Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Blasfemia unor adventiºti la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11322)

doctor_faustus 28.11.2010 00:47:48

Blasfemia unor adventiºti la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic
 
Blasfemia unor adventiºti la adresa Bisericii lui Hristos: un cult antropofagic

Citat:

ªi tot din fericire, credinþa creºtinã nu a fost asimilatã dintru început cu un cult atropofagic.
sursa: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=309

Afirmaþia adventistului spune cã credinþa creºtinã nu a fost asimilatã dintru început cu un cult antropofagic, cu alte cuvinte ea a fost asimilatã mai târziu cu un cult antropofagic (canibalic). Acel mai târziu se referã la Biserica Ortodoxã (ºi probabil cã ºi la cea Latinã), insinuându-se cã Euharistia Bisericii lui Hristos, pe lângã caracterizãrile unice pe care i le face Ellen White, este o învãþãturã strict omeneascã concretizatã ca doctrinã ºi ca practicã într-un cult antropofagic.

doctor_faustus 28.11.2010 00:59:27

Definiþia antropofagiei
 
ANTROPOFAGÍE s. f. Folosire a cãrnii omenești ca hranã; canibalism. – Din fr. anthropophagie.
Sursa: DEX '98 | Adãugatã de ana_zecheru | Greșealã de tipar | Permalink

ANTROPOFAGÍE s. f. obicei al unor oameni de a-și mânca semenii; canibalism. (< fr. anthropophagie)
Sursa: MDN | Adãugatã de raduborza | Greșealã de tipar | Permalink

ANTROPOFAGÍE s.f. Canibalism. [Gen. -iei. / < fr. anthropophagie].
Sursa: DN | Adãugatã de LauraGellner | Greșealã de tipar | Permalink

ANTROPOFAGÍE s. f. Folosirea de cãtre antropofagi a cãrnii omenești ca hranã. – Fr. anthropophagie.
Sursa: DLRM | Adãugatã de lgall | Greșealã de tipar | Permalink

ANTROPOFAGÍE s. v. canibalism.
Sursa: Sinonime | Adãugatã de siveco | Greșealã de tipar | Permalink

antropofagíe s. f., art. antropofagía, g.-d. art. antropofagíei; pl. antropofagíi
Sursa: Ortografic | Adãugatã de siveco | Greșealã de tipar | Permalink

sursa: http://dexonline.ro/definitie/antropofagie

doctor_faustus 28.11.2010 13:50:21

„Cel ce mãnâncã trupul Meu ºi bea sângele Meu rãmâne întru Mine ºi Eu întru el” (In 6, 56)

"Prin acestea ne introduce în tainã în multe feluri. Cãci, deoarece învãþãtura e greu accesibilã celor neînvãþaþi, cerând mai degrabã înþelegerea din credinþa în El, decât întoarcerea în sus ºi în jos a cercetãrii proprii, uºureazã ºi lumineazã în chip variat ºi din toate pãrþile cunoaºterea folositoare, fixând ca o temelie ºi bazã a credinþei cea mai bunã dorire a Lui: „Cel ce mãnâncã trupul Meu, zice, ºi bea sângele Meu rãmâne întru Mine ºi Eu întru el.” Cãci precum, dacã cineva uneºte o cearã cu altã cearã, va vedea desigur pe una în alta, la fel, socotesc, ºi cel ce primeºte trupul Mântuitorului nostru Hristos ºi bea cinstitul Lui sânge, cum zice El însuºi, se face una cu El, amestecându-se ºi unindu-se cu El prin împãrtãºire, întrucât el se aflã în Hristos ºi Hristos, în el.751 Aºa ne-a învãþat Hristos ºi în Evanghelia dupã Matei, zicând: „Asemenea este Împãrãþia cerurilor cu un aluat, pe care, luându-1 o femeie, l-a ascuns în trei mãsuri de fãinã, pânã ce s-a dospit toatã” (Mt. 13, 33). Cine e deci femeia ºi care este înþelesul mãsurilor numite, sau ce este în general mãsura se va spune la locul potrivit. Acum vom spune numai ce este aluatul. Precum zice Pavel, cã „puþin aluat dospeºte toatã fãina” (I Cor. 5, 6), aºa cea mai micã binecuvântare amestecã tot trupul nostru cu ea ºi îl umple de lucrarea ei ºi aºa Se face prezent în noi Hristos, ºi noi în El. ªi va avea dreptate sã spunã cineva cã aluatul este în toatã fãina, ºi fãina se face prezentã în tot aluatul.752 Ai în acestea puþine înþelesul celor spuse.

