Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8621)

NTatiana 25.02.2010 20:02:44

Homosexualitatea si lesbianismul
 
Cred ca aceasta minoritate se poate imparti in doua grupuri total distincte: primul grup e cel al celor care s-au nascut (corpul lor sufrind o modificare genetica) natural cu atractie fizica si psihica pentru aceasi sex si care trebuiesc tratati ca oameni normali fara a incerca sa schimbam in vreun fel cursul vietii lor si al doilea grup este cel al celor nascuti normali cu inclinatii sexuale normale dar care in frageda copilarie sau adolescenta au suferit abuzuri sexuale din partea unor adulti de acelasi sex; acest al doilea grup poate actina in Instanta cerand despagubiri enorme de natura materiala si trebuie sa fie recuperati de societate prin consiliere gratuita pe termen indelungat, tratament psihiatric intensiv si prin atentia si consideratia aratata de societate la adresa lor si prin dragostea de oameni a semenilor lor; de asemenea cei care i-au abuzat sexual sa plateasca scump , inchisoare pe viata deoarece a abuza un copil e ca si cum ai incerca sa-l omori; dar lasand-u-l in viata pe acel copil i-au omorat sufletul si moralul ceea ce este extrem de grav; asa dovedim ca suntem civilizati demni de a trai in sec. 21...

hmiron 27.02.2010 12:46:58

Te pasioneaza rau subiectul asta, nu?

Mihnea Dragomir 28.02.2010 00:06:46

Citat:

În prealabil postat de NTatiana (Post 216697)
primul grup e cel al celor care s-au nascut (corpul lor sufrind o modificare genetica) natural cu atractie fizica si psihica pentru aceasi sex si care trebuiesc tratati ca oameni normali fara a incerca sa schimbam in vreun fel cursul vietii lor

Despre ce modificare genetică vorbiți ? Există o genă a atracției sexuale, sau cum ?
Și dacă anomalia este genetică, nu trebuie tratată ? Pe cei cu boli din naștere nu îi mai îngrijim ?

gabriela8 10.03.2010 18:04:20

Citat:

În prealabil postat de hmiron (Post 217306)
Te pasioneaza rau subiectul asta, nu?



Poate cunoaste o persoana in aceasta situatie... Eu cunosc si e foarte dureros sa stii ca nu poti face nimic sa ajuti decat rugaciune si voia lui Dumnezeu!

AlinB 10.03.2010 20:31:05

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 222760)
Poate cunoaste o persoana in aceasta situatie... Eu cunosc si e foarte dureros sa stii ca nu poti face nimic sa ajuti decat rugaciune si voia lui Dumnezeu!

Se poate face psihoterapie daca e dispus sa vorbeasca desprea asta cu cineva competent si vrea totusi o schimbare, cat de cat..

zaharia_2009 10.03.2010 22:23:56

Citat:

În prealabil postat de NTatiana (Post 216697)
Cred ca aceasta minoritate se poate imparti in doua grupuri total distincte: primul grup e cel al celor care s-au nascut (corpul lor sufrind o modificare genetica) natural cu atractie fizica si psihica pentru aceasi sex si care trebuiesc tratati ca oameni normali fara a incerca sa schimbam in vreun fel cursul vietii lor si al doilea grup este cel al celor nascuti normali cu inclinatii sexuale normale dar care in frageda copilarie sau adolescenta au suferit abuzuri sexuale din partea unor adulti de acelasi sex; acest al doilea grup poate actina in Instanta cerand despagubiri enorme de natura materiala si trebuie sa fie recuperati de societate prin consiliere gratuita pe termen indelungat, tratament psihiatric intensiv si prin atentia si consideratia aratata de societate la adresa lor si prin dragostea de oameni a semenilor lor; de asemenea cei care i-au abuzat sexual sa plateasca scump , inchisoare pe viata deoarece a abuza un copil e ca si cum ai incerca sa-l omori; dar lasand-u-l in viata pe acel copil i-au omorat sufletul si moralul ceea ce este extrem de grav; asa dovedim ca suntem civilizati demni de a trai in sec. 21...

