Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   MOASTELE CATOLICE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3975)

naephius 16.07.2009 14:22:05

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 153936)
Va puteti edifica aici:

http://www.crestinortodox.ro/pagini/group_album_file.php?group_id=8&groupmedia_id=661

Ba mai mult, ele au un miros placut si cand te apropii de ele cu smerenie poti simti ca esti mai aproape de vesnicia harului lui Dumnezeu a carui lucrare este vizibila in sfintenia acelor moaste.

Interesant. Merci de link.

laurschepsis 16.07.2009 14:30:03

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153884)
Nu m-as inchina la moaste de nici un fel dintr-un simplu motiv: Dumnezeu Nu a spus asta! Apostolii cat erau inca in viata Nu au primit inchinare de la oameni si nici chiar ingerii de la oameni, da'pai inchinarea la moaste..Chiar nu vedeti ca e ceva "putred" aici..?!

Doamne-ajuta!

Moastele sunt mai mult decat icoanele. Moastele sunt icoanele lucrate de insusi Dumnezeu pentru a ne intari noua, pacatosilor, credinta. Daca te inchini la icoane, te inchini si la moaste. Daca recunosti semnificatia Sfintei Cruci si te inchini, macar si doar facand semnul crucii, atunci te vei inchina si la moaste, icoane lasate noua de Dumnezeu.

Doamne-ajuta!

Marius22 16.07.2009 15:17:17

Citat:

În prealabil postat de laurschepsis (Post 153941)
Doamne-ajuta!

Moastele sunt mai mult decat icoanele. Moastele sunt icoanele lucrate de insusi Dumnezeu pentru a ne intari noua, pacatosilor, credinta. Daca te inchini la icoane, te inchini si la moaste.

Ma minunez de multimea cailor de care dispunem pentru a fi purtatori de Hristos. Un singur Dumnezeu, impartasindu-se noua pe cai si in masuri felurite.

Altfel il aflam pe Hristos sarutand cinstita Sa icoana, altfel atunci cand primim Trupul si Sangele Domnului. De asemenea, altfel devenim partasi harului dumnezeiesc atunci cand sarutam icoana unui sfant, altfel cand sarutam cinstitele sale moaste. Altfel ne impartasim de Domnul prin contemplarea creatiei, altfel prin Scriptura, altfel prin icoana, altfel prin moaste, altfel prin Sfanta Cruce, altfel prin Ierurgii si Sfintele Taine.

Dupa cum spunea un parinte, cu privire la toate aceste cai, e important sa nu pierdem din vedere, ca Dumnezeu Se daruieste oamenilor in functie de setea lor. Unora, care nu pot bea mai mult, le da numai o picatura desi I-ar placea sa dea valuri intregi, pentru ca si crestinii sa poata adapa, la randul lor, lumea.

laurschepsis 16.07.2009 15:45:27

Vrem si ni se da; dar ce folos daca nu stim cum sa luam
 
Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 153955)
Ma minunez de multimea cailor de care dispunem pentru a fi purtatori de Hristos. Un singur Dumnezeu, impartasindu-se noua pe cai si in masuri felurite.

Altfel il aflam pe Hristos sarutand cinstita Sa icoana, altfel atunci cand primim Trupul si Sangele Domnului. De asemenea, altfel devenim partasi harului dumnezeiesc atunci cand sarutam icoana unui sfant, altfel cand sarutam cinstitele sale moaste. Altfel ne impartasim de Domnul prin contemplarea creatiei, altfel prin Scriptura, altfel prin icoana, altfel prin moaste, altfel prin Sfanta Cruce, altfel prin Ierurgii si Sfintele Taine.

Dupa cum spunea un parinte, cu privire la toate aceste cai, e important sa nu pierdem din vedere, ca Dumnezeu Se daruieste oamenilor in functie de setea lor. Unora, care nu pot bea mai mult, le da numai o picatura desi I-ar placea sa dea valuri intregi, pentru ca si crestinii sa poata adapa, la randul lor, lumea.

Doamne-ajuta!

