Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Schimb de carti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13690)

Mihnea Dragomir 30.08.2011 08:46:06

Schimb de carti
 
Duminică, 11 septembrie, între orele 11 și 12 invit pe bucureștenii interesați la un schimb de cărți. La mine acasă, ocazie cu care avem prilejul de a ne cunoaște mai bine. Locul întâlnirii este pe Ștefan cel Mare, colț cu Aleea Circului. Adresa exactă se furnizează prin mesaj privat.

Este vorba de carte religioasă, dar și de carte de beletristică. Desigur, fiecare dintre noi avem cărți pe care le-am citit și ne-au plăcut. Nu sunt esențiale, încât să le păstrăm. Dar nici să le aruncăm sau să le vindem pe câțiva lei misiților de la anticariate nu ne vine. Schimbarea lor cu persoane pentru care prezintă interes e o bună soluție. Dăm ce am citit, luăm ceea ce am vrea să citim.
Important: nu este vorba de împrumut, cartea schimbată devine proprietate a celui ce o dorește și oferă altceva interesant la schimb.

Taxa de participare este de 5 lei. În schimbul acestei taxe, participanții vor primi, la alegere:
1) un pahar de limonadă, făcută de copiii mei (ași ai limonadei)
2) o ceașcă de cafea, făcută de mine (as al cafelei)
3) un pahar de vin. Ași ai vinului suntem toți.

Alunele sunt din partea casei.

Taxele strânse se fac venit pentru săraci.

Deci, vă aștept Duminică 11 septembrie după slujbă, între orele 11 și 12, cu traista de cărți la mine acasă. Dacă dă Dumnezeu timp frumos, le vom expune pe niște mese în curte. Important: doritorii sunt rugați să-mi comunice prin mesaj privat sau la numărul meu de telefon: 0726 195503

laviniu 30.08.2011 10:11:06

Minunata initiativa ta frate! Ce pacat ca eu n-am cum participa, desi am niste carti pentru un schimb, sau fie si numai dar! Numai bine!

lorena29 30.08.2011 12:16:23

frumoasa initiativa
 
Admir initiativa!

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 394976)
Duminică, 11 septembrie, între orele 11 și 12 invit pe bucureștenii interesați la un schimb de cărți. La mine acasă, ocazie cu care avem prilejul de a ne cunoaște mai bine. Locul întâlnirii este pe Ștefan cel Mare, colț cu Aleea Circului. Adresa exactă se furnizează prin mesaj privat.

Este vorba de carte religioasă, dar și de carte de beletristică. Desigur, fiecare dintre noi avem cărți pe care le-am citit și ne-au plăcut. Nu sunt esențiale, încât să le păstrăm. Dar nici să le aruncăm sau să le vindem pe câțiva lei misiților de la anticariate nu ne vine. Schimbarea lor cu persoane pentru care prezintă interes e o bună soluție. Dăm ce am citit, luăm ceea ce am vrea să citim.
Important: nu este vorba de împrumut, cartea schimbată devine proprietate a celui ce o dorește și oferă altceva interesant la schimb.

Taxa de participare este de 5 lei. În schimbul acestei taxe, participanții vor primi, la alegere:
1) un pahar de limonadă, făcută de copiii mei (ași ai limonadei)
2) o ceașcă de cafea, făcută de mine (as al cafelei)
3) un pahar de vin. Ași ai vinului suntem toți.

Alunele sunt din partea casei.

Taxele strânse se fac venit pentru săraci.

Deci, vă aștept Duminică 11 septembrie după slujbă, între orele 11 și 12, cu traista de cărți la mine acasă. Dacă dă Dumnezeu timp frumos, le vom expune pe niște mese în curte. Important: doritorii sunt rugați să-mi comunice prin mesaj privat sau la numărul meu de telefon: 0726 195503


Noesisaa 30.08.2011 15:50:56

Ah, ce frumos! As veni cu siguranta, daca as putea....

