Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

abaaaabbbb63 28.12.2014 19:41:59

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 576146)
Dar de ce citeste de pe hartii si nu vorbeste liber ?

Pentru ca ierarhie.

Superiorii vor sa se asigure ca supusii spun ce vor ei, nu ce gandesc preotii in sine.

catalin2 28.12.2014 23:17:12

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 576146)
Dar de ce citeste de pe hartii si nu vorbeste liber ?

Pentru ca e o pastorala care se trimite parohiilor. Toti o citesc, altfel ar trebui sa o invete pe de rost.

oaie_cugetatoare 27.01.2015 13:15:41

Exemplu de sminteala:
http://www.romaniatv.net/orele-de-re...ev_198085.html

Adica este obligatorie dar nu este in acelasi timp, in schimb este
optionala dar nu este in acelasi timp.
Camara cu nebuni. Cel care a propus chestia asta face parte dintr-o noua specie:ineptus-dominatus

Cum ar fi sa vina angajatorul sa-ti zica, ca este obligat sa te
plateasca dar in acelasi timp nu este, insa este optional ca tu sa
te duci la munca dar in acelasi timp nu este.:24:

CristianR 27.01.2015 13:25:51

Mie mi se pare clar ce spune acolo: Religia este obligatorie pentru M.E. și pentru școli (deci trebuie să facă parte din programă și să aibă profesori de religie angajați) și opțională pentru elevi (care vor trebui să aleagă dacă doresc să facă religie, în timp ce până acum trebuiau să opteze dacă dorea nu facă religie).

CristianR 27.01.2015 13:26:47

Asta-i eroare de logică. Este opțională și obligatorie în același timp dar pentru subiecți diferiți.

oaie_cugetatoare 27.01.2015 13:38:43

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 579134)
Asta-i eroare de logică. Este opțională și obligatorie în același timp dar pentru subiecți diferiți.

Frate, ori este obligatorie ori este optionala.Nu poti sa amesteci aceste
doua notiuni, una langa alta si apo sa spui ca este cu sens semantic.

Nu faci polimorfism la nivel de regulament., pt ca fiecare va interpreta
dupa bunul plac, si fiecare va crede ca are dreptate.Polimorfismul la
nivel de regulament duce la confuzie si conflicte.:29:

abaaaabbbb63 27.01.2015 14:12:11

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 579132)

S-a bagat repede romaniatv.

Va dati seama ca decizia curtii constitutionale o sa ia timp sa fie implementata si la minister. Trebuie schimbate niste proceduri. Intre timp, da, la minister apare ca religia este obligatorie, in timp ce in realitate acest fapt a fost schimbat.

iuliu46 27.01.2015 14:34:46

Nu vad unde e greseala.
Ministerul e obligat sa asigure dreptul elevilor.
Elevii pot opta pentru acest drept, in limita libertatii de constiinta.
Nu s-a schimbat nimic, doar grupul celor care fac cerere. :)

http://www.agerpres.ro/comunicate/20...omana-16-30-41

"ntrucât decizia nr. 669/ 2014 a fost percepută în societate ca 'o lovitură dată orei de Religie', în motivarea sa, Curtea Constituțională afirmă în mod pozitiv și argumentat importanța orei de Religie, astfel: dreptul părinților de a asigura educația copiilor lor minori potrivit propriilor convingeri (paragraful 19);
obligația Statului Român neutru și imparțial (paragraful 22) de a asigura predarea Religiei ca parte a trunchiului comun și de a include această disciplină în planul cadru de învățământ (paragraful 16);
școala trebuie să fie deschisă pentru idei și valori religioase și de aceea statului îi este interzis să adopte soluții legislative care pot fi interpretate ca fiind lipsite de respect față de convingerile religioase sau filosofice ale părinților (paragrafele 20-21). "

oaie_cugetatoare 27.01.2015 15:06:37

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579144)
Nu vad unde e greseala.
Ministerul e obligat sa asigure dreptul elevilor.
Elevii pot opta pentru acest drept, in limita libertatii de constiinta.
Nu s-a schimbat nimic, doar grupul celor care fac cerere. :)

Greseala este ca acest ordin adanceste si mai mult confuzia.
"Ori e tramvai, ori e metrou".Nu poate fii in functie de context, fie tramvai fie metrou.Pentru ca cei care vor tramvai vor spune ca ministerul
a spus ca este tramvai.Cei care vor metrou vor spune ca ministerul a zis ca
este metrou.Si incepe iarasi cearta.

