Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

anita 21.04.2009 08:46:56

La cati ortodocsi sunt in tara bisericile nu sunt multe daca lumea ar merge la biserica.
Si apoi unde e credinta e si prosperitate ,se fac si aziluri ,camine pentru copii.
'Cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si toate se vor adauga voua.'

eduardd 21.04.2009 10:03:43

Biserica frumoasa, tacuta, curata ..este Muzeu.
Biserica Vie are Oameni in ea..galagia, ispitele, neplacerile, neajunsurile sunt inevitabile...:65:

andreicozia 21.04.2009 20:05:15

Citat:

În prealabil postat de bmd (Post 128114)
Pe mine ma deranjaza cel mai mult privirile "revoltate" a celor care se intorc sa vada care-i copilul (de obicei) care deranjaza slujba!

E, si tu acum, nu chiar toate privirile sunt de natura legionara vor sa-l vada pe copil facut bucati ci mai sunt si curiosi care pur si simplu zimbesc

bmd 21.04.2009 20:12:21

Andrei nu stiu cum este la altii dar la noi nu ca "legionare" l-asi categorisii ci ca sadice/criminale..... Nu-mi permit sa fac fotografii in timpul slujbei dar presupun ca daca le-asi face si arata celor care se intorc s-ar speria ei insasi!

andreicozia 21.04.2009 20:28:29

Da , dar stii ce poti sa faci?

Cind vezi ca intorc capul si privesc cu ura si dispret, tu zimbeste-le inapoi duios,... serios!. Acest gest in simplitatea lui, face minuni, inmoaie multe inimi incremenite in timp din diverse motive....saracii!

antoniap 21.04.2009 22:04:55

Nu pot spune ce nu-mi place, dar pot spune ca mi-as dori mai multa simplitate in aspectele exterioare si mai multa profunzime in cele interioare. Nu mi-as dori ca in timp sa se acorde mai multa importanta formei decat fondului. Mi-as dori sa observ in glas o imensa bucurie a tuturor celor care canta:
,,Hristos a inviat din morti
Cu moartea pe moarte calcand
Si celor din morminte
Viata daruindu-le!''

monica.miholca 21.04.2009 22:45:25

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 129785)
Nu pot spune ce nu-mi place, dar pot spune ca mi-as dori mai multa simplitate in aspectele exterioare si mai multa profunzime in cele interioare. Nu mi-as dori ca in timp sa se acorde mai multa importanta formei decat fondului. Mi-as dori sa observ in glas o imensa bucurie a tuturor celor care canta:
,,Hristos a inviat din morti
Cu moartea pe moarte calcand
Si celor din morminte
Viata daruindu-le!''

De acord cu tine! cand am cantat Troparul, oamenii cantau asa de stins! as fi vrut sa pot canta tare, tare de tot, de multa bucurie pe care o simteam, in sufletul meu pitic, dar nu am voce si daca ma apuc sa cant ingrozesc lumea..

windorin 23.04.2009 11:15:34

Din pacate si eu simt asta. Cantaretii nu mai simt cele ce canta. Uneori, chiar si preotii rostesc fara "putere".

IonutS 27.06.2009 00:25:24

Nu-mi place cand vine o femeie si inceapa sa tot susoteasca de nu te mai poti concentra la slujba. Ce sa mai zic de cei care se intalnesc in biserica si isi incep povestile despre ce-o facut fiecare.

Hartford 27.06.2009 06:51:13

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 128121)
Apropo, de copii care plang, sau care fac putina galagie la slujba, parintele de aici zicea: lasati-i in pace, ei fug putin prin biserica, sint curiosi, apoi se linistesc.
Nu le dati atentie.

Bucurati-va cind auziti copii plingind in biserica asta inseamna ca biserica are viitori credinciosi, si apoi a spus Hristos "lasati copii sa vina la mine"eu apreciez parintii care aduc copii la biserica fac atita efort eu vad aici la noi vin un pic mai tirziu dar vin si asta e lucru bun,copii nostri vin cu drag parintele dupa slujba tine cu ei discutii de religie si apoi servesc o gustare si sint foarte fericiti ei impreuna. Acum sint in vacanta unii au plecat in Rom.si am sa le simt lipsa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:52:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.