Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Din Noul Testament (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5016)
-   -   Cuvântul contra Fiul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19387)

MGTOW4life 07.05.2019 13:31:57

Cuvântul contra Fiul
 
De ce se află Cuvântul lui Dumnezeu* în pieptul(sânul) Tatălui?

Aparatul respirator, pe langa functia de a asigura schimbarile gazoase necesare intretinerii vietii, are un rol hotarator si in actul vorbirii. In timpul EXPIRATIEI suflul atinge corzile vocale aflate in pozitie fonica si prin subordonarea acesteia se produce sunetul.
Deci cand vorbim, "vorbim din piept", si după iese cuvântul pe gură. Așa si Dumnezeu. Cand vorbește, vorbește din piept, unde se află Cuvântul Său. De aceea spune Ioan, că El(Cuvantul) a fost întotdeauna la Dumnezeu și ca era Dumnezeu, Cuvântul Său având putere creatoare. Dumnezeu a creat totul prin cuvant, adică a vorbit, iar procesul vorbirii începe din piept unde se află Cuvântul Său. E atât de simplu.

Dumnezeu ă născut propriul Cuvânt?

*Cuvântul lui Dumnezeu a fost dintotdeauna la Dumnezeu (logic). În momentul în care Cuvântul a plecat din pieptul Tatălui și s a întrupat atunci acel om a fost numit Fiul lui Dumnezeu. De ce? Pentru că are un început al existenței. Pe cruce a murit Fiul lui Dumnezeu, adică Fiul Omului iar Cuvântul s a întors înapoi în pieptul (sânul) Tatălui.

" Și acum, Tată, proslăvește-Mă la Tine însuți cu slava, pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea. 6 Am făcut cunoscut Numele Tău oamenilor, pe cari Mi i-ai dat din lume. Ai Tăi erau, și Tu Mi i-ai dat; și ei au păzit Cuvîntul Tău"

Au păzit ce ? CUVÂNTUL TĂU... deci Cuvântul este ETERN , iar Fiul lui Dumnezeu este Omul în care Cuvântul a venit ca sa vesteasca numele Tatălui.*

Ați înțeles ? Pentru că la a doua venire, vine Tatăl în plină gloriei. Si dacă vine Tatăl vine evident si Cuvântul Său pentru că se află în pieptul Său. De aceea Pavel spune că în El se află toată plinătatea lui Dumnezeu ...Dar aici vorbim de a doua venire, pentru că la prima a fost doar Cuvântul...

Mihnea Dragomir 07.05.2019 23:54:35

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 664342)
Ați înțeles ? Pentru că la a doua venire, vine Tatăl în plină gloriei. Si dacă vine Tatăl vine evident si Cuvântul Său pentru că se află în pieptul Său.

Nu, n-am inteles. Eu am inteles ca "Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere și slavă mare.”" (Luca 21:27).

Deci:
-cine va veni la a doua venire ? Fiul Omului va veni. Isus Cristos. Dumnezeu adevarat si om adevarat.
-cum va veni ? Vizibil, fiindca Il vor vedea. Venind pe un nor. Cu putere si slava mare.

Maranata!

Moroco 08.05.2019 13:51:50

N-aș vrea să vă contrazic, n-aș vrea să vă supăr iar băgându-mă în discuție, în polemică, dar Cuvântul (al Lui Dumnezeu) nu e contra Fiului (lui Dumnezeu) ci e numele cel Nou al Domnului Iisus Hristos, la a doua Sa venire trimis de Tatăl.

Știința și prognosticurile și toate estimările vor trece (sf. ap. Pavel, dar dragostea Adevărată va rămâne) așa că e greu să poată susține cineva că știe cum a fost sau cum este sau cum va fi orice mai ales tălmăciri din cele cerești. Poți lua plasă foarte ușor crezând (defapt închipuindu-ți) că știi ce vorbești, ce susți, ce scrii. Nu vreau nici să vă bag în îndoieli, în mândrii, în neascultări. Fiecare are dreptul să creadă și să știe ce crede de cuviință că vrea să urmeze, să țină.