Dar dacã suntem iubitori ai vieþii veºnice, dacã dorim sã avem pe Dãruitorul nemuririi în noi înºine, sã nu renunþãm, asemenea unora dintre cei nepãsãtori, sã fim binecuvântaþi,753 nici sã nu lãsãm sã ne prefacã diavolul evlavia în viclenie, ºi în cursã, ºi în laþ pãgubitor. Cãci s-a scris: „Cel ce mãnâncã din pâine ºi bea din potir cu nevrednicie, judecatã sieºi mãnâncã ºi bea” (I Cor. 11, 29). Când mã cercetez pe mine însumi, vãd cã nu sunt vrednic. Când deci vei socoti cã eºti vrednic spunând aceasta, vei auzi de la noi: Când vei socoti cã eºti vrednic sã te prezinþi lui Hristos? Cãci, chiar de te vei îndurera pururea de lunecare, nu vei înceta niciodatã sã luneci. „Cãci cine va pricepe greºalele?” dupã Sfântul psalmist (Ps. 18, 13). Astfel sã te socoteºti cu desãvârºire lipsit în veci de sfinþenia care mântuieºte.754 Deci, gândeºte-te sã duci o viaþã binecredincioasã ºi, aºa crezând, te vei împãrtãºi de binecuvântarea care alungã nu numai moartea, ci ºi bolile din noi. Cãci, venind Hristos în noi, slãbeºte legea care stãpâneºte sãlbatic în mãdularele trupului nostru, învioreazã evlavia faþã de Dumnezeu ºi omoarã patimile, neþinând seama de pãcatele în care ne aflãm, ci vindecându-ne mai degrabã ca pe niºte bolnavi. Cãci întãreºte pe cel zdrobit, ridicã pe cel cãzut, ca un Pãstor bun, Care îºi pune sufletul pentru oile Sale."

sursa: idem, pag. 412-413

Comentariile Pãrintelui Stãniloae:

"751 Numai întrucât Hristos e o Persoanã, ºi cel ce se împãrtãºeºte, altã persoanã, ei se pot uni în firea comunã pe care o au fãrã sã se confunde. Persoanele îºi pãstreazã în cea mai intimã legãturã dintre ele conºtiinþa proprie. Cãci are loc o unire prin fire ºi iubire. Cu cât e mai mare iubirea dintre douã persoane, cu atât e mai puternicã, pe de o parte, unirea dintre ele, pe de alta, conºtiinþa fiecãreia de cealaltã.

752 Hristos e aluatul, ºi noi, faina; ºi nu invers. El are puterea sã ne facã asemenea Lui pe toþi, fãcându-Se prezent în toþi ºi fãcându-ne pe noi toþi prezenþi în El. Cãci dumnezeirea Lui are puterea de a ne cuprinde pe toþi ºi de a fi în toþi, dar are în ea ºi tot ce e propriu trupului, cu duhul Lui de jertfã ºi cu starea învierii Lui.

753 Binecuvântarea prin care se preface pâinea în Trupul Domnului se extinde ºi asupra celor care se împãrtãºesc de Trupul Lui. În Trupul Domnului e binecuvântarea Lui.

754 Se recomandã o smerenie continuã. Niciodatã sã nu ne socotim vrednici. ªi când ne socotim nevrednici, atunci ne putem împãrtãºi; chiar dacã ne socotim vrednici, nu suntem vrednici."