Citat:

http://www.agerpres.ro/comunicate/20...omana-16-30-41

"ntrucât decizia nr. 669/ 2014 a fost percepută în societate ca 'o lovitură dată orei de Religie', în motivarea sa, Curtea ConstituČ›ională afirmă în mod pozitiv Č™i argumentat importanČ›a orei de Religie, astfel: dreptul părinČ›ilor de a asigura educaČ›ia copiilor lor minori potrivit propriilor convingeri (paragraful 19);
obligaČ›ia Statului Român neutru Č™i imparČ›ial (paragraful 22) de a asigura predarea Religiei ca parte a trunchiului comun Č™i de a include această disciplină în planul cadru de învăČ›ământ (paragraful 16);
Č™coala trebuie să fie deschisă pentru idei Č™i valori religioase Č™i de aceea statului îi este interzis să adopte soluČ›ii legislative care pot fi interpretate ca fiind lipsite de respect faČ›ă de convingerile religioase sau filosofice ale părinČ›ilor (paragrafele 20-21). "
Ai o clasa in care un sfert sunt ortodocsi, un sfert adventisti, si un sfert
liberi-cugetatori, ce faci ?
Ca acest comunicat se potriveste pt toti.Adica unde sunt normele metodolgice?

iuliu46 27.01.2015 15:30:28

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 579150)
Greseala este ca acest ordin adanceste si mai mult confuzia.
"Ori e tramvai, ori e metrou".Nu poate fii in functie de context, fie tramvai fie metrou.Pentru ca cei care vor tramvai vor spune ca ministerul
a spus ca este tramvai.Cei care vor metrou vor spune ca ministerul a zis ca
este metrou.Si incepe iarasi cearta.


Ai o clasa in care un sfert sunt ortodocsi, un sfert adventisti, si un sfert
liberi-cugetatori, ce faci ?
Ca acest comunicat se potriveste pt toti.Adica unde sunt normele metodolgice?

Pai si daca Zegrean & Co faceau ce stie mai bine, adica sforaiau, ar fi continuat disputa. Si daca spuneau ca-i alba, si daca spuneau ca-i neagra si daca spuneau ca-i gri. Nu e nici o diferenta. Nu cred ca problema este decizia CCR ci ura unora dintre concetatenii nostri impotriva religiei.

Nu stabileste CCR-ul norme metodologice. Tot ce poate face este sa stabileasca daca anumite decizii ale autoritatilor sunt sau nu conforme cu principiile trecute in Constitutie. Bine, asta intr-o lume ideala, la noi mai intervine si calitatea slaba a asa zisilor judecatori.

Nu exista nici o problema cu religia in scoli. Nu exista nici inaintea de decizia CCR si nu exista nici acum. ( in afara de cazuri punctuale unde din comoditate sau din alte ratiuni cadrele unor scoli nu respectau dorinta parintilor ). La fel cum nu exista probleme intre crestinii sau musulmanii din Dobrogea, sau cum musulmanii din Dobrogea nu se simt ofensati de icoanele din scoli.
Toate aceste probleme apar datorita unei minoritati galagioase care uraste pur si simplu religia si in general orice lucru cu care ei nu sunt de acord, si care considera ca toti trebuie sa facem aceleasi lucruri. Ori pe ei ii va nemultumi orice decizie care permite oricarui copil sa se apropie de religie si in general orice decizie care-i permite religiei sa existe. Numai ca unii se abtin, nu spun deschis ca maine ar face acelasi lucru pe care l-au facut si inaintasii lor. :71:

oaie_cugetatoare 27.01.2015 15:44:26

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579151)
Pai si daca Zegrean & Co faceau ce stie mai bine, adica sforaiau, ar fi continuat disputa. Si daca spuneau ca-i alba, si daca spuneau ca-i neagra si daca spuneau ca-i gri. Nu e nici o diferenta. Nu cred ca problema este decizia CCR ci ura unora dintre concetatenii nostri impotriva religiei.

Nu stabileste CCR-ul norme metodologice. Tot ce poate face este sa stabileasca daca anumite decizii ale autoritatilor sunt sau nu conforme cu principiile trecute in Constitutie. Bine, asta intr-o lume ideala, la noi mai intervine si calitatea slaba a asa zisilor judecatori.

