Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Halep la Australian Open (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19322)

Vladimir M 17.01.2019 11:30:51

Halep la Australian Open
 
Salut! Simona Halep e în turul III la Australian Open, unde o va întâlni pe Venus Williams. Halep joacă fără antrenor și înainte de Australian Open a făcut o pauză de 3 luni în care nu a mai jucat tenis. Va reuși oare să treacă de Venus Williams? Va reuși oare să câștige turneul? Voi ce ziceți?

stefan florin 17.01.2019 15:25:44

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663318)
Salut! Simona Halep e în turul III la Australian Open, unde o va întâlni pe Venus Williams. Halep joacă fără antrenor și înainte de Australian Open a făcut o pauză de 3 luni în care nu a mai jucat tenis. Va reuși oare să treacă de Venus Williams? Va reuși oare să câștige turneul? Voi ce ziceți?

poate sa treaca de Venus Williams

Vladimir M 17.01.2019 21:42:55

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 663319)
poate sa treaca de Venus Williams

În general ar putea să treacă și de Venus Williams dar problema este că nu prea are meciuri în picioare, dar poate își regăsește ritmul rapid

Jonnyw2013 18.01.2019 14:16:16

O lectie de modestie!
 
Simona deja a castigat inimile unora...indiferent ce rezultate va avea mai departe.
"Simona Halep a dat o lectie de modestie la Australian Open 2019, care a starnit admiratia tuturor jurnalistilor prezenti la Melbourne.

In timp ce alti sportivi de top pun conditii care de care mai ciudate pentru a avea parte de confortul dorit, Simona a fost surprinsa mergand cu autobuzul spre complexul de la Australian Open.

Organizatorii i-au pus la dispozitie Simonei o masina de lux, dar sportiva noastra a refuzat. Ea a mers asadar spre arena intr-un autobuz in care se mai aflau jurnalisti si alti sportivi mai putin cunoscuti, ce nu beneficiaza de tratament preferential.

Prezenta Simonei i-a surprins complet pe jurnalisti, insa sportiva noastra a mentionat ca prefera sa fie o persoana cat mai "normala" si sa nu lase faima sa i se urce la cap.

"Nu voi schimba niciodata aceste lucruri. Este mult mai bine sa fiu asa. Fac aceste lucruri natural, este ceva normal. Ma simt bine asa si voi continua sa fac", a spus Simona, conform Sport360.


La polul opus s-a situat australianul Bernard Tomici, care a deranjat multa lume dupa ce a preferat sa vina cu un bolid cu motor puternic, pe care l-a turat la maxim.

In alta ordine de idei, Simona a refuzat sa-si gaseasca o cazare luxoasa, asa cum au facut celelalte tenismene de top. Ea s-a cazat astfel in hotelul pus la dispozitie de organizatori.

Simona este deja comparata cu Andy Murray si a fost denumita "campioana oamenilor" pentru modestia aratata la Australian Open.

Sportiva noastra va reveni pe teren sambata dimineata, cand o va intalni pe Venus Williams in turul trei, in direct pe Ziare.com."
Preluat de pe :http://www.ziare.com/simona-halep/au...-lumea-1546219

Vladimir M 18.01.2019 18:44:51

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663327)
Simona deja a castigat inimile unora...indiferent ce rezultate va avea mai departe.
"Simona Halep a dat o lectie de modestie la Australian Open 2019, care a starnit admiratia tuturor jurnalistilor prezenti la Melbourne.

In timp ce alti sportivi de top pun conditii care de care mai ciudate pentru a avea parte de confortul dorit, Simona a fost surprinsa mergand cu autobuzul spre complexul de la Australian Open.

Organizatorii i-au pus la dispozitie Simonei o masina de lux, dar sportiva noastra a refuzat. Ea a mers asadar spre arena intr-un autobuz in care se mai aflau jurnalisti si alti sportivi mai putin cunoscuti, ce nu beneficiaza de tratament preferential.

Prezenta Simonei i-a surprins complet pe jurnalisti, insa sportiva noastra a mentionat ca prefera sa fie o persoana cat mai "normala" si sa nu lase faima sa i se urce la cap.

"Nu voi schimba niciodata aceste lucruri. Este mult mai bine sa fiu asa. Fac aceste lucruri natural, este ceva normal. Ma simt bine asa si voi continua sa fac", a spus Simona, conform Sport360.


La polul opus s-a situat australianul Bernard Tomici, care a deranjat multa lume dupa ce a preferat sa vina cu un bolid cu motor puternic, pe care l-a turat la maxim.

In alta ordine de idei, Simona a refuzat sa-si gaseasca o cazare luxoasa, asa cum au facut celelalte tenismene de top. Ea s-a cazat astfel in hotelul pus la dispozitie de organizatori.

Simona este deja comparata cu Andy Murray si a fost denumita "campioana oamenilor" pentru modestia aratata la Australian Open.

Sportiva noastra va reveni pe teren sambata dimineata, cand o va intalni pe Venus Williams in turul trei, in direct pe Ziare.com."
Preluat de pe :http://www.ziare.com/simona-halep/au...-lumea-1546219

Așa este, nu are figuri de vedetă și este foarte bine. Are caracter.

Iorest 19.01.2019 16:01:18

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663327)
Simona deja a castigat inimile unora...indiferent ce rezultate va avea mai departe.
"Simona Halep a dat o lectie de modestie la Australian Open 2019, care a starnit admiratia tuturor jurnalistilor prezenti la Melbourne.

Până în 2019 cu ce mergea la complexul sportiv și unde se caza ?

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663327)
In timp ce alti sportivi de top pun conditii care de care mai ciudate pentru a avea parte de confortul dorit, [b]Simona a fost surprinsa mergand cu autobuzul spre complexul de la Australian Open.

Organizatorii i-au pus la dispozitie Simonei o masina de lux, dar sportiva noastra a refuzat. Ea a mers asadar spre arena intr-un autobuz in care se mai aflau jurnalisti si alti sportivi mai putin cunoscuti, ce nu beneficiaza de tratament preferential.

Probabil că nu e singura, condițiile de transport pentru jurnaliști nu sunt deloc slabe, se precizează că a fost și cu alți sportivi mai puțin populari în acel autobuz..


Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663327)
In alta ordine de idei, Simona a refuzat sa-si gaseasca o cazare luxoasa, asa cum au facut celelalte tenismene de top. Ea s-a cazat astfel in hotelul pus la dispozitie de organizatori.

Hotelul pus la dispoziție la un turneu de G.S. nu e deloc slab, doar doarme câteva nopți acolo, în rest e la antrenament și la recuperare chiar nu merita să cheltuie mult pe cazare și face economie de câteva mii de dolari, dacă prinde turneul până la final.
Dacă alegea un hotel luxos probabil dădea din buzunar diferența,

Ce vreau să spun e că jurnaliștii fluctuează în păreri, când sportivul face performanță - devin lingușitori pentru audiență și-l transformă în Maica Tereza, când sportivul are sincope și decade - devin super critici și îl compară cu alți sportivi din breaslă ori scriu cancanuri despre viața privată.

Când sportivul se retrage din activitate devin lingușitori pentru a smulge ceva povești savuroase ori pentru a folosi părerea unei foste legende ca să dea în alții în circuit (exemplu interviuri Cornel Dinu, Loți Boloni) - concluzie: presa e mereu parșivă, sportivul e același cu bune și rele.

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663328)
Așa este, nu are figuri de vedetă și este foarte bine. Are caracter.

A evoluat mult ea uman și psihologic față de anii trecuți, se enervează mai rar și mai puțin zgomotos ori destructiv de rachetă, presa n-o scutea deloc după unele ieșiri.

I-a țipat la un moment dat lui Cahil să tacă la un court couching, a rupt rachete de sute de dolari bucata.

Una peste alta legătura lui Halep cu ortodoxia e că se închină la fiecare final de meci câștigat, (când pierde n-am văzut să se închine mereu) în rest nu prea are legătură cu specificul duhovnicesc al sitului.

Dacă pierde, dacă câștigă nu împarte banii cu criticii ori fanii ei, e strict munca ei, România nu are niciun merit pentru performanța unui tenismen, tenisul e un sport strict privat în care părinții investesc sute de mii de euro sau dolari a se vedea și românca Bianca Andreescu care joacă pentru Canada.

Numai Țiriac ar avea un merit eventual, pt faptul că la Turneul din Madrid i-a făcut și culoar și program favorabil pe Arena Centrală când nu era nr.1 și a învățat-o să-și negocieze contractele cu sponsorii cât/cum să ceară, a ajutat-o mult în carieră faptul că a reușit să câștige openul de la Madrid în ani când nu a atins faze finale de Grand Slam pt că s-a menținut la un nivel de performanță.

Eu nu mă bucur/nu mă supăr când câștigă/pierde Simona, tenisul e un sport privatizat, românii pun prea mult suflet și cad în capcana jurnaliștilor sportivi care pentru că nu mai au ce comenta la nivel de performanță inflaționează încărcătura din jurul evenimentelor.

Vladimir M 19.01.2019 18:02:57

Astăzi a avut o prestație încântătoare cu Venus Williams. A învins-o pe deplin meritat. Mă miră foarte mult forma ei foarte bună având în vedere că a făcut o pauză așa lungă. O așteaptă un meci foarte geu, cu Serena, dar dacă joacă la fel de bine (un serviciu foarte bun, puține greșeli neforțate, calm, multe lovituri dificile reușite) are o șansă foarte bună să treacă și de Serena.

Iorest 19.01.2019 20:20:52

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663337)
Astăzi a avut o prestație încântătoare cu Venus Williams. A învins-o pe deplin meritat. Mă miră foarte mult forma ei foarte bună având în vedere că a făcut o pauză așa lungă. O așteaptă un meci foarte geu, cu Serena, dar dacă joacă la fel de bine (un serviciu foarte bun, puține greșeli neforțate, calm, multe lovituri dificile reușite) are o șansă foarte bună să treacă și de Serena.

Eu nu zic că nu a câștigat meritat, a meritat chiar dacă servește mai slab decât surorile Williams.
Și dacă învinge Simona, românii tot nu câștigă nimic, ea în continuare își va vedea de viața ei de lux, pentru care a muncit.

Are aproape 40 de ani Venus, mai degrabă ea merită felicitată pentru că se ține așa la vârsta ei, dacă era o româncă niciodată nu ar fi avut disciplina, dieta și perseverența ca să împingă sportul de performanță până la 40 ani.

Gimnastele românce se îngrașă și nu prind cântarul, Bute când ajunge acasă rade oala cu sarmale, cam asta e nivelul în țară chiar și la oameni care au reușit sportiv.


E discutabil dacă sunt meritate premiile în tenisul feminin, audiență scăzută/jocuri și minute mai puține pe teren necesare pt câștigarea unui titlu, spectacol scăzut, diferență de valoare între vârfuri și restul mai mare decât în tenisul masculin.

Româncele reușesc în tenis, handbal, pentru că încă nu sunt suficient dezvoltate ramurile pe feminin, nu pentru că ar fi mai bune decât bărbații români, peste 10 ani vom fi coada și acolo, era o chestie artificială doar pentru că nu s-a investit suficient de către statele puternice.

Mă uitam la handbalul francez, în 10 ani a explodat și pe feminin și pe masculin pentru că statul a reglementat acolo eficient, le-a oferit școlarizare chiar și facultate pentru cei care se accidentează, a făcut centre regionale permanente de selectare a talentelor, a obligat echipele de prime 2 ligi să cumpere jucători tineri și să-i pună pe teren, să aibă pepiniere.

Dacă ar fi așa reglementat peste tot s-ar duce și mai la coadă orice ramură feminină din România.

În handbalul masculin de ex România nici nu mai există, în natație nu mai există, pentru că dacă nu investești și nu planifici, nu meriți performanță, n-ai cum să te bați cu state care au și arie de selecție și forță financiară și gândire eficientă.

Vladimir M 20.01.2019 13:41:36

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663340)

E discutabil dacă sunt meritate premiile în tenisul feminin, audiență scăzută/jocuri și minute mai puține pe teren necesare pt câștigarea unui titlu, spectacol scăzut, diferență de valoare între vârfuri și restul mai mare decât în tenisul masculin.

Și fetele încep să joace tenis pe la 4-5 ani, ca și băieții. Eu cred că premiile sunt meritate pentru 20 de ani de antrenament, pentru faptul că își sacrifică aproape toată copilăria (și copilăria reprezintă un reper frumos pentru majoritatea oamenilor).

Sunt multe meciuri cu audiență foarte bună și în tenisul feminin comparativ cu alte sporturi (handbal, ping-pong, ski, etc).

Sunt destule meciuri care oferă spectacol. Halep a oferit și ea destule meciuri foarte spectaculoase și în general cele din top 10 oferă schimburi de mingi spectaculoase și nu numai ele.

Jonnyw2013 20.01.2019 21:25:36

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663335)
Până în 2019 cu ce mergea la complexul sportiv și unde se caza ?

Habar n-am, dar jurnalistii sunt mai atenti cand esti nr 1 mondial ,mai ales ca e de mai mult de un an nr 1 ,deci nu a fost ceva pasager, inseamna ca are valoare.

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663335)
Probabil că nu e singura, condițiile de transport pentru jurnaliști nu sunt deloc slabe, se precizează că a fost și cu alți sportivi mai puțin populari în acel autobuz..

