Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   Nu este asa pacat lucrul asta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1214)

euftalia 09.01.2007 21:03:26

Eu zic ca sunt situatii in care masturbarea nu este asa un pacat grav. Spre exemplu in cazul isteriei, cand ai crize din cauza excitatiilor sexuale, crize care seamana cu cele de epilepsie sau spasmofilie. Dmnezeu nu este un satrp care sa dea cu barda in robii Sai. El are multa mila de oameni, este vorba de slabiciuni si nu de pact cu diavolul. Iisus a zis: "nu cei sanatosi au nevoie de doctor ci cei bolnavi", deci Lui ii este duar mila de noi cand nu ne putem abtine. In fond ce e asa grav la masturbare? duar ca te poate impiedica in unele cazuri sa mai ai relatii sexuale normale. Sunt cazuri in care oricum nu esti apt pentru o familie, atunci ce poti face cu functia asta, pentru ca tot de la Dumnezeu este. Veti zice ca este contra naturii, dar luati-o ca pe o carja in unele cazuri. Dumnezeu nu ne-a facut cu carje, dar cand suntem schiopi, le folosim pentru ca Dumnezeu ne-a dat minte, ca sa o folosim. Nimeni nu zice sa facem exces de masturbare sau sa o folosim ca pe o placere expluatata la maximum, dar, se mai intampla si nu este cazul sa ne speriem asa rau dupa ce o facem. Doamne ajuta!

euftalia 09.01.2007 21:07:40

Nu am intentionat sa fac un nou topic, ci duar o replica la lupta cu patimile, dar am apasat gresit butonul apoi am lasat-o asa.

cristiboss56 09.01.2007 22:02:16

Citat:

În prealabil postat de euftalia
Eu zic ca sunt situatii in care masturbarea nu este asa un pacat grav. Spre exemplu in cazul isteriei, cand ai crize din cauza excitatiilor sexuale, crize care seamana cu cele de epilepsie sau spasmofilie. Dmnezeu nu este un satrp care sa dea cu barda in robii Sai. El are multa mila de oameni, este vorba de slabiciuni si nu de pact cu diavolul. Iisus a zis: "nu cei sanatosi au nevoie de doctor ci cei bolnavi", deci Lui ii este duar mila de noi cand nu ne putem abtine. In fond ce e asa grav la masturbare? duar ca te poate impiedica in unele cazuri sa mai ai relatii sexuale normale. Sunt cazuri in care oricum nu esti apt pentru o familie, atunci ce poti face cu functia asta, pentru ca tot de la Dumnezeu este. Veti zice ca este contra naturii, dar luati-o ca pe o carja in unele cazuri. Dumnezeu nu ne-a facut cu carje, dar cand suntem schiopi, le folosim pentru ca Dumnezeu ne-a dat minte, ca sa o folosim. Nimeni nu zice sa facem exces de masturbare sau sa o folosim ca pe o placere expluatata la maximum, dar, se mai intampla si nu este cazul sa ne speriem asa rau dupa ce o facem. Doamne ajuta!

Este mai mult vorba de masturbarea la barbati care isi arunca saminta( sperma) in van, fara a avea un contact trupesc cu o femeie. Este tot o lucratura a diavolului pentru a lovi in perpetuarea speciei . In spermatozoizi se afla unul din elementele vitale vieti. Masturbarea dupa mine este un pacat si la femei pentru ca isi produc placerea cu alte mijloace decit prin contact trupesc. Dumnezeu asa a lasat lumea din barbat si femeie . Oricit ne-am stoarce noi mintile ca sa justificam un pacat precum masturbarea, tot pacat este. In general pacatul este atractiv, placut, pentru ca el sa fie infaptuit de citi mai multi oameni. Diavolul are metode perfide si periculoase. DOAMNE ISUSE HRISTOASE , FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL ! +

euftalia 11.01.2007 23:16:48

Sigur ca abstinenta duce la dereglari, pentru ca , vrem sau nu vrem , avem mai multe functii in organism printre care si pe cea sexuala. Sigur ca este de dorit sa ai contact sexual cu un partener sau partenera, sexul tau opus, sau si mai stabila este casatoria. Ce se intampla insa daca ai repulsie de sexul opus, fara sa fii gay insa?
Cat priveste ceea ce afirmi tu despre religie, ca vrea duar post si rugaciune, depinde cine propovaduieste religia. Fanaticii sustin ceea ce ai spus tu, dar daca ne gandim ca Hristos este plin de mila , iertare si toleranta, asta reprezinta adevarata religie. Si eu sunt de parere ca in manastire viata nu este fireasca si poti ori sa devii bigot sau fanatic, ori sa te imbolnavesti, ori cazuri rare sa devii un om ales, dar asta foarte greu si nu recomand nimanui sa o ia pe calea ascezei.

