Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

sad story 11.06.2012 13:52:09

A phenomenon of pentacostalism and the charismatic movement, where a person is believed to be overcome by the Holy Spirit. The experience is temporary, during which the individual collapses in a faint, although the faculties of thought and volition remain intact. The "slaying" takes place when a charismatic, already possessed by the Spirit, lays his or her hands on the head of another person. It is considered one of the external signs of a special outpouring of divine grace.

asta e definitia termenului "slain in the spirit" (atunci cand cad pe spate, in inconstienta)
preluata din Fr. John Hardon's Modern Catholic Dictionary

Doriana 11.06.2012 13:57:11

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 451932)
Userul sad story este cumva Savonarola reloaded ?

De fapt e Profetul de carton reloaded.

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 451928)
Eu cred sincer ca cei care au parasit Biserica Catolica sau Ortodoxa au gresit grav; as vrea sa le inteleg motivatia.

As putea incerca sa va explic, dar se supara povestea trista ca ii spamam topicul in care se ia de penticostali si carismatici.. :)

sad story 11.06.2012 14:46:23

Nu sunt profet de niciun fel, aici discutam de niste subiecte serioase! Intamplator am niste prieteni catolici care au fost la astfel de reuniuni carismatice (din curiozitate) si mi-au povestit cu lux si amanunte, fiind foarte contrariati de ce au vazut acolo ! nu-si explica cum papa de la Roma a aprobat aceste miscari din cadrul BC !

nutucutu 11.06.2012 14:46:55

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 451950)
As putea incerca sa va explic, dar se supara povestea trista ca ii spamam topicul in care se ia de penticostali si carismatici.. :)

OK, ramine pe alta data.

Doriana 11.06.2012 16:05:51

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 451960)
OK, ramine pe alta data.

Done:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15091

Pelerin spre Rasarit 11.06.2012 18:37:28

Citat:

În prealabil postat de sad story (Post 451945)
A phenomenon of pentacostalism and the charismatic movement, where a person is believed to be overcome by the Holy Spirit. The experience is temporary, during which the individual collapses in a faint, although the faculties of thought and volition remain intact. The "slaying" takes place when a charismatic, already possessed by the Spirit, lays his or her hands on the head of another person. It is considered one of the external signs of a special outpouring of divine grace.

asta e definitia termenului "slain in the spirit" (atunci cand cad pe spate, in inconstienta)
preluata din Fr. John Hardon's Modern Catholic Dictionary

Exista si imagini live cu asa ceva,nu necesita multe comentarii.Intreaga invatatura a Sfintei Biserici Ortodoxe atrage atentia cu privire la faptul ca sectele,toate,sunt in inselare si prin urmare tot ce fac este rodul acestui fapt.Indiferent de puterea amagirii si indiferent de cati vor cadea in ea,Adevarul ramine unul singur,nenegociabil cu nici o secta.Parintele Arsenie Papacioc spunea ca in asemenea situatii se revine la credinta ortodoxa fara conditii,daca se doreste asta.Daca nu fiecare sa isi vada de drumul lui pt ca Lumina si intunericul(sectele)nu au drum comun.Nu au avut niciodata si nici nu vor avea.Si Arie era mare predicator si multi l-au urmat in ratacirea lui.Si aceea parea adevarata dar nu era,ca orice imitatie.O sa mai vina sectele si cu alte inselari,niciodata nu s-au oprit,inca din perioada apostolica incearca sa darime Biserica lui Hristos.Insa stim ca nu vor reusi intrucat Hristos este capul Bisericii.

Nu exista nici un semn de egalitate intre Biserica Ortodoxă care a fost întemeiată de Hristos, ea existand de o manieră neîntreruptă de atunci si până astăzi, păstrand aceeasi credintă pe tot timpul existentei sale si organizatiile omenesti, sectare, intemeiate de diversi inselati de-a lungul timpului.Nu exista Adevar predicat de sectari,este opinia unanima a sfintilor si duhovnicilor Sfintei Biserici Ortodoxe,intrucat intunericul naste doar intuneric.Sfintii nu degeaba au tot insistat pe aceste aspecte si au fost inflexibili,pt ca stiau ca odata cu trecerea timpului sectarii,toti,isi vor intensifica eforturile in vederea atragerii in ratacire si a altora.Invatatura ortodoxa este cel mai bun scut impotriva ratacirii sectare.

