Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Nasterea Domnului (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7807)

elenavioletacocos 12.12.2009 17:28:16

Nasterea Domnului
 
pentru adventisti si restul sectelor:
De ce nu sarbatoriti nasterea Domnului nostru Iisus ,care sunt motivele ?
de ce este vazut bradutzul de Craciun cu ochi rai ?

valy72001 13.12.2009 02:16:12

Citat:

În prealabil postat de elenavioletacocos (Post 190446)
pentru adventisti si restul sectelor:
De ce nu sarbatoriti nasterea Domnului nostru Iisus ,care sunt motivele ?
de ce este vazut bradutzul de Craciun cu ochi rai ?

Si acum raman acestea trei: Porcul, Bradul si Arpacasul!
Care dintre ele or fi mai mare?!?:49:

MariS_ 13.12.2009 14:40:52

Citat:

În prealabil postat de valy72001 (Post 190589)
Si acum raman acestea trei: Porcul, Bradul si Arpacasul!
Care dintre ele or fi mai mare?!?:49:

Domnule valy72001, eu unul sunt foarte tolerant cu toti crestinii,
nu pot fi acuzat, sper, ca lovesc in cei de alta confesiune.
Totusi, raspunsul tau nu-ti face cinste. Dai apa la moara celor ce
nu sunt de acord cu voi si apoi va contrariaza reactia dura a lor.
Iertare.

macsim 13.12.2009 19:20:46

Citat:

În prealabil postat de elenavioletacocos (Post 190446)
pentru adventisti si restul sectelor:
De ce nu sarbatoriti nasterea Domnului nostru Iisus ,care sunt motivele ?
de ce este vazut bradutzul de Craciun cu ochi rai ?

Unii sarbatoresc nasterea Domnului. Avem chiar un foarte frumos program de colinde in seara de ajun, in biserica.
Si fiecare avem bradut de craciun in casele noastre.

Doar ca trebuie sa ne amintim cu totii motivul real al craciunului. De cand m-am pocait, bradutul nu mai este atat de important, mosul nici nu mai exista, iar cadourile de sub pom nu mai sunt o prioritate. Ce spun, o spun din trairea si experienta mea. Nu mai exista petrecerile ultra-sonore cu ghiftuieli si varza acra a doua zi. Si asta pentru ca bucuria si pacea sunt o traire constanta in inima mea.

Noesisaa 13.12.2009 19:26:17

Citat:

În prealabil postat de macsim (Post 190725)
Doar ca trebuie sa ne amintim cu totii motivul real al craciunului. De cand m-am pocait, bradutul nu mai este atat de important, mosul nici nu mai exista, iar cadourile de sub pom nu mai sunt o prioritate. Ce spun, o spun din trairea si experienta mea. Nu mai exista petrecerile ultra-sonore cu ghiftuieli si varza acra a doua zi. Si asta pentru ca bucuria si pacea sunt o traire constanta in inima mea.


Foarte frumos pentru tine. Dar stii care e problema? Trebuie sa completez: NU TREBUIE sa te pocaiesti pentru a vedea si trai motivul real al Craciunului.

macsim 13.12.2009 20:00:13

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 190726)
Foarte frumos pentru tine. Dar stii care e problema? Trebuie sa completez: NU TREBUIE sa te pocaiesti pentru a vedea si trai motivul real al Craciunului.


De ce nu trebuie sa ma pocaiesc ? Pocainta este una din indeletnicirile crestinului.

Noesisaa 13.12.2009 20:06:15

M-am exprimat eu inexact.

Bun, depinde ce intelegi prin a te pocai. Daca prin a te pocai inseamna sa parasesti biserica ortodoxa si sa iti incerci credinta si norocul in alta parte, atunci, nu, nu e nevoie sa te pocaiesti in felul asta si sa te desparti de biserica ortodoxa ca sa traiesti Nasterea Domnului. Dimpotriva.

Daca prin a te pocai inseamna a deveni constient de pacatele tale, sa le spovedesti cu parere de rau, si sa iti schimbi viata pe viitor, atunci da, pocainta este absolut necesara pentru a trai Nasterea Domnului.

florinbrasov0 13.12.2009 20:09:21

Raspuns
 
Citat:

În prealabil postat de macsim (Post 190739)
De ce nu trebuie sa ma pocaiesc ? Pocainta este una din indeletnicirile crestinului.

Eu cred ca orice crestin simte bucuria Invierii si a Nasterii Domnulu. Biineinteles ca cei care se pregatesc simt mai mult. Cat dai atata primesti.

macsim 13.12.2009 21:48:51

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 190742)
M-am exprimat eu inexact.

Bun, depinde ce intelegi prin a te pocai. Daca prin a te pocai inseamna sa parasesti biserica ortodoxa si sa iti incerci credinta si norocul in alta parte, atunci, nu, nu e nevoie sa te pocaiesti in felul asta si sa te desparti de biserica ortodoxa ca sa traiesti Nasterea Domnului. Dimpotriva.

Daca prin a te pocai inseamna a deveni constient de pacatele tale, sa le spovedesti cu parere de rau, si sa iti schimbi viata pe viitor, atunci da, pocainta este absolut necesara pentru a trai Nasterea Domnului.

Am o curiozitate: ce stii tu ca se intampla atunci cand cineva se pocaieste in primul fel descris de tine? Cum anume se intampla lucrul asta? Pun intrebarea cu tot respectul si cu o curiozitate sincera.

Noesisaa 13.12.2009 22:02:08

Sincer, nu prea ma intereseaza. Sunt multumita de trairea pe care o pot avea si o am in biserica ortodoxa.

Probabil ca vrei sa ma aduci la concluzia ca de fapt prima definitie o include pe a doua, dar nu vreau sa intru in polemici din astea.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:38:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.