ory 12.01.2007 11:38:27

Din cate am inteles,din studiile medicale,abstinenta nu ar dauna organismului,nu s-a dovedit ca persoanele care renunta total(sau nu au inceput vre-odata viata sexuala)la sexualitate ar suferi pe plan socio-profesional sau biologic,pot duce o viata la fel de normala ca si al celorlalti cu viata sexuala,acum depinde si cum este vazut acest aspect cu mentalitatea individului,si cat de resemnat este acesta in abstinenta.Organismul are o extraordinara capacitate de adaptare,si deci de realizare a unei armonii dintre propria fiinta si mediul inconjurator,in functie de convingerile acestuia,dar si a situatiilor impuse in viata.Barbatii au avut si vor avea mereu un atu in ceea ce priveste aspectul sexual,de ce?,pentru ca,asa cum am mai afirmat,ei reprezinta veriga principala a perpetuarii speciei,si totodata ei sunt inzestrati cu un simt mai dezvoltat in aceasta priviinta,ca atare femeile pot sa conceapa copii fara o excitatie in prealabil,in timp ce barbati,nu.Dupa cum am spus,am vazut si diferite emisiuni la tv.,medicale si educative,si s-a constatat ca abstinenta nu afecteaza organismul,insa declansarea placerii sexuale il poate ajuta intr-un mod favorabil,odata cu eliminarea substantei de serotonina( nu-mi amintesc exact daca despre aceasta este vorba)de la nivelul creierului in organism,aceasta favorizeaza o mai buna functionare a organismului.Pana la urma este evident faptul ca asa cum a fost procreeat trupul uman este intr-o perfecta functionare,si deci cu sexualitatea lui cu tot.
Sunt insa,anumite persoane cu un apetit sexual mai dezvoltat,pe acestea le poate afecta abstinenta,pot ajunge chiar pana la dereglari psihomotorii,indiferent de infranarile acestuia,organismul comportandu-se potrivnic.Sau cum se spune la femei,daca acestora le intarzie aparitia menstruatiei o perioada mai lunga de ani,acestea pot suferi transformari psihice si fizice,intr-un mod involuntar,iar in zilele noastre sunt tratamente speciale pentru declansarea ei.Deci,firescul isi cere drepturile,si-si spune cuvantul indiferent de armele noastre impotrivalui.Chiar si calugarii,prin abstinenta lor,nu avem de unde sa stim ca nu apeleaza la satisfacerea individuala,chiar in lupta lor cu propriul trup,sau si mai rau evadeaza intr-un mod neplacut aplecandu-se spre alcool.De unde stim noi care este realitatea,ea nu poate sa se exprime doar in cuvinte...ea se afla dincolo de noi,daca vrem sa judecam o situatie,n-avem decat sa ne-o judecam pe cea proprie,cat despre general,sa-l lasam sa-si framante existenta incontestabila a realitatii.
A pus Euftalia accent si pe persoanele care nu au acces la o casatorie,persoanele cu un anumit grad de handicap,marginalizate de societate,cum ramane cu sexualitatea acestora?
Vedeti,viata are mai multe aspecte,din pacate si potrivnice,iar noi nu facem decat sa analizam situatiile plauzibile si care ne convine,intr-o atmosfera pe care suntem capabili sa o alegem ori sa o respingem.Dar cum ramane cu aceste persoane,carora instinctul sexual le cere implinirea fireasca,acesta nefiind afectat de respectivul handicap.Cum ramane cu ei?Ei ajung,de cele mai multe ori la masturbare,si daca aceasta se realizeaza,cu-adevarat doar pentru o descarcare hormonala,si nu ca o placere provocata abuziv si frecvent,nu cred ca poate fi vorba de un pacat"atat de grav".In aceasta situatie nu ajuta la nimic regretul de sine si autocritica permanenta,fiindca,oricum alta cale nu se intrezareste,supus permanent la o nemiloasa singuratate.Este greu de conceput,si usor de judecat din partea celor care habar nu au cum sa se transpuna in empatia acestor fiinte care,probabil n-au gresit cu nimic inaintea lui Dumnezeu,dar trebuie sa plateasca atat de mult.Viata este atat de complexa incat nu pot sa-mi ingradesc judecata intr-un cerc de prejudecati,caci multe teorii detestabile improscate vietii nu sunt decat prejudecati si nu "povete".

euftalia 12.01.2007 12:48:29

Multumesc, ory, mi-ai inteles foarte bine motivatiile.

Va_iubesc 12.01.2007 23:23:23

Citat:

Eu zic ca sunt situatii in care masturbarea nu este asa un pacat grav. Nimeni nu zice sa facem exces de masturbare sau sa o folosim ca pe o placere expluatata la maximum, dar, se mai intampla si nu este cazul sa ne speriem asa rau dupa ce o facem.

Se spune ca omul care acopera un pacat, vorbeste de fapt de limitele lui.
Pai da, "masturbarea nu e asa un pacat grav", desfraul nici atat, avortul este prin deductie tot cam acolo, apoi daca mai omori o persoana sau doua nu-i nimic fata de altii care omoara cu miile... Fratilor, e de rau, au ajuns oamenii sa nu mai constientizeze faptele lor si sa ajunga sa le dea explicatii venite de la psihiatri.

Si te invit, draga Euftalia, sa mergi sa-i spui Sf. Nicodim Aghioritul ca s-a inselat cand spunea ca: "Onania se canoniseste ca malahia (masturbarea) si avortul, pâna la vindecare, caci fara îndreptare nu exista iertare. Pentru malahie, dupa ce s-a lasat de pacat definitiv, sa nu se împartaseasca un an si sa faca în fiecare zi 50 sau 100 de metanii."

Si apoi nu uita sa treci si pe la Sf. Apostol Pavel sa-i spui ca a gresit cand le spunea celor din Corint (6, 10-11): "Nu va amagiti: Nici desfrânatii, nici închinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii, nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici rapitorii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu." Explica-i ca in noua religie inventata de tine, dumnezeul tau accepta orice. Evident ca nu e acelasi cu Dumnezeul nostru, ca Dumnezeul nostru n-a lasat nimic din Sodoma si Gomora.

Am fost sarcastica in mesajul asta, desi nu-mi place si nu ma caracterizeaza ca stil, dar ca sa-ti dai seama ca e foarte grav ce afirmi. Te-as ruga sa fii mai cu luare aminte de acum incolo. Am inteles ca ai niste probleme de sanatate, dar vezi sa nu-i imbolnavesti si pe ceilalti si, mai rau, sa-i omori cu sfaturile tale.

Numai bine pe calea spre mantuire!
Elena

euftalia 13.01.2007 14:04:51

Draga Va_iubesc, eu am specificat ca este vorba de persoanele bolnave,care nu pot avea o relatie normala. Cat despre similitudinea masturbarii cu avortul, sa fim seriosi, nu se compara! Iisus a zis; " cine este fara pacat sa ia piatra si sa dea", deasemeni in molitva de la sf. impartasanie se zice ca dreptatea noastra este ca o carpa lepadata la picioarele lui Dumnezeu". Eu nu indemn oamenii sa se masturbeze, am zis ca normal este sa te casatoresti. In cazul meu am capatat din copilarie repulsie fata de barbati, pe deasupra am avut si o forma de isterie, imi venea sa lesin din cauza excitatiilor, ce puteam sa fac? Eu sunt foarte linistita din privinta asta, alte pacate ma ingrijoreaza la mine. Si eu am fost asa fanatica intr-o vreme, cand consideram asta un pacat de moarte. Sodoma si Gomora au fost distruse nu ca sa ii piarda pe locuitori, ci prin suferinta sa se mantuie sufletele lor. Si eu am multa sufeerinta datorita bolii mele psihice asa ca nu cred ca Dumnezeu se supara pe mine. Inca o data ,eu m-am referit la oamenii bolnavi, ca sa nu se mai sperie din cauza acestei neputinte.
Fii mai blanda si iertatoare, fanatismul duce la ce s-a intamplat la Tanacu.

v.LIVIU.v 13.01.2007 14:16:54

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56
Citat:

Este mai mult vorba de masturbarea la barbati care isi arunca saminta( sperma) in van, fara a avea un contact trupesc cu o femeie. Este tot o lucratura a diavolului pentru a lovi in perpetuarea speciei . In spermatozoizi se afla unul din elementele vitale vieti. Masturbarea dupa mine este un pacat si la femei pentru ca isi produc placerea cu alte mijloace decit prin contact trupesc. Dumnezeu asa a lasat lumea din barbat si femeie . Oricit ne-am stoarce noi mintile ca sa justificam un pacat precum masturbarea, tot pacat este. In general pacatul este atractiv, placut, pentru ca el sa fie infaptuit de citi mai multi oameni. Diavolul are metode perfide si periculoase. DOAMNE ISUSE HRISTOASE , FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL ! +

din pucntul meu de vedere e o problema deosebit de complexa cea a relatiilor trupesti sau sexuale. Masturbarea din punct de vedere religios e deosebit de grava, din punct de vedere psihologica ( asta o spun psihologii si sexologii ) e benefica reducand factorul de stres pe care anumiti hormoni il provoaca. Bun! acu pentru ca noi suntem crestini eu cred ca trebuie sa nu ii bagam pe cei din randul doi in seama si sa ne gandim la ce spune biserica. Dar aici apare o intrebare: Relatiile dintre un barbat si o femeie, care nu au ca scop procreerea ce sunt? Mie mi se par tot un fel de masturbare, numai ce de data asta e in doi. Ce ma ingrijoreaza mai mult e ca in ce priveste masturbarea, relatiile sexuale premariale, anticonceprionalele, metode contraceptive, nu am auzit prea multe din partea Bisericii,sunt probleme tratate adesea ca TABU, iar daca se vorbeste despre ele se vb intr-o nota deosebit de critica, insa fara a se da solutii care sa poata fi aplicate!

Va_iubesc 13.01.2007 17:12:00

Citat:

Draga Va_iubesc, eu am specificat ca este vorba de persoanele bolnave,care nu pot avea o relatie normala. Iisus a zis; " cine este fara pacat sa ia piatra si sa dea", deasemeni in molitva de la sf. impartasanie se zice ca dreptatea noastra este ca o carpa lepadata la picioarele lui Dumnezeu". Eu nu indemn oamenii sa se masturbeze, am zis ca normal este sa te casatoresti. Eu sunt foarte linistita din privinta asta, alte pacate ma ingrijoreaza la mine. Si eu am fost asa fanatica intr-o vreme, cand consideram asta un pacat de moarte. Fii mai blanda si iertatoare, fanatismul duce la ce s-a intamplat la Tanacu.

Euftalia draga,

Evident ca daca se afirma lucruri care nu iti convin spui ca trebuie mai multa iubire, mai multa blandete sau "sa ridice piatra cel care n-are pacat". Sa vedem contextul in care Mantuitorul spune asta. Cand femeia a venit si si-a plans pacatele si apoi ii spune "Mergi,..., sa nu mai pacatuiesti!" Revenind la cazul cu masturbarea care te framanta, aplica si tu asta. Mergi si spovedeste-te si "sa nu mai pacatuiesti".

Dar tu nu vrei asta, tu incerci aici sa gasesti oameni care sunt de acord cu tine, ca sa nu mai ai mustrari de constiinta. Si zici ca e cazul persoanelor bolnave. Eu dupa cum scrii tu aici, nu te simt chiar o persoana bolnava, esti capabila sa intelegi multe, numai ca iti convine masca de bolnava in privinta asta. Cred ca daca ai lupta si tu putin si ai cere ajutorul lui Dumnezeu sa iesi din aceasta problema, te-ar ajuta. Dar asta inseamna sa crezi ca e un pacat oribil si ca nu-i deloc normal sa fii linistita in starea asta. Domnul sa te lumineze!

Elena - fanatica in opinia ta

alexandra 13.01.2007 17:56:55

SUNT DE ACORD CU VA_IUBESC

Filoxenos 13.01.2007 18:56:02

Citat:

În prealabil postat de alexandra
SUNT DE ACORD CU VA_IUBESC

Si eu sunt de acord cu Elena si de aceea O_IUBESC!!! :);):D

euftalia 13.01.2007 18:57:20

Nu sunt suparata pe nimeni, nici nu am pretentia sa fiu inteleasa sau sa fiti toti de acord cu mine. In Dumnezeu cred si eu, El este singura mea speranta. Sa stii ca schizofrenicii sunt inteligenti,nu trebuie neaparat sa nu stie ce e cu ei sau sa fie nebuni ca boala sa existe totusi, uneori se inseala si cei de la incorporarea in armata, si ajung si se sinucid pe acolo.
Iti spun sincer ca in cazul meu nu exista alta rezolvare la problema isteriei, asta nu inseamna ca imi fac o fala din asta, ca sfidez pe cineva, eu am vrut duar sa ii linistesc pe cei ca mine. Cand Iisus a zis "du-te si sa nu mai pacatiuesti" nu a zis-o amenintator, adica vai si amar de mai gresesti , ci a programat-o prin puterea cuvantului Sau ca sa POATA sa nu mai greseasca, si la facerea lumii Dumnezeu a zis"sa fie lumina " si a fost, ceva de genul acesta.
Eu nu imi fac un scop in sine din aceasta procedura, chiar am reusit sa o fac rar, dar inca o data, este o neputinta a trupului care in cazul meu nu are alta rezolvare.
Sunt sigura ca Dumnezeu ma intelege, pentru ca El m-a creat asa cum sunt, cu hiperfunctie ovariana. Nu pot sa ma casatoresc din urmatoarele motive: nu am voie sa aduc pe lume copii, am repulsie de barbati, nu pot ingriji o gospodarie, pentru ca de abia am grija de mine, imi este rau destul de des, nu pot lucra la un serviciu, cred ca sunt destule aceste motive.
In fond fiecare cu credinta lui, sa va ajute Dumnezeu sa traiti curat si sa auzim de bine!

Va_iubesc 13.01.2007 19:29:36

Euftalia draga,

Daca topicul tau era pentru cei cu schizofrenie, atunci trebuia sa astepti sa se semnaleze vreo persoana cu o astfel de problema. Priveste si spre ceilalti, nu numai spre tine. Fiindca daca ramai numai in problemele tale (care intr-adevar sunt), vei ramane inchisa intr-un cadru in care te asfixiezi. Cand vezi cu ce se confrunta si altii, incepi sa relativizezi problemele tale si treptat, treptat, sa le depasesti. Eu cand am vazut cum mor copiii in India si in Africa din lipsa de apa, cand am vazut in tari din Africa cum oamenii isi smulg maselele de durere ca nu au posibilitatea sa mearga la un doctor, cand am vazut ca sunt atatia copii care se bucura daca au o felie de paine pe zi, cand am vazut cum muncesc copiii din China de la 6 ani ca sa poata manca ceva, cand am vazut cum sunt strantorati oamenii care au mai mult de un copil in China si ca e un lux sa ai al doilea copil si statul aproape le interzice, nu mai vorbesc la cati oameni sunt analfabeti in lumea asta... mi-am dat seama ca multe din problemele mele nu erau probleme.

