Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   MOASTELE CATOLICE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3975)

mirelat 21.09.2010 07:47:12

Citat:

În prealabil postat de Rodica50 (Post 290171)
In principiu, orice persoana botezata in numele Sfintei Treimi se poate mantui- ceea ce poate face aparitia Sfintilor chiar si din cei cu moaste, in cadrul Bisericii Catolice.Daca un Sfant a ajuns atat de bineplacut in fata lui Dumnezeu, incat trupul sa i se transforme in Moaste, cu siguranta merita cinstirea noastra.

In primul rand, Sf. Treime a catolicilor nu este aceeasi cu Sf. Treime a ortodocsilor - noi n-avem filioque. DECI, NU credem la fel.

Discutam aici ideea de moaste catolice...care sunt acelea?? ca aceasta sfanta Bernadette nu arata decat ca o masca de ceara, un corp defunct cosmetizat. mai stiti voi alte moaste, le-ati vazut pe cele ale lui Francisc de Assisi si Anton de Padova? ca alti sfinti celebri catolici nu-mi vin acum in minte. Daca le-ati vazut si aveti ceva poze, aratati-ne si noua ortodocsilor mai neumblati.

Apropo, a picat bine postarea lui Marius/ bmd cu ocazia plimbarii la La Valetta. Cred ca a mai spus cineva mai sus : ideea ar fi ca daca se gasesc Sfinte Moaste in Bisericile catolice, acelea nu pot fi decat ale Sfintilor dinainte de Schisma... dar daca sunt in bisericile lor, asta nu inseamna ca sunt catolice.

catalin_ 21.09.2010 09:22:10

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 290305)
Asa o umila parere...decat mi-ai purta mie de grija ce moaste pup sau venerez...mai relevant ar fi sa ai grija de sufletul si mantuirea ta...ca fiecare da socoteala pentru el nu pentru vecin...incearca sa-ti depasesti aceasta problema de a avea grijia altora.
Si...altfel eu prefer sa raman la religia de cls 1 decat sa ma bat cu pumnul in piept ca sunt mare cunoscator al catehismului si in rest sa nu fiu in stare sa imi exprim un punct de vedere ci sa dau copy-paste de pe net. :)
Cu respect!

fiecare comentariu postat are buton de reply pe acest forum. Nu port grija nimanui dar nu se poate ignora nici de catre un necunoscator ca mine aceasta aberatie numita "moaste catolice". S-au ce nu-i clar ? Cred ca mai bine un copy-paste decat asa. Am vrut numai sa intelegi. Scuze!

catalin_ 21.09.2010 09:24:08

Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 290345)
Prietene scuza-ma ca te-am suparat...nu sintem compatibili, se mai intimpla.

nu ma supar doar dintr-un schimb de replici. Dar cu compatibilitatea ai dreptate.Oricum este placut sa vad din nou ca un ortodox care isi exprima parerea e taliban care nu intelege si jigneste iar un sectant sau papistas isi vad cuminti de mantuire si au dreptate. E ciudat dar relevant .

bmd 21.09.2010 09:52:07

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 290372)
In primul rand, Sf. Treime a catolicilor nu este aceeasi cu Sf. Treime a ortodocsilor - noi n-avem filioque. DECI, NU credem la fel..

Ba este Mirela, tot in Tata, Fiu si Sfintul Duh cred si ei. Tot in acceasi treime in care au crezut si pina la 1054 atita doar ca ei cred ca Duhul ar mai venii si de la Fiu nu doar de la Tata.
Lucrul acesta il credeau si inainte de scindarea bisericilor si biserica ortodoxa l-a ingaduit. Nu a mai facut-o dupa ce s-au despartit dar in prostia mea ma intreb daca era asa de important (cum este astazi) de ce nu a fost acum 1000 de ani motiv de despartire?
Vezi tu nu fiecare intelege, percepe pe Iisus la fel (oricum nimeni nu il poate intelege complet), in Africa adesea Iisus este negru asa cum este culoarea pielii oamenilor de acolo. Asta nu inseamna ca africanii nu cred in Iisus sau ca nu sint crestini.
Ma indoiesc ca pe Iisus il supara traba asta. Cred ca mai repede il supara lipsa de iubire a noastra.

