Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Craciunul - Nasterea Domnului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5071)
-   -   Postul Craciunului (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4919)

eduardd 13.11.2008 08:03:17

Postul Craciunului
 
Va doresc un post cu bucurie. Maicuta Domnului sa va umple inimile si casutele cu daruri si haruri duhovnicesti. Va rog sa ma iertati daca am gresit cuiva cu ceva si Domnul sa va ierte.
jenica

georgeval 13.11.2008 22:29:58

Citat:

În prealabil postat de eduardd (Post 100449)
Va doresc un post cu bucurie. Maicuta Domnului sa va umple inimile si casutele cu daruri si haruri duhovnicesti. Va rog sa ma iertati daca am gresit cuiva cu ceva si Domnul sa va ierte.
jenica

Sa ne ajute Dumnezeu ca acest post sa ne fie cu folos.

irina1f 13.11.2008 23:49:42

Vreau si eu sa tin tot postul. Am mai avut incercari, dar am cedat pacatului de fiecare data si le-am intrerupt la un anumit interval de timp. Ce pot sa fac ca sa nu mai am ispite si sa pot tine postul asa cum trebuie ? Doamne ajuta !

ruxioa 14.11.2008 13:46:13

Buna ziua,

Ma poate lamuri si pe mine cineva va rog frumos daca atunci cand se spune "Postim de carne, ouă si brânză. Lunea, Miercurea si Vinerea mâncăm bucate fără unsoare (ulei) si fără vin. Martea si Joia se dezleagă la untdelemn si vin." - inseamna ca nu avem voie Luni, Miercuri si Vineri nici ulei vegetal (de floarea soarelui/masline..)?

Va multumsc si numai bine

philalex 14.11.2008 14:16:34

eu tin fara carne si lapte miercuri si vineri...ultimele 2 saptamani tin tot....

costel 14.11.2008 15:41:12

Ruxi, asa se prevede in randuielile bisericesti, ca miercuri si vineri sa nu mancam cu ulei. Dar fiecare tine postul dupa puterea sa de nevointa. De ne vom ruga si vom iubi mai mult, vom avea mai multa putere pentru acest post. Nu trebuie sa exageram in privinta alimentatiei. Adica sa ajungem sa ne intereseze doar ea. Sunt si alte cai in post prin care putem da nastere unui om nou in ganduri, cuvinte, acte.

geo.nektarios 14.11.2008 18:25:46

[SIZE=4]Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânie și al grăirii în deșert nu mi-l da mie. Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-mi mie, slugii Tale! [/SIZE][SIZE=4]Așa, Doamne, Împărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșelile mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești în vecii vecilor. Amin. [/SIZE]

[SIZE=3]am scris aceasta rugaciune ca sa ne aduca aminte ca ea nu se aplica numai in Postul Mare ci si in tot restul Perioadelor Anului Bisericesc, adica zilnic! Daca am cugeta mai des la acestea, am pacatui cu greu... poate deloc!!! Sa fim binecuvantati!!![/SIZE]

MarinaAlca 15.11.2008 01:41:13

Si eu as dori sa imi cer iertare tuturor membrilor acestui forum, carora le-am adresat cuvinte taioase sau jignitoare... unele recunosc ca au fost facute cu buna stiinta altele fara voia mea.... oricum.. ptr toate, IERTARE!

sofiaiuga 16.11.2008 20:41:14

Citat:

În prealabil postat de philalex (Post 100608)
eu tin fara carne si lapte miercuri si vineri...ultimele 2 saptamani tin tot....

nici un post nu e valabil daca nu il tii 40 zile ,ala nu e post.Dar poti sa postesti macar ca cei bolnavi ,adica sa maninci de 3 ori pe zi mincare de post cu sau fara ulei .Asta e postul pt cei bolnavi ,scrie GH.BBUT in cartea POSTUL SI MINCARURILE DE POST [ed.pelerinul riman].POSTUL NORMAL ESTE DE 40 ZILE CU MASA DUPA ORA 15 ,DE POST ZINLIC ,IAR CINE POATE MIERCUREA SI VINERE POST MAI ASPRU ,DUPA PUTERILE FIECARUIA .Dar dc se cedeaza ,tot mincaruri de post sa folosim!

cristiboss56 16.11.2008 22:15:12

Citat:

În prealabil postat de philalex (Post 100608)
eu tin fara carne si lapte miercuri si vineri...ultimele 2 saptamani tin tot....