Revenind la topic. Pe forum sunt persoane si persoane, dar cele mai multe intra in sfera aproape opusa tie, adica oameni care pot sa se casatoreasca, sa aiba copii, sa nu aiba repulsie de sexul opus, sa aiba un serviciu, etc. Si in contextul asta, acesti oameni vor considera ca afirmatiile tale pot sa fie aplicate si in cazul lor. Sa fim putin mai atenti cand formulam ceva pe forum si sa vedem daca nu cumva contravine a ceea ce simtim in inima noastra. De refulari sau de situatii exceptionale nu avem nevoie ca sfaturi; sau daca se dau, sa se explice tot contextul.

Sanatate si trupeasca, dar mai ales sufleteasca!

Elena

ory 13.01.2007 20:27:47

".....E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune!...."

euftalia 13.01.2007 21:22:21

Chiar voiam sa imi cer scuze de la tine" va iubesc" pentru ca te-am numit fanatica, e cam dur termenul. Cat privaste suferinta celor din tarile sarace si mie imi este mila de ei din tot sufletul. Am crezut ca din ce am scris se intelege ca sunt o persoana cu probleme.
Vreau sa iti mai zic ceva: cred ca poate nu te intereseaza problemele mele, este normal, toti le avem pe ale noastre, eu insa am avut parte sa intalnesc bolnavi care sa se teama de Dumnezeu si de iad in asa hal incat sa isi puna latul de gat ( este vorba de o ruda a mea foarte apropiata) noroc ca l-am gasit la timp. Asa ca merita sa mai linistesc pe cei ca noi.
In familia mea au fost multe cazuri de boala psihica, ceea ce ,iti dai seama ca nu m-a ferit de necazuri. Nu va voi mai supara de acum cu astfel de probleme, Dumnezeu sa ne ajute tuturor!

cristiboss56 13.01.2007 21:48:32

Citat:

În prealabil postat de niceboyrom
draga euftalia... sunt de acord cu tine. nu este nimic atat de rau la masturbare, atata timp cat este facuta cu masura. sunt o gramada de tineri care o fac temandu-se, avand un sentiment de culpabilitate. in fond dpdv medical este necesara. religia o condamna. de fapt religia condamna orice modalitate de traire umana. religia afirma ca tot ceea ce facem, atata timp cat nu este rugaciune sau post este pacat.

studii facute la calugari (catolici) au aratat un procent crescut de cancer testicular si cefalee inexplicabile din cauza abstinentei.

este mai mult o dezbatere dintre credinta si medicina, dintre umanitate si divinitate. toata lumea poate avea dreptate, depinde perspectiva sau referinta.

Draga ateule, din nou esti aici, pe acest forum crestin? Te rog masturbeaza-te cu masura cum spui tu, dar te rugam lasa-ne, lasa-ne ... Dute pe alte adrese une iti sta tie bine! Iti multumim anticipat.

iosif 13.01.2007 22:52:45

Draga ateule,
Imi pare bine ca esti pe aici, poate inveti ceva de la noi si noi de la tine. Tu inveti perspectiva ortodoxa, noi invatam cum gandesc cei din afara ortodoxiei.
Nu te duce nicaieri, te rog!

iosif 13.01.2007 22:57:05

Masturbarea este si va ramane intotdeauna o anomalie sexuala, un pacat pentru ca deviaza de la implinirea functiei sexuale pe cale naturala asa cum a fost destinata prin impreunarea barbatului cu femeia. Ea este un substitut si deci cel ce o practica nu poate spune ca traieste in autenticitatea crestina.

Dumnezeu nu ne cere decat sa fim autentici, sa fim naturali. Masturbarea este o deviere de la natural. Un artificiu, un substituent lipsit de finalitate. Finalitatea sexualitatii nu este obtinerea placerii, cand placerea devine scop in sine atunci trebuie sa stim cu totii ca suntem in pacat.

cristiboss56 13.01.2007 23:06:10

Citat:

În prealabil postat de iosif
Masturbarea este si va ramane intotdeauna o anomalie sexuala, un pacat pentru ca deviaza de la implinirea functiei sexuale pe cale naturala asa cum a fost destinata prin impreunarea barbatului cu femeia. Ea este un substitut si deci cel ce o practica nu poate spune ca traieste in autenticitatea crestina.

Dumnezeu nu ne cere decat sa fim autentici, sa fim naturali. Masturbarea este o deviere de la natural. Un artificiu, un substituent lipsit de finalitate. Finalitatea sexualitatii nu este obtinerea placerii, cand placerea devine scop in sine atunci trebuie sa stim cu totii ca suntem in pacat.

Foarte pertinenta interventia ta . Oricit am vrea sa justificam un pacat el tot pacat ramine. Da ai dreptate este o anomalie si tot ce este anormal nu vine de la Dumnezeu. Pacatul ramine pacat, ori cit am vrea noi sa-l nuantam.