Ea avea tratament preferential si nu l-a folosit. Eu vad altfel treaba ,citeam de oameni mari,unii din ei la un moment dat cei care intrau in anturajul lor vedeau ca erau foarte modesti.
Tin minte cum cineva spunea cum a devenit regalist. Organizau ceva eveniment undeva la un sat cred la un Camin Cultural parca,Regele Mihai era invitat, si la un moment dat regele Mihai a vrut sa mearga la WC. Iar ei sau scuzat ca nu au decat un WC de tara in spatele curtii(Era prin anii nouazeci parca). A spus ca nu e nici o problema, a rezolvat problema,dar lor le venea sa intre in pamant.
La acelasi CAmin Cultural se organizeaza dupa ceva timp ceva Spectacol de muzica populara. Vine o cantareata de muzica populara de prin satele apropiate si cand i-au spus acelasi lucru ca regelui. Femeia a facut un scandal, ca :"Ei stiu cine este ea ?" s.a.m.d. Ei o stiau prea bine cine era. Asta era lucru jalnic! :-)
Si asa niste oameni au devenit regalisti. Au vazut modestia unui om mare, care au vazut-o mai bine prin comparatie.

Legat de Simona nu stiu exact viata ei particulara, dar intr-o lume cu atatea fitze ceea ce a facut ea e ceva demn de scos in fata.

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663335)
Hotelul pus la dispoziție la un turneu de G.S. nu e deloc slab, doar doarme câteva nopți acolo, în rest e la antrenament și la recuperare chiar nu merita să cheltuie mult pe cazare și face economie de câteva mii de dolari, dacă prinde turneul până la final.
Dacă alegea un hotel luxos probabil dădea din buzunar diferența,

Ce vreau să spun e că jurnaliștii fluctuează în păreri, când sportivul face performanță - devin lingușitori pentru audiență și-l transformă în Maica Tereza, când sportivul are sincope și decade - devin super critici și îl compară cu alți sportivi din breaslă ori scriu cancanuri despre viața privată.

Când sportivul se retrage din activitate devin lingușitori pentru a smulge ceva povești savuroase ori pentru a folosi părerea unei foste legende ca să dea în alții în circuit (exemplu interviuri Cornel Dinu, Loți Boloni) - concluzie: presa e mereu parșivă, sportivul e același cu bune și rele.

Daca noi care avem niste principii si dupa ceva timp ne schimbam cu parerile, dar jurnalistii care castiga o paine din asta, si unii nu au nici un fel de principii, sa nu se schimbe usor?... Eu nu te-am inteles ce era cu stersul la mesajele proprii , destul de multe cu cateva luni in urma? Am observat mai ales ca ai sters intr-un topic de-al meu cateva mesaje parca. Oare asa usor te schimbi cum bate vantul???...

Iorest 20.01.2019 21:33:55

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663345)
Și fetele încep să joace tenis pe la 4-5 ani, ca și băieții. Eu cred că premiile sunt meritate pentru 20 de ani de antrenament, pentru faptul că își sacrifică aproape toată copilăria (și copilăria reprezintă un reper frumos pentru majoritatea oamenilor).

Pe la 6 ani încep serios tenisul, sumele nu sunt meritate, sunt nesimțite 4 milioane de dolari australieni cât ia câștigătorul, indiferent că e femeie sau bărbat + banii câștigați până în finală.

Sunt mulți alți oameni care muncesc câte 8-10 ore pe zi, chiar muncă intelectuală mult mai importantă de ex. proiectanți, chirurgi și nu câștigă toată viața cât ia într-un turneu un sportiv de succes.

Tot de la 6 ani se apucă și tenismenii de dublu, lucrează cam același lucru, împart și premiul dar în finală câștigă doar 750.000 de dolari.

Premii Australian Open 2019

De ce e diferență la dublu simplu de 3 mil și ceva în finală numai la care se adauga diferența de pe tot parcursul tururilor ?

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663345)
Sunt multe meciuri cu audiență foarte bună și în tenisul feminin comparativ cu alte sporturi (handbal, ping-pong, ski, etc).

Sunt destule meciuri care oferă spectacol. Halep a oferit și ea destule meciuri foarte spectaculoase și în general cele din top 10 oferă schimburi de mingi spectaculoase și nu numai ele.

Important e că nu oferă atâta audiență precum tenisul masculin a se vedea ce declară Ion Țiriac, patronul Turneului Open Madrid:

Ion Țiriac: Nu sunt de acord cu egalitatea premiilor pentru băieți și fete în tenis


„Nu trebuie să confundăm afacerea cu drepturile omului. Tenisul este o afacere.

În ziua în care tenisul feminin va aduce mai mult ca tenisul masculin, atunci jucătoarele vor merita mai mult ca jucătorii.

Dar atât timp cât nu este cazul, îi înțeleg pe jucători care spun că nu e corect ca tenisul feminin să fie finanțat cu bani din tenisul masculin.

Unii vin și îmi spun: <Domnule Țiriac, până când se va finanța tenisul feminin cu banii noștri?> Prea puțini o spun public, deși cei mai mulți gândesc acest lucru. Egalitatea premiilor bărbați - femei, pentru mine, nu este un procedeu echitabil.

La Grand Slam-uri pot înțelege că vor egalitate, pentru că asta aduce mulți bani. Dar la turnee mixte precum Madrid, Miami sau Indian Wells, nu sunt de acord.

În ziua în care vor aduce din punct de vedere economic la fel de mult ca bărbații, atunci le voi da și mai mulți bani decât bărbaților pentru grațiozitatea și feminitatea lor", a declarat omul de afaceri, potrivit News.ro.


Altă declarație Ion Țiriac


„Ray Moore a spus asta glumind (n.r. – Raymond Moore, directorul turneului de la Indian Wells, care a spus ca, daca ar fi o jucatoare de tenis, ar cadea in genunchi in fiecare seara si i-ar multumi lui Dumnezeu ca Roger Federer si Rafa Nadal s-au nascut, pentru ca ei au ridicat acest sport). Eu fac ceva diferit. Vin cu cifre. Daca un barbat imi pune pe masa 40 de dolari din televiziune, iar o femeie imi aduce sapte dolari, nu e acelasi lucru. Punct.”

Detalii statistice comparație durată joc feminin vs masculin

Tsitsipas. S - Federer 3-1 durata joc 3 ore 50

Barty- Sharapova - 2-1 - durata joc 2 h 25,

Collins Kerber 2-0 durata joc 0.58 de min


Niciodată un joc la masculin nu se va termina în 58 de minute(în afară de abandon) pentru că se joacă minim 3 seturi din 5, deci un bărbat stă mult mai mult pe teren până să ridice trofeul chiar dacă câștigătoarea de la feminin ar juca toat meciurile în 3 seturi, iar schimburile de mingi în raliuri sunt mult mai dure la masculin.

Statistici Australian Open 2019

Cel mai rapid serviciu

Primul loc în top comparație masculin/feminin

Marius Copil 231 km/h

V. Williams 199 km/h

Ultimul loc în top masculin/feminin

Wilfried Tsonga - 215 km/h Iga Swiatek 184 km/h


Retururi Directe Câștigătoare

Marin Cilic 134/ Simona Halep 80

Concluzia: fraierii țin în spate sporturile, aduc audiență mai mare la nivel planetar, asudă din greu, femeile profită pentru că există un hău diferență de valoare între ele și bărbați dar câștigă cam aceiași bani pe mai puține minute petrecute în teren și la dezechilibre de valoare mult mai grave.

La masculin primii 50 de jucători sunt foarte echilibrați valoric, la feminin doar primele 15-20 de jucătoare sunt de valori apropiate în rest sunt meciuri terminate într-o oră, o oră și-un sfert cu tot cu pauze.

Vladimir M 20.01.2019 22:50:21

,,Sunt mulți alți oameni care muncesc câte 8-10 ore pe zi, chiar muncă intelectuală mult mai importantă de ex. proiectanți, chirurgi și nu câștigă toată viața cât ia într-un turneu un sportiv de succes."

Raționamentul tău nu e corect. În primul rând foarte puțini jucători de tenis ajung în primii 100 din lume, ci o mică parte. Ceilalți își pierd și copilăria și abia reușesc să trăiască din banii câștigați. În al doilea rând chirurgii (majoritatea) au avut o copilărie cât de cât frumoasă, sportivii nu. În al treilea rând sportivii care nu au câștigat mult în carieră trebuie să se reorienteze profesional după 35 de ani, pe când chirurgii pot opera până pe la 60 de ani. Deci viața de sportiv de performanță are și avantaje și dezavantaje. Dacă nu ajungi ca jucător de tenis în primii 100 nu este o viață prea frumoasă...

De acord că trebuie să existe diferențe salariale între bărbați și femei. Fiecare trebuie plătit în funcție de calitatea și cantitatea muncii depuse.

Iorest 20.01.2019 23:36:58

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663360)

Raționamentul tău nu e corect. În primul rând foarte puțini jucători de tenis ajung în primii 100 din lume, ci o mică parte. Ceilalți își pierd și copilăria și abia reușesc să trăiască din banii câștigați. În al doilea rând chirurgii (majoritatea) au avut o copilărie cât de cât frumoasă, sportivii nu. În al treilea rând sportivii care nu au câștigat mult în carieră trebuie să se reorienteze profesional după 35 de ani, pe când chirurgii pot opera până pe la 60 de ani. Deci viața de sportiv de performanță are și avantaje și dezavantaje. Dacă nu ajungi ca jucător de tenis în primii 100 nu este o viață prea frumoasă...


Nici în profesiile astea nu ajung toți, sunt puțini care reușesc raportat la numărul total de aspiranți care erau la început de drum și de concurența pe loc.

Până pe la 14 ani nu fac mai mult de 2 ore antrenamente pe zi, nici nu mai țin minte peste 20 de ani din acea perioadă așa trece de repede, la vârsta aceea e mai mult o joacă nu se ia în serios.

Nici n-apucă să investească mult, dacă nu ajung în faze finale sferturi/semifinale/finale la concursuri dedicate naționale și internaționale se lasă pur și simplu.

Nici cei care nu reușesc în sport nu e sigur că nu au făcut un sport sau niște activități care le-a luat din copilărie, dar ei nu ajung niciodată să fie plătiți.

Sportivii și-au luat-o în cap din cauza mediatizării, munca lor nu e cu nimic mai importantă decât a altora din domeniul civil, doar pentru că apar pe sticlă devin vedete și-și arogă în mintea lor importanță mai mare decât ar merita.

Poate unul care proiectează și deci gândește un complex sportiv, e la fel de important ca și cel care folosește baza, dar numele lui nu va rămâne nicăieri.

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663360)
În al treilea rând sportivii care nu au câștigat mult în carieră trebuie să se reorienteze profesional după 35 de ani, pe când chirurgii pot opera până pe la 60 de ani. Deci viața de sportiv de performanță are și avantaje și dezavantaje. Dacă nu ajungi ca jucător de tenis în primii 100 nu este o viață prea frumoasă...

Pot opera sau desena cât îi ține mâna și creierul, nu neapărat până la 60 ci și spre 70, problema e că ei trebuie să muncească cam până spre 70 pentru o pensie, un sportiv își asigură pensia după primii ani în care joacă măcar semifinale de Grand Slam.

Chiar și o sportivă mediocră care fluctuează de la locul 30 la 90 reușește să strângă la tenis feminin câteva sute de mii de euro până pe la 36-37 de ani, dacă nu ia amenzi, nu are accidentări grave și joacă și la dublu.


Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663360)
De acord că trebuie să existe diferențe salariale între bărbați și femei. Fiecare trebuie plătit în funcție de calitatea și cantitatea muncii depuse.

Hai să fim serioși, sportul feminin e supracotat în România de către jurnaliști, din lipsa de realizări în sportul real pe disciplinele de masculin.

Jonnyw2013 21.01.2019 22:54:56

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663354)
Habar n-am, dar jurnalistii sunt mai atenti cand esti nr 1 mondial ,mai ales ca e de mai mult de un an nr 1 ,deci nu a fost ceva pasager, inseamna ca are valoare.


Ea avea tratament preferential si nu l-a folosit. Eu vad altfel treaba ,citeam de oameni mari,unii din ei la un moment dat cei care intrau in anturajul lor vedeau ca erau foarte modesti.
Tin minte cum cineva spunea cum a devenit regalist. Organizau ceva eveniment undeva la un sat cred la un Camin Cultural parca,Regele Mihai era invitat, si la un moment dat regele Mihai a vrut sa mearga la WC. Iar ei sau scuzat ca nu au decat un WC de tara in spatele curtii(Era prin anii nouazeci parca). A spus ca nu e nici o problema, a rezolvat problema,dar lor le venea sa intre in pamant.
La acelasi CAmin Cultural se organizeaza dupa ceva timp ceva Spectacol de muzica populara. Vine o cantareata de muzica populara de prin satele apropiate si cand i-au spus acelasi lucru ca regelui. Femeia a facut un scandal, ca :"Ei stiu cine este ea ?" s.a.m.d. Ei o stiau prea bine cine era. Asta era lucru jalnic! :-)
Si asa niste oameni au devenit regalisti. Au vazut modestia unui om mare, care au vazut-o mai bine prin comparatie.

Legat de Simona nu stiu exact viata ei particulara, dar intr-o lume cu atatea fitze ceea ce a facut ea e ceva demn de scos in fata.


Daca noi care avem niste principii si dupa ceva timp ne schimbam cu parerile, dar jurnalistii care castiga o paine din asta, si unii nu au nici un fel de principii, sa nu se schimbe usor?... Eu nu te-am inteles ce era cu stersul la mesajele proprii , destul de multe cu cateva luni in urma? Am observat mai ales ca ai sters intr-un topic de-al meu cateva mesaje parca. Oare asa usor te schimbi cum bate vantul???...