În mod normal ar trebui să vrem pentru prezent să urmăm Cuvântul lui Dumnezeu, de azi. Așa îl cheamă astăzi pe Emanuel învățătorul Credinței, pe Domnul Iisus Hristos cel de acum aproximativ 2050 de ani, pe Fiul lui Dumnezeu.

Asta este și slava Tatălui pe care o avea Fiul mai înainte de întemeierea lumii, ascultarea. Domnul Iisus Hristos era și mai înainte de creația a toate numit tot Cuvântul lui Dumnezeu.

Astfel capătă sens și rost toate lucrurile... ființele și făpturile.

gpalama 08.05.2019 22:23:30

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 664342)
De ce se află Cuvântul lui Dumnezeu* în pieptul(sânul) Tatălui?

Aparatul respirator, pe langa functia de a asigura schimbarile gazoase necesare intretinerii vietii, are un rol hotarator si in actul vorbirii. In timpul EXPIRATIEI suflul atinge corzile vocale aflate in pozitie fonica si prin subordonarea acesteia se produce sunetul.
Deci cand vorbim, "vorbim din piept", si după iese cuvântul pe gură. Așa si Dumnezeu. Cand vorbește, vorbește din piept, unde se află Cuvântul Său. De aceea spune Ioan, că El(Cuvantul) a fost întotdeauna la Dumnezeu și ca era Dumnezeu, Cuvântul Său având putere creatoare. Dumnezeu a creat totul prin cuvant, adică a vorbit, iar procesul vorbirii începe din piept unde se află Cuvântul Său.

E atât de simplu.


Sunt stupefiat de logica asta... in cel mai bun caz.

Dumnezeu este DUH. Trupul este materie.

Nu poti sa proiectezi atribute si proprietati si functii ale trupului si la duh, pentru ca nu sunt de aceeasi materie si nici nu a confirmat nimeni duhovnicesc ca se pot transfera si face analogii intre proprietati, chiar asa de departe.
Respiratia nu are legatura cu Cuvantul si cu procesul de nastere al fiului.
La fel inima si respiratia nu au intrat in crearea lumii.

Postul asta este de tipul SHAORMA CU DE TOATE; arunci toate cuvintele, le pui cum vrei si iti da exact ceea ce te-ai asteptat.

Este bancul ala, ce poate un confesional sa faca cu Scriptura, si raspunsul este: ce vrea (Sola interpretare dupa ureche), dupa reteta clasica, se aduna cuvinte de unde se vrea, se pun cap la coada si iti da ce ai vrut.

Pe scurt alchimie din Scripturi, minuni Scripturistice scoase din palarie de... profetii noi, shaorma din Scripturi, pui ce ai nevoie, scoti ce vrei.

Si daca Tatal nu are un piept, ce te faci? Si daca nu are o structura ca un om (pentru ca banuiesc ca nu are), atunci...? Pentru ca expresia "sanul Tatalui" este evident simbolica.
Refuz sa citesc si sa inteleg mai departe logica asta care frizeaza ratiunea.

Citat:

În momentul în care Cuvântul a plecat din pieptul Tatălui și s a întrupat atunci acel om a fost numit Fiul lui Dumnezeu. De ce? Pentru că are un început al existenței. Pe cruce a murit Fiul lui Dumnezeu, adică Fiul Omului iar Cuvântul s a întors înapoi în pieptul (sânul) Tatălui.
Deci, pui si pieptul Tatalui, si inceputul creatiei si Crucea si respiratia in reteta.

Citat:

Ați înțeles ? Pentru că la a doua venire, vine Tatăl în plină gloriei. Si dacă vine Tatăl vine evident si Cuvântul Său pentru că se află în pieptul Său. De aceea Pavel spune că în El se află toată plinătatea lui Dumnezeu ...Dar aici vorbim de a doua venire, pentru că la prima a fost doar Cuvântul...
Apoi sari la Pavel, la glorie, la a 2-a venire.
Si apoi revii la nasterea Fiului.