Da, foarte frumoasa remarca. Si, totusi, nu par a fi suficiente atata vreme cat nu il lasam pe Dumnezeu sa ne dea ce ne trebuie si ne indarjim a cere ce credem noi ca avem nevoie. O spun din proprie experienta, ca unul care am traversat o perioada din viata ca ateu convins, o alta ca simplu crestin de duminica, o alta in care eram si una si alta desi nu eram nici una, nici alta.

Doamne-ajuta!

andrei25 16.07.2009 15:56:51

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 153909)
Oameni buni, sunteti incredibili! Da, eu cred in inviere si cred ca va veni momentul cand se va spune "Moarte unde iti este boldul?" DAR acel moment este inca in viitor, sfintii isi asteapta INCA cununa nemuririi, la fel si ca ap. Pavel. Eu nu vad NICI o legatura intre ramasitele pamantesti ale sfintilor si inchinarea.Acestea pot parea pentru unii sa zicem bine conservate, dar acesta NU este un miracol.Sunt multe explicatii pentru aceasta conservare (conditii climaterice) dar credinta in Hristos nu tine de dovezi "materiale", tine de ..credinta!

Tu nu intelegi cum trebuie lucrurile. Noi nu ne inchinam la moaste si la icoane ca la idoli. Am sa dau exemplul unui prieten de-al meu. Daca tu ai sta undeva departe de casa, si ai avea la tine o poza cu copiii si sotia ta, sau cu fratii si parintii tai, asta inseamna ca tu te inchini la poza, adica la materia din care este facuta poza, carton? Nu! Tu te gandesti la cei care sunt in poza, adica la cei dragi tie. Asa si aici. Cand vorbim de inchinare la idoli, idoli inseamna bani, avere, desfranare, si alte lucruri care te indeparteaza de Dumnezeu. Inchinarea la idoli asta inseamna, departarea de Dumnezeu. Noi nu cinstim icoana ca materie, ci pe Sfantul reprezentat in icoana. E o mare diferenta. Noi nu cinstim trupul Sfantului, ci il cinstim pe el ca persoana, pt viata lui sfanta. Dumnezeu face minuni prin Sf moaste, prin Harul Sau, nu trupul Sfantului in sine. Si Dumnezeu face lucrul asta, ca sa arate cinstea pe care o are fata de cei care au trait o viata sfanta, si prin acel sfant sa ajute si pe alti oameni. Deci repet, noi nu ne inchinam la lemnul din care e facuta icoana, nici la trupul Sfantului respectiv. Doamne, e chiar asa de greu de inteles?
Numai bine si Doamne ajuta!

andrei25 16.07.2009 15:59:23

...
 
Ca sa nu deviez de la subiectul topicului, toti sfintii pana la 1054, trebuie cinstiti. Dupa 1054, trebuie cinstiti numai sfintii din Biserica Ortodoxa, pt ca in Biserica Catolica nu exista Duhul Sfant. Canonizarea unui sfant se face intradevar de catre un sinod, dar nu prin puterea ierarhilor, ci prin Harul Duhului Sfant. Doamne ajuta!

windorin 16.07.2009 16:10:06

Citat:

În prealabil postat de laurschepsis (Post 153502)
In biserica de la Draganescu, pe drept cuvant numita Capela Sixtina a Ortodoxiei sunt pictati sfintii asa cum i-a vazut parintele Arsenie Boca. In marginea din dreapta a picturii respective, in rand cu sfintii ortodocsi, este pictat Sfantul Francisc de Assisi, sfant catolic care in timpul vietii a vrut sa posteasca dupa modelul ortodox, dar Papa nu l-a lasat.

[COLOR=black]Parerile personale[/COLOR] sunt subtiri, insa indraznesc sa mi'o afirm si pe a mea. [COLOR=darkred]Inca ma intreb cum a fost posibil ca acel mod de pictura sa primeasca binecuvantarea necesara realizarii.[/COLOR] Este ceva ce, in inima mea are un ecou tare mahnitor, neregasindu'se in nimic din Biserica de Rasarit, in oricare dintre manifestarile ei locale (greceasca, ruseasca, bulgara, romaneasca, etc). Va dati seama cum ar fi fost toate manastirile din Moldova daca ar fi avut o asemenea pictura.

