Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 07.02.2012 14:50:21

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427794)
Eu admit ca profetul are dreptate in ceea ce priveste denumirea de Penticostal .La pogorarea Duhului Sfant oamenii au auzit predica apostolilor, fiecare in propria limba , fenomenul petrecut atunci nu are nici o legatura cu vorbirea in "limbi " ci mai degraba Duhul Sfant a "tradus " predica pentru fiecare om.

Desigur, si de aceea apostolul Pavel spune ca vorbirea in limbi este semn pentru necredinciosi. Acum, acea vorbire care nu se intelege, nimeni nu intelege, cum ar putea fi semn pentru necredinciosi? nu ar fi semn, ba chiar o poticnire. Prin urmare, observatia mea facuta acestui domn, este indreptatita. El nu este penticostal, deoarece nu poseda acel tip de vorbire care a avut loc la Cincizecime, ci un tip de vorbire care nu difera de ce se intampla la mormoni sau chiar la diversi ocultisti. Si nici colegii lui de credinta, nu au acea vorbire de la Cincizecime. Cum sa fie ei penticostali? nu e praf in ochi? si-au luat o denumire in mod uzurpator!

Profetul de carton 07.02.2012 14:55:20

Nu prea mai am timp astazi, insa as dori sa adaug o alta constatare: daca in Romania penticostalii se delimiteaza pe alocuri de carismatici si de practicile lor caracteristice (odihna in duhul, caderea pe spate), pe care le-am vazut nu numai pe youtube dar si in realitate in diferitele "centre" carismatice de la noi din tara, ei bine in Occident linia de demarcatie practic nu exista! am ca exemplu pe Benny Hinn: acesta apartine de miscarea penticostala Assemblies of God, deci e penticostal. Iar R. Bonnke, desi e considerat carismatic, atunci cand a venit la noi in tara la Timisoara, a "beneficiat" de vizita lui Pavel Rivis Tipei, presedintele penticostalilor! Este limpede! Si ce este mai surprinzator, este faptul ca penticostalii, carismaticii isi dau mana si cu catolicii carismatici, participand la inchinare impreuna.

Profetul de carton 07.02.2012 14:58:47

De retinut faptul ca bisericile carismatice sunt in general, biserici interconfesionale care nu pun accent pe doctrine ci pe darurile/manifestarile "duhului". Asa ca orice e posibil, orice invatatura prinde radacini, nu este niciun control, Biblia e numai de forma, nu prea este studiata.

stefan florin 07.02.2012 22:36:05

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427725)
Problema e ca inainte de a rescrie dumneata Biblia, ar fi bine sa o citesti mai intai.
Inteleg ca tu si cu tovarasul Stefan ati citit despre Pentecost (evenimentul cel mai important) si considerati ca nu mai are rost sa va mai obositi sa cititi si despre celelalte pasaje privitoare la Duhul Sfant.
Nici despre lucrarea din Efes, nici despre Cezareea, nici despre Corint. Nici despre darul talmacirii limbilor...

Pot intelege ca va este lene sa cititi dar faptul ca mai si ironizati cand nu cunoasteti...hm, nu suna bine.
Ia mergeti voi frumos, frumusel, puneti mana pe Carte si cititi pasajele recomandate. Daca vreti sa spuneti ceva coerent.
Nu limbi martiene gen:

tu vorbesti de coerenta? Pai voi in timpul rugaciunii voastre, atunci cand "vorbiti in limbi" spuneti ceva coerent? Ce tot ne trimiti la Biblie sa citim pasajele despre Pogorarea Sfantului Duh? Intre ce s-a intamplat atunci si ce se intampla l-a voi, e o diferenta ca de la pamant la cer

Profetul de carton 08.02.2012 08:12:54

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427924)
tu vorbesti de coerenta? Pai voi in timpul rugaciunii voastre, atunci cand "vorbiti in limbi" spuneti ceva coerent? Ce tot ne trimiti la Biblie sa citim pasajele despre Pogorarea Sfantului Duh? Intre ce s-a intamplat atunci si ce se intampla l-a voi, e o diferenta ca de la pamant la cer

Imi pare bine cai ati facut aceasta precizare: intr-adevar, in cartea lui Horst Koch, care are meritul de a se fi ocupat pe indelete de aceste fenomene mediumistice de la penticostali si carismatici, gasim experientele unor pastori din zone in care vodoo este foarte raspandit, care erau stupefiati de faptul ca inchinatori vodoo intrau in biserici penticostale si se "rugau" in limbi si nimeni nu realiza acest fapt!
Sunt ferm convins ca domnul "penticostal" daca ar fi pus in fatza unui inchinator vodoo imbracat la costum si dichisit, daca l-ar auzi vorbind in limbi, imediat ar considera ca este fratele dumnealui! sau daca l-ar fi auzit pe Jeffrey Franks vorbind in limbi, ar zice: da domnule, asta e fratele meu, uite are Duhul Sfant, nestiind ca respectivul de la FMI este mormon !

penticostalul 08.02.2012 09:20:11

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427924)
Ce tot ne trimiti la Biblie sa citim pasajele despre Pogorarea Sfantului Duh?