Un salt triplu intre 3 referinte, cu dubla prindere si rotatie in aer... si a dat exact cum ai vrut tu.
2 cuvinte de la Pavel, 3 din Apocalipsa de la Ioan, 2-3 din Evanghelie cu nastere si restul se combina la alegere.
Babilonie Scripturistica...


Si ti-a dat cum ai vrut...

Doamne, Dumnezeule, unde am ajuns sa scoatem iepuri din Scriptura si alte minunatii din astea???

MGTOW4life 09.05.2019 11:31:36

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 664346)
Si daca Tatal nu are un piept, ce te faci? Si daca nu are o structura ca un om (pentru ca banuiesc ca nu are), atunci...? Pentru ca expresia "sanul Tatalui" este evident simbolica.
Refuz sa citesc si sa inteleg mai departe logica asta care frizeaza ratiunea.
Doamne, Dumnezeule, unde am ajuns sa scoatem iepuri din Scriptura si alte minunatii din astea???

E clar ca nu citesti scriptura.
Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său. Alo... Despre ce vorbim? Adam este numit fiul lui Dumnezeu.
*Biblia. Luca 3:38
[38]fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu.

Uite. Dumnezeu are înfățișarea unui Om.

*Biblia. Ezechiel 1:27
[27]Am mai văzut iarăși o lucire de aramă lustruită, ca niște foc, înăuntrul căruia era omul acesta și care strălucea de jur împrejur; de la chipul rărunchilor lui până sus și de la chipul rărunchilor lui până jos, am văzut ca un fel de foc și, de jur împrejur, era înconjurat cu o lumină strălucitoare.

Citeste si te minunează. Tu esti new age dacă nu crezi că Dumnezeu are înfățișarea unui Om în spirit. Adică Tatăl.* Si versete sunt o grămadă. Si la Daniel la fel...

Tatăl arata in spirit ca un om inconjurat de foc si lumina îar Cuvântul Său se află în sân(piept).
Care e problema? De ce nu poți să crezi?

E mai bine cu 3 nu? Un bărbat il naște pe alt bărbat prin alt bărbat din toți vecii. Da are logică... :35:

gpalama 09.05.2019 13:35:21

Din nou, shaorma iehovista.

Dumnezeu este Duh iar simbolurile si analogiile puse in fata noastra pt "a intelege" nu sunt realitati functionale si existentiale care fundamenteaza Dumnezeirea.


Treimea este un argument de substanta si fubctinare si existenta.
Pieptul nu este decat o pozitie relativa si un loc si poate o structura functionala in cadrul unei structuri omenesti.

Tipologia asta de "argumentare" pe care o folosesti este o erezie in sine.
Nu ne putem permite sa aruncam chiar cum vrem cu "pareri teologice" si sa facem "adevar dupa adevar".

Si care ar fi scopul si finalitatea interpretarii tale?
Ce aduce ea ca valoare pt intrarea noastra in "Casa si Imparatia si Templul" lui Dumnezeu?

Nu este nici un adevar primar de existenta a credintei, nici invatatura morala, nici concluzie logica directa si imediata pe baza unor fapte relevante si inatacabile.

Este... Cu de toate.

Vezi ca te pune demonul la plimbare prin tot felul de mlastini ale intelegerii gresite, tinandu-te deoparte de invataturile fundamentale pt intrare in Casa:
1. Comuniunea cu Dumnezeu prin Harul, botezul Sau si Adevarul Sau ca si conditie primordiala
2. Comuniunea in toata viata cu Duhul in Biserica
3. Implinirea poruncilor
4. Sfintirea continua, pocainta prin Marturisire, Impartasirea ca sfintire suprema, lucrarea continua a harului
5. Dragostea fata de Dumnezeu si aproapele
6. Judecata fiecaruia

Vezi ca daca nu indeplinesti primul punct care este conditie de intrare, nu treci la urmatoarele.