Iorest asta nu l-ai vazut?...

Iorest 22.01.2019 01:28:31

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663367)
Iorest asta nu l-ai vazut?...

Nu l-am văzut ieri când l-ai postat, dar văd că e modificat începând cu data de 21 deci nu pot să știu exact ce ar fi fost scris acolo în postarea originală, dacă ai modificat semnificativ sau nu :), dacă i-ai răspuns lui Vlădut sau mie.

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663354)
Habar n-am, dar jurnalistii sunt mai atenti cand esti nr 1 mondial ,mai ales ca e de mai mult de un an nr 1 ,deci nu a fost ceva pasager, inseamna ca are valoare.

N-am zis că n-ar avea valoare.

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663354)
Ea avea tratament preferential si nu l-a folosit. Eu vad altfel treaba ,citeam de oameni mari,unii din ei la un moment dat cei care intrau in anturajul lor vedeau ca erau foarte modesti.

Când e o știre de pe un ziar subțire de net, e bine să nu ne aruncăm, nu se știe exact ce tratament preferențial ar avea de fapt dacă trebuia (sau nu) să dea din buzunar pentru condiții extra și ar fi făcut economie, ziariștii sportivi le cam înfloresc în lipsă de subiecte.

Adică la Aus Open 2018 nu aveau bolizi și condiții de lux sau cum ? Și așa au mărit premiile în bani la ediția din 2019, puțin probabil să aibă finanțe pentru tot felul de lucruri.

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663354)
Tin minte cum cineva spunea cum a devenit regalist. Organizau ceva eveniment undeva la un sat cred la un Camin Cultural parca,Regele Mihai era invitat, si la un moment dat regele Mihai a vrut sa mearga la WC. Iar ei sau scuzat ca nu au decat un WC de tara in spatele curtii(Era prin anii nouazeci parca). A spus ca nu e nici o problema, a rezolvat problema,dar lor le venea sa intre in pamant.
La acelasi CAmin Cultural se organizeaza dupa ceva timp ceva Spectacol de muzica populara. Vine o cantareata de muzica populara de prin satele apropiate si cand i-au spus acelasi lucru ca regelui. Femeia a facut un scandal, ca :"Ei stiu cine este ea ?" s.a.m.d. Ei o stiau prea bine cine era. Asta era lucru jalnic! :-)
Si asa niste oameni au devenit regalisti. Au vazut modestia unui om mare, care au vazut-o mai bine prin comparatie.

Eu n-aș deveni regalist dintr-atâta lucru, deși se știe că regele Mihai a fost un om modest, până la urmă lui poate chiar îi trebuia la toaletă urgent și nu mai conta, pe când câtăreței îi trebuia un loc unde să se aranjeze poate, când te trece stomacul nu mai stai să te uiți, se poate pune problema și în felul acesta.

Regii mergeau și pe front și vedeau condițiile de acolo, nu cred că aveau băi turcești când campau cu militarii, de aceea se învățau și cu greul, poate era și o chestie de formare profesională la el .


Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663354)
Legat de Simona nu stiu exact viata ei particulara, dar intr-o lume cu atatea fitze ceea ce a facut ea e ceva demn de scos in fata.

Nu mi s-ar părea mare lucru să mergi cu un autocar cu jurnaliști și sportivi în el, Hagi și echipa națională cea mai grea garnitură nu călătoreau în același avion cu jurnaliștii ?

Practic performanța aia sferturi de finală și cu un picior în semifinală de cupă mondială, nu se va mai repeta niciodată.

Simona a pornit tot de la turnee unde stătea la low cost și mergea cu mama ei, poate a jucat cândva și cu rachete vechi sau la mâna a doua deci își aduce aminte de perioada aia, că Sharapova ar fi mai fițoasă ca ea nu contest.

Eu nu cred că Sharapova s-a cazat vreodată la low cost dacă a avut bani să facă tenis cu Bolintieri deci la ea ar fi ceva spasme la condiții mai slabe pentru a avut bani de când se știe.

În viața particulară Simona, cred că e un om normal, mai normal ca alți sportivi care petrec în baruri de manele, am subliniat doar că jurnaliștii sunt penibili.

Cam cum îi făceau P.R. lui Carmen Johannis la primele săpt după alegeri că vai ce modestie are că merge pe jos și de fapt locul de muncă era la câteva străzi distanță.

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663354)
Daca noi care avem niste principii si dupa ceva timp ne schimbam cu parerile, dar jurnalistii care castiga o paine din asta, si unii nu au nici un fel de principii, sa nu se schimbe usor?...

E bine să nu halim chiar tot ce apare prin presă.

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663354)
Eu nu te-am inteles ce era cu stersul la mesajele proprii , destul de multe cu cateva luni in urma? Am observat mai ales ca ai sters intr-un topic de-al meu cateva mesaje parca. Oare asa usor te schimbi cum bate vantul???...

Am vrut să-mi șterg contul atunci, nu văd ceva neînregulă, dacă tu crezi că mă schimb repede e în regulă din partea mea, deși nu văd ce am schimbat prin ștergerea unora din mesaje, poate pe mulți i-am enervat cu postări recunosc că unele au fost neinspirate, dar nu tot ce am șters era greșit, eu mă gândesc că și postările și orice spun s-ar putea să-mi atârne la Judecata Particulară a sufletului.

Chiar și așa am încercat să găsesc și lucruri bune în diferite situații și discuții n-am portretizat exclusiv cu note sumbre.

Vladimir M 22.01.2019 20:07:30

,,Nici în profesiile astea nu ajung toți, sunt puțini care reușesc raportat la numărul total de aspiranți care erau la început de drum și de concurența pe loc."

Nu e deloc același lucru: dacă vrei să te faci chirurg și să zicem nu iei examenele respective, există o mulțime de meserii similare pe care le poți alege ținând cont de cunoștințele acumulate. Dacă te faci sportiv și după 4-5 ani îți dai seama că nu faci față e foarte greu să-ți schimbi meseria astfel încât să ai o meserie cât de cât...iar o meserie intelectuală nu prea ai cum să mai ai...

Până pe la 14 ani nu fac mai mult de 2 ore antrenamente pe zi, nici nu mai țin minte peste 20 de ani din acea perioadă așa trece de repede, la vârsta aceea e mai mult o joacă nu se ia în serios.

Nici n-apucă să investească mult, dacă nu ajung în faze finale sferturi/semifinale/finale la concursuri dedicate naționale și internaționale se lasă pur și simplu.

Nu ai dreptate. Eu am vrut să fac ping-pong de performanță prin clasa a VI-a și mi s-a spus că trebuie să vin la antrenament în fiecare zi. M-am gândit ce înseamnă asta și am renunțat pentru că vroiam să mă țin de carte.

Poate unul care proiectează și deci gândește un complex sportiv, e la fel de important ca și cel care folosește baza, dar numele lui nu va rămâne nicăieri.

În termeni absoluți ai dreptate. Diferența între un sportiv și proiectant de complexe sportive este că primul face o activitate care se vede la televizor și dacă e bun poate să încânte și atrage fani, creează emoție, spectacol, plăcere în rândul telespectatorilor. Munca proiectantului de complexe sportive nu prea încântă pe nimeni...poate pe pasionații de arhitectură...

Jonnyw2013 22.01.2019 21:09:55

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663374)
Nu l-am văzut ieri când l-ai postat, dar văd că e modificat începând cu data de 21 deci nu pot să știu exact ce ar fi fost scris acolo în postarea originală, dacă ai modificat semnificativ sau nu :), dacă i-ai răspuns lui Vlădut sau mie.

Modificarea consta doar in sublinierea ultimelor cuvinte.

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663374)
Eu n-aș deveni regalist dintr-atâta lucru, deși se știe că regele Mihai a fost un om modest, până la urmă lui poate chiar îi trebuia la toaletă urgent și nu mai conta, pe când câtăreței îi trebuia un loc unde să se aranjeze poate, când te trece stomacul nu mai stai să te uiți, se poate pune problema și în felul acesta.

Regii mergeau și pe front și vedeau condițiile de acolo, nu cred că aveau băi turcești când campau cu militarii, de aceea se învățau și cu greul, poate era și o chestie de formare profesională la el .

Tot ceea ce a facut in special regele Carol 1 m-au facut un regalist convins. Cand Carol 1 a venit in Romania el a considerat ca are o misiune divina, si intradevar ne-a ridicat mult in cei parca 47 de ani cat a fost rege. Dar si loialitatea regelui Ferdinand si Mihai 1 chiar daca ei nu au avut o personalitate asa puternica ca a lui Carol 1 ar indemna pe oricine sa creada in oamenii astia care desi nu erau romani ,au devenit romani .

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663374)
Nu mi s-ar părea mare lucru să mergi cu un autocar cu jurnaliști și sportivi în el, Hagi și echipa națională cea mai grea garnitură nu călătoreau în același avion cu jurnaliștii ?

Practic performanța aia sferturi de finală și cu un picior în semifinală de cupă mondială, nu se va mai repeta niciodată.

Simona a pornit tot de la turnee unde stătea la low cost și mergea cu mama ei, poate a jucat cândva și cu rachete vechi sau la mâna a doua deci își aduce aminte de perioada aia, că Sharapova ar fi mai fițoasă ca ea nu contest.

Eu nu cred că Sharapova s-a cazat vreodată la low cost dacă a avut bani să facă tenis cu Bolintieri deci la ea ar fi ceva spasme la condiții mai slabe pentru a avut bani de când se știe.

În viața particulară Simona, cred că e un om normal, mai normal ca alți sportivi care petrec în baruri de manele, am subliniat doar că jurnaliștii sunt penibili.

Cam cum îi făceau P.R. lui Carmen Johannis la primele săpt după alegeri că vai ce modestie are că merge pe jos și de fapt locul de muncă era la câteva străzi distanță.

Stii ce e cel mai scump lucru in lumea asta?
Iti spun eu sa nu te mai chinui : Slava desarta. Stiu nenumarati care si-au facut etaj la casa te miri cate camere ,in care din nefericire nu sta nimeni. Sau poate pe an stau cativa musafiri cateva zile.
Sau altii care nu isi iau Logan ca sa isi iau altceva care sa arate o alta clasa sociala. Dar masina isi face tot treaba aia.
Eu nu stiu nici un alt jucator care sa isi faca crucea la sfarsitul meciului. Eu cred ca e o crestina autentica.

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663374)
Am vrut să-mi șterg contul atunci, nu văd ceva neînregulă, dacă tu crezi că mă schimb repede e în regulă din partea mea, deși nu văd ce am schimbat prin ștergerea unora din mesaje, poate pe mulți i-am enervat cu postări recunosc că unele au fost neinspirate, dar nu tot ce am șters era greșit, eu mă gândesc că și postările și orice spun s-ar putea să-mi atârne la Judecata Particulară a sufletului.

Chiar și așa am încercat să găsesc și lucruri bune în diferite situații și discuții n-am portretizat exclusiv cu note sumbre.

Tocmai, ce ai sters la mine pe topic, mi se parea ca erai foarte realist si fara ipocrizie. De acea m-am mirat ca ai sters. Si intr-o zi am vazut ca ai sters mai multe mesaje, asa intamplator, nu pe vreun topic de-al meu.

Iorest 22.01.2019 23:11:30

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663381)
Modificarea consta doar in sublinierea ultimelor cuvinte.

Am înțeles.

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663381)
Tot ceea ce a facut in special regele Carol 1 m-au facut un regalist convins. Cand Carol 1 a venit in Romania el a considerat ca are o misiune divina, si intradevar ne-a ridicat mult in cei parca 47 de ani cat a fost rege. Dar si loialitatea regelui Ferdinand si Mihai 1 chiar daca ei nu au avut o personalitate asa puternica ca a lui Carol 1 ar indemna pe oricine sa creada in oamenii astia care desi nu erau romani ,au devenit romani .

E o părere, o respect, ar fi foarte greu de schimbat forma de guvernământ pentru că ar trebui schimbată Constituția, românii nu se mobilizează la referendumuri, s-a văzut rezultatul trecut.

N-ar mai trebui organizate referendumuri până când nu se anulează de tot pragul de participare, altfel se aruncă banii pe fereastră pentru o opinie care nici măcar nu se poate materializa concret.

În Elveția nu există prag de participare, iar cei ce boicotează sunt sancționați indirect prin opinia celor care se prezintă, nu cum e în România, cei care participă la un referendum sunt sancționați de pasivitatea/nepăsarea și nesimțirea altora.

Regalitatea a evoluat atât de mult încât ea a devenit mai mult decorativă ( în Belgia, Olanda, Norvegia Suedia, Japonia).

Regele n-ar mai avea atâtea prerogative precum la finele secolului 19, nu ar mai avea aceeași influență la scară istorică.

Problema regalității e că un degenerat af fi greu de înlăturat de la domnie și aduce prejudicii de imagine țării cât timp stă pe funcție, a se vedea Carol al 2-lea.

A doua problemă e succesiunea la tron, cine vine o femeie sau Nicolae Medford Mills ? Ambii s-au certat ca la ușa cortului pe trupul regelui Mihai, au chemat poliția în Elveția, cu îmbrânceli și forțări de ușă, au adus rușine internațională prin acele comportamente nedemne de eticheta regală.