Ca sa nu mai vorbiti prostii mai frate Stefane.

Daca nu citesti in Biblie cum s-a pogorat Duhul Sfant, daca nu citesti TOATE pasajele in care Duhul Sfant a coborat peste credinciosi NU ai cum sa iti faci o idee de ansamblu despre subiect.

Daca toata informatia ta e comentariul trunchiat al vreunui „teolog” si cateva filmulete horror de pe youtube, vei spune asa:
Vorbirea in limbi a incetat
pentru ca scopul ei era propovaduirea evangheliei in limbi
si astazi nu mai e nevoie de propovaduirea evangheliei
pentru ca si asa toti au auzit evanghelia
si, dupa cum spune si fratele Youtube
vorbirea in limbi e de la satana

Daca insa citesti Scriptura vei descoperi ca vorbirea in limbi nu s-a manifestat doar la Cincizecime in Ierusalim.
Vei mai observa ca in biserica primara s-a vorbit in limbi si in Cezareea si NU s-a predicat evanghelia paganilor pentru ca... tocmai paganii vorbeau in limbi. Si cei ce ascultau (apostolul Petru si insotitorii lui) auzisera deja Evanghelia. De la Domnul.

S-a mai vorbit in limbi si la Efes si NU s-a predicat evanghelia paganilor pentru ca acolo mai era prezent doar Pavel. Si el nu era pagan, era apostol. Si auzise deja Evanghelia. De la Domnul.

Si vei mai citi si ca acelasi apostol vorbeste despre rugaciunea in limbi.
Si despre darul talmacirii limbilor.

Si vei descoperi ca treaba e un pic mai complexa decat credeai dupa ce vazusesi 20 de filmulete proaste si ca ar fi bine sa te mai informezi inainte de a ironiza ce nu cunosti.


Pentru asta e bine sa citesti Biblia.
Si pentru multe altele si mai importante (dobandirea credintei bunaoara).

stefan florin 08.02.2012 09:35:38

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427977)
Ca sa nu mai vorbiti prostii mai frate Stefane.

Daca nu citesti in Biblie cum s-a pogorat Duhul Sfant, daca nu citesti TOATE pasajele in care Duhul Sfant a coborat peste credinciosi NU ai cum sa iti faci o idee de ansamblu despre subiect.

Daca toata informatia ta e comentariul trunchiat al vreunui „teolog” si cateva filmulete horror de pe youtube, vei spune asa:
Vorbirea in limbi a incetat
pentru ca scopul ei era propovaduirea evangheliei in limbi
si astazi nu mai e nevoie de propovaduirea evangheliei
pentru ca si asa toti au auzit evanghelia
si, dupa cum spune si fratele Youtube
vorbirea in limbi e de la satana

Daca insa citesti Scriptura vei descoperi ca vorbirea in limbi nu s-a manifestat doar la Cincizecime in Ierusalim.
Vei mai observa ca in biserica primara s-a vorbit in limbi si in Cezareea si NU s-a predicat evanghelia paganilor pentru ca... tocmai paganii vorbeau in limbi. Si cei ce ascultau (apostolul Petru si insotitorii lui) auzisera deja Evanghelia. De la Domnul.

S-a mai vorbit in limbi si la Efes si NU s-a predicat evanghelia paganilor pentru ca acolo mai era prezent doar Pavel. Si el nu era pagan, era apostol. Si auzise deja Evanghelia. De la Domnul.

Si vei mai citi si ca acelasi apostol vorbeste despre rugaciunea in limbi.
Si despre darul talmacirii limbilor.

Si vei descoperi ca treaba e un pic mai complexa decat credeai dupa ce vazusesi 20 de filmulete proaste si ca ar fi bine sa te mai informezi inainte de a ironiza ce nu cunosti.