Hristos nu te intreaba cand esti in fata Lui sa ii explici cum s-a nascut El... Ci te intreaba "daca ai lumina Lui", daca ai pastrat-o toata viata si daca esti curat de pacate si plin de dragoste.

Nu te rataci in vise si in pareri teologice, ca nu iti folosesc, trebuie sa tii de conditiile existentiale ale intrarii in Casa si apoi viseaza la ce vrei.

Moroco 09.05.2019 15:37:50

Șharpe or mamonă Iehovistă? hmhmhahahmhm...

Păi de ce să judecăm atât de aspru un om ce leagă texte corecte din scriptură între ele rezultând ceva corect din moment ce nu e introdusă eroarea?

Păi dacă un text are o ortografie și o semantică bună, corectă la care mai adugi încă un text cu o ortografie și o semantică la fel de corectă. Apoi mai adaugi câteva la fel de corecte și folosindu-ți mintea obți o analiză și o sinteză de exprimat printr-o părere cât de cât corectă... e rău?

N-are voie omul să-și exprime credința lui din ceea ce a citit corect pentru că e unii care îl fac imediat eretic și că cică nu e botezat, că cică n-are lumina?

Păi Botezul în sensul lui profund este metanoia, primirea Domnului și a minții Lui și acceptarea de a-L lăsa pe Dumnezeu să-ți schimbe viața ca să te facă om nou în Hristos.

Asta se poate prin învățătură așa ca la școală și prin har și musai astea merg împreună... spre Lumină.

De ce ar fi o tentație ispititoare de tip șhaormă iehovistă dacă elevul, omul, oricine ar fi el, începe să înțeleagă ceea ce citește și vine să își exprime părerei întemeiate bazate pe text pe care apoi își bazează revelația și încrederea și credința vieții sale?

Adică ce ar trebui să facem? Să zicem că nu e scris ceea ce este scris? Să zicem că nu mai este scris încă și în alte texte scrise? Să zicem că nu poți să le citezi și să le însumezi pentru a îndreptăți o părere? Ba tocmai că poți foarte bine și rezultă foarte bine în mod corect exact ceea ce rezultă din suma respectivă dacă ești cinstit și obiectiv, adică este un rezultat corect pe baza unei drepte socoteli corecte. Nu se poate nega așa o activitate atât de frumoasă doar pe baza stârnirii fricii de erezii, de iad, de pierderea mântuirii, invocându-se tot felul de pericole și nenorociri dacă îndrăznești cumva să-ți folosești în mod corect mintea, primită, că cică s-ar supăra tocmai Dumnezeu. Păi pentru ce să se supere? Pentru că înveți să citești din scriptură sau că participi la liturghie și înveți să auzi texte citite din scriptură și pentru că coroborezi textele între ele pentru emiterea unei păreri corecte?

Nu se poate deci să supunem oamenii cum vrem noi, nu se poate să-i silim să facă ei ce vrem noi nici pe baza socotelilor ''corecte'' și nici pe baza amenințărilor cu erezia, cu iadul, cu excomunicarea și cu exclusivismul. Defapt poate că prea putem să facem asta dar atunci nu pe ei îi excludem ci pe noi înșine ne excludem căci Dumnezeu nu se lasă ispitit și nici păcălit așa că cel drept va rămâne în Casă... iar dacă cumva va fi scos afară de un foarte ''apostol'' atunci va merge însuși Fiul după el, sau un Trimis și-l va găsi pe cel pierdut și pe cel rătăcit și-l va înnapoia Stăpânului a toate!

AleLuieA brothers! AleLuiA.

