Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Cornel Urs 27.12.2017 18:40:32

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656355)
Mai cerceteaza! dar nu prin ghena...

Dacă vin la tine în biserică îmi poți arăta limbile ca semn pentru necredincioși? Nu vreau pe viu, dar pe o casetă, un dvd, ceva...Că știu că limbi babilonice aveți nu glumă...dar astea nu demonstrează nimic. Sunt bolborosiri și nimic mai mult.
Exorcizări am văzut destule pe Ytube.
Știai că W. Buhne era oripilat de aceste exorcizări care nu se mai terminau, pacientul era din ce în ce mai afectat de demoni? Scrie textual în una din cărțile sale că aceste eliberări nu se mai termină niciodată cu persoana în cauză. Practic, ori de câte ori merge la exorcist, mai iese un demon. Azi a fost un demon moștenit de la tată, altă zi iese un demon luat de prin nu știu ce excursie în Tahiti poate, altă dată mai ies demoni de nu mai știu eu ce...
Și vezi că carismaticii ăștia au demoni pentru orice, spre exemplu, obișnuiești să întârzii la servici, ai demonul întârzierii, care bineînțeles trebuie și poate fi scos....
E de comă...de râs dacă nu ar fi de plâns...

Penticostalul Traditional 27.12.2017 22:17:35

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656357)
Exorcizări am văzut destule pe Ytube.

Daca e in Canalul Ytube, inseamna ca exista :1:

Cornel Urs 27.12.2017 23:17:02

Dacă vrei să arăți lumii ceva, nu pui pe Ytube?
Ziceai de exorcizările biblice care au loc în mișcarea carismatică corectă, nu aia de gheenă din care mai pescuiesc eu câte ceva, deci, niscaiva exemple ai și pentru noi?

Penticostalul Traditional 28.12.2017 07:09:15

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656362)
Dacă vrei să arăți lumii ceva, nu pui pe Ytube?

Poti si sa te arunci de pe streasina Templului. Depinde de perioada istorica.
Sau poti sa ai puterea Duhului fara insa sa te dai in spectacole.

Prin Canale ai invatat ca daca ai primit Duhul Sfant e musai sa faci spectacol?

Penticostalul Traditional 28.12.2017 07:22:08

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656357)
Știai că W. Buhne era oripilat de aceste exorcizări

Toti cesationistii sunt oripilati de exorcizari, vindecari, minuni. Ei cred ca acestea au incetat odata cu scrierea Noului Testament. Asta e baza (ne)credintei lor. Stii ca ateii sunt oripilati de credinta crestina? Dupa (unii din) ei, credinta e inutila si ar trebui sa dispara din societate in urmatorii 10 ani.

Cornel Urs 28.12.2017 11:47:45

Te înșeli. Amarnic.
Un alt mare corifeu al luptei anti-harismatice, Horst Koch, afirmă că el crede în toate darurile Duhului Sfânt, dar totodată atrage atenția asupra falsurilor de la carismatici sau modaliști (și modaliștii sunt cu chestiile astea, chiar și branhamiștii).
Eu și toți ortodocșii credem în exorcizare. Credem în vedenii, viziuni.
Dar nu credem falsurile de la carismatici, respectiv fenomenele oculte ca: rîsul sfânt, căderea pe spate - odihna în Duhul, vorbirea în limbi bolborositoare.
Iată, repun videoclipul marei vedete texane Chris Lasala, în care acest înduhovnicit repetă învățăturile care se regăsesc în cărți și despre care amintește W. Buhne, că dacă spui demonilor să iasă, nu vor ieși, dar dacă-i chinui, vor ieși din cauza torturii. Un alt mare carismat, Doug / Fellowship of the Martyrs, FOTM1, spune la fel. Asta este teologia carismată cu privire la scoaterea dracilor, cu care nu sunt de acord.
Ascultă videoclipul, sub cuvânt de onoare că exact asta învață carismaticii, că dacă doar spui demonilor să iasă, nu vor ieși, dar dacă-i chinui, atunci vor ieși.

https://youtu.be/3eZPtfRi1tc

Penticostalul Traditional 28.12.2017 13:58:14

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656376)
Ascultă videoclipul, sub cuvânt de onoare că exact asta învață carismaticii...

Pe cuvantul tau de ortodox? :5:

Penticostalul Traditional 28.12.2017 14:02:15

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656376)
- alt mare corifeu al luptei anti-harismatice, Horst Koch,
- videoclipul marei vedete texane Chris Lasala,
- care amintește W. Buhne,
- Doug / Fellowship of the Martyrs, FOTM1,

:30:
Daca sunt de calibrul lui Buhne, e clar:
Mascarici americani,
Nu valoreaza nici doi bani.