Nu exista nici o problema cu religia in scoli. Nu exista nici inaintea de decizia CCR si nu exista nici acum. ( in afara de cazuri punctuale unde din comoditate sau din alte ratiuni cadrele unor scoli nu respectau dorinta parintilor ). La fel cum nu exista probleme intre crestinii sau musulmanii din Dobrogea, sau cum musulmanii din Dobrogea nu se simt ofensati de icoanele din scoli.
Toate aceste probleme apar datorita unei minoritati galagioase care uraste pur si simplu religia si in general orice lucru cu care ei nu sunt de acord, si care considera ca toti trebuie sa facem aceleasi lucruri. Ori pe ei ii va nemultumi orice decizie care permite oricarui copil sa se apropie de religie si in general orice decizie care-i permite religiei sa existe. Numai ca unii se abtin, nu spun deschis ca maine ar face acelasi lucru pe care l-au facut si inaintasii lor. :71:

Atunci daca situatia sta asa, sa ramana cum a fost si pana acum, iar alora
care nu vor sa faca religie , sa faca cerere ca nu vor ora de religie, iar copiii
lor sunt liberi sa stea sau sa plece de la ora.
In acest caz, ar fi bine ca ora de religie sa fie pusa ultima, astfel incat
sa nu fie nevoit copilul care nu vrea sa faca religie sa stea pe afara
o ora(sa aiba fereastra).Pt ca atat timp cat copilul sta la scoala , aceasta
este responsabila de securitatea lui.Si gata problema.:1:

iuliu46 27.01.2015 15:56:54

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 579153)
Atunci daca situatia sta asa, sa ramana cum a fost si pana acum, iar alora
care nu vor sa faca religie , sa faca cerere ca nu vor ora de religie, iar copiii
lor sunt liberi sa stea sau sa plece de la ora.
In acest caz, ar fi bine ca ora de religie sa fie pusa ultima, astfel incat
sa nu fie nevoit copilul care nu vrea sa faca religie sa stea pe afara
o ora(sa aiba fereastra).Pt ca atat timp cat copilul sta la scoala , aceasta
este responsabila de securitatea lui.Si gata problema.:1:

Pai vrei sa faca aia infarct ? Iti dai seama cati bani de spitale or sa ceara dupa asta ? Si nu-s bani ca dam la catedrale in loc sa marim bugetul SRI si DNA si sa cumparam avioane second hand cat mai multe...si sa ne pregatim de rasboi ca ne ataca rusiiiiii. :)

catalin2 27.01.2015 15:58:17

E simplu, nu mai trebuie sa faca cerere cei 0.1% parinti atei, cum era pana acum. Acum trebuie sa faca cerere cei 99% de credinciosi de diferite culte, pentru a nu fi discriminati cei 0.1% atei declarati la recensamant.
Nu trebuie trecut cu vederea ca cel discriminat care a inaintat cererea este Moise de la Buzau, cel cu icoanele. Eu cred ca e cel mai discriminat om din Romania.

oaie_cugetatoare 27.01.2015 16:05:48

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 579156)
E simplu, nu mai trebuie sa faca cerere cei 0.1% parinti atei, cum era pana acum. Acum trebuie sa faca cerere cei 99% de credinciosi de diferite culte, pentru a nu fi discriminati cei 0.1% atei declarati la recensamant.

Pai daca intr-un stat de drept, ce se vrea a fi democratic a ajuns sa faca
cerere majoritatea atunci inseamna ca fie Romania nu este o tara democratica fie nu exista statul de drept.
Cum sa faca cerere o majoritate intr-o democratie ?
Este un non-sens.Numai la casa de nebuni vezi astfel de chestii.

Citat:

Nu trebuie trecut cu vederea ca cel discriminat care a inaintat cererea este Moise de la Buzau, cel cu icoanele. Eu cred ca e cel mai discriminat om din Romania.
Ala probabil vrea sa ajunga la psihatrie dar nu stie cum.:105:

abaaaabbbb63 27.01.2015 16:13:24

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 579159)
Cum sa faca cerere o majoritate intr-o democratie ?
Este un non-sens.Numai la casa de nebuni vezi astfel de chestii.