Nu există iehovism de la Iehova citit așa ca proștii căci asta e o pocire a numelui Domnului Dumnezeu, dar nu se supără Dumnezeu prea tare pentru un fleac chiar dacă doare pentru că înțelege și El cât de greu este să fii student, știe că omul tânăr pocește numele oricui și pune multe porecle hazlii ci acolo în Iehovism era vorba de o tetragramă așa ca o icoană a numelui sfânt al Lui Dumnezeu din vechime: YHWH.

Deci dacă Hașul e ca un Har întâritor al credinței, așa ca un suflu ce nu se citește, atunci cum oare ar suna asta citit în engleză și auzit pe românește? Ia spuneți. Ia să auzim... ce Cuvânt iese din pieptul fiilor lui Adam, Fiul lui Dumnezeu?

Deci nu poți lovi cu șarpele amestecat cu mamona și cu tetragrama studenților iehoviști având impresia că poți strica un rezultat a unor texte citite corect și băgate în ''computerul'' minții pentru obținerea rezultatului ''viclean'' scontat.

Adică poți lovi doar că te rănești la picioruș.

gpalama 10.05.2019 00:23:47

Citat:

Păi Botezul în sensul lui profund este metanoia, ...
Serios?

Botezul:
1. Este intrarea in Imparatia lui Dumnezeu, inca de aici de pe pamant, prin iluminarea fiintei care seface prin har si apa si asumarea Adevarului si a lui Dumnezeu "in numele Tatalui, si al Fiului si al Sfantului Duh".

2. Implica pogorarea harului
3. Implica intrarea in Imparatia lui Dumnezeu
4. Implica o lupta intreaga viata pt pastrare
5. Este o putere uriasa care e primita de om spre calauzire
6. De asta copiii se boteaza inca din primele saptamani pentru a primi cel mai mare dar al vietii lor: lumina sfintitoare si calauzitoare spre mantuire dar si Intrarea in Imlaratia lui Dumnezeu

Botezul facut la maturitate implica o componentamare de catehizare pt a intelege ce faci pt a nu te lepadamai tarziu de botez.

Vezi ca invatatura ta nu are legatura cu realitatea faptica si textul Scripturii.

Cat despre restul spuse de tine, sunt pe acelasi calapod, reciti poezii simbolice pe care nu le-ai inteles prea bine...

Hristos a formulat lucrurile ca pentru toti. Trebuie multa intelepciune in a intelege ce a spus El pt ca nu sunt chiar simple iar in BO avem tkmp de 2000 de ani toata invatatura si Adevarul, toata intelegereadeplina si corecta a Scripturii. Insa nu atat de sincretic pt a fi inteles usor si de catre toti.

Dragulmeu, am fost la un parinte mare si mi-a pus o intrebaresimpla la care am inceput sa povestesc si eu cestiam. El a raspuns in 3 cuvinte la acel adevar fundamentalal credinteisi mi-a aratat clar 2 lucruri:
1. Adevarurile decredinta mari daca au foat intelese in fiinta lor se explica intr-obpropozitie
2. Daca nu reusesti sa le explici intr-o propozitie habarnu ai ce e acolo.
3. Mai aveam multe sa imi explic pana sa pot fi la nivelul ala.

Asaca te rog ca pt fiecare adevar pe care il scoti, sa pui o aingura propozitie altfel e clar canu stii ce e acolo.

Moroco 10.05.2019 20:07:30

Mulțumesc că mi-ai răspuns deși...
 
Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 664353)

Citat:

Citat:
Păi Botezul în sensul lui profund este metanoia, ...
Serios?

Da-da, foarte serios.

Citat:

Botezul:
1. Este intrarea in Imparatia lui Dumnezeu, inca de aici de pe pamant, prin iluminarea fiintei care seface prin har si apa si asumarea Adevarului si a lui Dumnezeu "in numele Tatalui, si al Fiului si al Sfantului Duh".