Dragul meu, tu sti foarte bine cum ar fi corect, dar nu vreau sa-ti fac morala, sau sa-ti dau indicatii in acest sens, pentru ca nici eu si poate nici altii, nu am fost vrednici in privinta asta de la inceput. Dam citate, sfaturi mai mereu, dar de fiecar depinde cand merge pe calea cea dreapta. Sofia a aratat foarte bine, ce si cum, dar tu esti cel ce decizi, o decizie nefortata, venita ca o "teroare"asupra ta, pentru ca altfel mai rau faci, ci sa fie o decizie venita de la sine, din launtrul tau, nu pentru fala ci pentru sufletul si constinta ta. Credinta, pace si multa intelepciune !

Negroponte 16.11.2008 22:24:12

Post usor si linistit va doresc fratii mei!

MarinaAlca 17.11.2008 01:48:34

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 100826)
nici un post nu e valabil daca nu il tii 40 zile ,ala nu e post.Dar poti sa postesti macar ca cei bolnavi ,adica sa maninci de 3 ori pe zi mincare de post cu sau fara ulei .Asta e postul pt cei bolnavi ,scrie GH.BBUT in cartea POSTUL SI MINCARURILE DE POST [ed.pelerinul riman].POSTUL NORMAL ESTE DE 40 ZILE CU MASA DUPA ORA 15 ,DE POST ZINLIC ,IAR CINE POATE MIERCUREA SI VINERE POST MAI ASPRU ,DUPA PUTERILE FIECARUIA .Dar dc se cedeaza ,tot mincaruri de post sa folosim!

Vad ca ne irosim in detalii...tot punem accent pe pantec... vorbim numai despre mancare, mancare, mancare si iar mancare... sunt oameni care din obiective pricini, bolnavi fiind, li s-a recomandat de catre doctor, sa consume lapte.. asa incat primesc dezlegare de la preot in acest sens...asta nu inseamna ca "ala nu e post" cu afirmi tu, draga Sofia... fii pe pace! Dumnezeu are grija sa priveasca la bunavoita dar si la putinta fiecaruia.Totul e contabilizat, sa nu te indoiesti de asta!
De ce insa nimeni nu aduce aminte cat e de greu sa postesti curatindu-ti inima, sufletul de atatea rautati, si ganduri potrivnice ptr cei de langa noi, cleveteala mereu prezenta in mintea si pe buzele noastre, paiul din ochiul vecinului pe care ne e atat de lesne a-l remarca.....astea sunt mult mai greu de indreptat decat a numara cati stropi de ulei ai ingurgitat in 24 ore...

Anca-Miha 17.11.2008 01:57:50

Ati fost la spovedanie? Acum este momentul.

cristiboss56 17.11.2008 03:38:58

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 100876)
Ati fost la spovedanie? Acum este momentul.

Momentul este ori si cand si il alege fiecare. Nu trebuie asteptat Postul Craciunului pentru Sf.Spovedanie, ea se face constant, asa cum bine a spus sora noastra Jenica. Credinta este ea insasi o constanta nu ceva facultativ, caci altfel ea de fapt ea nu exista.

Thheo 17.11.2008 13:25:10

Nu stiu daca fac bine .....eu incerc sa tin cat pot de bine acest post dar cum am un bebe mic de 1an si jumatate sunt nevoita sa-i mai gust mancarea , sa o potrivesc de sare.....si nu stiu daca e bine....alta solutie nu vad....credeti ca postul care-l tin mai e primit ?

philalex 17.11.2008 13:41:49

ce sa zic...am zis...am spus, cat pot tine pot.....Dumnezeu e mare si ne ajuta...acum trebuie sa ii dovedim.... ca suntem aproape...si trebuie tinut post serios, nu numai cel legat de macare, si apoi sa injuram....sau sa facem alte prostii....

Thheo 17.11.2008 14:22:33

Cand toti ai casei tin post atunci totul este mult mai usor....postul devine o binecuvantare ....

georgeval 02.12.2008 13:13:49

Acesta este un post care ne descopera smerenia lui Dumnezeu ca o coborare la oameni cu scopul ridicarii acestora. Fiul lui Dumnezeu Cuvantul incepe sa ne invete smerenia chiar de la nastere. Se naste intr-o pestera saracacioasa. Sa ne pregatim si noi sa-L primim pe Hristos, Bunul Dumnezeu, sa se nasca si in pesterea smeritului nostru suflet.

eduardd 02.12.2008 19:06:09

In postul acestea mi-am propus sa las calculatorul dar mai mult ca niciodata l-am folosit. In postul acestea m-am rugat la Stapana sa ma invete sa iubesc aproapele dar mai mult inima mi s-a impietrit. In postul acestea am zis.. Doamne ajuta-ma sa strang pe fratii mei sarmani in casuta mea si sa le indestulez trupurile obosite, insa punga mai tare am strans-o. In postul acestea mi-am propus sa imi vizitez fratele invalid insa cararea am uitat-o... In postul acestea mi-am propus sa nu supar pe nimeni dar privind in urma mea vad multe fete incruntate.. In postul acestea mi-am propus sa las fie si un singur pacat, macar unul mic ...dar le-am inmultit si pe cele mici si pe cele mari. Doamne Domnul meu si Dumnezeul meu ajuta-ma, nu ma parasi, slobozeste-ma ca nu cele ce voiesc le fac ci pe cele ce Nu voiesc. :2: Doamne Domnul meu si Dumnezeul meu invata-ma sa postesc asa cum Tu insuti ne-ai invatat, cu Pace, Iubire si Bucurie. amin!