Cred ca democratie nu inseamna sa fii inscris la ceva "by default" (in cazul asta, indiferent de religie, esti inscris la un curs ortodox) , si sa poti sa alegi daca te inscrii sau nu.

oaie_cugetatoare 27.01.2015 16:15:06

Citat:

"ntrucât decizia nr. 669/ 2014 a fost percepută în societate ca 'o lovitură dată orei de Religie', în motivarea sa, Curtea ConstituČ›ională afirmă în mod pozitiv Č™i argumentat importanČ›a orei de Religie, astfel: dreptul părinČ›ilor de a asigura educaČ›ia copiilor lor minori potrivit propriilor convingeri (paragraful 19);
Moama ce am descoperit...Daca intorci acel 9 invers, devine 6 si atunci
avem decizia 666/2014. Cel care are redactat acest text
este tot ala care a dat denumirea bucatii de plastic drept card, care scris
invers este drac.Card->drac , 669 de fapt 666. Nuu......Fugiti :))
Ce mai, avem un stat...dat dracului.:21:

PS: pt cei cu cipul, relax, e doar o gluma.:105:

catalin2 27.01.2015 16:27:47

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 579159)
Pai daca intr-un stat de drept, ce se vrea a fi democratic a ajuns sa faca
cerere majoritatea atunci inseamna ca fie Romania nu este o tara democratica fie nu exista statul de drept.
Cum sa faca cerere o majoritate intr-o democratie ?
Este un non-sens.Numai la casa de nebuni vezi astfel de chestii.

E evident ca sopul ateilor era sa faca mai putini copii ora de religie, ca sa devina si ei atei. Astfel, unii parinti poate nu sunt prea practicanti si nu-i intereseaza, altii or sa se gandeasca si cei binevoitori o sa le spune ca nu e bine sa faca ora de religie copiii, etc.

Inorogul 27.01.2015 18:15:52

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 579165)
E evident ca sopul ateilor era sa faca mai putini copii ora de religie, ca sa devina si ei atei.

Cred ca ateii se gandesc mai mult la copiii lor decat la ai celorlalti. In imoralitatea lor, ei sunt mai egoisti de fel. Ma indoiesc ca urmaresc un scop d-asta, cu iz masonic.
...Dar n-am de unde sa stiu ce e in capul celor care au facut sesizarea/plangerea.

Oricum, nu ar trebui sa fie probleme cu credinta pentru ca asta nu se preda la scoala. De ce sa devina atei fara orele de religie? Credinta in Dumnezeu trebuie insuflata de catre profesori sau parinti? Suna ciudat... . Stiam ca e suficient ca un copil sa se uite in jurul lui, la copaci, animale si la natura si sa se intrebe cine a facut toate aceste minunatii. Un adevar atat de evident, din viata de zi cu zi nu trebuie predat la scoala.
De cand are revelatia nevoie de suport uman? N-ar mai fi revelatie atunci, nu? ...Sa le aratam intai raspunsurile ca mai apoi sa-si puna intrebarile? Nu mi se pare corect.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 579165)
Astfel, unii parinti poate nu sunt prea practicanti si nu-i intereseaza, altii or sa se gandeasca si cei binevoitori o sa le spune ca nu e bine sa faca ora de religie copiii, etc.

In situatia mentionata apareau doua probleme, din care doar una intra in conflict cu principiile seculariste, celalta fiind independenta de acestea.
1) problema de fond - inscrierea din oficiu a elevilor la ora de religie incalca dreptul la libertatea constiintei (cred ca asta clama cel care a facut sesizarea/plagerea);
2) problema practica - unitatile scolare isi declinau responsabilitatea supravegherii elevului care nu participa la orele de religie.

Motivatia initiala a Curtii a fost simpla: "cel care vrea sa faca ceva trebuie sa ceara acel lucru, si nu cel care nu vrea". ...Si mai adaug: "indiferent daca se constiutie sau nu in majoritate". Majoritatea nu este intotdeauna un raspuns al democratiei. ...Altfel nu mai vedeam picior de roman de etnie maghiara prin tara, nu? Facem un referendum "democratic" si in privinta lor?

iuliu46 27.01.2015 18:26:37

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 579179)
Cred ca ateii se gandesc mai mult la copiii lor decat la ai celorlalti. In imoralitatea lor, ei sunt mai egoisti de fel. Ma indoiesc ca urmaresc un scop d-asta, cu iz masonic.
...Dar n-am de unde sa stiu ce e in capul celor care au facut sesizarea/plangerea.