2. Implica pogorarea harului
3. Implica intrarea in Imparatia lui Dumnezeu
4. Implica o lupta intreaga viata pt pastrare
5. Este o putere uriasa care e primita de om spre calauzire
6. De asta copiii se boteaza inca din primele saptamani pentru a primi cel mai mare dar al vietii lor: lumina sfintitoare si calauzitoare spre mantuire dar si Intrarea in Imlaratia lui Dumnezeu

Botezul facut la maturitate implica o componentamare de catehizare pt a intelege ce faci pt a nu te lepadamai tarziu de botez.

Exact... eu am zis asta într-o propoziție concentrată pe un singur Cuvânt: Metanoia și omul cel nou în Hristos... Cuvântul.

Citat:

Vezi ca invatatura ta nu are legatura cu realitatea faptica si textul Scripturii.
Hmm :71:
Păi nu e a mea Învățătura ci a Lui Dumnezeu și a cui o primește... spre Metanoia sa. ''-Rabi...''

Citat:

Cat despre restul spuse de tine, sunt pe acelasi calapod, reciti poezii simbolice pe care nu le-ai inteles prea bine...
Hmm :68:

Probabil c-o fi rău să reciți poezii, pentru că cică nu le-ai fi înțeles, adică tocmai eu nu le-aș fi înțeles deși le-am scris după Hristos, după scripturi fără să fac copy&paste. Păi am ''înțeles'' de la tine că tot așa e rău și să te bazezi pe propoziții exacte gramatical și semantic și pe suma lor din care rezultă ceva corect și cinstit că cică asta ar fi o șahormă Iehovistă.

Defapt în ortodoxie am înțeles tocmai invers decât pare că ai înțeles dumneata. Dacă te gândești doar la dogme, la canoane, la crez și cred deja că e foarte bine și să reciți poezii și să folosești simboluri, parabole, pilde chiar dacă nu le prea înțelegi în profunzime și am mai înțeles că e foarte foarte bine și să respecți gramatica și semantica și Învățătura Cuvântului și chiar, dacă ești un ucenic de maestru, poți să faci și sume de citate și să ai și o dreaptă socoteală sănătoasă ca să emiți o părere cinstită ca rezultat... e chiar o virtute Teologică, pe care poți să-ți fundamentezi viața și să dai câte un sfat fără să ajungi un fundamentalist ipocrit așa ca fariseii și saducheii care dau sfaturi de ''folos'' altora în timp ce ei nu le țin și nu le aplică. Poate vor ca viclenii să zidească în credincios avântul prăbușirea, îți dă multe de ținut și de folos și te învață să nu poți să le ții așa ca ei și să cedezi mereu așa ca ei, căci ei nu vor Credință ci slavă de la lume și de aia vor să se ia oamenii după ei, după obiceiurile lor... lumești, care nu mântuie și nu schimbă pe nimeni în bine.

Citat:

Hristos a formulat lucrurile ca pentru toti. Trebuie multa intelepciune in a intelege ce a spus El pt ca nu sunt chiar simple iar in BO avem tkmp de 2000 de ani toata invatatura si Adevarul, toata intelegereadeplina si corecta a Scripturii. Insa nu atat de sincretic pt a fi inteles usor si de catre toti.
Cred că voiai să spui sintetic, pragmatic că dacă chiar ai vrut să scrii sincretic atunci nu e bine că asta e un fel de ciorbă nedeslușită, un kebab bordelator, conținând toate culturile și religiile pline cu tot felul de superstiții deci e un amestec nesănătos iar Domnul nu a smintit pe om îndopându-l cu ''roadele'' lumii adică cu tot felul de sincretisme fără noimă chiar dacă a trimis Apostoli și la păgâni, la neamuri ci i-a servit cu cea mai dulce și mai curată substanță teologică Duhovnicească a iubirii și credinței... cu Apa Vieții.