Principele Radu a candidat inițial la prezidențiale în 2009, iar apoi s-a retras, până la urmă simpla lui candidatură, recunoaște indirect forma de guvernământ Republică Semiprezidențială, altfel o alteță regală n-ar fi candidat niciodată la funcția de președinte al unei republici.
Regele Mihai n-a intenționat niciodată să candideze la prezidențiale...

Eu nu sunt de acord nici măcar ca președintele să aibă 2 mandate, ajunge un singur mandat prezidențial și gata altul la rând, e mult aproape 10 ani la conducere, în Evul Mediu erau domnitori care nu prindeau 10 ani.

De ce să-mi influențeze un ratat 10 ani viața prin blocajul instituțional al puterilor din stat și să scadă ratingul financiar de tară Moody s (și blocajul instituțional e luat în calcul de investitori) ?

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663381)
Stii ce e cel mai scump lucru in lumea asta?
Iti spun eu sa nu te mai chinui : Slava desarta. Stiu nenumarati care si-au facut etaj la casa te miri cate camere ,in care din nefericire nu sta nimeni. Sau poate pe an stau cativa musafiri cateva zile.

Simona nu știu dacă are casă cu multe etaje :) are hotel-pensiune de 4 stele la Poiana Brașov în care ar fi investit 2 mil de euro.

Vezi: Care sunt prețurile la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov. Are unul și în orașul de sub Tâmpa

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663381)
Sau altii care nu isi iau Logan ca sa isi iau altceva care sa arate o alta clasa sociala. Dar masina isi face tot treaba aia.

Simona Halep are mașini de lux, la o știre se spunea că deține următoarele mărci:
Comoara din garajul lui Halep:

„În garajul Simonei se află un Mercedes GLE 450 AMG, un Mercedes CLS AMG, un Porsche 911 Carrera S, un Porsche Panamera și un Range Rover.”

Cred că te pricepi foarte bine la șofat, de aceea am și enumerat mărcile.

De altfel Simona Halep într-un clasament WTA All Career Prize money până la data de 14 ianuarie 2019,se estimează ca ar fi pe locul 6 la câștiguri din toate timpurile în tenisul feminin, a încasat până acum: suma de 28,157,199 * nu se știe valuta probabil USD.

A depășit-o chiar și pe Steffi Graf care e abia pe 14 deși scuzat fie-mi sarcasmul niciodată Simona nu va avea influența în tenis pe care a avut-o Steffi Graf.

Steffi Graf a câștigat 22 de Grand Slamuri pe toate suprafețele US Open, Australian Open, Wimbledon și French Open (Rolland Garos).


Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663381)
Eu nu stiu nici un alt jucator care sa isi faca crucea la sfarsitul meciului. Eu cred ca e o crestina autentica.

Vorbind doar de tenis:
Novak Djokovic :) - video Djokovic își face cruce

Și Maria Sharapova poartă la unele meciuri o cruciuliță mică vezi -Sharapova - Peterson A.O.2019, aici cruciulița i-a ajuns la umăr.

Problema e că eu n-am văzut-o să-și facă cruce când pierde, poate greșesc, sau mi-a scăpat dar e ușor așa cu Dumnezeu doar la fericiri, iar la pierderi numai nervi și rachete rupte.
Așa și Gigi Becali la victorii e cu metaniile în mână.

Scuză-mă pentru sarcasm dar cine nu ar vrea să se smerească măcar cu 500.000 de euro în cont, bani liberi de orice obligații ?
Eu cred că 6 din 10 oameni ar înmulți banii aceștia, fără să se dezumanizeze.

Jonnyw2013 23.01.2019 22:06:29

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663386)
Simona nu știu dacă are casă cu multe etaje :) are hotel-pensiune de 4 stele la Poiana Brașov în care ar fi investit 2 mil de euro.

Vezi: Care sunt prețurile la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov. Are unul și în orașul de sub Tâmpa

Simona Halep are mașini de lux, la o știre se spunea că deține următoarele mărci:
Comoara din garajul lui Halep:

„În garajul Simonei se află un Mercedes GLE 450 AMG, un Mercedes CLS AMG, un Porsche 911 Carrera S, un Porsche Panamera și un Range Rover.”

Cred că te pricepi foarte bine la șofat, de aceea am și enumerat mărcile.

De altfel Simona Halep într-un clasament WTA All Career Prize money până la data de 14 ianuarie 2019,se estimează ca ar fi pe locul 6 la câștiguri din toate timpurile în tenisul feminin, a încasat până acum: suma de 28,157,199 * nu se știe valuta probabil USD.

A depășit-o chiar și pe Steffi Graf care e abia pe 14 deși scuzat fie-mi sarcasmul niciodată Simona nu va avea influența în tenis pe care a avut-o Steffi Graf.

Steffi Graf a câștigat 22 de Grand Slamuri pe toate suprafețele US Open, Australian Open, Wimbledon și French Open (Rolland Garos).

Eu zic ca nu e de judecat Simona, le-a castigat pe munca cinstita.
Problema e ca am vazut oameni care isi ridica te miri ce etaje cu mari eforturi si retineri, nu merg in concedii si nu sta nimeni acolo sus. Deci o forma de snobism ca si cand ar apartine unei lumi,unei clase sociale instarite, dar e doar o fatada ca ei nu pot sustine in mod firesc acel mod de viata.

Iorest 24.01.2019 00:52:37

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663379)
Nu e deloc același lucru: dacă vrei să te faci chirurg și să zicem nu iei examenele respective, există o mulțime de meserii similare pe care le poți alege ținând cont de cunoștințele acumulate.

Dacă nu treci examenul de admitere în medicină, nu ai acces nici la celelalte ramuri.

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663379)
Dacă te faci sportiv și după 4-5 ani îți dai seama că nu faci față e foarte greu să-ți schimbi meseria astfel încât să ai o meserie cât de cât...iar o meserie intelectuală nu prea ai cum să mai ai...

Nu e adevărat că rămâi pe dinafară dacă nu reușești într-un sport, sunt atâția care au făcut sporturi până și la licee sportive și nu i-a încurcat să-și aleagă altă profesie.

Se poate face și ceva facultate de educație fizică, pot preda și ore de tenis sau să facă altă disclipină.

În Franța de ex. sportivii care nu reușesc în handbal au toți o școală în spate subvenționată de stat, și în alte țări școala merge în paralel cu sportul de performanță, tocmai pentru a nu rămâne pe dinafară în caz de nereușită.

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663379)
Nu ai dreptate. Eu am vrut să fac ping-pong de performanță prin clasa a VI-a și mi s-a spus că trebuie să vin la antrenament în fiecare zi. M-am gândit ce înseamnă asta și am renunțat pentru că vroiam să mă țin de carte.

Ce treabă are tenisul de câmp cu tenisul de masă ?

La tenis de masă te antrenezi numai în sală, pe o suprafață extrem de rapidă din lemn, nu ai vânt, ai altă priză la paletă, mingea are alte efecte.

N-am nicio îndoială că Federer pierde în fața unui semi-amator la tenis de masă, iar Timo Boll pierde cu un junior de perspectivă 6-0,6-0,6-0 la tenis de câmp, dacă le încrucișezi disciplinele.

La tenis de câmp există campionate profesioniste exemplu Grand Slamuri pentru juniori în care joacă de pe la 16 ani până pe la 18, 19 și Simona Halep a câștigat Roland Garros la juniori.

Deci încep cam pe la 12-13 ani să facă trecerea la alt nivel cu un antrenor mai scump, cu antrenamente mai dure care îi pregătesc individual, n-ar avea nici bani părinții să închirieze separat un antrenor la vârste mici, de aia se fac serii.

Dar nu-i omoară cu antrenamentele, pentru că prea multe antrenamente n-ar putea fi asimilate de un jucător la vârsta aceea.

Citat:

În prealabil postat de Vladimir M (Post 663379)
În termeni absoluți ai dreptate. Diferența între un sportiv și proiectant de complexe sportive este că primul face o activitate care se vede la televizor și dacă e bun poate să încânte și atrage fani, creează emoție, spectacol, plăcere în rândul telespectatorilor. Munca proiectantului de complexe sportive nu prea încântă pe nimeni...poate pe pasionații de arhitectură...

E vorba de productivitate în muncă, chiar dacă cineva face o meserie intelectuală care nu se vede imediat dar în care muncește 6-8-10 ore pe zi pentru care s-a pregătit din liceu, are cam aceleași merite în societate ca și un sportiv de succes, dar la salarii nu sunt plătiți la fel.

Prețul corect al premiilor în tenis se apropie de adevăr prin ce e la tenisul de dublu, sau măcar o medie între cele două.

Audiența nu e un criteriu care să valideze cum că un sportiv muncește mai mult decât alții (sportivi în alte discipline, nesportivi).


Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663397)
Eu zic ca nu e de judecat Simona, le-a castigat pe munca cinstita.
Problema e ca am vazut oameni care isi ridica te miri ce etaje cu mari eforturi si retineri, nu merg in concedii si nu sta nimeni acolo sus. Deci o forma de snobism ca si cand ar apartine unei lumi,unei clase sociale instarite, dar e doar o fatada ca ei nu pot sustine in mod firesc acel mod de viata.

Premiile din tenis sunt mult inflaționate, cam asta era una din ideile de pe acest thread, pe lângă faptul că e discutabil unde se trage linia la modestie și smerenie în sport, nu e bine să hiperbolizăm prea mult personaje pentru că de fiecare dată percepția e subiectivă, în funcție de ce vedem.

Dacă a ajuns Simona, să câștige mai mult decât Steffi Graf care are 22 de G.S, cu un singur Grand Slam câștigat din 4 finale, e clar că e o aberație inflațională a vremurilor noastre precum salariile jucătorilor de fotbal, premiile la baschet în NBA și la main eventurile de box și în Formula 1.
Toate aceste discipline au în comun inflația nesimțită, lăcomia organizatorilor și supracotarea evenimentului.

Tenismenul, nu e singurul sportiv care se antrenează, (există alte sporturi mult mai dure) nu are o disciplină de contact fizic, nu se antrenează în ploaie (n-ai ce să faci cu niște mingi îmbibate cu apă) sau la temperaturi extreme.

Comparația se poate face chiar vizavi de tenisul la dublu, acolo premiile sunt mult mai mici și se împart la 2, era o diferență de vreo 3 mil și ceva la A.O simplu/dublu.

Jonnyw2013 29.01.2019 11:51:05

Simona a refuzat tot timpul si a returnat banii.
 
Diferenta ca de la cer la pamant fata de Simona Halep: Motivul pentru care Elina Svitolina a refuzat sa-si reprezinte tara in Fed CupFoto: ausopen.com
Elina Svitolina a refuzat convocarea la echipa de Fed Cup a Ucrainei dupa ce Federatia de Tenis din aceasta tara nu a putut sa-i satisfaca pretentiile financiare.

Forul de la Kiev a informat, printr-un comunicat de presa, ca Elina Svitolina nu va face parte din echipa pentru duelul cu Polonia, desi initial isi daduse acordul.

Potrivit reprezentantiilor Federatiei, Svitolina a cerut o suma prea mare pentru a-si reprezenta tara, iar cand a aflat ca pretentiile sale nu pot fi satisfacute a refuzat participarea.

In aceeasi situatie este si o alta jucatoare din Ucraina, Dayana Yastremskaya, considerata o viitoare stea a tenisului feminin.

Spre deosebire de Svitolina, Simona Halep nu a cerut niciodata bani pentru a reprezenta Romania in Fed Cup.

La fiecare disputa de Fed Cup, jucatoarele primesc o suma de bani din partea Federatiei Romane de Tenis, dar Simona a refuzat tot timpul si a returnat banii.

"Succesul poate schimba oamenii, dar pe ea nu a schimbat-o. Dimpotriva, as putea spune ca a schimbat-o intr-o persoana mai buna. Ea incearca sa contribuie pentru Romania. Nu a luat niciun ban de la Federatia Romana de Tenis pentru participarea in Fed Cup. A depus toti banii inapoi in conturile Federatiei pentru a ajuta tineri copii", a dezvaluit Darren Cahill in luna decembrie.

De altfel, Simona va fi prezenta la meciul de Fed Cup cu Cehia, programat pe 9 si 10 februarie, in direct pe Ziare.com.



Sursa: http://www.ziare.com/simona-halep/st...ed-cup-1547573

Iorest 30.01.2019 01:10:32

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663432)
Svitolina a cerut o suma prea mare pentru a-si reprezenta tara, iar cand a aflat ca pretentiile sale nu pot fi satisfacute a refuzat participarea.

In aceeasi situatie este si o alta jucatoare din Ucraina, Dayana Yastremskaya, considerata o viitoare stea a tenisului feminin.

Spre deosebire de Svitolina, Simona Halep nu a cerut niciodata bani pentru a reprezenta Romania in Fed Cup.

Ucraina e pe locul 20 mondial în Fed Cup, într-o grupă slăbuță care n-are șanse la grupa mondială, e de înțeles de ce nu e ofertant pentru jucătoare cotate să joace, România nu a fost chiar așa de jos de când vine Simona la lot.

Nici despre Pliskova sau Kerber nu se știe dacă ele cer sau nu bani să reprezinte Cehia și Germania în Fed Cup, asta nu e neapărat ceva ieșit din comun.

Clasament Echipe Fed Cup


Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663432)
La fiecare disputa de Fed Cup,[b] jucatoarele primesc o suma de bani din partea Federatiei Romane de Tenis, dar Simona a refuzat tot timpul si a returnat banii.