ory 14.01.2007 12:33:15

Nu stiu,poate credeti ca sunt obsedata de acest aspect de vreme ce intervin de fiecare data.Nu fratilor,din contra,sunt o persoana mai rece si cu oaresece reticenta in ceea ce priveste aceste porniri trupesti,dar vreau sa inteleg ceea ce se-ntampla in viata,nu sa judec aspru,pentru ca indiferent de atitudinea mea,realitatea se evidentiaza cu aceiasi haina.Iosif,spui ca masturbarea reprezinta o anomalie sexuala,eu cred ca privesti acest lucru doar dintr-o perspective,cea a omului matur si cu diferite disponibilitati care-i sunt la-ndemana,cu toate ca si majoritatea barbatilor casatoriti adopta masturbarea intr-un moment sau altul,as considera aceasta indeletnicire anomalie sexuala in cazul in care un barbat(sau femeie,ceea ce e mai rar)prefera masturbarea sistematica in locul impreunarii firesti cu sotia,atata timp cat aceasta nu-l restrictioneaza f.des.Dar cum poate sa-si indeplineasca functiile sexuale un adolescent de 13...pana la 19 ani chiar,daca nu prin masturbare,el este invadat de hormoni,mai mult decat oricand,pubertatea devine dusmanul lui de temut,ce sa faca?,sa se casatoreasca ca sa-si indeplineasca functiile sexuale?Poti sa-mi raspunzi?Ca sa nu mai spun ca la acea varsta religia nu ocupa un loc atat de important in viata adolescentului,ca sa nu mai vorbim si de timiditatea si nesiguranta cu care sunt asaltati tinerii.Sau,dupa cum spunea Euftalia,ce sa faca un om cu un anumit grad de handicap,daca nu se apropie nimeni de el,sa se abtina la infinit,pana cand Dumnezeu il va primi in "rai"?Cu ce drept noi cei sanatosi,si cu drepturi depline (casatoriti)judecam neputinta unor fiinte pentru care viata impreuna cu normalitatea sunt doar un vis.Cred ca Dumnezeu judeca altfel lucrurile!Si inca ceva,cum poti cere intelepciune unui tanar?,unui adolescent,cand si batranii sunt asa cum sunt.Este oricum un lucru extraordinar ca in sufletele celor care se masturbeaza,se naste de la sine un regret care macina intr-o oarecare masura.Si credeti-ma,calugarii au propriul lor sistem de infranare,mai putin afundat in atata deznadejde pe care o exprima mirenii,dar oamenii crestini se dovedesc cei mai aprigi judecatori si deslusitori ai principiilor religioase.
Euftalia,nu-ti mai cere atata iertare,nu ai gresit si nu esti mai prejos decat cei care te judeca,tu ai avut crucea ta de la Dumnezeu,prin sacrificarea totala a vietii care nu ti-a fost dat sa-i simti adevarata pulsatie a satisfactiei pamantene,si eu cred ca pentru suferinta indurata(care nu s-a terminat,de altfel)nu vei mai cunoaste suferinta in lumea dincolo de fiinta.Nu-ti fa griji,iar oamenii nu au cum sa te inteleaga,de aceia ignora "taria"lor de-a impune vrute si nevrute pe un taram pe care n-au cum sa-l inteleaga,si-anume,cel al "mortii"pe pamant,cum se dovedeste a fi problemele psihice.Ai si tu acelasi drept de exprimare pe acest forum cum il au fiecare dintre noi,iar credinta ta este intima,nu este nevoie sa fie apreciata,personal te consider un "martir"intr-o lume in care nu ti s-a cerut acordul s-o alegi.

cristiboss56 14.01.2007 13:47:10

Un adolescent de 13-19 ani caruia i se canalizeaza timpul liber in sport, miscare, excursii, lectura va fi mai putin predispus masturbarii. Chiar daca a practicat de citeva ori masturbarea, reprezinta pentru el un accident,un pacat al tinereti. A persista in pacatul masturbari reprezinta cu totul altceva, devine o deviatie grava cu repercursiuni ulterioare. Sa facem diferenta clara dintre accident, intimplare si obisnuinta, viciu, pacat continuu!

ory 14.01.2007 14:37:53

Nu am negat faptul ca masturbarea ajunsa la obisnuinta n-ar reprezenta o anomalie,este normal ca este ceva nefiresc,ca atare,cel care o adopta simte de la sine acest lucru si probabil "lupta" cu pacatul in speranta ca va scapa de el.Si ar trebui sa ne marturiseasca adolescentii(baieti,de regula)cat isi canalizeaza acestia energia spre activitatile pe care le-ai amintit,sau cat de bine reusesc acestia sa-si ignore pornirile pubertatii.Sau cat fac acestia diferenta intre pacatul ca si credinta in nerealizarea lui,sau greseala care se opune unor principii conforme varstei lor.Crede-ma,daca ar fi sa ma exprim dupa parerile personale cu privire la acest aspect ar insemna sa fiu foarte nemiloasa,asa cum am fost cu sotul meu la-nceput,cand nu eram decat o ratacita printre legile nestiute ale vietii intime.Dar,efectiv,nu pot sa nu vad viata cu intelegere in functie de atatea laturi cu care ea isi face loc in diversitate.

Negroponte 15.01.2007 01:03:05

:)pacatul acesta este destul de grav daca ma opreste de a intra in Imparatia lui Dumnezeu.

Annamarria 15.01.2007 01:33:20

Inteleg ca nu sunt crestinii sfinti, dar credeam ca macar in teorie, macar in adancul sufletului stiu ce este pacat, chiar daca din slabiciune uneori mai fac pacate. Dar chiar un crestin sa apere pacate grave..Niciodata sa nu uram pacatosul, dar pacatul da.
Cum puteti sa credeti ca masturbarea nu este un pacat? Imaginati-va pe cineva din familie masturbandu-se, ..ce sentiment aveti? Sau ce sentiment ati avea daca un necunoscut s-ar masturba langa dumneavoastra..Nu stiu voi, dar eu nu as avea un sentiment prea bun, m-as simti foarte prost. De fapt mi s-a intamplat, si nu stiam cum sa scap de acolo mai repede. Nici eu nu stiam daca e pacat, dar mi-am imaginat cum ar fi daca ar fi Dumnezeu langa mine in momentul acela, si atunci am stiut sigur ca e pacat, pentru ca nu m-as fi simtit cu inima impacata.
Si ganditi-va ca si a face dragoste in afara casatoriei, care macar ar avea scuza dragostei, este un pacat. Ganditi-va ca si aia e pacat, un lucru care pare atat d natural si de scuzabil! Voi raportati totul la voi insiva, dar totul trebuie raportat la Dumnezeu, si la cum vrea Dumnezeu sa fim, pentru ce ne-a facut si ce vrea El pentru noi. Prea putin ne gandim la El, avem pretentia ca El sa se gandeasca la noi, si vrem sa-L reducem mereu, insa El vrea sa ne faca pe noi sa crestem.
Macar cand mananci o faci cu un folos..pentru sustinerea vietii. Placerea e ceva secundar, un dar al lui Dumnezeu. Si nimeni n-a murit din lipsa activitatii sexuale din cate stiu eu. Dar CS lewis spunea frumos..cum ar fi sa mestecam mancarea doar ca sa-i simtim gustul si apoi sa o dam afara. Exact asa facem noi cu masturbarea si cu sexul, urmarim doar placerea nestiind ca nu ne vom simti impliniti decat facand lucrul natural, cel ce ne-a fost dat de la Dumnezeu, adica iubind in orice clipa si prin toate actiunile noastre oe Dumnezeu si pe semeni. Orice ne indeparteaza de iubire nu e bun.
A te masturba inseamna singuratate, egoism.
Si voi puneti la indoiala cuvantul Sf Ap Pavel pe care l-a citat Va_iubesc. Totusi, credeti ca a grest? Chiar credeti ca Sf Pavel a spus prostii?

