Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Este adevarat? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15735)

ToaderValentin 12.11.2012 18:15:27

Este adevarat?
 
Salutari, am citit pe internet si mi-au povestit multi prieteni ca iti poti vinde sufletul diavolului. Este adevarat? Am mai citit ca daca il vinzi ai ce vrei in viata aceasta lumeasca si ca te ajuta in mai toate chestiile. Este o mare amagire, dar este adevarat? Se poate face asa ceva? Cunoasteti pe cineva? Am ramas socat cand am auzit..

DragosP 12.11.2012 18:39:21

A fost cineva: Faust.

ToaderValentin 12.11.2012 19:23:27

Si ce a avut de castigat? Pentru ce a facut asta? L-a ajutat cu ceva?

eliza-georgiana 12.11.2012 19:28:37

sigur ca este adevarat!! uita-te la televizor, la cati "vindecatori" apar ca ciupercile dupa ploaie... prin practici oculte gen reiki, parapsiho..pupu, bioenergie, terapie alternativa homeopata, acupunctura, presopunctura... citirea aurei si tot ce-ti trece prin cap... ai fi mirat sa vezi cati "admiratori" au personaje ca Argesanu sau Oreste!! si in industria muzicala lucrurile sunt cam la fel...Bob Dylan declara ca nu e bine sa te pui cu "seful"... am sa caut linkul daca trebuie dovezi! dar lucrurile astea trebuie distinse cu mult discernamant duhovnicesc, pentru a nu cadea in vreo ispita!

Doriana 12.11.2012 19:37:12

Citat:

Īn prealabil postat de ToaderValentin (Post 481295)
Si ce a avut de castigat? Pentru ce a facut asta? L-a ajutat cu ceva?

Daca a castigat sau nu ceva e neinteresant atat timp cat si-a pierdut sufletul. Nu ar trebui sa te pasioneze astfel de subiecte; nu te ajuta cu nimic si nici tu nu ii poti ajuta pe cei in cauza. Ar fi mai bine sa te interesezi ce poti castiga daca petreci o viata cu Dumnezeu si cum poti sa o faci. E mult mai "socant" decat experientele sf ale unor oameni care nu isi iubesc sufletul.

ToaderValentin 12.11.2012 20:08:47

De curiozitate am intrebat Adriana, nu cu rautate am facut aceasta. Curiozitatea ma impins sa intreb si iata ca am obtinut raspunsul care este afirmativ. Se poate vinde sufletul diavolului.

Tina06 13.11.2012 11:29:14

Doamne binecuvanteaza si acopera-ne

Mosh-Neagu 13.11.2012 12:15:13

Citat:

Īn prealabil postat de ToaderValentin (Post 481300)
De curiozitate am intrebat Adriana, nu cu rautate am facut aceasta. Curiozitatea ma impins sa intreb si iata ca am obtinut raspunsul care este afirmativ. Se poate vinde sufletul diavolului.

Cel mai trist mi se pare faptul ca nici macar de "vanzare" nu mai e vorba, ci ni-l oferim... gratis. La Faust (daca o fi existat vreodata desi probabil ca e vorba de o "opera de arta") s-a intamplat cu totul altceva. Acum, aici, omul nu mai "negociaza" pentru sufletul lui. El nici macar nu realizeaza care este valoarea reala a propriului suflet, sau daca putem da sufletului "un pret". Noi stim ca vrem, ca vrem acum, ca nu putem suporta, ca meritam mai mult, ca viata trebuie traita, ca nu-i obligatoriu sa muncesti pentru a primi si nu-i normal sa dai pentru a avea...
Si-apoi mai e o latura extrem de sensibila pe care prea putini o sesizeaza... In general "nu suportam"! Nu suportam foamea, (vorbind de post), nu suportam saracia (cand ne sunt suficiente doua camere si o bucatarie, noi ne ridicam vile si palate), nu suportam sa fim contrazisi, sa fim loviti in amorul propriu, sa fim pusi la anumite corvozi si canoane fiindca suntem prea comozi sa le facem, desi in "ascultare" este esenta mantuirii sufletului, nu suportam ca gaina vecinului sa faca oua (... mai mari) iar daca se poate sa-i moara si capra, in timp ce in fata lui ne frangem mainile de... "durere", fiindca-i intelgem necazul prin care trece. In ce consta "latura sensibila" de care spuneam? In viata, omul are doua alternative, legate de "relatia" cu Dumnezeu. Cand el intrerupe relatia si-si vinde voit sufletul, este alta poveste, dar daca el considera ca Il iubeste pe Dumnezeu si de aceea ii tot cere, fiindca este un copil iubit si rasfatat, atunci Dumnezeu ii da omului in viata aceasta, tot ce vrea, dar o pierde pe cea viitoare. De aceea, cand ne merg toate bine si foarte bine, cand nu avem necazuri si boli, ar trebui sa ne intrebam de ce nu ne cerceteaza Dumnezeu. Iar cand ajungem sa "nu suportam" e bine sa ne intrebam ce vrea Dumnezeu de la noi si daca nu cumva ne punem de-a curmezisul voii Sale...

gpalama 13.11.2012 13:21:49

Citat:

Īn prealabil postat de ToaderValentin (Post 481287)
Salutari, am citit pe internet si mi-au povestit multi prieteni ca iti poti vinde sufletul diavolului. Este adevarat? Am mai citit ca daca il vinzi ai ce vrei in viata aceasta lumeasca si ca te ajuta in mai toate chestiile. Este o mare amagire, dar este adevarat? Se poate face asa ceva? Cunoasteti pe cineva? Am ramas socat cand am auzit..

1. Diavolul este TATAL MINCIUNII si al RAULUI.

2. In primul rand diavolul te minte: iti promite multe, ti se pare ca le ai 1-2 luni dupa care se naruiesc toate.

Diavolul nu iti vrea binele chiar daca ii dai sufletul. Demonii iti vor raul si numai raul.
Iti dau la inceput ce vrei si apoi iti iau totul dupa ce ti-ai dat sufletul.

3. Nu uita ca este si Dumnezeu. Daca ce vrei tu face rau altora, atunci vei LUPTA CU DUMNEZEU. Iar lupta cu Dumnezeu are intotdeauna un singur castigator si mai multi pierzatori. Dumnezeu nu pierde niciodata.


Lasa visele astea si fugi de draci cat poti in viata asta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:13:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.