Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   POCAINTA ROMANIEI (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4585)

iosif 21.09.2008 22:50:22

Romanii au darul binecuvantat de a trai in mijlocul Ortodoxie, de a beneficia de o bogatie spirituala nesfarsita! Si in ciuda acestei mari binecuvantari, tara noastra e intr-un declin moral tot mai accentuat. Cine spune asta? Statisticile socante ale avorturilor facute in Romania, nivelul inalt de coruptie, starea jalnica in care traim nu doar material, ci tot mai mult si spiritual.

Romania incotro? Care este drumul de intoarcere? Cu ce incepe Romania pocainta?

Ce va deranjeaza si va manheste in tara asta si ce credeti ca s-ar putea face?

mirelat 22.09.2008 01:28:37

:) pe mine ma deranjeaza taiatul de frunze la caini, munca de mantuiala si indisciplina.

ce se poate face? se poate urma exemplul bun al altora, numai sa se vrea asta!

cozia 22.09.2008 01:40:56

O nota pozitiva ar fi faptul ca Romania este pe locul I la crearea locurilor de munca din zona Europei de Est cu o crestere de cca 22%...de am ramas masca...ceea ce reprezinta(continua comentatorul) o tara foarte atragatoare pentru EMIGRATIA din ASIA... :)

cozia 22.09.2008 01:44:01

Draga Iosif, in momentul cind stii ca istoric, Romania nu a putut face niciodata nimic ca sa schimbe cirma de una singura ce rost are sa visam.

Iar pe mine nu ma mai deranjeaza nimic stiind si fiind CONSTIENT ca nu se poate schimba nimic. Schimbarea va veni cu valul

cozia 22.09.2008 01:45:18

Citat:

În prealabil postat de iosif
Cu ce incepe Romania pocainta?

aaaaaaaaaa, poate cu explicarea acestui termen majoritatii populatiei?...zic si eu asa

Traditie 22.09.2008 09:00:18


Nu se mai poate face nimic, ca si restul Europei, tara e terminata din punct de vedere demografic, economic, moral.

Dumnezeu a rânduit sa nu ne fie bine pe lumea aceasta ca sa ne mutam mintea la cele vesnice, asa cum si Fiul nu a murit de batrânete, nici imperiul bizantin nu a dainuit etc.

achimovjan 22.09.2008 10:31:16

Citat:

În prealabil postat de Traditie
Nu se mai poate face nimic, ca si restul Europei, tara e terminata din punct de vedere demografic, economic, moral.

Dumnezeu a rânduit sa nu ne fie bine pe lumea aceasta ca sa ne mutam mintea la cele vesnice, asa cum si Fiul nu a murit de batrânete, nici imperiul bizantin nu a dainuit etc.

Pai daca gandesti asa,mai bine ne ducem toti intr-o pestera,si lasam pe toti tocalosii sa faca ce vrea in lumea asta.Oare asa au gandti mucenicii,asa au gandit marii nostri voievozi,cat despre jertfa lui Hristos,mare pacat sa spui ca Dumnezeu a vrut sa moara de tanar,insemna ca il nuemsti pe Iuda binefactorul omenirii,la fel pe ticalosii de Caiafa si Ana arhiereii,la fel pe Pilat si pe criminalii romani.Tu iti dai seama ce spui,Andrei?
Uite,un fel tipic romanesc de gandire,tipic mioritic.Eu unul nu am inteles niciodata,dar niciodata de ce in balad Miorita,baciul ala se lasa ucis ca un prost in loc sa lupte.Dar este reprezentativ pt poporul roman,este cam las.

ancah 22.09.2008 11:25:37

Dupa parerea mea, pocainta este o problema personala nu generala.

Eu nu stiu cum vedeti, voi cei din tara Romania, dar pentru mine, care o vad la intervale, este surprinzator cate progrese se fac de la an la an.
Dar...omul poate fi nemultumit si fara motiv. Sa nu uitam ce frana fantastica a fost perioada comunista.

C-tin 22.09.2008 11:41:59

Postarile de pana acum au oarece tenta de deznadejde, dezamagire, neincredere.
Modul asta de a gandi nu e deloc in spirit ortodox. Deci, sa fim atenti lucrarea cui o facem!

Adevaratul crestin ortodox e optimist, increzator, ...si nu cerceteaza curtenia din curtea altuia mai inainte de a-si fi facut propria curte curata...!!!
de ce? Pt, ca daca la tine e curat si pe ceilalti ii vezi curati.... Gandind curat, emanatiile curate ii cuprind si pe cei necurati, molipsindu-se si ei sa gandeacsca curat si sa-si faca curat, ca sa fie curati....!

dorinastoica14 22.09.2008 11:51:30

Cineva,cind a vazut cit de tare mi-am lipti sufletul de credinta mi-a spus:"Esti nebuna!" si i-am raspuns asa"Daca cel credincios e nebun,/Cel bun cum e oare?/Traim intr-o lume in care/A fi ticalos e-o onoare/Iar cinstea e viciu suprem!/Se minte,se fura se-inseala/Din zorii de zi pina-n seara/Iar cinstea e viciu suprem!Iubirea de tara...e desuete,/Onoarea?..Omasca de bal!/Se afla la locuri de cinste/Tot ce-i urit si murdar./La tine-i nadajdea,speranta,/Ridic ochii mei catre cer/Maica Curata si Sfinta/Nu ma lasa sa pier/"
Rominia se va schimba!Se va sachimba in bine asa cum m-am schimbat eu si multi altii prin cunoasterea lui Hristos si va fi Gradina Maicii Domnului binecuvintata si iubita!,
Pentru rugaciunile martirilor si ale sfintilor se va schimba.
Daca moare speranta din noi atunci pentru ce mai traim? Rabdare, rabdare rabdare si multa credinta si sa nu pierdem ce avem mai scump SPERANTA.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:26:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.