MARIUS_DANIEL 15.01.2007 01:57:29

Problema este ca noi stam perfect la teorie dar rau la practica???:(

iosif 15.01.2007 09:49:07

Masturbarea este un pacat des intalnit la adolescenti care se confrunta intr-adevar cu niste situatii mai speciale, cu o stare trupeasca mai agitata, o perioada in care sexualitatea este de prim interes ca noua experienta in viata lor. Foarte putini sunt in stare sa se abtina de la acest pacat, insa e important sa fie ajutati sa inteleaga ca este un pacat si ca oricat de "util" l-ar considera, acest pacat da nastere unei atitudini gresite vizavi de sexualitate si de viata in general. De multe ori cei ce se masturbeaza ajung la idolizarea propriului trup, la desconsiderarea viitorului partener pe care il va percepe ca un obiect de satisfacere a propriilor nevoi, etc. Psihologii cred ca ar sti mai bine sa explice acest lucru.

Dar mai presus de toate, ca orice pacat, masturbarea ne inrobeste, ne fura libertatea, nu ne lasa sa fim stapani pe noi insine. Pacatul contravine libertatii, el ne tine injugati, Dumnezeu ne vrea insa liberi, in starea naturala in care ne-a creat. Eu cred ca RAIUL APARTINE OAMENILOR LIBERI, in sensul libertatii fata de pacat.

Trebuie insa sa admitem ca acest pacat nu ne este strain nici noua si ca in loc de a judeca pe cei ce se masturbeaza, ar fi mai bine sa incercam sa ii ajutam pe cat posibil sa inceapa lupta de independenta fata de trup. Este o lupta grea, cu multe caderi, dar si cu biruinte.

Pe mine ma cam enerveaza faptul ca se ascunde adevarul, ca nu se vorbeste fatis pentru ca oamenii sa inteleaga. Inteleg ca prea multa pudoare strica, asa cum si prea multa "naturalete" in abordarea acestui subiect poate da nastere altor erori, insa tinerii au nevoie sa cunoasca lucrurile fara ocolisuri.

Cine traieste dupa pofta trupului nu poate ajunge in imparatia lui Dumnezeu si de aici porneste intreaga noastra lupta, e lupta pentru imparatie. O lupta are si momentele ei de cadere, dar cine duce lupta pana la capat, reuseste. Acest lucru il aplica fiecare in viata lui, in functie de relatia lui cu Dumnezeu. NU e o lupta usoara, nu se rezolva peste noapte, e nevoie de o relatie cu un duhovnic, e nevoie de multa rugaciune, de alte substituente pozitive (sport,etc), e nevoie de o atitudine sanatoasa fata de trup si de suflet.

Lupta cu trupul ramane insa o permanenta asa cum ne spun sfintii!

MARIUS_DANIEL 15.01.2007 13:36:45

Citat:

Masturbarea este un pacat des intalnit la adolescenti care se confrunta intr-adevar cu niste situatii mai speciale, cu o stare trupeasca mai agitata, o perioada in care sexualitatea este de prim interes ca noua experienta in viata lor. Foarte putini sunt in stare sa se abtina de la acest pacat, insa e important sa fie ajutati sa inteleaga ca este un pacat si ca oricat de "util" l-ar considera, acest pacat da nastere unei atitudini gresite vizavi de sexualitate si de viata in general. De multe ori cei ce se masturbeaza ajung la idolizarea propriului trup, la desconsiderarea viitorului partener pe care il va percepe ca un obiect de satisfacere a propriilor nevoi, etc. Psihologii cred ca ar sti mai bine sa explice acest lucru.

Dar mai presus de toate, ca orice pacat, masturbarea ne inrobeste, ne fura libertatea, nu ne lasa sa fim stapani pe noi insine. Pacatul contravine libertatii, el ne tine injugati, Dumnezeu ne vrea insa liberi, in starea naturala in care ne-a creat. Eu cred ca RAIUL APARTINE OAMENILOR LIBERI, in sensul libertatii fata de pacat.

Trebuie insa sa admitem ca acest pacat nu ne este strain nici noua si ca in loc de a judeca pe cei ce se masturbeaza, ar fi mai bine sa incercam sa ii ajutam pe cat posibil sa inceapa lupta de independenta fata de trup. Este o lupta grea, cu multe caderi, dar si cu biruinte.

Pe mine ma cam enerveaza faptul ca se ascunde adevarul, ca nu se vorbeste fatis pentru ca oamenii sa inteleaga. Inteleg ca prea multa pudoare strica, asa cum si prea multa "naturalete" in abordarea acestui subiect poate da nastere altor erori, insa tinerii au nevoie sa cunoasca lucrurile fara ocolisuri.

Cine traieste dupa pofta trupului nu poate ajunge in imparatia lui Dumnezeu si de aici porneste intreaga noastra lupta, e lupta pentru imparatie. O lupta are si momentele ei de cadere, dar cine duce lupta pana la capat, reuseste. Acest lucru il aplica fiecare in viata lui, in functie de relatia lui cu Dumnezeu. NU e o lupta usoara, nu se rezolva peste noapte, e nevoie de o relatie cu un duhovnic, e nevoie de multa rugaciune, de alte substituente pozitive (sport,etc), e nevoie de o atitudine sanatoasa fata de trup si de suflet.

Lupta cu trupul ramane insa o permanenta asa cum ne spun sfintii!

Ai dreptate frate,dupa cum spunea si parintele Galeriu,Dumnezeu sa-l odihneasca,despre Biruirea trupului si inaltarea firii,caci cine si-a biruit trupul si-a inaltat firea si s-a inaltat mai presus de fire.