Eugen7 21.09.2010 13:57:34

Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 290390)
Ba este Mirela, tot in Tata, Fiu si Sfintul Duh cred si ei. Tot in acceasi treime in care au crezut si pina la 1054 atita doar ca ei cred ca Duhul ar mai venii si de la Fiu nu doar de la Tata.
...

Discutia pe acest subiect nu este deloc simpla. Biserica Romano-catolica marturiseste ca TATAL este unica cauza atat a Fiului cat si a Duhului. In limba latina verbul "purcedere" nu se refera la existenta fiintala. Pe de alta parte in limba greaca nu este folosit verbul "a purcede" ci in alt verb care inseamna si existenta fiintala.

NU ma intelegeti gresit, nu iau apararea romano-catolicilor, caci latinii puteau sa nu faca acest adaos in Crez (chiar daca potrivit limbii latine "parea corect") daca grecii erau impotriva lui... ci vreau doar sa subliniez ca lucrurile nu trebuiesc tratate cu superficialitate.



http://ro.wikipedia.org/wiki/Filioque

Poziția exprimată de Papa Ioan Paul al II-lea

Papa Ioan Paul al II-lea a exprimat în mai multe rânduri dorința de a se clarifica problema lui Filioque, în sensul explicării armoniei Crezului latin cu Conciliul Ecumenic din Constantinopol I.

Astfel, în cadrul unei liturghii solemne, celebrate în prezența Patriarhului Ecumenic Bartolomeu I (29 iunie 1995), Papa Ioan Paul al II-lea a enunțat cinci directive, adoptate de Biserica Catolică.

* atestarea unicității credinței trinitare a bisericii, anume că Tatăl este unică origine a Fiului și Duhului Sfânt.
* profesarea fidelității față de simbolul niceo-constantinopolitan
* risipirea neînțelegerii care i-a divizat pe catolici și ortodocși
* constituirea unei comisii mixte pentru a defini semnificația expresiilor lingvistice tradiționale
* afirmarea voinței catolice de clarificare a tradiției occidentale cu privire la Filioque

Aceste directive au dus la publicarea unui document al Consiliului Pontifical pentru promovarea unității creștinilor.



Documentul Consiliului Pontifical pentru promovarea unității creștinilor

Consiliul Pontifical de Promovare a Unității Creștine a publicat un document [1] care exprimă poziția actuală a teologiei și magisteriului catolic. Documentul propune abandonarea vechilor prejudecăți adeseori rău-voitoare și politice prin lămurirea dificultăților care au dus la neînțelegerile istorice dintre cele două biserici.

Documentul explică și ambiguitățile lingvistice care au stat la baza disputelor, arătând că traducerea latinească a grecescului εκπορευσις (Ioann 15,26) prin procesio/procedere urmează un viciu lingvistic, fără suport teologic și istoric. Eroarea de traducere constă în aceea că processio nu redă întocmai grecescul εκπορευσις.

Diferența dintre εκπορευσις și processio este aceea că primul atestă calitatea de obârșie eternă(izvor, πηγη) a Sfintei Treimi, în vreme ce "processio" semnifică, în accepția sa teologică, comunicarea substanței divine eterne asupra Duhului Sfânt de la Tatăl și Fiul, unde ουσια divină este aceeași.

Introducerea adaosului filioque în traducerea latină a Crezului a fost și o măsură de ortodoxie antiariană, în vremea marilor încercări eretice din Imperiul Roman de Apus. Prin filioque nu mai există putință de tăgadă că Fiul este de-o ființă cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, în perfectă comuniune și împărtășire a Dumnezeirii, a ființei eterne. Filioque este, astfel, o întărire a poziției homoousiene și o lovitură dată ereziei ariene.

Retroversiuena corectă a latinescului processio în limba greacă a sinoadelor ecumenice și a Sfinților Părinți ar fi το προιεναι.