Oricum, nu ar trebui sa fie probleme cu credinta pentru ca asta nu se preda la scoala. De ce sa devina atei fara orele de religie? Credinta in Dumnezeu trebuie insuflata de catre profesori sau parinti? Suna ciudat... . Stiam ca e suficient ca un copil sa se uite in jurul lui, la copaci, animale si la natura si sa se intrebe cine a facut toate aceste minunatii. Un adevar atat de evident, din viata de zi cu zi nu trebuie predat la scoala.
De cand are revelatia nevoie de suport uman? N-ar mai fi revelatie atunci, nu? ...Sa le aratam intai raspunsurile ca mai apoi sa-si puna intrebarile? Nu mi se pare corect.

Pentru asta am infiintat scolile, ca sa transmitem mai departe cunoasterea noastra, pentru ca urmasii sa nu o ia de la inceput. Altfel ar putea face acelasi lucru cu orice disciplina - s-ar uita in jur si ar descoperi si ei cum functioneaza lucrurile. :71:
E unul din motivele pe care unii fara minte nu-l inteleg si atunci spun : ia uite cat am evoluat fata de stramosii nostri ! Evolutie ! Pai nu e evolutie, copilul nu se naste mai destept ca ala din Egipt de acum 5.000 de ani. Are doar posibilitatea sa invete mai multe de-a lungul vietii pentru ca am adunat cunoasterea fiecarei generatii in scoli si biblioteci.

Iar pentru noi Biblia face parte din revelatie. Sigur ca e de ajuns sa te uiti in jur ca sa intelegi ca exista un Creator, dar acel Creator s-a facut cunoscut , s-a intrupat, etc. La fel avem si scrierile sfintilor parinti. Teologia nu e cu nimic diferita de orice alta disciplina care se studiaza la scoala.

Pelerin spre Rasarit 27.01.2015 21:40:40

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579180)
Teologia nu e cu nimic diferita de orice alta disciplina care se studiaza la scoala.

Imi era teama ca voi auzi asta, mai devreme sau mai tarziu, pana si aici.

iuliu46 27.01.2015 21:45:31

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 579190)
Imi era teama ca voi auzi asta, mai devreme sau mai tarziu, pana si aici.

Adica ? Eu nu spun ca toti trebuie neaparat sa invete asta, ma refeream doar la bagatelizarea religiei, copilul se poate uita in jur si intelege el, pai asa se uita si intelege si care-i treaba cu inertia, de ce sa invete la scoala ? :71:

Ce anume contesti, ca nu se poate studia sistematizat ca orice alta disciplina ?

abaaaabbbb63 27.01.2015 21:47:44

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579191)
Ce anume contesti, ca nu se poate studia sistematizat ca orice alta disciplina ?

Pai si poti sa alegi ce "teologie" sa studiezi? Sau sa poti sa alegi sa le studiezi colectiv, un pic din fiecare? Ar fi interesant!

iuliu46 27.01.2015 21:49:31

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 579193)
Pai si poti sa alegi ce "teologie" sa studiezi? Sau sa poti sa alegi sa le studiezi colectiv, un pic din fiecare? Ar fi interesant!

Asta e treaba parintilor. Ce trebuie sa faca BOR si celelalte culte interesate este sa pregateasca profesorii si manualele cat mai bine asa incat elevii interesati sa ramana cu ceva in cap. Desi ma indoiesc ca se va intampla asta.

abaaaabbbb63 27.01.2015 21:52:48

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579194)
Asta e treaba parintilor. Ce trebuie sa faca BOR si celelalte culte interesate este sa pregateasca profesorii si manualele cat mai bine asa incat elevii interesati sa ramana cu ceva in cap. Desi ma indoiesc ca se va intampla asta.

Pai asa ar fi mult mai bine! Sa ai o ora dedicata fiecarui crez, cu optiunea sa le studiezi pe toate (gen istoria religiilor) sau si o ora de etica pentru cei dezinteresati!

Asa ar fi multumita toata lumea. Dar din pacate nu stiu cat de practicabil este asta in Romania...

crinrin 27.01.2015 21:53:15

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 579190)
Imi era teama ca voi auzi asta, mai devreme sau mai tarziu, pana si aici.

