Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   am nevoie de ajutor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4452)

romanianblues 02.09.2008 21:03:48

e asa de simplu sa spui asta..cand nu treci prin asa ceva...din punctul meu de vedere in afara de el nu exista nimic..dragostea mea pt el..si invers este deplina..si nu inteleg cu ce am gresit? k iubesc? asta e greseala mea? oare dragoste pe care o am [pt el vin de la diavol? nu de la dumnezeu? nu am ranit pe nimeni intentionat in viata mea..nu am omorat..de ce trebuie sa fim pedepsiti prin asta?

debra73 02.09.2008 21:22:38

Stai sa vad daca am inteles eu bine... deci, fratele tau vitreg s-a insurat cu sora sotului tau, nu ? Daca e asa, care e problema ? Nu s-au mai vazut doi frati casatoriti cu doua surori, sau cum ? Tu cu sotul tau nu sunteti rude de sange, nu ?

iana 02.09.2008 23:13:54

Citat:

În prealabil postat de debra73
Stai sa vad daca am inteles eu bine... deci, fratele tau vitreg s-a insurat cu sora sotului tau, nu ? Daca e asa, care e problema ? Nu s-au mai vazut doi frati casatoriti cu doua surori, sau cum ? Tu cu sotul tau nu sunteti rude de sange, nu ?

Nici eu nu inteleg care este problema, atata timp cat nu sunt rude de sange? Adica sunt de 7 ani impreuna si pt ceilalti s-au casatorit primii ei trebuie sa se desparta?

Noesis 02.09.2008 23:28:34

Singura voastra greseala este ca v-a luat 7 ani sa va decideti sa va casatoriti. In fine, nu-i de judecat, probabil ca ati avut problemele voastre, si acum v-ati dat seama ca u e bine sa astepti prea mult. Acum asta e. Problema cred ca este ca dupa casatoria celor doi gradul de rudenie spirituala dintre tine si viitorul sot s-a schimbat. Nu mai sunteti pur si simplu doi oameni, ci tu ai devenit cumnata (echivalent cu sora) lui, iar el a devenit cumnat (echivalent cu frate) cu tine. Ceea ce ramane de facut este sa incercati sa il convingeti pe episcop sa va dea dispensa sa va casatoriti. Si pana la urma, ma gandesc ca ar trebui sa o dea, mai ales ca ma gandesc ca relatia voastra a fost consumata fizic demult, si ca este o utopie sa creada ca daca nu va da el patalamaua la mana, voi o sa uitati unul de altul si cu asta basta, mai ales ca acum familiile voastre deja sunt inrudite si o sa va vedeti, vrand-nevrand mai tot timpul.

Ardeleanul 03.09.2008 11:59:38

nu vreau să mă bag...dar și eu am auzit de 2 frați să se căsătorească cu 2 surori...păi cu cine te căsătorești tu nu e rudă de sânge, ar fi rudă prin alianță, care cred că e cu totul altceva. voi ce ziceți?

romanianblues 03.09.2008 12:10:56

Citat:

În prealabil postat de Ardeleanul
nu vreau să mă bag...dar și eu am auzit de 2 frați să se căsătorească cu 2 surori...păi cu cine te căsătorești tu nu e rudă de sânge, ar fi rudă prin alianță, care cred că e cu totul altceva. voi ce ziceți?

dak gandesti logic..nu e nici o problema..pt k intre noi nu exista nici o legatura de sange..dar canoanele spun alta..

AndreiB 03.09.2008 15:46:18

Citat:

În prealabil postat de romanianblues
Citat:

În prealabil postat de Ardeleanul
nu vreau să mă bag...dar și eu am auzit de 2 frați să se căsătorească cu 2 surori...păi cu cine te căsătorești tu nu e rudă de sânge, ar fi rudă prin alianță, care cred că e cu totul altceva. voi ce ziceți?

dak gandesti logic..nu e nici o problema..pt k intre noi nu exista nici o legatura de sange..dar canoanele spun alta..

pe de o parte vrei sa fii in legatura cu Biserica Ortodoxa, pe de alta p[arte vrei sa faci dupa capul tau.
hotaraste-te ce vrei sa faci in viata ta.
pentru ca stii ca Biserica nu va fi niciodata de acord cu ce vrei tu.

AndreiB 03.10.2008 09:55:19

femeie, tu daca vrei sa te cununi in Biserica Ortodoxa, trebuie sa respecti regulile ei. Daca nu, esti libera sa pleci unde vezi cu ochii. Nu te tine nimeni cu forta. Iubeste pe cine vrei si fa ce vrei.

philalex 03.10.2008 10:18:43

renunta la relatie....e aberant ce zici...

isaia 09.10.2008 23:48:15

Dumnezeu să rămână
 
Când iubești pe cineva cu scop bun scapi de canonisirea pentru 40 de zile ca malahiștii, căci vrei să întemeiezi o familie spre naștere de fii. Îndrăgostirea în general naște uneori malahia de aceea se și canonisește. Totuși trebuie si aceasta mărturisită la duhovnic pentru ca Hristos să Lucreze mântuirea. Am iubit pe cel, cea de dinainte la fel de mult ca pe cel, cea de acum. Cu siguranță că voi putea iubi la fel de mult și pe altcineva la fel ca cel, cea de acum. Căci dragostea a avut aceeași înălțime la fiecare în parte, adică la fel de mult. Dacă nu e, nu e. Dumnezeu să rămână! Însă în unele locuri din literatura spirituală se spune că a te îndrăgosti este păcat. O maică doar pentru că se ispitea de fiecare om ce intra in biserică a ajuns în Iad în râu de foc până la brâu . Bunica îmi spunea deseori că dacă merg la Biserică nu mai am voie să vorbesc cu băieți. Eu simt că atunci când îl rogi pe Hristos ca să nu greșești mergând la Sfânta Spovedanie, Îl iubești și te inundă de iubire. Toți se schimbă, Hristos rămâne însă neschimbat. El dă viață iubirii care nu cere nimic.

ccristi3000 07.02.2010 00:52:32

isaia
 
Am o intrebare : chiar e pacat sa te indargostesti si sa iubesti pe cineva ? Eu cred ca daca iubesti pe cineva mult nu inseamna ca nu il iubesti pe Dumnezeu si mai mult. Eu unu niciodata nu am sa uit ca de la Dumnezeu vine iubirea pe care o simtim fata de perosana respectiva si ca El a dat acest sentiment. AndreiB iubeste apoapele ca pe tine insuti si nu fi niciodata rau cu el ca numai Dumnezeu poate judeca. Eu iubesc o fata care nu ma iubeste sa vezi acolo ce frumos sentiment ai cand privesti in ochi omul pe care il iubesti si el nu simte la fel pentru tine. Stiu ca Dumnezeu ma iubeste si are grija de mine.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:14:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.