Dovada istorică a bunelor intenții și a ortodoxiei Bisericii Romano-Catolice este chiar refuzul acesteia de a opera modificări în însuși corpul Crezului original redactat în limba greacă, astfel încât textul Credo-ului latinesc păcătuiește doar prin aceea că s-a dorit a fi o traducere a originalului grecesc.

catalin_ 21.09.2010 14:52:19

copy&paste
 
Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 290390)
Ba este Mirela, tot in Tata, Fiu si Sfintul Duh cred si ei. Tot in acceasi treime in care au crezut si pina la 1054 atita doar ca ei cred ca Duhul ar mai venii si de la Fiu nu doar de la Tata.
Lucrul acesta il credeau si inainte de scindarea bisericilor si biserica ortodoxa l-a ingaduit. Nu a mai facut-o dupa ce s-au despartit dar in prostia mea ma intreb daca era asa de important (cum este astazi) de ce nu a fost acum 1000 de ani motiv de despartire?
Vezi tu nu fiecare intelege, percepe pe Iisus la fel (oricum nimeni nu il poate intelege complet), in Africa adesea Iisus este negru asa cum este culoarea pielii oamenilor de acolo. Asta nu inseamna ca africanii nu cred in Iisus sau ca nu sint crestini.
Ma indoiesc ca pe Iisus il supara traba asta. Cred ca mai repede il supara lipsa de iubire a noastra.

http://www.familiaortodoxa.ro/2010/0...l-nazianzului/

rugati-va neincetat 29.11.2010 23:05:06

papismul = satanismul
 
In Conciliul I de la Vatican, de la 1870, sta scris ca:
" Acolo unde Dumnezeu greseste, papa poate sa indrepte "

iar pentru aceasta aberatie, papismul cade. O adunatura de diavoli. Astia sunt papii.
Slugi ale MANDRIEI !

Infailibilitatea papala ! Auzi ce aberatie !
Papa poate sa schimbe firea lucrurilor . Fantastic !!!

http://www.youtube.com/watch?v=NMbEvFupbMk (asta da film de groaza)

Vizionati link-ul !


Uitucilor, ati uitat de arderile pe rug, de crimele papistasesti, de torturile facute de biserica catolica "in numele" lui Dumnezeu.
biserica (e mult spus biserica) catolica s-a impus cu fierul inrosit, cu pumnul, cu bataile, cu pedepsele corporale, cu macelul, cu exterminarea.

infailibil 12.11.2011 23:49:51

Citat:

În prealabil postat de cozia (Post 79511)
numai daca sfintii de la care provin sunt cinstiti si de BOR, asa ca mare atentie...deoarece vicleanul a prins teren fertil prin catolici. Dumnezeu sa-i lumineze si sa-i aduca inapoi din ratacirea de a canoniza de capul lor cu duiumul pe banda rulanta

eu nustiu care Biserica canonizeaza pe banda rulanta ...in BC pentru a canoniza o anumaita persoana raposata ia chiar zeci de ani , nu e asa simplu : si tocmai , vorbeam cu niste studenti la teologie ortodoxa cand au sarit pe mine sa le vorbesc despre moastele sfintilor catolici, ei completandu^ma mereu zicand ca nu avem asa ceva , dar ei habar naveau de ceea ce vorbeu. Si leam explicat cat dureaza o canonizare la noi, la catolici , dupa ce criterii se ia o asemenea decizie , zeci de ani. Acum nu stiu care din biserica C sau O au mai multi sfinti canonizati.... banuiesc ca la voi e floare la ureche.

infailibil 12.11.2011 23:57:53

Citat:

În prealabil postat de rugati-va neincetat (Post 308819)
In Conciliul I de la Vatican, de la 1870, sta scris ca:
" Acolo unde Dumnezeu greseste, papa poate sa indrepte "

iar pentru aceasta aberatie, papismul cade. O adunatura de diavoli. Astia sunt papii.
Slugi ale MANDRIEI !

Infailibilitatea papala ! Auzi ce aberatie !
Papa poate sa schimbe firea lucrurilor . Fantastic !!!

http://www.youtube.com/watch?v=NMbEvFupbMk (asta da film de groaza)

Vizionati link-ul !


