Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   rugaminte (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7289)

anaid37 06.10.2009 15:13:55

rugaminte
 
ma poate ajuta cineva cu acatistul sfintei rita?
multumesc

elenavioletacocos 06.10.2009 18:24:13

asta am gasit pe net,sper sa iti fie de folos:

Rugaciune catre sf.Rita in cazuri imposibile

O,Sf.Rita cerul s-a intunecat deasupra mea, rugaciunea nu mai patrunde pana la Tronul lui Dumnezeu.Stiu prea bine ca pacatele sunt cauza unica a pedepselor care ma lovesc.Curajul de a ma indrepta catre Isus cel Rastignit este slabit, deoarece de atatea ori am dispretuit mila sa si acum ii simt mania teribila.Mana Sa apasa greu asupra mea.Vad ca nu merit iertare si cu inima indurerata imi deplang starea nenorocita.Spune tu,o, sf.Rita oare trebuie sa pierd orice speranta?Nu!Isus ne-a dat prin tine o protectoare puternica , care sa ma ajuti sa dobandesc de la El iertarea pacatelor mele grele si vointa ferma de a nu-L mai supara.Cu aceasta hotarare in inima si pe buze ma indrept catre tine Sf.Rita , facatoare de minuni,si te rog sa obtii de la Isus harul trebuincios in incercarea in care ma aflu ostenit(a), dezolata(a) si parasit(a) de toti.Ajunge doar un cuvant al tau sf.Rita si cerul se va deshide iarasi pentru mine, spre a-mi aduce iertare si mila.Amin.
3Tatal nostru...3Bucura-te Marie...3 Marire Tatalui...


sau :

Sfanta Rita, te iau ca model si ocrotitoare a mea. Iti incredintez lucrarea sfintirii mele si ma sprijin pe vredniciile tale la Dumnezeu, ca sa o duc la indeplinire in modul cel mai desavarsit.
Harul pe care-l vei cere de la Dumnezeu impreuna cu mine si pentru mine sa ma faca tot mai asemenea cu tine in practicarea virtutii si in iubirea pentru Isus Rastignit.
Dobandeste-mi iubire fata de Dumnezeu si fata de aproapele, precum si fata de virtutile pe care le-ai practicat tu in mod deosebit: umilinta, ascultarea, curatia, rabdarea, evlavia si resemnarea la vointa lui Dumnezeu.
Te rog, de asemenea, sa-mi mijlocesti ajutorul lui Dumnezeu si in cele materiale, in masura in care ele imi sunt folositoare si necesare pentru atingerea scopului meu final.
Ma las cu totul in grija Domnului si nadajduiesc de la bunatatea si indurarea lui ca voi merge sa ma bucur impreuna cu tine in fericirea vesnica. Amin.

farmec_ 09.10.2009 09:59:58

Nu stiu cum sa fac acatist la Sf.Mina
 
Buna ziua
Am fost indrumat de un crestin la biserica, sa fac un acatist la Sf.Mina .

Motivul meu : Intrucat acum 2 ani am dat o foarte mare suma de bani unei familii , acestia nu mi-au returnat banii inapoi .

Va rog sa ma indrumati spunandu-mi cum se face : a da acatist .

Va multumesc !

elenavioletacocos 09.10.2009 10:19:09

Citat:

Īn prealabil postat de farmec_ (Post 172195)
Buna ziua
Am fost indrumat de un crestin la biserica, sa fac un acatist la Sf.Mina .

Motivul meu : Intrucat acum 2 ani am dat o foarte mare suma de bani unei familii , acestia nu mi-au returnat banii inapoi .

Va rog sa ma indrumati spunandu-mi cum se face : a da acatist .

Va multumesc !

http://caragiu.tripod.com/dc/SfMina.html

sper sa te ajute

farmec_ 09.10.2009 10:40:26

Multumesc pt. raspuns.

patricia2006 21.07.2012 12:56:55

nuvena sfintei rita este catolica nu?

Adriana Cluj 21.07.2012 13:06:15

da.........

patricia2006 21.07.2012 13:13:35

Citat:

Īn prealabil postat de Adriana Cluj (Post 460352)
da.........

pai.......numai de catolici poate fi citita nu de catre noi ortodoxii

beliver 21.07.2012 13:35:17

Catolicii nu au si ei un forum?Sunt multi catolici pe forumul nostru,din cate am observat.Una e sa citesti subiectele si sa raspunzi pertinent si alta sa pui intrebari de genul acesteia.Daca pot intra pe forum inseamna ca au net,deci pot cauta si ei anumite rugaciuni de care au numai ei nevoie.Nu m-ar interesa acest lucru,dar sunt tineri care ar putea crede ca se roaga la Sfinti Ortodocsi,daca gasesc rugaciunea pe forumul acesta.Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:36:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.