac regulile.
Si aici e valabil acelasi lucru. Nici eu nici tu nu facem regulile. Nici eu nici tu nu suntem gazda.

Pana acum ai spus neadevaruri despre penticostali, acum ai inceput sa le spui si despre mine.
1.N-am spus niciodata ca penticostalii si charismaticii sunt cata frunza si iarba.
Am spus ca sunt 600 de milioane. Nu i-am numarat eu. Sunt statisticile oficiale.

Se pare ca tu i-ai numarat personal pe penticostali si sunt 10 milioane. Si carismaticii sunt mai putini decat penticostalii...:))

Prietene, stiu ca te supara cifrele pe care le auzi dar trebuie sa revii la realitate: doar carismaticii catolici sunt peste 140 de milioane. Citeste aici cati erau in anul 2000: http://www.reinnoirea-carismatica.ro...x#140_milioane
Sau si catolicii tot de statistici mincinoase se tin?

Dupa „Catalin2 Statistics and Research” ar fi trebuit sa fie mai putin de 10 mil. dar se pare ca doar catolicii carismatici sunt mai mult de 140 mil.
Pe cine sa mai credem?
2. Nu am spus ca BO recunoaste Miscarea Carismatica.
Am afirmat ca in interiorul BO sunt clerici si laici care au aderat la Miscarea de Reinoire Carismatica. Si am mai spus ca ei nu au fost numiti eretici si nici excomunicati din biserica. Precum ti-ar place tie. Parintele Eusebiu Stephanou a fost inmormantat cu toate onorurile cuvenite unui profesor si teolog ilustru.

Prin aceasta BO recunoaste in mod explicit Miscarea Carismatica? NU
Sunt zeci de milioane de carismatici in Biserica Baptista, Lutherana, Ortodoxa sau Anglicana.

Recunosc aceste biserica in mod explicit Miscarea Carismatica? NU
Din informatiile mele, singura Biserica ce a recunoscut oficial Miscarea Carismatica a fost BC.
3. Nu am spus niciodata ca doar vreo „cativa ortodocsi fanatici spun neadevaruri despre cultul penticostal”.
Cei care spun neadevaruri despre penticostali sunt mai multi. Pentru ca penticostalismul s-a extins si a trezit invidii. Atunci au fost inventate tot felul de rautati la adresa lor. Asa se intampla in toate cazurile. Si la adresa primilor crestini cate rele nu s-au inventat...

Dar eu am spus ca doar o minoritate ortodoxa crede ca ortodocsii sunt singurii mantuiti.
Tu afirmi despre toata lumea crestina: nu aveti Har, nu aveti minuni, nimic nu e corect la voi. Doar noi suntem singurii adevarati.

Ei bine, ortodocsii dintr-astia sunt o minoritate: tu, Savonarola (care e cu un pas inaintea ta) si inca vreo cativa.

Ceilalti ortodocsi au inteles adevarul impreuna cu teologul Staniloaie.

Eu am recunoscut de mult si am apreciat faptul ca ai parasit ateismul si ai ales crestinismul ortodox. Dincolo de aparente eu ma bucur mult pentru acest pas al tau: Il poti cunoaste pe Hristos si sa fii unul dintre mantuitii lui.

Tu nu ai cum sa fii „om cu mine”. Esti prea indoctrinat in lupta impotriva crestinilor diferiti de tine. Am vazut asta la destui oameni inclusiv in confesiunea mea. Decat un miracol al lui Dumnezeu sau multi ani de informare, de invatatura si educatie crestina te mai pot transforma.

Dar poate nici nu e nevoie. Vei putea intra in Rai si cu aversiunea pe care o ai fata de alti crestini. O faci din nestiinta. Daca eu te pot ierta, iti imaginezi ca si Dumnezeu poate.

Admirabil! Bun-simt, obiectivitate, ponderatie! Si mai presus de acestea, si incluzandu-le, spirit crestin. Felicitari, domnule!


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:45:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.