Da, teologia nu e cu nimic diferita de orice alta disciplina - in sensul ca ar trebui sa i se dea tot atata importanta ca si celorlalte materii care se studiaza in scoala iar sa nu devina optionala si trimisa in derizoriu. Cu atat mai mult cu cat teologia este o stiinta care, pusa in practica, conduce la "stiinta stiintelor".

iuliu46 27.01.2015 21:57:14

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 579197)
Pai asa ar fi mult mai bine! Sa ai o ora dedicata fiecarui crez, cu optiunea sa le studiezi pe toate (gen istoria religiilor) sau si o ora de etica pentru cei dezinteresati!

Asa ar fi multumita toata lumea. Dar din pacate nu stiu cat de practicabil este asta in Romania...

Nu, voi ati fi multumiti sa nu se studieze deloc sau macar sa se faca un amalgam, sa nu inteleaga nimeni nimic. :71:
Lumea ar fi foarte multumita daca si-ar vedea fiecare de propria ciorba si nu s-ar mai baga in ciorba altuia spunandu-i sa puna mai multa sare, sau sa o manance mai rece sau mai calda. Lasati oamenii in pace.

iuliu46 27.01.2015 21:58:33

Citat:

În prealabil postat de crinrin (Post 579198)
Da, teologia nu e cu nimic diferita de orice alta disciplina - in sensul ca ar trebui sa i se dea tot atata importanta ca si celorlalte materii care se studiaza in scoala iar sa nu devina optionala si trimisa in derizoriu. Cu atat mai mult cu cat teologia este o stiinta care, pusa in practica, conduce la "stiinta stiintelor".

Nu cred ca e posibil asta, e bine ca e optionala. Plus ca oricum crestinii nu se fac cu arcanul. Este optiunea fiecarei familii modul in care isi creste copiii.

catalin2 27.01.2015 22:04:00

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 579197)
Pai asa ar fi mult mai bine! Sa ai o ora dedicata fiecarui crez, cu optiunea sa le studiezi pe toate (gen istoria religiilor) sau si o ora de etica pentru cei dezinteresati!
Asa ar fi multumita toata lumea.

Nu ar fi nimeni multumit, pentru ca niste ortodocsi (sau si alte culte) nu ar vrea ca sa invete copilul lor despre alte religii sau culte. Tu expui doar un punct de vedere al ateilor, sau agnosticilor, nu poti intelege ca sunt doar 0.1% declarati in tara. Vezi cum e, tu crezi ca esti deschis, dar esti foarte limitat, nu poti intelege cum gandesc altii, totul vezi prin ce intelegi tu. De aceea cand au ajuns ateii la conducere a fost prapad, nu acceptau pe nimeni care gandea diferit, asta desi spuneau de libertate, sau egalitate, libertate, fraternitate.

ovidiu b. 27.01.2015 22:06:16

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579202)
Nu cred ca e posibil asta, e bine ca e optionala.

În sensul că nu poți cere unui evreu să facă teologie.

abaaaabbbb63 27.01.2015 22:07:22

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 579203)
Nu ar fi nimeni multumit, pentru ca niste ortodocsi (sau si alte culte) nu ar vrea ca sa invete copilul lor despre alte religii sau culte. Tu expui doar un punct de vedere al ateilor, sau agnosticilor, nu poti intelege ca sunt doar 0.1% declarati in tara. Vezi cum e, tu crezi ca esti deschis, dar esti foarte limitat, nu poti intelege cum gandesc altii, totul vezi prin ce intelegi tu. De aceea cand au ajuns ateii la conducere a fost prapad, nu acceptau pe nimeni care gandea diferit, asta desi spuneau de libertate, sau egalitate, libertate, fraternitate.

Deci din perspectiva ta "deschisa" ar fi mai bine sa fie "ori ora de religie ortodoxa obligatorie, ori nimic"?

crinrin 27.01.2015 22:08:28

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579202)
Nu cred ca e posibil asta, e bine ca e optionala. Plus ca oricum crestinii nu se fac cu arcanul. Este optiunea fiecarei familii modul in care isi creste copiii.

De parca toti am deveni matematicieni, fizicieni, chimisti .. si totusi le studiem, nu?

catalin2 27.01.2015 22:08:40

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 579207)
Deci din perspectiva ta "deschisa" ar fi mai bine sa fie "ori ora de religie ortodoxa obligatorie, ori nimic"?