Este doar o parere. Nu ma judecati, ca e pacat. Sunt doar sincer. Prefer aproape orice pictura in afara de aceea, mai ales ca mi s'a randuit sa le vad pe unele dintre cele mai minunate din Biserica de Rasarit. In fata celei din Draganescu ma simt parca... neortodox, strain si rece.

Pe langa aceasta, [COLOR=darkred]Parintele Arsenie Boca[/COLOR] imi este tare drag, am invatat multe din cele cateva carti ale sfintiei sale. Multe lucruri minunate a facut parintele. Este un parinte mare, insa legat de pictura aceea, nu stiu ce sa zic. Ma abtin, in mod oficial.

laurschepsis 16.07.2009 16:15:01

Iar???
 
Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 153977)
Ca sa nu deviez de la subiectul topicului, toti sfintii pana la 1054, trebuie cinstiti. Dupa 1054, trebuie cinstiti numai sfintii din Biserica Ortodoxa, pt ca in Biserica Catolica nu exista Duhul Sfant. Canonizarea unui sfant se face intradevar de catre un sinod, dar nu prin puterea ierarhilor, ci prin Harul Duhului Sfant. Doamne ajuta!

Doamne-ajuta!

Uite, Andrei, ce scria cu 2 pagini in urma LAVRENTIU:

[SIZE=3]"Ortodoxia este calea cea dreapta, adica cum zice Parintele Rafail Noica, "Ortodoxia este firea omului". In acest sens este valabila si afirmatia Sfantului Ciprian ("In afara Bisericii nu este mantuire"). Mantuirea este mai ales "venirea in fire" a omului.[/SIZE]

[SIZE=3]In acest sens, orice om care se mantuieste (prin voia si lucrarea plina de taina a lui Dumnezeu) devine ortodox. Nu ma refer aici la apartente ecleziale, ci la ortodoxia credintei si a vietii, pe care numai Hristos singur o cunoaste. Altfel, degeaba ma numesc eu ortodox daca din fire nu fac cele ortodoxe.[/SIZE]

[SIZE=3]In acest sens veti intelege desigur si afirmatia "nu exista moaste catolice". Sigur ca nu exista, pentru ca sfintii sunt sfintii lui Dumnezeu, nu ai catolicilor. La fel as putea spune ca nu exista moaste ortodoxe. Sfintenia transcende numirile pamantesti.[/SIZE]

[SIZE=3]Sper ca am raspuns in acest mesaj si lui Andrei - referitor la peticul de hartie."[/SIZE]

Daca citesti cu atentie, pana la final, este foarte clar explicat cum e cu sfintii si cu moastele unora dintre ei (indiferent ca sunt catolici sau ortodocsi).

Cu drag,
Doamne-ajuta!

naephius 16.07.2009 16:39:44

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 153974)
Tu nu intelegi cum trebuie lucrurile. Noi nu ne inchinam la moaste si la icoane ca la idoli. Am sa dau exemplul unui prieten de-al meu. Daca tu ai sta undeva departe de casa, si ai avea la tine o poza cu copiii si sotia ta, sau cu fratii si parintii tai, asta inseamna ca tu te inchini la poza, adica la materia din care este facuta poza, carton? Nu! Tu te gandesti la cei care sunt in poza, adica la cei dragi tie. Asa si aici. [..] Noi nu cinstim icoana ca materie, ci pe Sfantul reprezentat in icoana. E o mare diferenta. Noi nu cinstim trupul Sfantului, ci il cinstim pe el ca persoana, pt viata lui sfanta. Dumnezeu face minuni prin Sf moaste, prin Harul Sau, nu trupul Sfantului in sine. Si Dumnezeu face lucrul asta, ca sa arate cinstea pe care o are fata de cei care au trait o viata sfanta, si prin acel sfant sa ajute si pe alti oameni. Deci repet, noi nu ne inchinam la lemnul din care e facuta icoana, nici la trupul Sfantului respectiv. Doamne, e chiar asa de greu de inteles?
Numai bine si Doamne ajuta!

andrei25, ba da, ma tem ca inteleg. Problema nu e ca nu inteleg, ci ca inteleg.