Asa sa ne ajute Dumnezeu.

euftalia 15.01.2007 14:56:16

Citat:

În prealabil postat de ory
Nu stiu,poate credeti ca sunt obsedata de acest aspect de vreme ce intervin de fiecare data.Nu fratilor,din contra,sunt o persoana mai rece si cu oaresece reticenta in ceea ce priveste aceste porniri trupesti,dar vreau sa inteleg ceea ce se-ntampla in viata,nu sa judec aspru,pentru ca indiferent de atitudinea mea,realitatea se evidentiaza cu aceiasi haina.Iosif,spui ca masturbarea reprezinta o anomalie sexuala,eu cred ca privesti acest lucru doar dintr-o perspective,cea a omului matur si cu diferite disponibilitati care-i sunt la-ndemana,cu toate ca si majoritatea barbatilor casatoriti adopta masturbarea intr-un moment sau altul,as considera aceasta indeletnicire anomalie sexuala in cazul in care un barbat(sau femeie,ceea ce e mai rar)prefera masturbarea sistematica in locul impreunarii firesti cu sotia,atata timp cat aceasta nu-l restrictioneaza f.des.Dar cum poate sa-si indeplineasca functiile sexuale un adolescent de 13...pana la 19 ani chiar,daca nu prin masturbare,el este invadat de hormoni,mai mult decat oricand,pubertatea devine dusmanul lui de temut,ce sa faca?,sa se casatoreasca ca sa-si indeplineasca functiile sexuale?Poti sa-mi raspunzi?Ca sa nu mai spun ca la acea varsta religia nu ocupa un loc atat de important in viata adolescentului,ca sa nu mai vorbim si de timiditatea si nesiguranta cu care sunt asaltati tinerii.Sau,dupa cum spunea Euftalia,ce sa faca un om cu un anumit grad de handicap,daca nu se apropie nimeni de el,sa se abtina la infinit,pana cand Dumnezeu il va primi in "rai"?Cu ce drept noi cei sanatosi,si cu drepturi depline (casatoriti)judecam neputinta unor fiinte pentru care viata impreuna cu normalitatea sunt doar un vis.Cred ca Dumnezeu judeca altfel lucrurile!Si inca ceva,cum poti cere intelepciune unui tanar?,unui adolescent,cand si batranii sunt asa cum sunt.Este oricum un lucru extraordinar ca in sufletele celor care se masturbeaza,se naste de la sine un regret care macina intr-o oarecare masura.Si credeti-ma,calugarii au propriul lor sistem de infranare,mai putin afundat in atata deznadejde pe care o exprima mirenii,dar oamenii crestini se dovedesc cei mai aprigi judecatori si deslusitori ai principiilor religioase.
Euftalia,nu-ti mai cere atata iertare,nu ai gresit si nu esti mai prejos decat cei care te judeca,tu ai avut crucea ta de la Dumnezeu,prin sacrificarea totala a vietii care nu ti-a fost dat sa-i simti adevarata pulsatie a satisfactiei pamantene,si eu cred ca pentru suferinta indurata(care nu s-a terminat,de altfel)nu vei mai cunoaste suferinta in lumea dincolo de fiinta.Nu-ti fa griji,iar oamenii nu au cum sa te inteleaga,de aceia ignora "taria"lor de-a impune vrute si nevrute pe un taram pe care n-au cum sa-l inteleaga,si-anume,cel al "mortii"pe pamant,cum se dovedeste a fi problemele psihice.Ai si tu acelasi drept de exprimare pe acest forum cum il au fiecare dintre noi,iar credinta ta este intima,nu este nevoie sa fie apreciata,personal te consider un "martir"intr-o lume in care nu ti s-a cerut acordul s-o alegi.

Ory, esti o fata inteligenta , care intelege multe lucruri, si nu zic asta pentru ca m-ai incurajat, multumesc oricum pentru gandurile bune!
Dumnezeu sa fie cu noi cu toti!

sovidiu 15.01.2007 15:46:05

da, Iosife, se pare ca m-ai ascultat :satisfied:

veilur 17.01.2007 02:07:18

Salutare! Ma bucur sa vad ca discutati deschis, am citit toate parerile de pe acest topic si am fost si putin intristat cand am citit unele opinii. Sunt de acord sa dati sfaturi celor aflati in confuzii, slabiciuni si neputinte, insa acestea trebuiesc facute cu intelegere fata de celalalt si fara sa judecam, caci in smerenie trebuie sa ajutam pe cel care greseste. De o mie de ori mai mult folos ar aduce daca ne-am ruga lui Hristos pt cei din jurul nostru, cu atat mai mult pt cei care ii cunoastem sau ne sunt apropiati, iar pacatele lor sa le consideram ca si ale noastre, caci cu nimic mai presus nu suntem fata de un pacatos inrait si sa ne consideram mai mici decat toti. Sa luam aminte ca unii sfinti, nu numai ca isi iubeau prigonitorii, dar ei ajungeau sa se roage chiar si pentru dracii care ii ispiteau neincetat cu cele lumesti; desi fiind foarte sporiti duhovniceste si traind dupa placul Domnului, ei se considerau vrednici doar de osanda iadului. Asa ca noi oamenii nu suntem indreptatiti cu nici un merit in fata Domunului, si orice am face bun pe acest pamant, inca Ii suntem datornici, iar cu toate acestea El tot ne-a iubit si ne-a oferit sansa de a mosteni un loc in Imparatia Sa. Oricum, e bine sa vad ca ati pus in discutie pacatul malahiei, chiar daca altii nu il considera pacat, noi trebuie doar sa spunem Adevarul si in rest sa-i lasam pe fiecare sa ia ce decizie vrea pe propria raspundere. Va multumesc pt atentie. Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!

Annamarria 17.01.2007 03:14:02

da, veilur, ai dreptate, ma simt...

veilur 17.01.2007 03:31:51

annamaria, ma bucur enorm ca poti vedea si accepta adevarul, dar trebuie sa fim crstini si cu fapta, trebuie sa ne inrolam cu modul nostru de viata in "Razboiul nevazut", ceea ce ne trage la o raspundere pe masura si eforturi grele pt noi. Mai mult, pur si simplu trebuie sa traim intru Adevarul, intru Hristos, ca El sa poata locui noi. :)

cozia 26.01.2007 23:45:01

Citat:

Dumnezeu nu ne cere decat sa fim autentici, sa fim naturali. Masturbarea este o deviere de la natural.

Bine zis, si as vrea sa adaug ca desi abstinenta duce deseori la vise erotice care se finalizeaza deseori prin a deveni umede mai ales in jurul virstei adolescentei, acest fenomen in aparenta natural poate fi curbat tot prin post si rugaciune, care creaza un fel de ADUCERE AMINTE in mintea noastra din timpul somnului care la rindul ei alunga visul erotic transformindu-l in altceva bun constructiv, ca de exemplu; "evenimentul" se transforma miraculos, prin vointa noastra, intr-o conversatie cu persoana respectiva,sau o plimbare prin padure, etc, iar la trezire avem o bucurie de nedescris in suflet ca am cistigat inca o batalie cu necuratul (poate una din miile de batalii care ne mai asteapta). Nu stiu cum este in cazul femeilor dar la barbati asa am experimentat ca este.

veilur 27.01.2007 21:23:22

Cozia, ai facut un experiment cu folos...eu cred ca multi o sa se regaseasca in aceste fantezii nocturne, bine - de fapt sunt polutii nocturne, acestea fiind niste efecte secundare ale pacatului savarsit cu mintea, de obicei imaginatia porno...

cozia 27.01.2007 23:44:18

Citat:

În prealabil postat de veilur
Cozia, ai facut un experiment cu folos...eu cred ca multi o sa se regaseasca in aceste fantezii nocturne, bine - de fapt sunt polutii nocturne, acestea fiind niste efecte secundare ale pacatului savarsit cu mintea, de obicei imaginatia porno...