costel 02.12.2008 19:41:14

"Dintre pacatosi cel dintai sunt eu" Tim 1, 15. Iata singurul orgoliu permis crestinului, si chiar necesar, mai ales atunci cand se apropie de Sfintele Taine.

E bucurie daca la sfarsitul acestui post ajungem sa fim capabili sa ascultam cum ne comunica Dumnezeu nu prin cuvinte, ci prin Cuvant, prin Fiul Sau. Ferice de cei ce pot prelungi cat mai mult postul in viata lor.

eduardd 02.12.2008 21:11:19

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 103107)
"Dintre pacatosi cel dintai sunt eu" Tim 1, 15. Iata singurul orgoliu permis crestinului, si chiar necesar, mai ales atunci cand se apropie de Sfintele Taine.
.

Oare cum putem obliga inima sa simta acest "orgoliu"? Cum sa reusim asta frate Costel, cum.. spune-mi, cum??:2:

eduardd 04.12.2008 17:38:54

Daca tot vrem sa fim mai buni in post....
 
Riscand sa mi se spuna din nou ca ma bag unde nu e treaba mea..as vrea totusi sa semnalez un lucru ingrijorator ce se petrece pe acest forum. Unii dintre colegii nostri mai vechi au ajuns la jigniri destul de grele in ultimul timp.:2: Noi, cei ce ne numim frati am continuat sa postam pe "langa" aceste injurii ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Ba mai mult poate unii am incurajat aceste dispute luand partea unui sau altuia aici sau in privat. Vreau sa intreb deschis: pe acest forum exista simpatii si antipatii? exista bisericute? De ce dragi colegi de forum NU luam atitudine cu blandete cand un frate greseste (voit sau nu)? De ce privim impasibil postarile jignitoare si alegem cel mai adesea sa trecem mai departe...sau chiar sa plecam de pe forum( cum am facut si eu candva)? Am facut referire SI la mine tocmai pentru a se intelege ca NU ma cred cu nimic mai buna sau mai sus! oare acestea este o atitudine demna de un crestin? suntem in post oare nu ar trebui sa eliminam starea aceasta de falsa iubire? Va rog fratilor sa ne trezim si daca consideram ca un frate al nostru a cazut intr-o greseala sa avem curajul e a-i spune!
[SIZE=4][COLOR=Red]ce e de facut fratilor? Inchidem forumul si "plecam" acasa? sau ne trezim si devenim cu adevarat crestini?[/COLOR][/SIZE]

Miha-anca 11.11.2009 20:35:19

Citat:

În prealabil postat de eduardd (Post 103327)
Riscand sa mi se spuna din nou ca ma bag unde nu e treaba mea..as vrea totusi sa semnalez un lucru ingrijorator ce se petrece pe acest forum. Unii dintre colegii nostri mai vechi au ajuns la jigniri destul de grele in ultimul timp.:2: Noi, cei ce ne numim frati am continuat sa postam pe "langa" aceste injurii ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Ba mai mult poate unii am incurajat aceste dispute luand partea unui sau altuia aici sau in privat. Vreau sa intreb deschis: pe acest forum exista simpatii si antipatii? exista bisericute? De ce dragi colegi de forum NU luam atitudine cu blandete cand un frate greseste (voit sau nu)? De ce privim impasibil postarile jignitoare si alegem cel mai adesea sa trecem mai departe...sau chiar sa plecam de pe forum( cum am facut si eu candva)? Am facut referire SI la mine tocmai pentru a se intelege ca NU ma cred cu nimic mai buna sau mai sus! oare acestea este o atitudine demna de un crestin? suntem in post oare nu ar trebui sa eliminam starea aceasta de falsa iubire? Va rog fratilor sa ne trezim si daca consideram ca un frate al nostru a cazut intr-o greseala sa avem curajul e a-i spune!
[SIZE=4][COLOR=Red]ce e de facut fratilor? Inchidem forumul si "plecam" acasa? sau ne trezim si devenim cu adevarat crestini?[/COLOR][/SIZE]

A mai trecut un an... si iarasi e momentul sa ne punem intrebari, cat am gresit si ce avem de spovedit.
Pe 15 noiembrie incepe Postul Craciunului.
Va urez un Post binecuvantat!


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:17:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.