sad story 12.06.2012 09:54:05

Da, la multi lucratori carismatici se observa dorinta de a-l face pe om sa cada pe spate, (pentru a realiza show) si nu sa vorbeasca in limbi neaparat (asa cred penticostalii, ca trebuie neaparat sa vorbesti in limbi cand vine Duhul), insa nu este loc de credinta, de regret pentru pacatele facute, nici la penticostali nici la carismatici.
Credeti ca acel lucrator stie ce pacate are cel din fata lui, peste care intentioneaza sa-si puna mainile? nu stie! el isi pune mainile peste toti, fara discernamant, desi apostolul Pavel sfatuia pe Timotei ca acesta sa nu-si puna cu graba mainile 1 Tim 5:22.
Ideea e ca penticostalii se straduiesc sa atinga acea bolboroseala pentru a demonstra ca au Duhul pe cand carismaticii, necrezand ca limbile sunt semnul unic pentru botezul cu Duhul Sfant, se rezuma la a provoca acele caderi pe spate (la fel de "spectaculoase" ca si bolboroselile).

Illuminatu 12.06.2012 17:18:07

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451670)
Amice, Invatatorul meu este Hristos, Painea mea este Cuvantul Sau - Biblia, iar mancarea mea este sa fac voia Tatalui meu Ceresc. La aceasta sunt chemat si eu si oricine vrea sa fie ucenic al lui Hristos.

Astea sunt lozinci care spuse din gura unui sectar devin penibile.
Cum poate cineva rupt de trupul Bisericii sa spuna ceea ce tu ai spus mai-sus cand tocmai cel care este Capul Bisericii, Cel care este Viata Bisericii a spus:
"5.Eu sunt vița; voi, mlădițele. Cel ce rămâne întru Mine și Eu întru el, acela aduce roadă multă, căci fără Mine nu puteți face nimic.
6.Dacă cineva nu rămâne întru Mine, se aruncă afară ca o mlădiță și se usucă; și le adună și le aruncă în foc și ard." Ioan 15.

sau

"29.Eu știu bine că după plecarea mea vor intra între voi lupi înverșunați care nu vor cruța turma." Fapte 20.

sau

"17.Și vă rog, fraților, să vă păziți de cei care fac dezbinări și poticniri împotriva învățăturii pe care ați primit-o. Feriți-vă de ei." Romani 16.

sau

"14.Și nu-i de mirare, de vreme ce însuși Satana își ia chip de înger al luminii;
15.așadar, nu-i mare lucru dacă și slujitorii lui își iau chip de slujitori ai dreptății; al căror sfârșit va fi după faptele lor." 2 Cor.11

sau

"1.Dar au fost în popor și profeți mincinoși, după cum și'ntre voi vor fi învățători mincinoși, care vor strecura erezii pierzătoare și, tăgăduindu-L chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, își vor aduce loruși grabnică pieire." 2 Petru 2.

sau

"1.Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci puneți duhurile la'ncercare, dacă sunt de la Dumnezeu; pentru că mulți profeți mincinoși au ieșit în lume." 1 Ioan 4.

sau

"7.Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1.

sau

"13.Și-am văzut [ieșind] din gura Balaurului și din gura Fiarei și din gura Profetului Mincinos trei duhuri necurate, ca niște broaște;
14.fiindcă ele sunt duhuri de diavoli, făcătoare de semne, care se duc la împărații lumii'ntregi să-i adune la războiul Zilei celei mari a lui Dumnezeu Atotțiitorul." Ap.16

Iar in ceeea ce priveste versetul:
"Cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun."(1Tes.5:21)

Sf.Ap.Pavel da aceste sfaturi membrilor Bisericii, nu putea sa spuna "Rugati-va neincetat" unor pagani sau unor lupi in piei de oaie care au cunoscut candva Adevarul, dar dupa aceea l-au tagaduit parasind Biserica si marturisind cu intreaga lor fiinta despre minciuna ca niste unelte ale tatalui minciunii.
Unii ca acestia s-au facut mai rai decat paganii.

