Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Homosexualitatea (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5043)
-   -   Legalizarea parteneriatelor civile gay (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19162)

bluester 28.03.2018 19:35:51

Legalizarea parteneriatelor civile gay
 
Din nefericire, am ajuns sa traim si asta...
Surse din mass-media anunta faptul ca se pregateste un proiect de lege privind parteneriatele civile intre persoane de acelasi sex; proiect ce va fi depus la parlament si va fi supus votului dupa Pasti. Totodata, s-a anuntat si faptul ca in luna mai se va organiza si referendumul pentru modificarea Contitutiei cu privire la definitia casatoriei.
Probabil ca PSD incearca sa impace si tabara gay si tabara celor care sustin casatoria clasica.
Mai mult ca sigur ca exista presiuni din afara tarii pentru legalizarea parteneriatelor civile.
Sunt curios ce masuri vor lua cei de la Coalitia pentru Familie pentru a contracara legalizarea acestor parteneriate. Ramane de vazut...

Pana atunci, avem datoria de a ne ruga pentru parlamentarii nostri (asa cum sunt ei, cu bune si rele) pentru ca Dumnezeu sa le lumineze mintea si sa voteze impotriva parteneriatelor civile.

Articol: https://www.activenews.ro/stiri-poli...e-copii-150043

Demetrius 29.03.2018 10:12:43

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 659425)
Din nefericire, am ajuns sa traim si asta...
Surse din mass-media anunta faptul ca se pregateste un proiect de lege privind parteneriatele civile intre persoane de acelasi sex; proiect ce va fi depus la parlament si va fi supus votului dupa Pasti. Totodata, s-a anuntat si faptul ca in luna mai se va organiza si referendumul pentru modificarea Contitutiei cu privire la definitia casatoriei.
Probabil ca PSD incearca sa impace si tabara gay si tabara celor care sustin casatoria clasica.
Mai mult ca sigur ca exista presiuni din afara tarii pentru legalizarea parteneriatelor civile.
Sunt curios ce masuri vor lua cei de la Coalitia pentru Familie pentru a contracara legalizarea acestor parteneriate. Ramane de vazut...

Pana atunci, avem datoria de a ne ruga pentru parlamentarii nostri (asa cum sunt ei, cu bune si rele) pentru ca Dumnezeu sa le lumineze mintea si sa voteze impotriva parteneriatelor civile.

Articol: https://www.activenews.ro/stiri-poli...e-copii-150043

Mi-e teama ca referendumul pentru modificarea constitutiei pentru definirea casatoriei va cuprinde mai multi "paraziti" care vor da nastere la mai multi "bastarzi", ca parteneriatul civil, regionalizarea tarii si altele...
S-ar cuveni ca societatea civila sa refuze asa ceva.

anne77 12.05.2018 02:45:17

Ca sunt intr-un parteneriat civil sau nu, oamenii aia tot pacatuiesc. Treaba cu partneriatul civil tine mai mult de aspecte pragmatice. Sunt diverse situatii in care vrei sa imparti o responsabilitate sau un drept legal cu partenerul tau si nu poti s-o faci atata timp cat notiunea asta nu exista. E o disciminare... Nici eu nu mi-as dori sa incurajam cumva astfel de comportamente... dar nu cred ca cineva poate deveni gay, se naste astfel.

Penticostalul Traditional 12.05.2018 14:18:54

Citat:

În prealabil postat de anne77 (Post 660244)
nu cred ca cineva poate deveni gay, se naste astfel.

Toti ne nastem cu capacitatea de a pacatui, dar putem si ar trebui sa ne infranam.
Oamenii se nasc si cu capacitatea de a fura din magazine dar nu stiu daca ai fi de acord sa li se si legifereze dreptul, totusi.
Ti-ar fura toata Lavazza.

Cornel Urs 12.05.2018 16:44:33

Parteneriatele civile sunt o măsură acceptabilă din toate punctele de vedere pentru persoanele gay, care oricum trăiesc în păcat. Un parteneriat nu afectează pe creștini, aceștia oricum nu fac parteneriate ci se căsătoresc înaintea lui Iisus Hristos în sfânta Biserică Ortodoxă.

Penticostalul Traditional 12.05.2018 17:16:58

Sfanta Biserica Ortodoxa NU agreeaza deloc parteneriatele civile. Considera ca acestea pot avea consecinte grave pentru viata, in general. Dar de unde sa stii tu chestiile astea marunte? :1:

Bucuriepedrum 12.05.2018 17:24:36

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 660249)
Parteneriatele civile sunt o măsură acceptabilă din toate punctele de vedere pentru persoanele gay, care oricum trăiesc în păcat. Un parteneriat nu afectează pe creștini, aceștia oricum nu fac parteneriate ci se căsătoresc înaintea lui Iisus Hristos în sfânta Biserică Ortodoxă.

Citește puțin despre progresism și te dumirești pe urmă de ce nu sunt în regulă nici parteneriatele civile.

Cornel Urs 12.05.2018 18:54:32

Citat:

În prealabil postat de Bucuriepedrum (Post 660251)
Citește puțin despre progresism și te dumirești pe urmă de ce nu sunt în regulă nici parteneriatele civile.

Parteneriatul civil e o formă juridică laică, profană chiar, neavând dimensiune sacră. În fine, o să urmăresc topicul, voi știți mai multe, sunt aici ca să aflu și eu.

Demetrius 12.05.2018 23:40:34

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 660249)
Parteneriatele civile sunt o măsură acceptabilă din toate punctele de vedere pentru persoanele gay, care oricum trăiesc în păcat. Un parteneriat nu afectează pe creștini, aceștia oricum nu fac parteneriate ci se căsătoresc înaintea lui Iisus Hristos în sfânta Biserică Ortodoxă.

Ii afecteaza si pe crestini fiindca deja in unele tari crestinilor li se "confisca" copiii, care apoi sunt "donati" unor "parteneri civili" ca sa-i "dezvete" de crestinism.

Parteneriatul civil este o formulare inventata referitoare la desfranti de acelasi sex pentru a inlocui familia "naturala", care si asa este constituita din... desfranati de sex opus.

9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.(1Cor7,9)

Dupa ce parteneriatul civil este legalizat treptat, tot asa(adica treptat)el va fi abilitat, prin directive federale "bruxelese", sa infieze copii pe care nu-i poate naste.

Cornel Urs 13.05.2018 10:31:08

Parteneriat civil, la notar, fără posibilitatea de a înfia copii. Acei copii...nu ai nicio vină!
Doar persoanele căsătorite pot înfia copii.
Acel parteneriat civil nu este căsătorie. Cei doi gay fac un ...contract, nimic mai mult. Practic, parteneriatul civil este o formă de concubinaj. Concubinii nu pot înfia copii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:18:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.