Citat:

Noi nu ne inchinam la moaste si la icoane ca la idoli.
Dar va inchinati, chiar daca pretindeti ca nu ca la idoli.

Citat:

Tu te gandesti la cei care sunt in poza, adica la cei dragi tie. Asa si aici.
Ce are a face gandirea la ei cu plecarea pe genunchi in fata icoanelor care ii reprezinta ? Eu daca am niste poze cu familia sa zic, in caz ca ma apuca dorul de ei, nu ma plec inaintea pozei ca sa ma inchin ei in semn de respect fata de ai mei, si/sau in numele iubirii pe care o am fata de ei.

Cum sa te pleci pe genunchi in fata unor oase, fereasca Dumnezeu, chiar daca ar fi miraculoase ? Nu va e teama de Dumnezeu ?

Citat:

Noi nu cinstim icoana ca materie, ci pe Sfantul reprezentat in icoana.
Deci pana la urma nu numai ca te gandesti la sfantul reprezentat in icoana, ci te si pleci in fata lui, inchinandu-te lui, si ii si adresezi rugaciuni, ca unui zeu. E o diferenta intre gandirea cu drag la apostolul Pavel sau la sfantul Ioan Gura de Aur si plecarea in rugaciune si inchinare in fata icoanelor cu ei.

Nu e aceasta oare esenta idolatriei ? Oare nu tot asa faceau si paganii, care se rugau obiectelor cioplite, ca zeilor, si le cereau sa-i ajute in lupte ? Si ei puteau spune la fel, ca nu se inchinau si nu se rugau lemnului sau pietrei, ci ca se rugau zeilor pe care-i reprezentau, nu ? Hristos a surpat altarele idolilor prin binecuvantata Sa Evanghelie, noi de ce ii aducem inapoi ? De ce ni s-au intunecat ochii, ca sa nu mai vedem, cum zice Isaia: "Ei nu pricep si nu inteleg, caci li s-au lipit ochii, ca sa nu vada si inima, ca sa nu inteleaga."

Cat despre diferentierea pe care vor s-o faca unii (care vor cu orice chip sa sustina inchinarea aceasta) intre 2D (poza) si 3D (sculptura) nu sta in picioare, e doar un sofism care, din nou, nu-i bun la nimic.

Ce are a face Roma cu Ierusalimul ? Sau Belial cu Hristos ? Sau paganismul cu crestinismul ? Ne-am legat mainile si sufletul de o religie si nu mai vrem cu nici un chip sa recunoastem practicile neortodoxe din ea, in numele pastrarii traditiei si a continuitatii noastre nationale ortodoxe ? De ce nu indrazneste nimeni sa curete ortodoxia de astfel de lucruri ? De ce se prefera mai degraba a se construi argumente apologetice frumoase care sa fie folosite impotriva celor care vor sa sustina adevarul ?

Nu ne putem ascunde sub "stalpul si temelia adevarului"... O, de-am fi ramas la Scriptura si la traditia apostolica ! Dar am strans in brate traditie dupa traditie, si rezultatul final este o religie mult deosebita de crestinismul apostolic, curat.

luchian 16.07.2009 17:00:53

Citat:

În prealabil postat de naephius (Post 154005)

Ne-am legat mainile si sufletul de o religie si nu mai vrem cu nici un chip sa recunoastem practicile neortodoxe din ea, in numele pastrarii traditiei si a continuitatii noastre nationale ortodoxe ? De ce nu indrazneste nimeni sa curete ortodoxia de astfel de lucruri ? De ce se prefera mai degraba a se construi argumente apologetice frumoase care sa fie folosite impotriva celor care vor sa sustina adevarul ?
.

Tot timpul s-a incercat adaugarea sau stergerea anumitor lucruri, iar rezultatul il stim cu totii: o multime de secte/confesiuni, dupa inima celui nemultumit.

Daca crezi ca trebuie ceva schimbat sau taiat, treci la actiune... inventeaza tu noua ordodoxie a vremurilor moderne. Asta inseamna ca trebuie mai intai sa intelegi si sa traiesti ce ai.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:07:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.