Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5923)

pompi 22.03.2009 21:53:21

Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului?
 
Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? Astazi am asistat intamplator la o astfel de slujba la Biserica Olari si nu stiu daca e ceva corect sau a fost o exceptie ingaduita de nu stiu ce motive. Astept lamuriri de la cineva avizat. Multumesc.

cristiboss56 22.03.2009 22:36:37

Citat:

În prealabil postat de pompi (Post 124063)
Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? Astazi am asistat intamplator la o astfel de slujba la Biserica Olari si nu stiu daca e ceva corect sau a fost o exceptie ingaduita de nu stiu ce motive. Astept lamuriri de la cineva avizat. Multumesc.

Nu știu la ce ai asistat, dar mai bine ai intreba incă odată pe Părintele de la această Biserică ce slujbă a oficiat, pentru a nu te afla tu insuți in mare eroare. Doamne ajută! +

ioanhodean 23.03.2009 13:25:36

si da..rareori e posibila DOAR cu binecuvantarea EPISCOPULUI si doar in caz de URGENTA= plecarea din tzara a unuia din viitori soti de ex=

AdrianAamz 26.01.2011 10:04:53

Logodna este slujba de punerea inelelor.
Ea este doar o ierurgie, nu o Sfanta Taina.

Nu am gasit prevederi care sa reglementeze savarsirea doar a logodnei in anumite perioade din an; de aceea, consider ca daca nu este imediat urmata de Taina Cununiei, logodna singura, ca orice ierurgie, se poate savarsi in orice perioada din an.

gabriela8 27.01.2011 18:12:34

Citat:

În prealabil postat de AdrianAamz (Post 328367)
Logodna este slujba de punerea inelelor.
Ea este doar o ierurgie, nu o Sfanta Taina.

Nu am gasit prevederi care sa reglementeze savarsirea doar a logodnei in anumite perioade din an; de aceea, consider ca daca nu este imediat urmata de Taina Cununiei, logodna singura, ca orice ierurgie, se poate savarsi in orice perioada din an.


Si care e rostul logodnei fara Cununie? Nu vad logica, pentru ca cei doi nu mai sunt nici liberi dar nici casatoriti!

Dumitru73 27.01.2011 18:30:52

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 328981)
Si care e rostul logodnei fara Cununie? Nu vad logica, pentru ca cei doi nu mai sunt nici liberi dar nici casatoriti!

mai de mult, oamenii se logodeau mai intai, era un fel de promisiune.
sunt doua slujbe separate. poate unii se intreaba de ce la unii preoti tine slujba mai mult iar la altii mai putin.
pentru ca unii ii cheama pe viitorii miri, inainte de cununie, pentru a le face slujba logodnei, care nu este o taina, este o ierurgie.
iar daca logodna nu este urmata de petrecere, na vad de ce nu ar fi facuta chiar in post.

Mihnea Dragomir 27.01.2011 18:32:16

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 328981)
Si care e rostul logodnei fara Cununie? Nu vad logica, pentru ca cei doi nu mai sunt nici liberi dar nici casatoriti!

S-a mai discutat undeva pe forum, dar nu mai țin minte unde anume. De exemplu, să presupunem că eu v-am cucerit inima. Dar mâine urmează să plec la război. Deci nu avem când să facem nunta, nici să ne bucurăm de ea. Și nici nu știu dacă mă mai întorc. Atunci facem logodna, care este promisiunea de nuntă (angajament) și cheamă harurile lucrătoare asupra noastră, ca să crească iubirea noastră și să ne putem păstra în stare de curăție până ce vom face nunta.

I.Calin 27.01.2011 18:40:43

Citat:

În prealabil postat de pompi (Post 124063)
Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? Astazi am asistat intamplator la o astfel de slujba la Biserica Olari si nu stiu daca e ceva corect sau a fost o exceptie ingaduita de nu stiu ce motive. Astept lamuriri de la cineva avizat. Multumesc.

Nu sunt permise canonic nici logodnele (după auzire, nu după citire), nici cununiile (după citire, nu după auzire). Dar cunosc un caz în care preotul a oficiat taina cununiei în post, dat fiind faptul că mireasa era în luna a opta și, probabil, preotul (un protopop, de fapt) a ales altceva: zămislirea copilului în cununie decât perpetuarea păcatului celor doi. E păcatul sau binealegerea preotului, Dumnezeu să-i ajute! Nu-s cel eu în măsură să judece corectitudinea săvârșirii tainei, dar înclin să cred că, uneori, canonul e făcut pentru om și nu omul pentru canoane! Și preoții prin harul lor au puterea să dezlege și să lege, fiindcă ceea ce e legat aici, legat e și în cer sau dezlegat aici, dezlegat e și în cer!

Doamne ajută!

Dumitru73 27.01.2011 18:43:22

Citat:

În prealabil postat de I.Calin (Post 328999)
Nu sunt permise canonic nici logodnele (după auzire, nu după citire), nici cununiile (după citire, nu după auzire). Dar cunosc un caz în care preotul a oficiat taina cununiei în post, dat fiind faptul că mireasa era în luna a opta și, probabil, preotul (un protopop, de fapt) a ales altceva: zămislirea copilului în cununie decât perpetuarea păcatului celor doi. E păcatul sau binealegerea preotului, Dumnezeu să-i ajute! Nu-s cel eu în măsură să judece corectitudinea săvârșirii tainei, dar înclin să cred că, uneori, canonul e făcut pentru om și nu omul pentru canoane! Și preoții prin harul lor au puterea să dezlege și să lege, fiindcă ceea ce e legat aici, legat e și în cer sau dezlegat aici, dezlegat e și în cer!

Doamne ajută!

nu zamislirea, ci nasterea

I.Calin 27.01.2011 19:26:02

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 329001)
nu zamislirea, ci nasterea

Corect, corect, mă grăbisem...
Ar fi bine să citească și alții potrivit corecturii tale.
Mulțumesc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:06:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.