Theodor_de_Mopsuestia 30.08.2011 16:34:54

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 394976)
Duminică, 11 septembrie, între orele 11 și 12 invit pe bucureștenii interesați la un schimb de cărți. La mine acasă, ocazie cu care avem prilejul de a ne cunoaște mai bine. Locul întâlnirii este pe Ștefan cel Mare, colț cu Aleea Circului. Adresa exactă se furnizează prin mesaj privat.

Este vorba de carte religioasă, dar și de carte de beletristică. Desigur, fiecare dintre noi avem cărți pe care le-am citit și ne-au plăcut. Nu sunt esențiale, încât să le păstrăm. Dar nici să le aruncăm sau să le vindem pe câțiva lei misiților de la anticariate nu ne vine. Schimbarea lor cu persoane pentru care prezintă interes e o bună soluție. Dăm ce am citit, luăm ceea ce am vrea să citim.
Important: nu este vorba de împrumut, cartea schimbată devine proprietate a celui ce o dorește și oferă altceva interesant la schimb.

Taxa de participare este de 5 lei. În schimbul acestei taxe, participanții vor primi, la alegere:
1) un pahar de limonadă, făcută de copiii mei (ași ai limonadei)
2) o ceașcă de cafea, făcută de mine (as al cafelei)
3) un pahar de vin. Ași ai vinului suntem toți.

Alunele sunt din partea casei.

Taxele strânse se fac venit pentru săraci.

Deci, vă aștept Duminică 11 septembrie după slujbă, între orele 11 și 12, cu traista de cărți la mine acasă. Dacă dă Dumnezeu timp frumos, le vom expune pe niște mese în curte. Important: doritorii sunt rugați să-mi comunice prin mesaj privat sau la numărul meu de telefon: 0726 195503

Frate, multumesc. I'll be there. Am ceva literatura consistenta; bunicul meu matern, Dumnezeu sa il odihneasca cu dreptii Sai, a adunat cantitati uriase de literatura; era un impatimit al cuvantului scris. Bine ca mai exista oameni de felul tau si initiative ca aceasta. Deo gratias!

glykys 30.08.2011 18:02:37

Sa inteleg ca missele catolicilor se termina inainte de ora 11? :)

Noesisaa 30.08.2011 18:35:02

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 395148)
Sa inteleg ca missele catolicilor se termina inainte de ora 11? :)


Ah, touche, Dl. Dragomir. Daca vreti sa vina (si) ortodocsi....

I.Calin 30.08.2011 18:38:54

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 394976)
Important: doritorii sunt rugați să-mi comunice prin mesaj privat sau la numărul meu de telefon: 0726 195503

Inițiativa dvs. este superbă. Păcat că ne despart 1000 de km.

Doamne ajută!

Mihnea Dragomir 30.08.2011 18:47:42

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 395148)
Sa inteleg ca missele catolicilor se termina inainte de ora 11? :)

Sunt mai multe Misse pe zi, mai ales Duminica și în zile de poruncă. Dar la dv, la cât se termină slujba ?

glykys 30.08.2011 19:31:28

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 395171)
Sunt mai multe Misse pe zi, mai ales Duminica și în zile de poruncă. Dar la dv, la cât se termină slujba ?

In functie de ora la care incepe (7-8), de lungimea predicii, de melodiile intonate de cor si de multimea oamenilor care vin la miruit, slujbele ortodoxe se termina intre 11 si 13, dupa care oamenii se duc acasa, mananca, se odihnesc putin, eventual. La mine se termina pe la vreo 11.30.
Am intrebat deoarece un ortodox care participa la liturghie nu ar putea ajunge in acel interval orar, decat daca frecventeaza o biserica din zona indicata si la care slujba incepe si se termina mai devreme, iar dupa slujba, vine direct la dvs acasa.

Missa dvs ar trebui sa se termine nu mai tarziu de 10, ca sa aveti timp sa ajungeti acasa, sa mancati, sa pregatiti cafelele, vinul...


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:34:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.