Ca urmare marturia ta - cum ca esti ucenic al lui Iisus Hristos si toate celelalte - sunt simple marturii personale, dar fera nici o legatura cu realitatea: mai bine zis este praf in ochii naivilor si in ochii tai. Odata ce te-ai rupt de Biserica tu poti sa te consideri pe tine ucenic al lui Hristos, dar nu vei fi niciodata. Versetele citate mai-sus privitoare la proorocii mincinosi iti stau ca o contramarturie.

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451670)
Iar in ceea ce priveste lectura mea crestina marturisesc ca include izvoare crestine vechi dar si mai noi. Nu am procese de constiinta din pricina aceasta, cum probabil ai avea tu citind autori evanghelici contemporani. Si stii de ce? Caci este scris:

Eu din principiu nu citesc maculatura ieftina eretica. Sunt atatea opere ortodoxe ca nu mi-ar ajunge 1000 de vieti sa le citesc.
Iar faptul ca nu mai ai constiinta, asta e tipic sectar. Dar e si un semn ca aparitiile tale publice sunt nu numai frivole si lipsite de coloana morala, ci si periculoase: poate iti mai sopteste vreo voce "divina" sa spinteci pe vreunul.
Si o vei face, ca un credincios adevarat ce esti.

Illuminatu 16.06.2012 09:07:38

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 451660)
De ce asa? Pavel insusi spune ca acum "cunoastem in parte" si numai atunci, cand va veni ceea ce este desavarsit, vom cunoaste desavarsit (1Cor.13:9,10).

"13.Dar când va veni Acela, Duhul Adevărului, El vă va călăuzi întru tot adevărul; că nu de la Sine va grăi, ci cele ce va auzi va grăi și pe cele viitoare vi le va vesti." Ioan 16.

Cum se impaca cele doua versete? Cel citat de tine si cel citat de mine?

Ce ai ajuns sa cunosti numai in parte? Nu vezi ca Duhul Adevarului calauzeste in tot Adevarul? Dar numai pe cei din Biserica!!!

Tu zici ca il ai pe Duhul. Cum de marturisesti atunci ca nu ai tot Adevarul? Cum de spui ca penticostalii nu sunt desavarsiti in adevar?

Cugetul tau te acuza, dar simplul fapt ca te-ai lepadat de Biserica te impiedica sa-ti vezi clar cugetul.

Si-atunci marturia ta este despre ceva foarte incert, confuz!
De-asta amesteci rau de tot versetele si le citezi pe sarite. Dar asta te poate duce la folosirea Scripturilor pentru a-ti argumenta ideile tale!
Si uite asa ti-ai facut din Scripturi un idol!

Ca sa nu mai vorbim de faptul ca Scripturile nu-ti mai apartin, si nu mai apartin, in general, ereticilor!
Sf.Scriptura apartine Bisericii lui Hristos!

ioanna 18.06.2012 20:06:07

Se intampla in Romania, din seria "Holy Spirit Reveval Service" (hipnoza, transa, caderi spectaculoase)
http://www.youtube.com/watch?v=2gHLn...eature=related

Nu gasesc in Biblie fenomene de genul asta, "ucidere in Duhul" dar ... asta-i "trezirea spirituala" propavaduita in unele adunari NP . Ei stiu mai bine cum le interpreteaza, ce pasaje aduc in sprijinul unor astfel de experiente. Pot doar sa ma minunez si sa sper ca data viitoare vor fi inspirati sa puna niste saltele pe scena! :)

Lipseste partea cea mai interesanta, "vindecarea". E trunchiat filmul la sec. 0:50. La sec. 0:51 deja apar unii din public care spun ca au avut diverse afectiuni minore (pe una o durea in gat, pe una sub burta, unul nu auzea bine cu urechea stanga), pe care acum cica nu le mai resimt (deci ceva a fost intre timp si nu ne-a aratat), iar apoi ii hipnotizeaza. N-am inteles de ce, care e ideea cu starile acelea de inconstienta, adica de ce doar asa ii pot multumi lui Hristos. Pare ca se vrea sa fie un show pana la sfarsit, deci sa fie si un element spectaculos.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:23:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.