Uitucilor, ati uitat de arderile pe rug, de crimele papistasesti, de torturile facute de biserica catolica "in numele" lui Dumnezeu.
biserica (e mult spus biserica) catolica s-a impus cu fierul inrosit, cu pumnul, cu bataile, cu pedepsele corporale, cu macelul, cu exterminarea.




iar vorbiti fara sa fiti in stiinta de cauza.... asa sunt ortodocsi daca au invatat cifrele de la 1 la 10 , gata stiu si toata matematica.
si altceva ce voi nu intelegeti , termenul de ..infailibil.. atribuit Papei> Sfantul Parinte Papa este infailibil> se refera la domeniul credintei si a moravurilor *doctrina*, doar in aceste doua domenii nu poate gresi, in rest este om ca toti ceilalti , nu tot ceea ce spune poate fi adevarat, numai la credinta si doctrina nu poate gresi , in rest , cum am spus este om ca si ceilalti. asta trebuie sa intelegeti

infailibil 13.11.2011 00:04:55

Citat:

În prealabil postat de rugati-va neincetat (Post 308819)
In Conciliul I de la Vatican, de la 1870, sta scris ca:
" Acolo unde Dumnezeu greseste, papa poate sa indrepte "

iar pentru aceasta aberatie, papismul cade. O adunatura de diavoli. Astia sunt papii.
Slugi ale MANDRIEI !

Infailibilitatea papala ! Auzi ce aberatie !
Papa poate sa schimbe firea lucrurilor . Fantastic !!!

http://www.youtube.com/watch?v=NMbEvFupbMk (asta da film de groaza)

Vizionati link-ul !


Uitucilor, ati uitat de arderile pe rug, de crimele papistasesti, de torturile facute de biserica catolica "in numele" lui Dumnezeu.
biserica (e mult spus biserica) catolica s-a impus cu fierul inrosit, cu pumnul, cu bataile, cu pedepsele corporale, cu macelul, cu exterminarea.




iar vorbiti fara sa fiti in stiinta de cauza.... asa sunt ortodocsi daca au invatat cifrele de la 1 la 10 , gata stiu si toata matematica.
si altceva ce voi nu intelegeti , termenul de ..infailibil.. atribuit Papei> Sfantul Parinte Papa este infailibil> se refera la domeniul credintei si a moravurilor *doctrina*, doar in aceste doua domenii nu poate gresi, in rest este om ca toti ceilalti , nu tot ceea ce spune poate fi adevarat, numai la credinta si doctrina nu poate gresi , in rest , cum am spus este om ca si ceilalti.
Pentru teologia catolică, infailibilitatea papală este un izvor pentru infailibilitaea Bisericii. Învățăturile infailibile ale Papei sînt bazate, sau cel puțin nu contrazic Sfînta Tradiție sau Sfînta Scriptură.
În practică Papii rar au folosit puterea infailibilității, dar s-au bazat pe noțiunea că Biserica permite oficiului papal de a avea puterea maximală în luarea de decizii despre credință și dogme. Această putere a fost folosită numai o singură dată ex cathedra: în 1950 cînd Papa Pius al XII-lea a definit înălțarea la cer a Fecioarei Maria ca articol de credință pentru Romano-catolici.
Declarațiile unui Papă care exercită infailibilitate sînt referite ca definiții papale solemne sau învățături ex cathedra. În conformitate cu învățăturile Conciliului Vatican I și a tradiției catolice condițiile pentru o învățătură ex cathedra sunt:

1. "Pontificul Roman"

2. "vorbește ex cathedra" ("cînd este în ipostaza de Păstor și Învățător pentru toți Creștinii și în virtutea autorității sale apostolice….")

3. "și definește"

4. "că o doctrină despre credință sau morală"

5. "trebuie primite de întreaga Biserică" (Pastor Aeternus, cap. 4)

catalin_ 19.11.2011 21:29:04

Citat:

În prealabil postat de infailibil (Post 410217)
iar vorbiti fara sa fiti in stiinta de cauza.... asa sunt ortodocsi daca au invatat cifrele de la 1 la 10 , gata stiu si toata matematica.
si altceva ce voi nu intelegeti , termenul de ..infailibil.. atribuit Papei> Sfantul Parinte Papa este infailibil> se refera la domeniul credintei si a moravurilor *doctrina*, doar in aceste doua domenii nu poate gresi, in rest este om ca toti ceilalti , nu tot ceea ce spune poate fi adevarat, numai la credinta si doctrina nu poate gresi , in rest , cum am spus este om ca si ceilalti.
Pentru teologia catolică, infailibilitatea papală este un izvor pentru infailibilitaea Bisericii. Învățăturile infailibile ale Papei sînt bazate, sau cel puțin nu contrazic Sfînta Tradiție sau Sfînta Scriptură.
În practică Papii rar au folosit puterea infailibilității, dar s-au bazat pe noțiunea că Biserica permite oficiului papal de a avea puterea maximală în luarea de decizii despre credință și dogme. Această putere a fost folosită numai o singură dată ex cathedra: în 1950 cînd Papa Pius al XII-lea a definit înălțarea la cer a Fecioarei Maria ca articol de credință pentru Romano-catolici.
Declarațiile unui Papă care exercită infailibilitate sînt referite ca definiții papale solemne sau învățături ex cathedra. În conformitate cu învățăturile Conciliului Vatican I și a tradiției catolice condițiile pentru o învățătură ex cathedra sunt:

1. "Pontificul Roman"

2. "vorbește ex cathedra" ("cînd este în ipostaza de Păstor și Învățător pentru toți Creștinii și în virtutea autorității sale apostolice….")

3. "și definește"

4. "că o doctrină despre credință sau morală"

5. "trebuie primite de întreaga Biserică" (Pastor Aeternus, cap. 4)


mai draga, voi sunteti pe dinafara complet. Papa asta a vostru tot incearca sub masca ecumenismului sa mai castige o coronita cu primatul asta papal. Ortodocsii (desi mai sunt si pramatii printre ei) nu prea au de-a face cu primatele si primatii.... draga. Aveti un aer atat de diafan-sufocant ca foarte nevinovati sunteti(in aparenta). Nu stiu de ce simtiti nevoia de exprimare pe un forum ortodox.

tabitha 20.11.2011 21:14:11

ptr catolici
 
Citat:

În prealabil postat de catalin_ (Post 410916)
Nu stiu de ce simtiti nevoia de exprimare pe un forum ortodox.

:48: Asta e buna de pus la Citatul zilei. :)

Erethorn 21.11.2011 11:17:35

Citat:

În prealabil postat de catalin_ (Post 410916)
mai draga, voi sunteti pe dinafara complet.

Atac la persoană (de fapt, atac nu doar la o persoană, ci la mai multe persoane, nedefinite, la grămadă), și fără nici o legătură cu subiectul discuției sau cu mesajul la care "răspundeți".


Citat:

În prealabil postat de catalin_ (Post 410916)
Papa asta a vostru tot incearca sub masca ecumenismului sa mai castige o coronita cu primatul asta papal. Ortodocsii (desi mai sunt si pramatii printre ei) nu prea au de-a face cu primatele si primatii.... draga.

Nici o legătură cu subiectul discuției, se vede că nici n-ați citit mesajul; în plus, o exprimare lipsită de respect față de un înalt ierarh al altei Biserici, pe care însăși ierarhii Bisericii dumneavoastră nu cred că ar încuvința-o. Din câte îmi aduc aminte, atunci când Fericitul Ioan Paul al II-lea a vizitat România, ierarhii BOR i s-au adresat cu Preasfinția Voastră, nu cu "papa ăsta".

Citat:

În prealabil postat de catalin_ (Post 410916)
Aveti un aer atat de diafan-sufocant ca foarte nevinovati sunteti(in aparenta).

Foarte poetic, foarte necivilizat și, încă o dată, nu înțeleg la ce pluralitate vă referiți.

Citat:

În prealabil postat de catalin_ (Post 410916)
Nu stiu de ce simtiti nevoia de exprimare pe un forum ortodox.

Nici eu nu știu de ce dumneavoastră simțiți nevoia de exprimare pe un forum catolic, pe care aveți sute de postări.