Pe tine oricum nu te intereseaza, perspectiva mea e sa cauti un forum potrivit pentru tine.

ovidiu b. 27.01.2015 22:09:30

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579202)
Plus ca oricum crestinii nu se fac cu arcanul.

După cum vezi la unii ortodocsi functionează.

iuliu46 27.01.2015 22:13:55

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 579205)
În sensul că nu poți cere unui evreu să facă teologie.

Teologie i-o place, poate chiar ortodoxa, dar nu asta crestin ortodoxa. :)

Citat:

În prealabil postat de crinrin (Post 579208)
De parca toti a deveni matematicieni, fizicieni, chimisti .. si totusi le studiem, nu?

Pai da dar nu putem nega dreptul altor parinti de a-si tine copiii departe de religie. Tot ce putem face este sa ne imbunatatim si sa le oferim un model si astfel poate li se deschid si lor ochii si isi vor lasa copiii la ora de religie. Sau le putem spune cum fac martorii - imi pare asa de rau ca vei ajunge in iad, macar copilul lasa-ma sa-l scap. Cu asta sigur ii convingem. :1:

ovidiu b. 27.01.2015 22:19:37

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579215)
Teologie i-o place, poate chiar ortodoxa, dar nu asta crestin ortodoxa. :)

Evident. :)

Pelerin spre Rasarit 27.01.2015 22:26:24

Iuliu cum ar trebui predata in mod sistematic teologia in ciclul primar? Explica-mi cum vezi tu lucrurile, pe scurt.

crinrin 27.01.2015 22:28:20

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 579210)
Dpă cum vezi la unii ”ortodocși” funcționează.

Ce nu e in regula ortodoxule. Cat s-a predat religia in scoala, fara sa fie optionala, s-o fi simtit careva tras cu arcanul?

Nu ratacitii astia, din cauza carora religia a devenit optionala, vehiculeaza ideea ca pana la urma avem toti un singur Dumnezeu si acelasi Crez?! De ce se tem?! Ca s-ar putea sa prinda foarte bine in sufletele curate ale copiilor lor Adevarul?

crinrin 27.01.2015 22:33:51

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579215)
Pai da dar nu putem nega dreptul altor parinti de a-si tine copiii departe de religie. Tot ce putem face este sa ne imbunatatim si sa le oferim un model si astfel poate li se deschid si lor ochii si isi vor lasa copiii la ora de religie. Sau le putem spune cum fac martorii - imi pare asa de rau ca vei ajunge in iad, macar copilul lasa-ma sa-l scap. Cu asta sigur ii convingem. :1:

Nici Dumnezeu nu forteaza pe nimeni, cu atat mai putin noi. Problema reala e alta, ca vor fi multi copii ortodocsi care vor renunta la religie pe motiv ca e optionala. Stim prea bine cat de ortodocsi suntem chiar noi, ortodocsii.

iuliu46 27.01.2015 22:42:55

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 579219)
Iuliu cum ar trebui predata in mod sistematic teologia in ciclul primar? Explica-mi cum vezi tu lucrurile, pe scurt.

Hai Pelerinule, zau, sunt atatea lucruri pe care i le poti spune unui copil. Numai despre animale si plante ii poti vorbi patru ani si nu se plictiseste. In al patrulea an ii poti preda chiar si istorie. Numai despre exodul evreilor ii poti vorbi tot anul.

Nu e treaba mea sa spun ce si cum, dar nu cred ca e imposibil. Uite eu mi-as fi dorit o ora de asta, erau ore la care stateam cu placere numai ca sa discut anumite teme.
Gandeste-te ca pe timpul nostru exista intr-un singur an, o singura ora de filozofie pe saptamana in liceu ( cel putin la mine la liceu - profil real ). Si era una din cele mai fabuloase ore. Toti se bucurau pana si loazele, ca nu-i mai stresa nimeni cu fizica sau matematica. :71:

iuliu46 27.01.2015 22:43:44

Citat:

În prealabil postat de crinrin (Post 579221)
Nici Dumnezeu nu forteaza pe nimeni, cu atat mai putin noi. Problema reala e alta, ca vor fi multi copii ortodocsi care vor renunta la religie pe motiv ca e optionala. Stim prea bine cat de ortodocsi suntem chiar noi, ortodocsii.

Pai e si vina noastra. Mai devreme sau mai tarziu trebuie sa privim adevarul in fata.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:48:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.