Cuvintele sfântului Chiril sunt de naturã sã distrugã erezia adventistã inventatã de ignoranþã, de lipsa cãlãuzirii Duhului Sfânt ºi de legiune de satane, ºi anume aceea cã Sfânta Euharistie ar fi ºi ar transforma în acelaºi timp Biserica Ortodoxã într-un cult antropofagic. Explicaþiile pline de iluminarea Duhului Sfânt pe care le aduce sfântul Chiril sunt în mãsurã sã arate care este mãrturia Scripturii, cu care de altfel este în deplin acord, ºi credinþa Bisericii, ºi anume cã împãrtãºirea de trupul ºi sângele lui Hristos Domnul este o împãrtãºire ºi o unire cu Însuºi Hristos prezent în trupul ºi sângele Sãu euharistic. Iar împãrtãºirea de Hristos, a Îl primi în noi înºine pe Hristos, este împãrtãºire de "Dãruitorul nemuririi", Hristos fiind Dumnezeu adevãrat ºi Om adevãrat, iar prin urmare împãrtãºirea de Hristos este împãrtãºire de umanitatea sa îndumnezeitã prin Cuvântul, iar prin aceasta este împãrtãºire de Însuºi Hristos Dumnezeu. Sfântul Chiril ºi Sfânta Scripturã îndepãrteazã cu sabia adevãrului erezia adventistã inspiratã de legiune de satane, anatematizând aceastã concepþie blasfemiatoare ce ºade în inimile nepocãite ºi lipsite de harul învierii lui Hristos ale sectanþilor înºelaþi de propria lor ignoranþã, de propria lor neascultare, de propria lor necredinþã în Cuvântul lui Dumnezeu, precum ºi de legiunea de satane care îi asistã în toatã aceastã erezie blasfemicã. Interpretarea prin Duhul Sfânt a sfântului Chiril este ºi mai mult întãritã de Scripturã, care la Ioan 6:56 spune: Cel ce mãnâncã Trupul Meu ºi bea Sângele Meu rãmâne întru Mine ºi Eu întru el. adeverind cã împãrtãºirea este de Hristos Dumnezeu, nu de un trup ºi un sânge omenesc aºa cum insinueazã ereticii blasfemiatori.

camy_d 28.11.2010 14:34:20

ªtiþi cum a apãrut catapeteazma? Oamenii care intrau în bisericã ºi nu erau creºtini vedeau un prunc pe care preotul în tãia ºi erau revoltaþi.

doctor_faustus 28.11.2010 23:13:56

"Deci zice Fiul cã, atunci când a fost trimis, S-a întrupat, ºi altceva nimic. Iar când zice cã S-a întrupat, spune cã S-a fãcut om în întregime. Deci Tatãl M-a fãcut, zice, om. Dar, deoarece M-am nãscut din Viaþa dupã fire, sunt viu, fiind Dumnezeu-Cuvântul; ºi, fiindcã M-am fãcut om, am umplut templul firii Mele, adicã trupul. De aceea, ºi „cel ce mãnâncã trupul Meu va fi viu”. Cãci am luat trupul muritor, dar, fiindcã M-am sãlãºluit în el, fiind Viaþã dupã fire, pentru faptul cã sunt din Tatãl cel viu, am umplut de viaþa Mea tot trupul asumat. De aceea, n-am fost biruit de stricãciune, ci mai degrabã am biruit-o ca Dumnezeu. Deci, voi spune iarãºi, fãrã greutate, în mod folositor, cã aºa cum, deºi M-am fãcut trup - cãci aceasta înseamnã cã am fost trimis -, vieþuiesc totuºi pentru Tatãl cel viu, adicã pãstrând în Mine firea Celui ce M-a nãscut, aºa ºi cel ce Mã primeºte în sine prin împãrtãºirea de trupul Meu va fi viu întreg, conformându-se Mie, Care-l pot face viu, pentru faptul cã sunt din rãdãcina de viaþã fãcãtoare, adicã din Dumnezeu ºi Tatãl.755

Comentariul Pãrintelui Profesor Stãniloae:

755 Fiul lui Dumnezeu, având Viaþa prin fire, ca Cel nãscut din Tatãl ºi de o fiinþã cu El, umplând de aceastã viaþã ºi trupul Sãu, o comunicã ºi oamenilor ce se deschid Lui prin credinþã, prin împãrtãºirea de trupul Sãu. Cãci cel ce primeºte Trupul Lui, îl primeºte pe El Însuºi ºi El Însuºi dã viaþa Sa prin trupul Sãu. Trupul asumat e atât de total al Lui, încât este al Persoanei Sale, ºi cel ce primeºte Trupul Lui Îl primeºte în sine pe El Însuºi ca Persoanã, cãci zice: „Cel ce Mã mãnâncã pe Mine”. În general, relaþia mea prin trup cu Trupul lui Hristos este relaþia mea ca persoanã cu El ca Persoanã, adicã cu Dumnezeu-Cuvântul, aºa cum relaþia mea cu trupul unei persoane umane este relaþia mea ca persoanã cu aceea ca persoanã. Dar nu se poate spune cã relaþia cuiva cu mine, care m-am împãrtãºit de Hristos, e relaþia directã cu Hristos ca Persoanã în mod exclusiv, chiar dacã prin mine intrã într-o anumitã relaþie ºi cu Hristos. Cãci eu am pe Hristos prin împãrtãºire, fiindcã umanitatea lui Hristos este plinã de Persoana exclusivã a lui Dumnezeu-Cuvântul, sau este exclusiv a Lui, nu a altei persoane."

sursa: Sfântul Chiril al Alexandriei - Comentariu la Evanghelia Sfântului Ioan - Editura IBMBOR, 2000, pag. 414

doctor_faustus 28.11.2010 23:47:42

De altfel, prin poziþiile lor eretice ºi blasfemiatoare, neoprotestanþii în general ºi adventiºtii în special, nu fac decât sã reitereze mentalitatea ºi atitudinea acelora dintre evrei care au ascultat cuvintele Mântuitorului Hristos ºi, spre deosebire de sfinþii apostoli, nu au crezut cuvintelor sfinte ale Mântuitorului.

Deci mulþi din ucenicii Lui, auzind, au zis: Greu este cuvântul acesta! Cine poate sã-l asculte ? Iar Iisus, ºtiind în Sine cã ucenicii Lui murmurã împotriva Lui, le-a zis: Vã sminteºte aceasta ? (Ioan 6:60-61)

Sectanþii neoprotestanþi nu au fãcut decât sã reitereze aceastã poziþie a necredincioºilor israeliþi, punând la îndoialã cuvintele Mântuitorului, ba chiar contrazicându-le, încercând sã aducã niºte false argumente în sprijinul lipsei lor de credinþã în cuvintele Mântuitorului, ºi nu doar în cuvintele Sale ci ºi în puterea Sa, pentru cã tãgãduiesc puterea Mântuitorului de a fi transformat pâinea ºi vinul în trupul ºi sângele Sãu euharistic, aºa cum tãgãduiesc cã Mântuitorul a dat apostolilor ºi succesorilor lor puterea de a ierta ºi de a þine pãcatele.

Spre deosebire de sectanþii neoprotestanþi necredincioºi Mântuitorului, care reitereazã poziþia necredincioºilor care s-au dus înapoi ºi nu mai umblau cu El (Ioan 6:66), Biserica lui Hristos, credincioasã acestuia mãrturiseºte prin gura sfântului Petru credinþa hotãrâtã în Hristos, nu habotnicã ci luminatã de harul dumnezeiesc, ºi în cuvintele lui Hristos: Simon Petru I-a rãspuns: Doamne, la cine ne vom duce? Tu ai cuvintele vieþii celei veºnice. ªi noi am crezut ºi am cunoscut cã Tu eºti Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui viu. (Ioan 6:68-69) Prin urmare aceasta este poziþia Bisericii lui Hristos, în credinþã faþã de cuvintele Mântuitorului, respingând atitudinea lipsitã de credinþã a sectarilor, atunci evrei, astãzi neoprotestanþi, care deºi urlã în gura mare cã "umblã cu Dumnezeu" (probabil asemenea celor de la Pucioasa) ei totuºi s-au dus înapoi ºi nu mai umblau cu El. (Ioan 6:66)


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:20:21.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.