Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sfintele Pasti - Invierea Domnului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5070)
-   -   Lumina de la Ierusalim (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12830)

AdrianAamz 03.06.2011 09:32:50

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 366120)
Am cautat detalii pe net,insa nu am gasit nimic;sunt interesata sa cumpar aceasta carte!
Multumesc

V-am trimis un mesaj privat.

tabitha 04.06.2011 07:35:43

Doamne ajuta!
 
Citat:

În prealabil postat de AdrianAamz (Post 366131)
V-am trimis un mesaj privat.

Am vrea si noi mai multe detalii despre carte, daca aveti. Eventual daca se gaseste undeva versiunea in limba engleza.

catalin2 04.06.2011 14:29:44

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 366383)
Am vrea si noi mai multe detalii despre carte, daca aveti. Eventual daca se gaseste undeva versiunea in limba engleza.

Pe net se gaseste un astfel de site, cu cateva marturii. Nu la fel cu o carte documentata, dar e ceva. E si in engleza, dar e mai dezoltat in rusa. De acolo am luat marturia despre Lumina si catolicii de la cruciade. Aici e in engleza, dar nu tradus tot din rusa (rusa e sus in dreapta): http://www.holyfire.org/eng/

tabitha 04.06.2011 19:55:55

:1: Multumesc frumos, Catalin.

AdrianAamz 04.06.2011 20:58:30

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 366383)
Am vrea si noi mai multe detalii despre carte, daca aveti. Eventual daca se gaseste undeva versiunea in limba engleza.

Exista si versiunea in limba engleza, aparuta tot anul acesta.

Gasiti detalii sumare aici:

http://www.gbip.gr/main.asp?page=showbook&bookid=166772

Versiunea in limba engleza a fost trimisa catre tarile anglofone in care exista eparhii sub juridictia Patriarhiei ecumenice si a BO Elene. Costa un pic peste 15 euro.

Exista un site de prezentare un pic mai extinsa a cartii, unde deocamdata functioneaza numai sectiunea in limba greaca:

www.skarlakidis.gr

Oricum, am fost informat ca versiunea in lb. romana a ajuns deja in Romania,pretul fiind cam 40 lei.

tabitha 05.06.2011 01:46:58

Citat:

În prealabil postat de AdrianAamz (Post 366564)
Exista un site de prezentare un pic mai extinsa a cartii, unde deocamdata functioneaza numai sectiunea in limba greaca:

www.skarlakidis.gr

Oricum, am fost informat ca versiunea in lb. romana a ajuns deja in Romania,pretul fiind cam 40 lei.

Multumesc mult pentru toate informatiile.
E bine de stiut si cum arata cartea sa o putem identifica mai repede.
Sper sa o gasesc si eu aici in State, cel mai probabil la vreo biserica sau manastire greceasca.

solentina 06.06.2011 15:28:52

Eu am dat pe lb.italiana si am citit tot.Foarte interesant.

nilatac2004 17.02.2012 15:23:40

lumina de paste
 
sal all...dupa cum bine stim,lumina vine in ziua de paste din ierusalim,stim ca un preot roman se duce pana acolo si ia lumina,vine cu avionu in tara unde la aeroport preoti din toata tara il asteapta cu nerabdare sa ia lumina si sa se duca inapoi spre locurile lor sa dea mai departe lumina la alte biserici din drumul lor si respectiv la oameni cand se face 12 noaptea,pana acuma am inteles drumul lumini.....dar marea intrebare este ....cum venea lumina la noi in tara tocmai din ierusalim acum 400 de ani sau 300 de ani,sau chiar 200 de ani cand nu existau avioane pe timpul acela???

poate ma lamureste si pe mine cineva
p.s nu vreau un raspuns care sa imi zica ceva de genu,ne-am modernizat sau mai stiu eu ce...ms

nilatac2004 17.02.2012 15:39:34

o intrebare pt voi
 
Citat:

În prealabil postat de Carmen FUNIERU (Post 360584)
"Lumina Sfântă este un miracol al Ortodoxiei, care se întamplă în fiecare an de Paștele Ortodox la Ierusalim, când în timpul Vecerniei Mari din Sâmbata Mare, între orele 12.30-14.30, deasupra Sfântului Mormânt se aprinde Sfânta Lumină, un foc care se pogoară din cer, manifestându-se diferit în fiecare an și care în primele minute nu arde.

Am aflat că într-un an lumina a venit de sus în forma unor fulgere de foc, în alt an a coborât sub forma unor globulețe de foc.
Dar în acest an, în ce fel a fost, cum s-a manifestat?

sal all...dupa cum bine stim,lumina vine in ziua de paste din ierusalim,stim ca un preot roman se duce pana acolo si ia lumina,vine cu avionu in tara unde la aeroport preoti din toata tara il asteapta cu nerabdare sa ia lumina si sa se duca inapoi spre locurile lor sa dea mai departe lumina la alte biserici din drumul lor si respectiv la oameni cand se face 12 noaptea,pana acuma am inteles drumul lumini.....dar marea intrebare este ....cum venea lumina la noi in tara tocmai din ierusalim acum 400 de ani sau 300 de ani,sau chiar 200 de ani cand nu existau avioane pe timpul acela???

poate ma lamureste si pe mine cineva
p.s nu vreau un raspuns care sa imi zica ceva de genu,ne-am modernizat sau mai stiu eu ce...ms

--------------------------------------------------------------------------------
Last edited by nilatac2004; 17.02.2012 at 13:26:26.

Dumitru73 17.02.2012 16:14:37

Citat:

În prealabil postat de nilatac2004 (Post 430238)
sal all...dupa cum bine stim,lumina vine in ziua de paste din ierusalim,stim ca un preot roman se duce pana acolo si ia lumina,vine cu avionu in tara unde la aeroport preoti din toata tara il asteapta cu nerabdare sa ia lumina si sa se duca inapoi spre locurile lor sa dea mai departe lumina la alte biserici din drumul lor si respectiv la oameni cand se face 12 noaptea,pana acuma am inteles drumul lumini.....dar marea intrebare este ....cum venea lumina la noi in tara tocmai din ierusalim acum 400 de ani sau 300 de ani,sau chiar 200 de ani cand nu existau avioane pe timpul acela???

poate ma lamureste si pe mine cineva
p.s nu vreau un raspuns care sa imi zica ceva de genu,ne-am modernizat sau mai stiu eu ce...ms

--------------------------------------------------------------------------------
Last edited by nilatac2004; 17.02.2012 at 13:26:26.

raspunsul este simplu si evident: nu venea.
abia de cativa ani este adusa cu avionul.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:11:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.