Cornel Urs 28.12.2017 17:13:49

Dacă măscăricii ăstia, adică Bob Larson, R. Bonnke, Benny Hinn, Pastor Chris, TB Joshua, Todd White, Paula White, J Osteen, Kenneth Hagin, K. Copeland etc. etc. sunt la marginea miscării carismatice, atunci cine sunt reprezentantii de marcă ??? :23:
Poti numi măcar trei ?
Btw, am un filmulet cu Bob Larson, invitat în Norvegia, tara natală a bunicului său, întâlneste un solist al unei formatii black metal (un stil de muzică foarte popular în Norvegia Č™i apărut acolo prima dată, cu formaČ›ia Mayhem
https://en.wikipedia.org/wiki/Mayhem_(band))
îi propune să se lase exorcizat, tipul acceptă, si ce să vezi, nu se întâmplă nimic, Bob Larson pleacă de acolo rusinat, cu coada între picioare.
Se pare că penticostalul Larson poate exorciza numai...crestini !

Iată filmuletul, l-am fixat începand cu minutul 20:
https://youtu.be/CMKxUg06QFg?t=20m56s

Sigur nu vrei marturia unei foste carismatice despre exorcizarile făcute la ei ??? Sandy, căci acesta este numele ei, a parasit carismatismul tocmai datorită exorcizarilor făcute, despre care a scris un articol fff interesant! Vrei să-l citesti?

Penticostalul Traditional 28.12.2017 18:26:23

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656381)
Bob Larson, R. Bonnke, Benny Hinn, Pastor Chris, TB Joshua, Todd White, Paula White, J Osteen, Kenneth Hagin, K. Copeland etc. etc.

Eu, un penticostal nu am auzit decat de unii dintre acesti predicatori carismatici, iar tu, un ortodox, ii stii la perfectie.
In schimb nu ai auzit niciodata despre sfantul (ortodox)Ambrozie iar cand eu iti spun despre el, il suspectezi a fi... montanist.

Nu ti se pare ca ceva e putred in Danemarca?
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656381)
Cine sunt reprezentantii de marcă ??? :23:
Poti numi măcar trei ?

Reprezentanti harismatici de marca:
1. Stefan.
Cel mai mare dintre ei, in opinia mea. Facea semne si minuni mari in norod. Era de o intelepciune uluitoare. Saul, viitorul apostol Pavel era mic pe langa el. Probabil, daca ar fi trait, ar fi fost cel mai de seama crestin al Bisericii Primare. Un studiu amanuntit al acestui om al lui Dumnezeu iti va revela o sumedenie de lucruri extraordinare legate de caracterul si lucrarea acestui titan al Bisericii.
2. Apostolul Pavel, cel mai faimos slujitor crestin carismatic. Cu o educatie aleasa, o gandire sistematica, unita cu dorinta fierbinte de a experimenta supranaturalul lui Dumnezeu au facut din fostul Saul din Tars, figura emblematica a crestinismului charismatic, apostolul care a lucrat cel mai mult pentru Domnul, a intemeiat cele mai multe biserici, a scris cele mai multe carti ale Noului Testament.
3. Apostolul Petru. Fost pescar, conducatorul celor doisprezece Apostoli alesi de insusi Domnul Isus. A avut harul sa traiasca ani de zile alaturi de Mantuitorul. L-a vazut traind o viata fara de pacat, l-a auzit vorbind cuvintele vietii vesnice, l-a vazut inviind mortii, umblad pe ape si potolind furtuna. Apostolul Petru a fost un predicator cartismatic, in urma unui singur mesaj de-al lui, se pocaiau mii de oameni. De asemenea facea lucrari mari prin Duhul pana colo incat oamenii puneau bolnavii pe strazi pentru ca macar umbra lui Petru sa treaca peste ei si sa fie vindecati.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656381)
Sigur nu vrei marturia unei foste carismatice despre exorcizarile făcute la ei ??? A scris un articol fff interesant! Vrei să-l citesti?

Sa ma fereasca Dumnezeu sa ajung un cautator prin tomberoane, ca tine.
Am impresia ca vrei sa ma amagesti si esti aproape la fel de insistent ca satana, insa, spre fericirea mea, gunoaiele chiar nu ma intereseaza.

Daca vrei sa imi dai ceva valoros si curat din Scripturi sau din lucrarea Duhului Sfant contemporana, cu drag. Cu murdarii imbie pe cine vrei, cu mine nu mai incerca! Mie imi place lucrarea curata a Duhului Sfant.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:13:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.