Acum, ce-i drept, dacă toți preopinenții de pe acest forum ar fi de calibrul dumneavoastră, probabil nu aș mai simți nevoia de a mă exprima aici.

catalin_ 21.11.2011 13:36:26

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 411072)
Atac la persoană (de fapt, atac nu doar la o persoană, ci la mai multe persoane, nedefinite, la grămadă), și fără nici o legătură cu subiectul discuției sau cu mesajul la care "răspundeți".




Nici o legătură cu subiectul discuției, se vede că nici n-ați citit mesajul; în plus, o exprimare lipsită de respect față de un înalt ierarh al altei Biserici, pe care însăși ierarhii Bisericii dumneavoastră nu cred că ar încuvința-o. Din câte îmi aduc aminte, atunci când Fericitul Ioan Paul al II-lea a vizitat România, ierarhii BOR i s-au adresat cu Preasfinția Voastră, nu cu "papa ăsta".


Foarte poetic, foarte necivilizat și, încă o dată, nu înțeleg la ce pluralitate vă referiți.



Nici eu nu știu de ce dumneavoastră simțiți nevoia de exprimare pe un forum catolic, pe care aveți sute de postări.

Acum, ce-i drept, dacă toți preopinenții de pe acest forum ar fi de calibrul dumneavoastră, probabil nu aș mai simți nevoia de a mă exprima aici.

multumesc pentru ultima remarca. Comentariile dumneavoastra intaresc ce am spus mai devreme : sunteti pe dinafara din toate punctele de vedere!

catalin2 21.11.2011 13:56:50

Citat:

În prealabil postat de catalin_ (Post 411088)
multumesc pentru ultima remarca. Comentariile dumneavoastra intaresc ce am spus mai devreme : sunteti pe dinafara din toate punctele de vedere!

Nu stiu cum ai sute de postari pe forumul catolic, nu am intalnit un ortodox cu acelasi nume ca al meu acolo. Iar in ultimul timp se scrie foarte putin si doar eu mai sunt activ dintre ortodocsi. Ai postat pe forumul catolic?

Hector 21.11.2011 13:58:29

Off topic
Mie imi place unde este pus acest topic, din punctul de vedere al sectiunii: Minuni ale Ortodoxiei> > Moaste >> MOASTELE CATOLICE

Sugestiv, nu?

catalin2 21.11.2011 14:54:57

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 411097)
Off topic
Mie imi place unde este pus acest topic, din punctul de vedere al sectiunii: Minuni ale Ortodoxiei> > Moaste >> MOASTELE CATOLICE

Sugestiv, nu?

Cred ca ai pus punctul pe i intr-un mesaj de la inceputul topicului: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=16

Theodor_de_Mopsuestia 21.11.2011 23:30:34

Din pacate, pe aceeasi planeta pe care au trait si au suferit si lucrat pentru mantuirea lor si a altora, duhovnici ca pr. Boca si pr. Paraian, mai isi fac auzite vocile si tot felul de augustin idiotul, pardon, kandiotul... E dreptul oricui sa fie idiot..probloema incepe de acolo unde smintesti pe celalalt, fratele tau uman, facut de Acelasi Dumnezeu....

catalin2 22.11.2011 14:11:07

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 411150)
mai isi fac auzite vocile si tot felul de augustin idiotul, pardon, kandiotul... E dreptul oricui sa fie idiot..probloema incepe de acolo unde smintesti pe celalalt, fratele tau uman, facut de Acelasi Dumnezeu....

Nu prea e frumos ce ai scris, chiar si ortodocsii cei mai inversunati nu injura chiar asa. Nici nu stiu pe cine ai facut idiot, pe acel mitropolit, pe toti ortodocsii sau pe ortodocsii ce nu au ideile ecumeniste.

Iuliana.M 09.12.2016 14:50:58

Propunere...
 
Am o propunere pentru persoanele care se incapataneaza sa nu cerceteze de ce a lasat Dumnezeu sfintele moaste si de ce crestinii il slavesc pe Dumnezeu prin ele.
V-as intreba daca sunteti in stare sa aruncati orice lucru care va aminteste de o fiinta draga ce nu mai este printre noi. Pana nici macar la cimitir sa nu mai mergeti, ba chiar sa o si incinerati si sa-i imprastiati cenusa. Ati face-o?


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:30:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.