Nu, multumesc, nu ma intereseaza si nu m-a interesat niciodata, pe bune... iar aceste fenomene nocturne se intimpla oricarui barbat, zic si eu, normal, fara vre-o alta influenta fantezista, dar ai si tu dreptate, da, banuiesc ca se intimpla si asa cum spui tu.

veilur 28.01.2007 10:29:41

Probabil am inteles eu gresit...

cozia 29.01.2007 00:03:47

ADUCERE AMINTE in sens de control personal ca sa nu cazi in pacat, aici cred ca nu m-am exprimat eu complet

veilur 30.01.2007 10:50:14

Pai Cozia, eu stiam ca in vis omul nu isi poate controla actiunile sau deciziile, de fapt tu nici nu stii ca visezi ci chiar crezi ca e real ce se intimpla acolo in vis, asa ca acel control personal de care spui tu este un fel de inselare. Alta treaba e cand stai in post si rugaciune, infranarea poftei, abstinenta si cele ale canonului, atunci e clar ca actioneaza harul Duhul Sfant in noi si ne pazeste mai ales in timpul somnului cand sufletul este cel mai vulnerabil la pacat, pentru ca atunci noi nu mai suntem stapani pe reactiile si dorintele noastre trupesti. Iar daca suntem in pocainta adevarat si nu ne-am spovedit, vrajmasu ne amageste cu inselari de genu control personal sau mandria de rezultatele cele bune ale noastre in lupta cu pacatul in care ma regasesc eu ca un pacatos ce sunt... Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnzeu, miluiestema pe mine pacatosul!

De trei ori Sfant pre Sfant este Domunl Dumnezeul nostru!

lumix 30.01.2007 17:40:18

"Omul este chipul si asemanarea DOMNULUI" si atunci de ce a cazut in pacat Adam si Eva in rai fiind?- pentru ca a existat cineva(stiti voi cine)care a infiltrat samanta indoielii la cele spuse de Domnul, iar firea omeneasca a celor doi a ales sa aplice "facerea lucrului interzis" chiar daca stiau ca vor suporta consecintele. Eva a fost cea care s-a lasat pacalita direct de diavol(as cum sunt cei ce pacatuiesc voit) , iar Adam desi a cugetat la cele spuse de Domnul s-a lasat convins din slabiciune trupeasca (fata de Eva)(asa cum ajung sa pacatuiasca altii luandu-se dupa cei ce diminueaza pacatul sau "il imbraca in haine stralucitoare").

Asadar exista doua categorii de oameni si implicit de pareri:
1-cei ce au facut pacatul masturbarii si il mai fac si de aceea iau apararea si"ii inteleg pe cei ce o fac " gasind explicatii de toate felurile si
2-cei ce au facut pacatul (si nu-l mai fac- dandu-si seama prin diferite moduri ca nu este bine) si cei ce nu l-au practicat si de aceea sunt inversunati impotriva lui.

Eu nu sunt de acord cu acest pacat ca si cu celelalte si nici sa se considere un pacat mai mic fata de altele; fiecare are valoarea lui si consecintele lui.
Important nu este cine arunca cu piatra si de ce, ci odata ce ne-am lovit de un pacat sa intelegem de ce ni s-a intamplat si sa luptam cu el pentru ca altfel mai devreme sau mai tarziu vom suporta consecintele (de orice natura nu neaparat dpdv religios).
De aceea se schimba oamenii peste noapte , nu mai suporta sau pur si simplu au ajuns sa inteleaga ca pacatele (chiar daca pentru ei se numesc lucruri firesti)nu aduc implinirea sufleteasca si chiar nici cea fizica la un moment dat.

Am pacatuit si eu in felul meu si am simtit pe piele mea cum este sa accepti pacatul ca ceva normal si cum este sa te lupti cu el. La inceput este greu dar odata infranat un pacat incepi sa le vezi si infrana si pe celelalte.

Calea spre Domnul este f stramta asa ca sa nu ne amagim cu "cei ce sunt bolnavi au trebuinta de doctor" si sa ne imbolnavim continuu ca lasa ca Domnul ne iarta si ne accepta asa cum suntem, NU!!!! Domnul a mai zis si "SA TAIEM COPACUL RAULUI DIN RADACINA "sa nu ajunga sa faca ramuri si sa nu-l mai putem taia sau sa ne fie mai greu.
Domnul mai spune "ai grija omule ca din dorinta ta sa scoti pe altul din pacat sa nu cazi si tu in el", mai intai apare dorinta de a-l face pe cel ce greseste sa vada adevarul, apoi incepem sa-l intelegem, mai apoi sa ne imginam prin ce trece sau a trecut omul respectiv si in final sa facem si noi la fel ca poate are dreptate sau macar sa incercam.
Uneori trebuie sa fim mai aspri cu cei ce gresesc vazand pacatul ceva normal(a nu se intelege jignire, judecare)pentru ca de cele mai multe ori intelegerea sau smerenia exagerata nu este convingatoare si nici nu da rezultate pentru cel in cauza.

Daca si calugarii cad in pacate de acest fel atunci cu atat mai mult suntem noi din firea noastra cea slaba tentati sa pacatuim....in orice situatie ne-am afla sa ne rugam la Domnul zi de zi sa ne lumineze mintea, sufletul si sa ne indrepte pasii numai spre facerea vointei lui atat pentru noi cat si pentru ceilalti...caci noi ce ce am biruit pacatul sa-i ajutam pe cei ce abia se lupta cu el...iar cei ce sunt in lumina sa-i lumineze si pe ceilalti...Caci mai mare pacat are cel ce stie adevarul si trimite pe altul in intuneric, decat cel ce este in intuneric deja.

Oricum imi pare bine sa aud ca exista oameni care isi pun problema pacatelor lor si ca sunt si cei ce cunosc cu adevarat CUVANTUL DOMNULUI si nu s-au lasat inselati de "intelesul" acestuia.

Ora este GMT +3. Ora este acum 00:48:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.