Sunt vreo 2 dispute internaționale pe an pt echipele din afara grupei mondiale, Simona a participat în 2017 și 2018 doar la una din cele două jocuri internaționale.

Premiile din Fed Cup se împart la toate echipele participante în funcție și de grupa în care se joacă, cele din afara grupei mondiale nici nu se pot bate la titlu, deci sunt premii foarte mici.

România a jucat într-o grupă inferioară celei mondiale până în 2019, abia acum e în elita Fed Cup și e pe locul 8 (doar Australia e mai slab cotată în grupa mondială).

Deci n-a avut mare câștig financiar din care să returneze, a încasat mai puțin decât ar câștiga dacă trece de un tur preliminar la un turneu care nu e de Grand Slam, având în vedere că sumele puse în joc se împart la tot stafful.

Tot legat de Fed Cup și Simona - a se vedea retragerea Soranei Cîrstea din echipa de Fed Cup, Sorana a jucat în primul meci din 2018 câștigat cu Canada, fără de care nu se putea juca barajul cu Elveția pt grupa mondială, Simona nu a putut juca decât în a doua dispută unde a fost decisivă.

Dezvaluiri din echipa de Fed Cup: Simona Halep a trimis-o pe banca de rezerve pe Sorana Cirstea


Sorana Cirstea si-a manifestat dezamagirea pentru faptul ca nu a fost inclusa printre jucatoarele care ar urma sa joace contra Elvetiei, iar in spatele acestei decizii ar sta Simona Halep.

Directorul turneului de la Bucuresti, Dumitru Haradau, spune ca Simona Halep a fost cea care si-a dorit ca Irina Begu sa fie a doua jucatoare ce evolueaza a la simplu contra Elvetiei.

„Simona Halep este un fenomen social si este normal sa aiba un cuvant de spus. Daca vrea sa joace cu Begu, joaca cu Begu", a spus Haradau la Telekom Sport.”

Dezvăluiri de culise: Sorana s-ar fi retras din echipa Fed Cup din cauza Simonei

„Simona Halep (numărul 1 WTA) ar fi adevăratul motiv pentru care Sorana Cîrstea (numărul 85 WTA) a decis să se retragă din echipa de Fed Cup a României. Numărul 85 WTA nu ar mai suporta să rămână în spate, în condițiile în care Simona Halep o preferă drept parteneră pe Irina Begu (numărul 67 WTA) drept a doua rachetă a echipei.”



Sorana Cîrstea a fost cea mai tânără debutantă din echipa României de Fed Cup, dar a fost dată la o parte fără niciun fel de părere de rău.

Jonnyw2013 30.01.2019 21:56:42

Locul din clasamentul Wta spune forma actuala a unui sportiv
 
In cazul lui Sorana, locul din clasamentul WTA, ar spune sa se mai smereasca, si frumos ar fi ca Sorana sa spuna ca va veni daca va fi nevoie de ea. Mi se pare firesc daca Buzarnescu sau Begu sunt mai in forma sa le cheme pe ele. Ma rog aici e bine si sa ai UN PIC DE TACT, tin minte emulatia din jurul lui Mircea Lucescu cand era antrenor la nationala sau la Dinamo ,cum spunea ca sa nu se supere cei care sunt rezerve, ca ei poate sunt rezerve azi ,dar poate peste putin timp e nevoie de ei, si ar avea nevoie de ei la potential maxim. Si spunea cumva ca sa nu se simta marginalizati, ca o echipa buna este o echipa cu rezerve foarte bune.

Cred ca Romania era mai in spate la FED Cup pana sa vina Simona. Cred ca si ea a ridicat echipa la Fed Cup.Mai Iorest esti negativist si nu ii recunosti meritele lui Simona. Ea nu a cerut bani si a venit cand a fost convocata. Uite ca Svitolina daca au fost bani putini nu a venit efectiv.

Iorest 30.01.2019 22:43:55

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663443)
In cazul lui Sorana, locul din clasamentul WTA, ar spune sa se mai smereasca, si frumos ar fi ca Sorana sa spuna ca va veni daca va fi nevoie de ea. Mi se pare firesc daca Buzarnescu sau Begu sunt mai in forma sa le cheme pe ele.

Sorana Cîrstea e atât de veche în naționala de Fed Cup încât se identifică cu echipa în ultimii 10 ani, are o vechime mai mare decât Simona, dar a fost dată la o parte.

A și contribuit la calificarea în grupa Mondială în meciul cu Canada la care Simona a lipsit, dar s-a decis ca ea să nu joace și cu Elveția la baraj deși și-a câștigat meciul cu Canada.


Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663443)
Cred ca Romania era mai in spate la FED Cup pana sa vina Simona. Cred ca si ea a ridicat echipa la Fed Cup.Mai Iorest esti negativist si nu ii recunosti meritele lui Simona. Ea nu a cerut bani si a venit cand a fost convocata. Uite ca Svitolina daca au fost bani putini nu a venit efectiv.

Tu reacționezi ca un copil căruia i se atinge jucăria preferată când ți se arată, eu nu i-am contestat meritele sportive, (am spus că a fost decisivă cu Elveția - dar asta nu-i dă dreptul ei să facă selecția) în schimb nu are aura aceea care i se zugrăvește de către unii ziariști.

N-a donat mare lucru, dacă a jucat doar la o selecție din două, câteva mii de euro sunt mărunțiș pt ea, face mult mai mult dacă trece un tur la un Open Premier.
Sunt premii foarte mici la Fed Cup la grupele inferioare celei mondiale și se împart la toate echipele participante după care se împart la 4 jucătoare + stafful.

De doi ani nu mai participă în schimb la Bucharest Open, pe motiv că NU urmează sezon de zgură în calendarul internațional când se joacă pe terenul acela la București, nici ea nu se deranjează să apară într-o competiție pe care o consideră sub nivelul ei.

Alin34 11.02.2019 09:47:57

De la ultimul mesaj si pana acum, Halep a ajuns numarul 1 mondial :)

Jonnyw2013 11.02.2019 23:04:10

Alin34 tu cred ca te-ai "slobozit" ieri la prea multe beri si inca nu ti-ai revenit dupa victoriile de ieri. :-)) Simona e tot pe trei dar noi suntem in semifinala.

Iorest ce nu te inteleg eu, parca cauti in ce e rau, cand mai sus am spus de ex cu Lucescu cum ii motiva pe cei care stateu pe tusa, cand era antrenor la Nationala, Dinamo sau Rapid asta nu mi-ai raspuns nimic. Trebuie sa ai mult tact cand esti antrenor, ca sa ii tii pe toti in priza chiar daca nu joaca , sa traiasca cu senzatia ca sunt valorosi, iar atunci cand este careva accidentat restul imediat sa il inlocuiasca cu succes. Asta face o mare diferenta intre un antrenor obisnuit si un superantrenor. Unii inca ii sunt recunoscatori lui Lucescu si dupa multi ani.

Si sa revenim la Simona . Simona imi aduce aminte de un coleg de Facultate. Jucam doua echipe poate mai mult de un an unii cu altii. Era unul cu noi in echipa un munte de energie si forta si si noi pe langa el sontac, sontac. La invatatura, sah, io stiu mai la ce, eram si noi buni, numai la fotbal nu prea.. Daca cumva nu era asta prezent o luam pe cocoasa destul de rau. Ne juca asta ,se mai rastea la noi, da mergeam ca unsi cand era el prezent.

Cam asa o vad si eu pe Simona s-a facut o emulatie teribila in jurul ei. Adica nu ajungea ca a castigat cele doua meciuri ale ei la simplu, trebuia victorie impotriva numarului unu mondial la dublu si uite ca au facut-o. Bravo ptr toata echipa!

Iorest 12.02.2019 02:27:05

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663579)

Iorest ce nu te inteleg eu, parca cauti in ce e rau,

Johnny sper să nu te superi pe mine, mă bucur să conversez cu tine fiindcă aduci subiecte generoase de discuții.
Eu vreau să văd o viziune de ansamblu asupra lucrurilor, ca să nu ne lăsăm furați de emoția firească de moment -- nerealismul nu e bun -- și eu mă bucur când sportivul român e de succes.

Dacă până acum unii jurnaliști exagerau cu portretul Simonei, săpt. trecută am văzut o jegoasă campanie electorală făcută de Boc pe spatele unui eveniment sportiv.

De ce încearcă toți paraziții aceștia politicieni și jurnaliști să se urce pe culmile succesului sportiv prin gesturi de slugărnicie ?
Și de ce nu auzim numai de sport când e vorba de sport, fără să mai pomenim de toboșarul din tribune.

Ce a făcut Boc săpt trecută egal ce a făcut Ponta la un meci Steaua-Ludogoreț în 2014:

Victor Ponta, campanie electorală mascată la Steaua - Ludogoreț? Un fotograf profesionist i-a urmărit pe premier și pe fiul acestuia în tribune..

Boc la tobă

Evident că oamenii manipulabili au căzut în extaz când l-au văzut pe Boc la tobă (apropo aproape că era toba mai mare decât el), eu mă întreb ce caută el acolo când Atribuțiile Primarului sunt altele și oamenii au nevoie de el în municipiu ?

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663579)
cand mai sus am spus de ex cu Lucescu cum ii motiva pe cei care stateu pe tusa, cand era antrenor la Nationala, Dinamo sau Rapid asta nu mi-ai raspuns nimic. Trebuie sa ai mult tact cand esti antrenor, ca sa ii tii pe toti in priza chiar daca nu joaca , sa traiasca cu senzatia ca sunt valorosi, iar atunci cand este careva accidentat restul imediat sa il inlocuiasca cu succes. Asta face o mare diferenta intre un antrenor obisnuit si un superantrenor. Unii inca ii sunt recunoscatori lui Lucescu si dupa multi ani.

N-am vrut să mai vorbesc despre nea Mircea, am văzut că vin informații contradictorii despre el, ex un jucător care-i reproșează că i-a influențat negativ cariera.

EXCLUSIV Costel Orac interviu-eveniment: „Lucescu mi-a răpit pe nedrept participarea la Euro '84”


Costel Orac, fost fotbalist Dinamo București: Cine erau favoriții lui Lucescu?

„Cel mai mult a insistat cu Mateuț, care, în primele 6 luni, nu prea juca bine. La pauză, dacă scorul era împotriva noastră, ne certa pe toți, dar despre Mateo, aflat în aceeași oală ca și noi, zicea mereu că e singurul care a mișcat. Și lui Mateo îi era rușine uneori când apăreau astfel de episoade. Eu și Țețe mai explodam, mai ieșeam, ne duceam la baie. Deci Mateo a fost favoritul numărul unu al lui Lucescu, apoi Rednic și Andone. Dar nu s-a înșelat. Dovadă că, până la urmă, au avut atâtea meciuri la națională.”

Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663579)
Si sa revenim la Simona . Simona imi aduce aminte de un coleg de Facultate. Jucam doua echipe poate mai mult de un an unii cu altii. Era unul cu noi in echipa un munte de energie si forta si si noi pe langa el sontac, sontac. La invatatura, sah, io stiu mai la ce, eram si noi buni, numai la fotbal nu prea.. Daca cumva nu era asta prezent o luam pe cocoasa destul de rau. Ne juca asta ,se mai rastea la noi, da mergeam ca unsi cand era el prezent.

Din păcate Simona s-a comportat urât față de Sorana, asta e viața, o fi greșit și Sorana, dar iată că Simona nu are aura angelică pe care i-o zugrăvesc unii jurnaliști.


Citat:

În prealabil postat de Jonnyw2013 (Post 663579)
Cam asa o vad si eu pe Simona s-a facut o emulatie teribila in jurul ei. Adica nu ajungea ca a castigat cele doua meciuri ale ei la simplu, trebuia victorie impotriva numarului unu mondial la dublu si uite ca au facut-o. Bravo ptr toata echipa!

Bravo ei, ce pot să-i zic, meritul sportiv însă nu-ți dă dreptul să le faci altor colegi viața grea.
Și Hagi un om pe care-l admir și pe care-l consider exponențial pentru viitorul fotbalului românesc a avut niște ieșiri din decor neprincipiale și presa la vremea aceea nu a trecut cu vederea.

catalin2 12.02.2019 13:55:05

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663582)
Din păcate Simona s-a comportat urât față de Sorana, asta e viața, o fi greșit și Sorana, dar iată că Simona nu are aura angelică pe care i-o zugrăvesc unii jurnaliști.

Cred ca nu cunosti tot adevarul. Eu o urmaresc demult pe Sorana, pentru ca ea era cea mai buna de la noi ianinte sa vina Halep. Inca de cand a inceput sa aiba Halep rezultate m-a frapat ca Sorana nu spunea niciodata un cuvant de lauda. O multime de jucatoare au felicitat-o pe Halep ca a devenit numarul 1, Sorana a si zis ca nu i-a spus nimic, desi erau chiar vecine in Bucuresti. Eu cred ca Sorana a fost invidioasa pe Halep pentru ca a avut rezultate bune si nu mai era ea cea mai buna din tara. Cand a inceput Halep sa aiba rezultate a declarat ca ori ea ori Halep o sa ajunga printre primele, desi era evident ca Sorana nu are rezultate bune si constante. Nu stiu daca si din partea lui Halep au fost actiuni negative, desi eu nu am vazut.

Legat de faptul ca Halep ar fi cerut sa joace Begu, nu Sorana. Din cate stiu acesta e doar presupunerea Soranei, suparata ca n-a fost inclusa in acele meciuri. De fapt Sorana a atacat-o pe Halep, spunand ca echipa nu sta in Help. Am spus toate astea desi mie imi place de Sorana, nu ma deranjeaza ca este invidioasa pe Halep.