Pentru asta e bine sa citesti Biblia.
Si pentru multe altele si mai importante (dobandirea credintei bunaoara).


pe bune? Pai apostolii si credinciosii in ce limbi vorbeau prietene? Limbi pe care nu le intelege nimeni? Bolboroseau cumva asa cum faceti voi?Era rugaciunea in limbi, dar din ce motiv amice? Efes era un oras cosmopolit, asa cum era si comunitatea de crestini de acolo. Si inca un lucru, tremurau cumva asa cum se intampla la voi penticostalii, de parca toti ati suferi de hipotermie de gradul 3?

Profetul de carton 08.02.2012 09:48:23

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427980)
pe bune? Pai apostolii si credinciosii in ce limbi vorbeau prietene? Limbi pe care nu le intelege nimeni? Bolboroseau cumva asa cum faceti voi?Era rugaciunea in limbi, dar din ce motiv amice? Efes era un oras cosmopolit, asa cum era si comunitatea de crestini de acolo. Si inca un lucru, tremurau cumva asa cum se intampla la voi penticostalii, de parca toti ati suferi de hipotermie de gradul 3?

Problema este ca acesti indivizi periculosi care-si spun "penticostali" nu prezinta darul vorbirii in limbi in asa fel incat sa zideasca pe ceilalti, adica sa fie limbi intelese, sau sa fie cuplat cu darul talmacirii, au doar bolboroseli, despre care nu se poate spune absolut nimic, si tocmai aceste bolboroseli sunt aspectul pe care-l doresc si urmaresc cu asiduitate!

ucenic 08.02.2012 10:39:21

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427980)
pe bune? Pai apostolii si credinciosii in ce limbi vorbeau prietene? Limbi pe care nu le intelege nimeni?

"in limbi omenesti si ingeresti" (1 Cor. 13:1)

dar daca... "n-as avea dragoste, sunt o arama sunatoare sau un chimval zanganitor." (1 Cor. 13:1)

Lasati fratilor manifestarile Duhului Sfant pe care nu le stapaniti si pe care nu le cunoasteti, in seama Duhului Sfant. Nu judecati voi ceea ce nu este al vostru. Lasati pe Duhul Sfant sa o faca caci oricum va veni ziua cand toate vor fi scoase la lumina: "Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege." (Matei 7:23)

Cat despre noi, fiecare din cei de aici, sa cautam sa sporim mai degraba in credinta, in Cuvant, in cunostinta, in orice ravna si in dragoste unii pentru altii. Caci marturisim ca suntem cu totii frati in Hristos Iisus si copii ai aceluasi Tata. Sa ne deprindem sa ne binecuvantam unii pe altii decat sa ne scoatem ochii unii altora, noi, niste vase de lut. Lasati Olarul sa numeasca care este vas de cinste si care de ocara.

Fiti binecuvantati.

TunsDiana 08.02.2012 10:56:06

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 427792)
Nu am apartinut niciodata de acest cult. Ce spun eu despre penticostali este adevarat, deoarece am fost in vizita de multe ori prin diferite adunari penticostale si am observat multe lucruri scandaloase. Cine nu ma crede, nu are decat sa verifice. Va observa cu usurinta cum penticostalii vorbesc tare in limbi, in biserica, desi apostolul spune deslusit de clar ca cel ce vorbeste in limbi sa o faca doar pentru el. Apostolul spune ca vorbirea in limbi neintelese nu este pentru biserica, ori ei exact asta fac in mod public! Apostolul spune ca femeia sa taca in biserica si sa nu invete pe altii, iar carismaticii ordineaza femei! Femei-pastor ! cine a mai pomenit asa ceva! dar si denumirea de "pastor" nu e din Scripturi ci este inventia lor! Evident ca niciodata nu am intentionat sa apartin de astfel de religii care nu urmaresc decat banii enoriasilor. Sunt om intreg la minte, cum as putea sa dau 10% din pensia mea unora care stau si nu fac nimic?! De asta imi sunt nesuferiti, pentru ca nesocotesc rugaciunea, cel mai important aspect al vietii de crestin si inchinarea lor nu este decat un marketing religios. Nici nu mi-ar ajunge spatiul daca as descrie cum pastorii lor se imbogatesc promitand vindecare unor amarati care si-ar da si ultimul banut pentru a se insanatosi. Sau despre carismatici, cu acele caderi pe spate, cand cel ce cade este prins de doi tineri, pentru ca altfel si-ar sparge capul....chiar mi-e neplacut sa ma gandesc numai ce anomalii am putut sa constat in mijlocul acestor posedati.

Va multumesc pentru raspuns.

D-voastra ce religie aveti daca nu va suparati sau mai bine zis care credeti ca este religia cea mai buna si mai aproape de invataturile lui Hristos?


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:15:14.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.