Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Calugarul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5013)
-   -   Ce manastire recomandati ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14342)

Petre. 03.01.2012 00:16:22

Ce manastire recomandati ?
 
As vrea sa merg la o manastire unde sa incerc sa traiesc precum un calugar, sau ma rog, sa stau cateva saptamani in rugaciune si post.

Ce manastire recomandati si ce detalii imi puteti da despre asta ? Unde sa vorbesc ? Ce trebuie sa intreb ? Mentionez ca stau in Bucuresti.

Multumesc anticipat.

CelMandru 03.01.2012 09:36:29

Citat:

În prealabil postat de Petre. (Post 419703)
As vrea sa merg la o manastire unde sa incerc sa traiesc precum un calugar, sau ma rog, sa stau cateva saptamani in rugaciune si post.

Ce manastire recomandati si ce detalii imi puteti da despre asta ? Unde sa vorbesc ? Ce trebuie sa intreb ? Mentionez ca stau in Bucuresti.

Multumesc anticipat.

Mănăstirea Bujoreni, la aprox 20km de Bârlad, jud. Vaslui. Este un loc extraordinar, cu oameni extraordinari. Trebuie să vezi cu ochii tăi, și simți cu inima ta asta, ca să mă crezi. Caută pe net detalii sau mai interesează-te de această mănăstire dacă dorești.

http://www.crestinortodox.ro/manasti...ui-117767.html

EleGantt 03.01.2012 11:15:24

Eu iti recomand manastirea mea de suflet,Manastirea Sihastria,acolo ai sa gasesti de toate si liniste si tot ce vrei tu.Acum nu stiu cum iti vine tie mai bine,poate e prea departe de tine,dar daca ai de gand eu iti garantez ca e o manastire super...

mirela.b 03.01.2012 12:38:49

Citat:

În prealabil postat de Petre. (Post 419703)
As vrea sa merg la o manastire unde sa incerc sa traiesc precum un calugar, sau ma rog, sa stau cateva saptamani in rugaciune si post.

Ce manastire recomandati si ce detalii imi puteti da despre asta ? Unde sa vorbesc ? Ce trebuie sa intreb ? Mentionez ca stau in Bucuresti.

Multumesc anticipat.

Va recomand Manastirea Frasinei.....aveti cazare gratuita, din Bucuresti aveti autocar direct pana la Valcea...si in plus gasiti aici tot ce vreti de la liniste, natura pana la cei mai buni duhovnici.
Spor la nevointa!

Dumitru73 03.01.2012 16:27:30

Citat:

În prealabil postat de Petre. (Post 419703)
As vrea sa merg la o manastire unde sa incerc sa traiesc precum un calugar, sau ma rog, sa stau cateva saptamani in rugaciune si post.

Ce manastire recomandati si ce detalii imi puteti da despre asta ? Unde sa vorbesc ? Ce trebuie sa intreb ? Mentionez ca stau in Bucuresti.

Multumesc anticipat.

iti recomand Frasinei si Stanisoara. ambele sunt in jud. Valcea.
cazarea este gratuita, chiar daca stai 1-2 nopti.
la Frasinei au camere pentru pelerini. care au un "pat" lung, in care incap 10-15 oameni, poate mai multi.
e cam incomod noaptea. nu o spun cu critica, dar o data m-am ales cu paduchi de corp.
poate daca stai mai mult iti vor da o chilie.
responsabil cu cazarea pelerinilor era pr. Victorin. mi-a fost amic cand era mirean.
dupa ce l-a pus pe el responsabil nu mai dormeam la gramada, imi dadea chilie. asa e cand ai pile :D
cunosc si la Stanisoara, daca te intereseaza.
acolo mi-am petrecut cateva concedii.
acolo am cunoscut cel mai bine ce inseamna viata de calugar.

Raoul 03.01.2012 17:47:28

Recomand un schit,e mai multa traire duhovniceasca.

mirela.b 03.01.2012 17:52:47

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 419802)
iti recomand Frasinei si Stanisoara. ambele sunt in jud. Valcea.
cazarea este gratuita, chiar daca stai 1-2 nopti.
la Frasinei au camere pentru pelerini. care au un "pat" lung, in care incap 10-15 oameni, poate mai multi.
e cam incomod noaptea. nu o spun cu critica, dar o data m-am ales cu paduchi de corp.
poate daca stai mai mult iti vor da o chilie.
responsabil cu cazarea pelerinilor era pr. Victorin. mi-a fost amic cand era mirean.
dupa ce l-a pus pe el responsabil nu mai dormeam la gramada, imi dadea chilie. asa e cand ai pile :D
cunosc si la Stanisoara, daca te intereseaza.
acolo mi-am petrecut cateva concedii.
acolo am cunoscut cel mai bine ce inseamna viata de calugar.

Parintele Victorin nu se mai ocupa cu cazarea....Sfintia Sa este acum unul dintre cei mai buni duhovnici ai manastirii.
Nu se mai cazeaza in "paturi lungi"....sunt chilii suficiente.

Dumitru73 03.01.2012 18:51:54

Citat:

În prealabil postat de mirela.b (Post 419813)
Parintele Victorin nu se mai ocupa cu cazarea....Sfintia Sa este acum unul dintre cei mai buni duhovnici ai manastirii.
Nu se mai cazeaza in "paturi lungi"....sunt chilii suficiente.

eu vorbeam din amintiri mai vechi.

nu pot decat sa ma bucur pentru el. nu l-am mai vazut de cativa ani.

zaharia_2009 03.01.2012 21:19:32

Care este cel mai scurt si care este cel mai usor drum de ajuns la Min. Stinisoara?

Mihailc 03.01.2012 21:55:53

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 419883)
Care este cel mai scurt si care este cel mai usor drum de ajuns la Min. Stinisoara?

Pe timp de iarnă aș recomanda drumul de la Păușa, dar vara e minunată poteca de la Mănăstirea Turnu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:57:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.