Legat de Halep, chiar si strainii au vazut ca e o persoana modesta, desi a devenit numarul unu intre timp. Si Halep si Sorana sunt niste persoane bune.

Iorest 12.02.2019 17:49:08

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663585)
Cred ca nu cunosti tot adevarul. Eu o urmaresc demult pe Sorana, pentru ca ea era cea mai buna de la noi ianinte sa vina Halep. Inca de cand a inceput sa aiba Halep rezultate m-a frapat ca Sorana nu spunea niciodata un cuvant de lauda.O multime de jucatoare au felicitat-o pe Halep ca a devenit numarul 1, Sorana a si zis ca nu i-a spus nimic, desi erau chiar vecine in Bucuresti. Eu cred ca Sorana a fost invidioasa pe Halep pentru ca a avut rezultate bune si nu mai era ea cea mai buna din tara. Cand a inceput Halep sa aiba rezultate a declarat ca ori ea ori Halep o sa ajunga printre primele, desi era evident ca Sorana nu are rezultate bune si constante. Nu stiu daca si din partea lui Halep au fost actiuni negative, desi eu nu am vazut.

Sorana Cîrstea a găsit modul perfect pentru a o felicita pe Simona Halep pentru locul 1 WTA: "Probabil o să-i strig ceva de pe balcon" :)

Sorana Cârstea:
"Pentru România e un lucru imens că Simona a ajuns pe locul 1. Din păcate, nu am avut șansa de a o felicita personal, pentru că am părăsit Beijingul înainte să se întâmple. Dar suntem vecine, probabil când o să ajung acasă o să îi strig ceva de la balcon (râde)", a spus Sorana Cîrstea, la conferința de presă.
"Este o jucătoare cu o consistență extraordinară, a stat mereu în top 10 și în top 5 și acum merită să fie numărul 1 mondial. Pentru România este o realizare incredibilă, suntem o țară mică și sunt foarte fericită să văd cum tenisul unește oamenii, ca o mișcare socială în direcția corectă și mă bucur să fac parte din asta"


Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663585)
Legat de faptul ca Halep ar fi cerut sa joace Begu, nu Sorana. Din cate stiu acesta e doar presupunerea Soranei, suparata ca n-a fost inclusa in acele meciuri. De fapt Sorana a atacat-o pe Halep, spunand ca echipa nu sta in Help. Am spus toate astea desi mie imi place de Sorana, nu ma deranjeaza ca este invidioasa pe Halep.

Dezvaluiri din echipa de Fed Cup: Simona Halep a trimis-o pe banca de rezerve pe Sorana Cirstea

Directorul turneului de la Bucuresti..., spune ca Simona Halep a fost cea care si-a dorit ca Irina Begu sa fie a doua jucatoare ce evolueaza a la simplu contra Elvetiei.

"Simona Halep este un fenomen social si este normal sa aiba un cuvant de spus. Daca vrea sa joace cu Begu, joaca cu Begu", a spus... la Telekom Sport.

De la ce s-a reaprins disputa Sorana - Simona.

Primul meci de calificare din 2018, Simona Halep nu a jucat cu Canada, iar Sorana a jucat cu Carol Zhao și a câștigat în două seturi 6-2, 6-2.

România a câștigat cu Canada fără Simona în teren, dar Soranei nu i s-a mai dat dreptul să joace și-n următorul meci cu Elveția.

E corect să-ți câștigi meciul și să fii schimbat la comanda altui coechipier care nici nu joacă în acel prim meci și a cărui atribuție nu e să facă echipa?
La următorul joc nu a mai jucat.


Simona Halep a umilit-o și pe Irina Begu în 2016 când s-au întâlnit la Madrid și Begu i-a luat un set. Scandalul declarațiilor, între Halep și Begu: "Setul doi a fost cadou de Paște" / "Nu spun mai multe"
Tensiunea dintre cele două a continuat și după terminarea meciului, atunci când a existat doar o simplă strângere de mână. Simona a "înțepat-o" pe Irina, la conferința de presă.
- Ce s-a întâmplat în setul al doilea?

- A fost un cadou de Paște, ce pot să spun. Nu pot explica, dar știam că în setul al treilea îmi voi reveni. La 3-0 știam deja că se va încheia 6-0 și că va trebui să îmi dau un restart.
- Ați apucat să vorbiți după meci?
- Nu, nici la fileu nu prea am vorbit, nu. Am vorbit mai mult cu Bacsinszky. Nu m-a deranjat. Nu am mai auzit până acum să se întâmple asta. Toți antrenorii încurajează, dar nu dau și sfaturi în timpul meciului. Este metoda lor, nu vreau să comentez. Trebuie să-mi văd de treabă pe teren și să nu mă uit la alte persoane
", a susținut Simona.”


Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663585)
Legat de Halep, chiar si strainii au vazut ca e o persoana modesta, desi a devenit numarul unu intre timp. Si Halep si Sorana sunt niste persoane bune.

Străinii scriu chiar și lucruri critice despre Simona, a fost criticată și pe situl WTA când acuza accidentări.

Depinde unde trasăm modestia, dacă modestie e să ai 5 bolizi de lux, pensiune și hotel în Brașov de câteva mil euro, să te răstești la antrenor și să spargi rachete de sute de dolari de nervi că ai pierdut cu jucătoare mai slabe pe hârtie atunci, da are modestie.

Criza de nervi pentru Simona Halep: A rupt o racheta in turul I de la US Open

După cum se vede Simona rupe rachete cu jucătoare cotate mai slab ca ea precum Kaia Kanepi la US Open, nu îndrăznește să facă asta în fața Serenei Williams, ea în sinea ei se consideră deasupra în câteva situații.

Și în meciuri face greșeli de nervi când vede că adversare subestimate vin peste ea, are o doză de invidie în ea când e eclipsată de persoane pe care le consideră sub ea, sau când nu mai e aplaudată de public.

catalin2 13.02.2019 15:23:47

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663588)
Dezvaluiri din echipa de Fed Cup: Simona Halep a trimis-o pe banca de rezerve pe Sorana Cirstea

Directorul turneului de la Bucuresti..., spune ca Simona Halep a fost cea care si-a dorit ca Irina Begu sa fie a doua jucatoare ce evolueaza a la simplu contra Elvetiei.

"Simona Halep este un fenomen social si este normal sa aiba un cuvant de spus. Daca vrea sa joace cu Begu, joaca cu Begu", a spus... la Telekom Sport.

De aceea e bine sa verificam mai multe surse, aceea era o presupunere a ziaristilor, adevarul era in alt articol: https://www.digi24.ro/stiri/sport/ro...uparata-916036
"Simona Halep s-a arătat deranjată de informațiile potrivit cărora ea a ar fi decis ca a doua „rachetă” a României în întâlnirea cu Elveția să fie Irina Begu, mai slab clasată decât Sorana Cîrstea. „Chiar dacă aș putea să fac acest lucru, nu este genul meu”, a precizat ea, citată de News.ro.

Fostul tenismen Dumitru Hărădău a deschis discuția, dorind să precizeze că Halep i-a reproșat faptul că ar fi dat o declarație, în care ar fi spus că Begu a jucat pentru că așa a vrut liderul WTA. Hărădău a negat că ar fi spus așa ceva.

„Nu eu am ales echipa, ca să fie clară această treabă. Chiar dacă aș putea să fac acest lucru, nu este genul meu. Sunt liderul echipei, dar nu am spus niciodată ce să facă celelalte fete. Domnul căpitan a ales echipa și se pare că a ales-o foarte bine. El a venit cu aceste idei și noi doar le-am respectat și ne-am făcut treaba pe teren”, a replicat Simona Halep."
De asemenea, tot de acolo reiese ca nu Sorana nu ar fi spus ca Halep ar fi cerut sa joace Begu si nici nu stim daca s-a suparat, era tot o presupunere ziaristica. Probabil s-a suparat ca n-a fost inclusa in echipa, avand in vedere ca dupa aceea s-a si retras.
La ultimul meci in Fed Cup am avut o alta atitudine, Monica Niculescu i-a cedat locul la dublu lui Halep, aceasta incurajand-o sa joace ea.
Si eu am citit atunci acest articol, dovada ca Sorana n-o felicitase pe Halep. Eu ma refeream la retelele de socializare, pentru ca nu au venit jucaotarele acasa la Halep sa o felicite, au scris pe facebook sau pe twitter. Si stiu ce spun pentru ca o perioada i-am urmarit si paginile Soranei pe cele doua retele, aceasta le felicita pe alte tenismene sau tenismeni, ba chiar si din alte sporturi, despre Halep nu mentiona nimic niciodata.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663588)
Depinde unde trasăm modestia, dacă modestie e să ai 5 bolizi de lux, pensiune și hotel în Brașov de câteva mil euro, să te răstești la antrenor și să spargi rachete de sute de dolari de nervi că ai pierdut cu jucătoare mai slabe pe hârtie atunci, da are modestie.

Criza de nervi pentru Simona Halep: A rupt o racheta in turul I de la US Open

Poti sa fii modest si cand esti bogat si mandru cand esti sarac. Probabil nu ai inteles, ma refeream la mandrie. Se spune ca poti vedea caracterul unui om cand ii dai puterea. Sunt multi care devin increzuti cand cred ca ajung mai sus. Halep e o persoana extraordinara, nu stiu cum ai vazut tu altceva. Nu e sfanta, evident, a si spus ca nu merge in fiecare saptamana la biserica, ceea ce nu e un lucru bun. Spune ca are la ea tot timpul iconite si crucea. Si are si defecte, evident.

Iorest 13.02.2019 22:28:03

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663590)
De aceea e bine sa verificam mai multe surse, aceea era o presupunere a ziaristilor, adevarul era in alt articol: https://www.digi24.ro/stiri/sport/ro...uparata-916036
"Simona Halep s-a arătat deranjată de informațiile potrivit cărora ea a ar fi decis ca a doua „rachetă” a României în întâlnirea cu Elveția să fie Irina Begu, mai slab clasată decât Sorana Cîrstea. „Chiar dacă aș putea să fac acest lucru, nu este genul meu”, a precizat ea, citată de News.ro.

Fostul tenismen... a deschis discuția, dorind să precizeze că Halep i-a reproșat faptul că ar fi dat o declarație, în care ar fi spus că Begu a jucat pentru că așa a vrut liderul WTA. Hărădău a negat că ar fi spus așa ceva.

Am citit din 2 ziare ideea (la date diferite și succesive în timp), prima a fost ziare.com(nu o mai citez), a doua e digi în decembrie 2018(după articolul în care se dezmințea).

Deci aceasta ar fi ultima știre pe temă : Simona Halep adevaratul motiv al retragerii Soranei


Un sâmbure de adevăr există în toată treaba asta, doar că pe cel care a vorbit în presă prima dată l-au certat, el credea că o laudă pe Simona și-i face un bine și se dădea într-un fel pe lângă ea, când spunea că Simona e un fenomen (deci ar fi îndreptățită să aleagă), îi găsea justificări, nu-și dădea seama de ridicolul situației.

Evident că toți vor să dea bine în presă și când și-au dat seama de capitalul negativ al situației, au negat.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663590)
Probabil s-a suparat ca n-a fost inclusa in echipa, avand in vedere ca dupa aceea s-a si retras.

S-a supărat în mod sigur, spunea ironic la un moment dat că dacă trebuie să aplaude, aplaudă.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663590)
La ultimul meci in Fed Cup am avut o alta atitudine, Monica Niculescu i-a cedat locul la dublu lui Halep, aceasta incurajand-o sa joace ea.

Simona Halep a venit după două meciuri epuizante în două zile cu Pliskova și Siniakova.
Simona nu ar mai fi putut fizic să ducă și meciul de dublu în a treia zi și pe următorul de la Doha.

Simona a refuzat din motive logice și justificate pragmatic (nu din noblețe sau vreo altă încărcătură), mai ales că Niculescu era trecută pe foaia de joc.

Karolina Pliskova a făcut un anunț care îi sperie pe cehi. Meciul cu Simona Halep a lăsat urme adânci

"Meciul cu Simona a fost unul extrem de solicitant, nu mi-am revenit nici până acum. M-am simțit rău și în această dimineață, aveam dureri musculare. Nu am cum sa joc în aceste condiții", a mai spus Pliskova.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663590)
Si eu am citit atunci acest articol, dovada ca Sorana n-o felicitase pe Halep. Eu ma refeream la retelele de socializare, pentru ca nu au venit jucaotarele acasa la Halep sa o felicite, au scris pe facebook sau pe twitter. Si stiu ce spun pentru ca o perioada i-am urmarit si paginile Soranei pe cele doua retele, aceasta le felicita pe alte tenismene sau tenismeni, ba chiar si din alte sporturi, despre Halep nu mentiona nimic niciodata.

I-a recunoscut meritele în presă unde citesc mesajul toți, niciodată nu i-a umbrit performanța.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663590)
Poti sa fii modest si cand esti bogat si mandru cand esti sarac. Probabil nu ai inteles, ma refeream la mandrie. Se spune ca poti vedea caracterul unui om cand ii dai puterea. Sunt multi care devin increzuti cand cred ca ajung mai sus. Halep e o persoana extraordinara, nu stiu cum ai vazut tu altceva. Nu e sfanta, evident, a si spus ca nu merge in fiecare saptamana la biserica, ceea ce nu e un lucru bun. Spune ca are la ea tot timpul iconite si crucea. Si are si defecte, evident.

