Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Rugaminte catre preoti si mai ales profesori de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6733)

georgepacuraru 21.07.2009 20:32:22

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 155064)
Nu, nu parintele Cleopa. Am eu o problema cu lucrarile lui (nu cu persoana).

da ce tia facut parintele Cleopa?

sophia 22.07.2009 12:17:25

Cateva raspunsuri voua:
1. Citesc la ora actuala din cateheza de peacest site, care mi-a fost recomandata in primul post, de caostel mi se pare. F.interesant si am mai aflat niste raspunsuri.
2. Daca as avea bani le-as cumpara toate si altele recomndata de voi si le-as darui apoi si bisericii la care merg, sa mai citeasca si altii (in regim de biblioteca).
Am deja o lista cu unele carti de care am mai auzit pe aici si le voi cauta in tara.
3. Pentru Georgepacuraru si altii care mai intreaba: am mai explicat la sectiunea despre calugari problemele mele cu lucrarile parintelui Cleopa.

Pacat ca nu raspunde si Cristiboss la acest topic sa-mi spuna unde gasesc cartile recomandate de el.

Alta intrebare:
La ce librarie se gasesc cursuri de seminar si facultate teologica?

antoniap 22.07.2009 21:20:23

M-au ajutat mult sa-mi lamuresc multe probleme carti precum: Mantuirea pacatosilor, de Agapie Criteanul, scrierile parintilor Arsenia Boca, Paisie Aghioritul, Lavrentie de Cernigov, Nicodim Aghioritul si altii. Nu intamplator am pus Mantuirea pacatosilor in capul listei, pe care am citit-o numai dupa ce m-am rugat s-o pot citi, caci nu reuseam altfel. E o carte care chiar schimba suflete. Citind-o, simti ca este undeva pe alaturi un batran pustnic care te scruteaza atent, iar glasul constiintei devine mai vigilent. Simti dorinta sa fii altfel daca ai terminat de citit aceasta carte si ai acceptat mustrarile si sfaturile care insotesc teoria la fiecare pagina, fara menajamente.

mihnea45 26.07.2009 19:44:22

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 155008)
Nu sunt nici prof de religie și nici teolog totuși mi-aș permite să îți recomand cele 12 volume ale Părintelui Celopa.Eu am până acum 16 dar,primele 12 conțin tot ce are nevoie un creștin ortodox începător pentru a pune început de pocăință și a găsi răspunsuri la multe întrebări.Dacă au mai apărut și altele nu știu.
Cartea se numește"Ne vorbește Părintele Cleopa",și prețul la care se vinde este accesibil oricui.

Apoi daca ti-au placut primele 12 negresit iti vor place si celate 4.Parintele a scris foarte frumos si avem ce folosi din scrierile sale.

mihnea45 26.07.2009 19:49:41

[quote=sophia;155064]Nu, nu parintele Cleopa. Am eu o problema cu lucrarile lui (nu cu persoana).

Printele Teofil are o vorba frumoasa:"Esti cea ce faci".

ory 28.07.2009 12:04:24

[quote=mihnea45;156458]
Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 155064)
Nu, nu parintele Cleopa. Am eu o problema cu lucrarile lui (nu cu persoana).

Printele Teofil are o vorba frumoasa:"Esti cea ce faci".

Bine-nteles ca esti ceea ce faci, toti suntem ceea ce facem, ne reprezinta, insa multi nu stiu, de fapt, ceea ce fac...aici este dilema.

dorinastoica14 28.07.2009 14:12:15

Citat:

În prealabil postat de mihnea45 (Post 156457)
Apoi daca ti-au placut primele 12 negresit iti vor place si celate 4.Parintele a scris foarte frumos si avem ce folosi din scrierile sale.

Mă refeream la vol 13 sau 14 unde vorbește despre rugăciunea inimii.Nu am recunoscut aici duhul Părintelui Cleopa.În rest numai de bine să ne auzim frate George.:1:

valentin.viliga 28.07.2009 16:59:40

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 155612)
Cateva raspunsuri voua:
1. Citesc la ora actuala din cateheza de peacest site, care mi-a fost recomandata in primul post, de caostel mi se pare. F.interesant si am mai aflat niste raspunsuri.
2. Daca as avea bani le-as cumpara toate si altele recomndata de voi si le-as darui apoi si bisericii la care merg, sa mai citeasca si altii (in regim de biblioteca).
Am deja o lista cu unele carti de care am mai auzit pe aici si le voi cauta in tara.
3. Pentru Georgepacuraru si altii care mai intreaba: am mai explicat la sectiunea despre calugari problemele mele cu lucrarile parintelui Cleopa.

Pacat ca nu raspunde si Cristiboss la acest topic sa-mi spuna unde gasesc cartile recomandate de el.

Alta intrebare:
La ce librarie se gasesc cursuri de seminar si facultate teologica?

incearca www.librariasophia.ro aici se gaseste multa carte teologica

valentin.viliga 28.07.2009 17:05:38

Citat:

În prealabil postat de valentin.viliga (Post 156832)
incearca www.librariasophia.ro aici se gaseste multa carte teologica

mai incearca si www.cartiortodoxe.ro :5: gasesti studiul noului si vechiului testament, dogmatica si alte carti de discipline teologice :15:

Marius22 28.07.2009 17:28:50

Sophia, iti recomand si Christos Yannaras - "Abecedar al credintei". Lucrarea a aparut cu cativa ani in urma la Editura Bizantina.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:44:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.