Sora, citindu-te m-am uitat ulterior la ,,profilu-ti public" si am vazut ce virsta ai . Apoi am recitit postarea ta si am dedus ca tare de mult esti rezidenta intro tara cu o religie si mentalitate de viata mult diferita de a celor din Romania . Nu am sa ma refer la limbaj ,gindire si considerentele sociale ale postarii tale deoarece sunt secundare ca importanta celor duhovnicesti . Numai ca la capitolul duhovnicie sau ortodoxie propriuzisa nu stai f. bine . Daca ar fi sa discutam din scurt nu putem spune ca ai o cunoastere buna a modului in care scriptura trateaza subiectul ,,Homosexualitate" . Dar chiar si fara aceasta cunoastere este imposibil sa nu sti sau sa nu fi auzit despre cele doua cetati antice Sodoma si Gomora ce soarta au avut datorita apucaturilor sexuale grotesti practicate cu preponderenta de locuitorii cetatilor . Chiar numele lor au devenit emblematice pt. intreaga istorie umana si si in prezent aceste perversiuni sexuale se denumesc cu numele cetatilor respective . Dar, dar atunci cind D.zeu a ras de pe fata pamintului cetatile dindu-le foc crezi ca era atit de ,,incapacitiv" incit sa nu faca deosebirea oamenilor in cele 2 categorii pe care tu le sugerezi , facind astfel o greseala si facindu-se singur de ris ca nu prea seamana cu un dumnezeu adevarat ? Nici nu l-a interesat ce fel de oameni, copii, femei , batrini erau ci faptul ca faceau un lucru f. urit . Ca atare , nimeni din cei care practica asa ceva nu este de inteles, nici pe D.zeu insusi nu l-a interesat si nu pot fi acceptati ca firesti. Homosexualitatea este si astazi , ca si in trecut , f. greu sanctionate de sfintele si de D.zeu inspiratele canoane . Primul si cel mai mare intolerant si luptator impotriva homosexualitatii este D.zeu insusi !!!!!, a nu se uita !!! Insa cauza care produce tulburari sexuale somatice (corporale) si ,,psihologice" este cunoscuta si daca esti , de exemplu, un participant constant la slujba sf. maslu s-ar putea sa si vezi cauza. Dar problema homosexualitatii este una ,,nobila social" care poate fi manipulata si speculata astfel incit poti modela pina la desradacinare si instrainare moral-religioasa mase mari populationale care au la baza longevitatii istorice notiuni dintre cele mai tarinice . Nu va lasati suparata de parerea mea despre cei indrituiti la homosexualitate sau nu, dar lasati-va convinsa sa-mi spuneti cind a avut loc prima si ultima parada oficiala (sa zicem a celor indreptatiti) gay la Ierusalim sau Tel aviv. Acest gen de instrainare umana in simtirea intimului procreator nu este promovat si sustinut decit in locuri precise in lume in virtutea unei noi revolutii a democratiei sexuale. Asa ca atunci cind vorbim de o abatere , sau aberatie, comportamentala a sexului crezi ca mai incape loc de ,,indreptatiti" si ,,proscrisi"?

Am spus toate acestea deoarece ne aflam pe un siteu ortodox si unde este firesc ca orice subiect am pune in discutie sa il interpretam sau analizam din punct de vedere duhovnicesc si nu lumesc . Daca voim sa discutam lumeste si pe D.zeu sa-l bagam dupa usa ... atunci nu ar fi rau sa ne orientam spre alt forum . Dar ca sa venim pe un forum ortodox si sa spunem ca cineva , oricine, este indreptatit sau ca este de inteles si de acceptat la un grav pacat precum homosexualitatea ar fi echivalent cu incercarea Adunarii Nationale Bisericesti sa propuna Sfintului Sinod sa legifereze homosexualitatea in minastiri... doar acolo unde sunt doritori . Vai, vai ce ar fi dar mai ales ce Sodoma si Gomora a zilelor noaste am vedea ! ceea ce incerci dumneata se cheama a milita pt. a obtine ,,dreptul la pacat"


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:34:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.