Am văzut-o cum se comportă față de altele pe care le consideră mai slabe, se enervează când joacă de la egal la egal cu ea, dă în burta fileului de nervi, face gesturi, distruge rachete când pierde cu o jucătoare în fața căreia era favorită.

Pe nicio altă jucătoare româncă nu am văzut-o să rupă măcar o rachetă, dacă era modestă și-ar fi adus aminte cât de greu e pentru un jucător să aibă rachete originale și cât ține de o rachetă un jucător la început de drum și ar fi respectat echipamentul sportiv.

N-am văzut altă jucătoare româncă să spună după meci cu o conațională mai slăbuță că i-a dat un set cadou, (adică că ar fi jucat la mișto în pierdere și că nu e meritul adversarei de fapt pt setul câștigat), că de ce i-a vorbit antrenorul celeilalte lângă teren (la turnee unde e permis) sunt niște comportamente care-i scapă din subconștient indiferent de cât i se șlefuiește imaginea.

Simona Halep e copilul alintat al României, a avut mai mulți bani decât altele(mă refer la românce) care fac tenis și de aceea are superioritatea copilului căruia i s-au cuvenit multe, a fost răsfățata publicului, îi place să fie ținută pe palme, se supăra că nu o aplaudă lumea ca pe adversare la unele meciuri.

Cât privește modestia, în afară de Serena și Eugenie Bouchard nu am văzut nicio altă sportivă să facă declarații deplasate(foarte ofensatoare), așa că treaba asta cu modestia în tenis e un clișeu la peste 90% din jucătoare.

catalin2 14.02.2019 17:10:54

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663593)
Am citit din 2 ziare ideea (la date diferite și succesive în timp), prima a fost ziare.com(nu o mai citez), a doua e digi în decembrie 2018(după articolul în care se dezmințea).

Un sâmbure de adevăr există în toată treaba asta, doar că pe cel care a vorbit în presă prima dată l-au certat, el credea că o laudă pe Simona și-i face un bine și se dădea într-un fel pe lângă ea, când spunea că Simona e un fenomen (deci ar fi îndreptățită să aleagă), îi găsea justificări, nu-și dădea seama de ridicolul situației.

Nu are importanta in cate ziare a aparut, ci care e adevarul, asta e scopul cercetarii mai multor surse. Avem ce au declarat Simona, Sorana si Haradau. restul e o inventie a ziaristilor, singura informatie adevarata (sau probabil adevarata) e ca Sorana s-a suparat ca n-a fost inclusa in echipa )fara sa spuna ca Halep ar fi cerut asta, tot o inventie).
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663593)
Simona a refuzat din motive logice și justificate pragmatic (nu din noblețe sau vreo altă încărcătură), mai ales că Niculescu era trecută pe foaia de joc.

Eu m-am referit la atitudinea Monicai, nu a Simonei. Spre deosebire de Sorana, care s-a suparat ca n-a fost inclusa (probabil), Monica a cerut ea sa nu joace, doar ca sa castige echipa.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663593)
I-a recunoscut meritele în presă unde citesc mesajul toți, niciodată nu i-a umbrit performanța.

Nu a laudat-o pe Halep din proprie intitativa, a fost intrebata daca a felicitat-o pe Halep, altfel nu spunea nimic. E evident ca a recunoscut aceasta performanta, doar nu era sa spuna ca nu e nimic. Nici nu er anevoie sa-i spuna ceva personal, putea scrie pe pagina ei ceva, dar niciodata n-a scris nimic. In schimb o multime de jucatoare au facut asta, cu fiecare ocazie. de exemplu, odata cu vicotria de la Roland Garros: https://www.gsp.ro/sporturi/tenis/si...ii-541462.html
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663593)
Am văzut-o cum se comportă față de altele pe care le consideră mai slabe, se enervează când joacă de la egal la egal cu ea, dă în burta fileului de nervi, face gesturi, distruge rachete când pierde cu o jucătoare în fața căreia era favorită.

E foarte ciudat (pentru mine) ceea ce spui. Acele manifestari sunt din cauza faptului ca are dorinta puternica sa castige, nu pentru ca are mandrie. Doar asa a ajuns numarul unu, fara o vointa puternica nu ar avea cum, neavand nici calitati fizice deosebite, ca celelalte jucatoare de top (doar Henin mai era de aceeasi talie).
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663593)
Pe nicio altă jucătoare româncă nu am văzut-o să rupă măcar o rachetă, dacă era modestă și-ar fi adus aminte cât de greu e pentru un jucător să aibă rachete originale și cât ține de o rachetă un jucător la început de drum și ar fi respectat echipamentul sportiv.

Inseamna ca nu te uiti prea mult la tenis, Sorana a rupt mai multe rachete. Aproape fiecare jucator sau jucatoare isi varsa nervii pe racheta, chiar daca nu le rup de fiecare data. Iar asta cu respectarea echipamentului pentru ca altii nu au poate fi doar o gluma, poate ar trebui sa loveasca mai usor mingea, ca sa nu se uzeze repede racheta. Daca nu stii Simona ajuta ea personal mai multi copii si jucatori la inceput de drum in tenis, adica ii sponsorizeaza.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663593)
N-am văzut altă jucătoare româncă să spună după meci cu o conațională mai slăbuță că i-a dat un set cadou, (adică că ar fi jucat la mișto în pierdere și că nu e meritul adversarei de fapt pt setul câștigat), că de ce i-a vorbit antrenorul celeilalte lângă teren (la turnee unde e permis) sunt niște comportamente care-i scapă din subconștient indiferent de cât i se șlefuiește imaginea.

Nu ai inteles, a spus ca ea a jucat prost si i-a facut un cadou, nu ca i-a cedat un game, niciun jucator nu face asa ceva. Vedem cat de mult s-au dusmanit din aptul a dupa aceea au jucat la dublu multe turnee si au devenit prietene.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663593)
Simona Halep e copilul alintat al României, a avut mai mulți bani decât altele(mă refer la românce) care fac tenis și de aceea are superioritatea copilului căruia i s-au cuvenit multe, a fost răsfățata publicului, îi place să fie ținută pe palme, se supăra că nu o aplaudă lumea ca pe adversare la unele meciuri.

Cât privește modestia, în afară de Serena și Eugenie Bouchard nu am văzut nicio altă sportivă să facă declarații deplasate(foarte ofensatoare), așa că treaba asta cu modestia în tenis e un clișeu la peste 90% din jucătoare.

E foarte ciudat ce spui, mai ales ca numai tu sustii asta, toti ceilalti spun opusul. E vorba de modestia unui om, nu declaratiile pe care le face, poti vedea asta dupa cum se comporta. Era chiar timida la inceput, aceste lucruri se pot vedea imediat la un om, nu stiu cum tu nu poti vedea cum este un om.

Iorest 14.02.2019 19:08:32

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663603)
Eu m-am referit la atitudinea Monicai, nu a Simonei. Spre deosebire de Sorana, care s-a suparat ca n-a fost inclusa (probabil), Monica a cerut ea sa nu joace, doar ca sa castige echipa.

Sau poate că n-a vrut să-și asume un potențial eșec într-un meci decisiv o atitudine logică și ea în economia situației.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663603)
Inseamna ca nu te uiti prea mult la tenis, Sorana a rupt mai multe rachete. Aproape fiecare jucator sau jucatoare isi varsa nervii pe racheta, chiar daca nu le rup de fiecare data. Iar asta cu respectarea echipamentului pentru ca altii nu au poate fi doar o gluma, poate ar trebui sa loveasca mai usor mingea, ca sa nu se uzeze repede racheta. Daca nu stii Simona ajuta ea personal mai multi copii si jucatori la inceput de drum in tenis, adica ii sponsorizeaza.

Nu e niciun fel de glumă, ruperea rachetei e încălcare de regulament și se pedepsește chiar câteva mii de dolari a luat amendă la US Open anul trecut.

Tenisul era jucat la început de gentlemeni, nu au ce căută orice fel de gesturi pe teren, mai ales că ne lăudăm cu educația pe care o face sportul tinerilor.

E o ieșire din fire distrugerea rachetei mai bine zis izbirea violentă a rachetei de sol, (nu simpla ei rupere din uzură) incompatibilă cu crucea și cu alte imagini hiperbolizate, credeam că e destul de logic.
Își face cruce după ce distruge racheta ?

Dacă era la începutul tenisului poate nu-și permitea astfel de gesturi că prefera să plătească antrenorul nu amenzile, în ultimul timp nici Sorana nu a mai distrus rachetele, celelalte românce nu fac asta.

La început de drum tenismenilor le e greu să aibă un antrenor, a reușit mai mult ca altele pentru că a avut bani să angajeze antrenori titrați Wim Fisette și Cahil, nicio altă jucătoare româncă nu și-a permis.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663603)
Nu ai inteles, a spus ca ea a jucat prost si i-a facut un cadou, nu ca i-a cedat un game, niciun jucator nu face asa ceva. Vedem cat de mult s-au dusmanit din aptul a dupa aceea au jucat la dublu multe turnee si au devenit prietene.

S-a înțeles foarte clar ce a vrut să zică, se enervase că o bătuse Begu un set pe bune și i-a minimizat importanța adversarului în câștigarea setului.
Ulterior a trecut cu vederea, dar gestul rămâne, norocul ei e că în România nu există o rivalitate echilibrată la vârf de performanțe cum e între jucătoarele din S.U.A și Cehia, altfel ar fi fost mult mai temperată, n-ar mai fi avut atâția fani și s-ar fi obișnuit cu ideea.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663603)
E foarte ciudat ce spui, mai ales ca numai tu sustii asta, toti ceilalti spun opusul. E vorba de modestia unui om, nu declaratiile pe care le face, poti vedea asta dupa cum se comporta. Era chiar timida la inceput, aceste lucruri se pot vedea imediat la un om, nu stiu cum tu nu poti vedea cum este un om.

Există destui critici și pe net și chiar și la tv, dar asta nu e un reper, repet modestia e un clișeu la 90% din jucătoare. Care jucătoare nu e modestă?

Grecoaica Maria Sakkari a împărțit în 3(cu alți doi colegi conaționali) premiul pe care Federația Greacă i l-a dat ei direct pentru pregătirea la Olimpiadă și nu a câștigat nici măcar 2 mil de dolari din tenis.

catalin2 15.02.2019 17:26:03

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663605)
Sau poate că n-a vrut să-și asume un potențial eșec într-un meci decisiv o atitudine logică și ea în economia situației.

Avea emotii si se gandea ca poate n-o sa poata sa ajute echipa, eu faceam o comparatie intre atitudinea Soranei si cea a Monicai.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663605)
Nu e niciun fel de glumă, ruperea rachetei e încălcare de regulament și se pedepsește chiar câteva mii de dolari a luat amendă la US Open anul trecut.

Nu la asta m-am referit, ci la ceea ce ai spus tu, ca face o paguba materiala. Amenda se da pentru comportament neadecvat, nu pentru paguba.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663605)
Tenisul era jucat la început de gentlemeni, nu au ce căută orice fel de gesturi pe teren, mai ales că ne lăudăm cu educația pe care o face sportul tinerilor.

Nu stiu la ce perioada te referi, dar Ilie Nastase facea cu mult mai rau, nu deaga era poreclit Nasty (obraznic). Ca sa nu mai spunem de McEnroe. La inceput probabil nu era asa mare stres, nu se dadeau bani, tenisul nu era in mare voga, se juca lent, erau ca niste partide amicale.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663605)
E o ieșire din fire distrugerea rachetei mai bine zis izbirea violentă a rachetei de sol, (nu simpla ei rupere din uzură) incompatibilă cu crucea și cu alte imagini hiperbolizate, credeam că e destul de logic. Își face cruce după ce distruge racheta ?

Ti-am mai spus ca asa fac toti jucatorii, Djokovic deja a spart o racheta anul asta. De asemenea, ti-am spus ca nu sunt sfinti, de pe margine e usor sa comentam ca si cum noi am fi sfinti. Nu cred ca am auzit de vreun jucator sau jucatoare care sa nu fi trantit racheta, chiar daca nu s-a rupt. Partidele de tenis sunt azi foarte stresante, e aproape imposibil sa ai nervii de otel in fiecare partida, doar in partide foarte usoare.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663605)
Dacă era la începutul tenisului poate nu-și permitea astfel de gesturi că prefera să plătească antrenorul nu amenzile, în ultimul timp nici Sorana nu a mai distrus rachetele, celelalte românce nu fac asta.

Ultima data Sorana a rupt o racheta pe teren la sfrasitul lui 2017, de acum un an si ceva. Numai in acel an a rupt doua rachete in timpul meciurilor. Ca sa nu mai spunem de ce face Buzarnescu, daca stii despre ce e vorba.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663605)
La început de drum tenismenilor le e greu să aibă un antrenor, a reușit mai mult ca altele pentru că a avut bani să angajeze antrenori titrați Wim Fisette și Cahil, nicio altă jucătoare româncă nu și-a permis.

Aici e chiar fara sens ce spui, si-a permis antenori mai scumpi dupa ce a inceput sa castige mai multi bani, nu pentru ca avea bani dinainte.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663605)
S-a înțeles foarte clar ce a vrut să zică, se enervase că o bătuse Begu un set pe bune și i-a minimizat importanța adversarului în câștigarea setului.
Ulterior a trecut cu vederea, dar gestul rămâne, norocul ei e că în România nu există o rivalitate echilibrată la vârf de performanțe cum e între jucătoarele din S.U.A și Cehia, altfel ar fi fost mult mai temperată, n-ar mai fi avut atâția fani și s-ar fi obișnuit cu ideea.

Niciun jucator nu cedeaza seturi, chiar daca e cel mai bun prieten dincolo de fileu. Halep a si recunoscut ca s-a enervat, pe antrenorul lui Begu ca ii dadea sfaturi in timpul meciului.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663605)
Există destui critici și pe net și chiar și la tv, dar asta nu e un reper, repet modestia e un clișeu la 90% din jucătoare. Care jucătoare nu e modestă?

Ti-a creat o imagine deformata despre Halep si nu mai poti vedea corect. Nu stiu nicio jucatoare sa fie ca Halep, doar Niculescu e la un nivel apropiat. Una este sa fie cineva politicos, alta e sa fie modest. Nu consta in ceea ce face, ci in cum este.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663605)
Grecoaica Maria Sakkari a împărțit în 3(cu alți doi colegi conaționali) premiul pe care Federația Greacă i l-a dat ei direct pentru pregătirea la Olimpiadă și nu a câștigat nici măcar 2 mil de dolari din tenis.

Si cand s-a dat articolul cu faptul ca Halep a donat toata suma data de Federatie pentru pregatirea copiilor nu ai apreciat foarte mult.

Iorest 16.02.2019 18:40:33

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663609)
Si cand s-a dat articolul cu faptul ca Halep a donat toata suma data de Federatie pentru pregatirea copiilor nu ai apreciat foarte mult.

Numai că diferența dintre Sakkari care a donat și Halep e ca între văduva care dă bănuțul ei și bogatul care aruncă din prisosință .

Sakkari a câștigat de vreo 10 ori mai puțin din tenis decât Halep și i s-au oferit niște bani concreți pentru performanța individuală, iar ea a împărțit-o cu doi colegi bărbați cu care nu a făcut performanță împreună dar cu care împărțea cota de popularitate fiind din aceeași generație.

Deci Maria Sakkari e cea mai modestă din circuit, eu arătam că altele au făcut și mai mult decât Simona în materie de caritate, nici aici nu merge exagerarea.

Iar Halep (și nicio altă jucătoare)nu poate califica de una singură echipa dacă în meciul de 3-2 nu e victorie.

La Halep nu e clar ce bani a lăsat Federația națională la dispoziția jucătorilor, Marius Copil spunea că la Cupa Davis nu a primit decât pentru un meci.

Interviu Marius Copil

Eu am avut numai victorii la ultimele participări. Doar cu Olanda n-am adus punct. În rest…

Se spune că vă revin bani mulți de pe urma participării la Cupa Davis…

Îmi vine să râd! În ultimii doi ani am jucat cu Finlanda, Olanda, Ucraina și Suedia. Trebuia să fim plătiți la fiecare meci, dar am primit abia după partida cu Suedia 4.800 de euro. Banii sunt doar pentru ultimul meci, nu și pentru celelalte, deși Federația Internațională cred că a trimis banii în România! Îmi respect țara, dar dacă există un contract, fie că e vorba de 100 de euro sau mai mult, trebuie să fie respectat.


Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663609)
Avea emotii si se gandea ca poate n-o sa poata sa ajute echipa, eu faceam o comparatie intre atitudinea Soranei si cea a Monicai.

Sorana nu refuza ci juca dacă ar fi fost ea, pentru că ar fi vrut să demonstreze.
Eu nu cred că meciurile se stabilesc ca la piață, vrei/nu vrei, ci există un țintar clar trecut pe foaie cu cine joacă care nu se schimbă fără motive.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663609)
Nu la asta m-am referit, ci la ceea ce ai spus tu, ca face o paguba materiala. Amenda se da pentru comportament neadecvat, nu pentru paguba.

Da, face și o pagubă materială prin distrugere la care adaugă și amenda care e tot o pagubă.
Tenis: La vârsta de 20 de ani un jucător abia începe să se întrețină din banii câștigați la turnee. Până atunci, unii părinți cheltuiesc în fiecare an aproape cât pentru o casă pe pregătire:

„...tatăl unei jucătoare de tenis în vârstă de 14 ani, spune că pentru pregătirea unui junior numai costurile cu antrenamentele (incluzând aici și plata terenului și a mingilor) pot ajunge la 2.500-3.000 de euro lunar, pregătirea în sine generând cele mai mari investiții pentru un tenisman. La aceste costuri însă se mai adaugă și cele cu deplasările la turnee (care pot varia între 400 și chiar 1.500-2.000 de euro dacă se iau în calcul cheltuielile cu antrenorul/însoțitorul jucătorului), cu echipamentul (care mai costă în jur de 2.500-3.000 de euro pe an) și cele cu îmbrăcămintea (pentru care părinții mai dau încă 2.500-3.000 de euro anual).”

Echipamentul unei jucătoare care n-a făcut pasul la seniori ajunge la câteva mii de euro anual, nu cred că-și permit să izbească racheta de nervi.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663609)
Nu stiu la ce perioada te referi, dar Ilie Nastase facea cu mult mai rau, nu deaga era poreclit Nasty (obraznic). Ca sa nu mai spunem de McEnroe. La inceput probabil nu era asa mare stres, nu se dadeau bani, tenisul nu era in mare voga, se juca lent, erau ca niste partide amicale.

Năstase a inventat tenisul ?

Gesturile lui sigur ar fi dezavuate azi și penalizate cu zeci de mii de dolari, tenisul la început îl juca un nr exclusivist de persoane.

statul comunist român a decis să strice piața, promovând pe banii din taxele contribuabilor performanța unor oameni care înjură ca birjarii (Năstase) asta nu arată decât fenomenul de urâțire al tenisului, de către oameni care nu au eticheta, educația sau stăpânirea de sine necesară sportului alb.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663609)
Ti-am mai spus ca asa fac toti jucatorii, Djokovic deja a spart o racheta anul asta. De asemenea, ti-am spus ca nu sunt sfinti, de pe margine e usor sa comentam ca si cum noi am fi sfinti.

Nu e vorba de a fi sau a nu fi sfânt, e vorba de a nu exagera în descrierea unui jucător de succes pentru a fi populist și a te urca pe culmea lui de popularitate.
Pe mine populismul m-a deranjat în ce o privește pe Halep, nu cred că trebuie tot felul de descrieri mieroase .

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663609)
Nu cred ca am auzit de vreun jucator sau jucatoare care sa nu fi trantit racheta, chiar daca nu s-a rupt. Partidele de tenis sunt azi foarte stresante, e aproape imposibil sa ai nervii de otel in fiecare partida, doar in partide foarte usoare.

Federer, de când a trecut la profesioniști n-a distrus nicio rachetă, trecerea la profesioniști l-a responsabilizat.
Din contră sunt mai puțini cei care sparg racheta, decât cei care își văd de joc, nu vociferează, nu fac gesturi.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663609)
Ultima data Sorana a rupt o racheta pe teren la sfrasitul lui 2017, de acum un an si ceva. Numai in acel an a rupt doua rachete in timpul meciurilor. Ca sa nu mai spunem de ce face Buzarnescu, daca stii despre ce e vorba.

Sorana obișnuiește să dea rachete cadou copiilor, a spus și ea că a avut doar două răbufniri și că n-o caracterizează.

Sorana despre rachetele pe care le-a spart
Comănescu a spus și el că jucătoarea sa regretă aceste gesturi pentru că obișnuiește ca o parte din rachete și din echipamentul de joc să le ofere cadou copiilor care practică sportul alb. ”În general ea dă rachetele jucate cadou copiilor și o parte din echipament. Foarte multe din lucrurile pe care le folosește le dă cadou copiilor care practică acest sport”.

Eu nu cred că Sorana e un model de modestie, și n-am văzut atâta campanie de lingușeală în jurul ei ca la Simona, ba chiar a fost confruntată cu greșelile de către moderatori, nu i s-a trecut cu vederea.

E normal ca ea să nu fie o țintă a criticilor cât timp nu ni s-a încercat livrarea pe gât a unei imagini idilice a ei.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663609)
Aici e chiar fara sens ce spui, si-a permis antenori mai scumpi dupa ce a inceput sa castige mai multi bani, nu pentru ca avea bani dinainte.

A jucat cele 4 finale de Grand Slam cu doi antrenori străini, bine cotați Wim Fisette în prima finala pierdută la Sharapova și Darren Cahil.
După ce l-a concediat pe Fisette, a avut un regres în performanță până să fie preluată de Cahil.
Nicio altă jucătoare româncă nu a avut antrenori de cota lor, ei au dus performanța la alt nivel de la o jucătoare bună la una finalistă de Grand Slam la seniori și de top 20.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663609)
Niciun jucator nu cedeaza seturi, chiar daca e cel mai bun prieten dincolo de fileu. Halep a si recunoscut ca s-a enervat, pe antrenorul lui Begu ca ii dadea sfaturi in timpul meciului.

S-a enervat și pe antrenorul lui Begu o altă ieșire deplasată dacă organizatorii nu au comentat nimic, dar a și ridiculizat adversarul (care i-a luat un set pe bune) când a zis că fost cadou de Paște.
Ca și cum n-ar fi meritul adversarului, pentru câștigare.

Lipsa de fair play chiar și la un singur meci intră clar în contradicție cu modestia trâmbițată.



Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 663609)
Ti-a creat o imagine deformata despre Halep si nu mai poti vedea corect. Nu stiu nicio jucatoare sa fie ca Halep, doar Niculescu e la un nivel apropiat. Una este sa fie cineva politicos, alta e sa fie modest. Nu consta in ceea ce face, ci in cum este.

Nu cred că trebuie să-mi impună cineva cum să privesc un subiect, mi-am făcut o părere proastă despre populism, lingușeală, șablonare nerealistă a unui jucător, făcută în stil Cristian Tudor Popescu pe care o văd continuată și aici pe forum.

catalin2 18.02.2019 15:07:49

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663633)
A jucat cele 4 finale de Grand Slam cu doi antrenori străini, bine cotați Wim Fisette în prima finala pierdută la Sharapova și Darren Cahil.
După ce l-a concediat pe Fisette, a avut un regres în performanță până să fie preluată de Cahil.
Nicio altă jucătoare româncă nu a avut antrenori de cota lor, ei au dus performanța la alt nivel de la o jucătoare bună la una finalistă de Grand Slam la seniori și de top 20.

Nu stiu de ce insisti cu aceste afirmatii lipsite de sens, probabil nu stii cum sta treaba cu tenisul la noi. Cine i-a dat antrenori? Ca asta reiese din mesajul tau. Ea si-a luat antrenori, ea i-a platit, a avut bani sa-i pateasca pentru ca a inceput sa aiba rezultate si sa castige mai multi bani. La noi, spre deosebire de alte tari, federatia nu ajuta cu nimic jucatorii, tot ce fac ei fac pe banii lor. Celelalte jucatoare romane nu au putut avea antrenori mai buni pentru ca nu castigau suficienti bani, din cate am inteles Cahill primea 500 de mii de dolari pe an.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663633)
Sorana obișnuiește să dea rachete cadou copiilor, a spus și ea că a avut doar două răbufniri și că n-o caracterizează.

A rupt doua rachete doar in acel an, a mai rupt si inainte. Nu ai citit ce am scris, ca Halep ajuta mai multi tineri jucatori, cu tot, nu doar cu rachete. Tu o lauzi doar pe Sorana, nu esti subiectiv. De ce poate ajuta mai mult? Pentru ca Halep castiga mai multi bani ai are mai multe resurse. https://www.sport.ro/tenis/simona-ha...jucatoare.html
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663633)
Federer, de când a trecut la profesioniști n-a distrus nicio rachetă, trecerea la profesioniști l-a responsabilizat.
Din contră sunt mai puțini cei care sparg racheta, decât cei care își văd de joc, nu vociferează, nu fac gesturi.

Te inseli, din nou, a spart o racheta cu Djokovici, spunand chiar ca e ceva normal cand esti stresat. Si a avut multe contre cu Djokovici, criticandu-l pe acesta. In timp ce Halep a avut doar cu Begu o neintelegere, nu a facut ce a facut Faderer, dar tu oricum esti subiectiv si cauti doar sa gasesti ceva negativ la Halep.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663633)
Năstase a inventat tenisul ?

Gesturile lui sigur ar fi dezavuate azi și penalizate cu zeci de mii de dolari, tenisul la început îl juca un nr exclusivist de persoane.

statul comunist român a decis să strice piața, promovând pe banii din taxele contribuabilor performanța unor oameni care înjură ca birjarii (Năstase) asta nu arată decât fenomenul de urâțire al tenisului, de către oameni care nu au eticheta, educația sau stăpânirea de sine necesară sportului alb.

Si pe McEnroe ce stat comunist l-a promovat? In sport conteaza performanta, sa fii numarul unu in tenis e o performanta uriasa, atat la fete cat si la baieti. Mai ales acum, cand tenisul este al doilea sport ca popularitate, dupa fotbal.
Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 663633)
Numai că diferența dintre Sakkari care a donat și Halep e ca între văduva care dă bănuțul ei și bogatul care aruncă din prisosință .

Nu stim ce bani a impartit Sakkari si la ce bani a renuntat Halep si nu are nicio importanta, Halep a renuntat la toti banii, desi alte jucatoare n-o fac. Am mai scris ca modestia nu tine doar de ce gesturi faci, ci cum esti ca persoana. Discutia despre Halep e la fel de ciudata ca cea despre parintele Necula.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:19:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.