Citat:

Dragulmeu, am fost la un parinte mare si mi-a pus o intrebaresimpla la care am inceput sa povestesc si eu cestiam. El a raspuns in 3 cuvinte la acel adevar fundamentalal credinteisi mi-a aratat clar 2 lucruri:
1. Adevarurile decredinta mari daca au foat intelese in fiinta lor se explica intr-obpropozitie
2. Daca nu reusesti sa le explici intr-o propozitie habarnu ai ce e acolo.
3. Mai aveam multe sa imi explic pana sa pot fi la nivelul ala.
1. Crezul are mai multe propoziții, fraze chiar, la fel dogmele, canoanele, etc.
2. Probabil că respectivul se baza pe știință. Că de aia spunea de habar (că are sau că nu are cineva). Dumnezeu însă ne-a dăruit și ne-a învățat Credința. Știința e ceva ce ține de lume și de lene... mai ales la cei ce nu sunt ucenici ca să aibă o meserie de unde să se vadă în roadele lor ceea ce știu... să facă nu să vorbească. Dacă nu aplică ei și practic câte ceva din care să se poată înțelege darurile Maestrului atunci ajung ca cei ce și-au zidit casa pe nisip, vine ploaia, dă șuvoiul și casa aceea se va putea lăuda prin marea ei prăbușire cu știința ei cu tot și cu exprimarea ei în câte o singură propoziiție.
3. Da, e vorba de un anumit nivel ca să poți face exact ceea ce dumneata condamni. Să emiți o părere cinstită așa ca un rezultat corect ieșit dintr-o sumă de citate corecte gramatical și semantic, ca să poți să-i dai omului mură în gură câte un mărgăritar al învățături și răbdăriii, așa ca un rod venit de la un ucenic devenit și el maestru la rândul său. Doar sfinții au astfel de nivel dar ei se smeresc așa că nu prea emit nici măcar propoziții. Ei cred, ascultă și iubesc cu dor pur și simplu fără să se laude.

Citat:

Asaca te rog ca pt fiecare adevar pe care il scoti, sa pui o aingura propozitie altfel e clar canu stii ce e acolo.
Păi nici nu doresc să știu ca să mă laud ci doresc mai degrabă să cred și să ascult. Însă fiind foarte greu asta te rog mă iartă dacă am nevoie de mult mai multe propoziții, fraze, poezii, simboluri și îndemnuri.

Deci nu te contrazic ci te aprob și tocmai asta ziceam și eu susținut de textele sf. Ap. Pavel: Metanoia e esența botezului adică rodul ei e omul cel nou în Hristos. Firește că nu exclud și nu vreau să stric nimic din toată rânduiala și din tot dreptarul canonic ortodox și nici din Lege sau din prooroci.

Știu că eu, spre deosebire de Hristos, stric mereu câte ceva dar n-aș vrea. Bine ar fi dacă urmând Cuvântul aș întări și aș plinii și aș mântui lăsând să fie rezidit corect ceea ce am dărâmat ca prostul cedând prin lăudăroșenia mea hoață.

MGTOW4life 11.05.2019 18:15:03

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 664343)
Nu, n-am inteles. Eu am inteles ca "Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere și slavă mare.”" (Luca 21:27).

Deci:
-cine va veni la a doua venire ? Fiul Omului va veni. Isus Cristos. Dumnezeu adevarat si om adevarat.
-cum va veni ? Vizibil, fiindca Il vor vedea. Venind pe un nor. Cu putere si slava mare.

Maranata!

Biblia. Apocalipsa 1:8
[8]„Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul”, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.

*Biblia. Apocalipsa 4:8
[8] „Sfânt, Sfânt, Sfânt este Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, care era, care este, care vine!”

Domnul Dumnezeu, în toată plinătatea Lui.

Sa vorbim de Tatăl. Perceptia pe care o are Tatăl în conștiința oamenilor, este de un Dumnezeu distant, bătrân și atotputernic omniprezent. Un fel de Zeus variantă crestinizata. Pentru ca filozofiei greacă...

Exista un verset în scriptură unde Tatăl vorbește despre El însuși.
*Biblia. Isaia 42:1
[1]Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Își găsește plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.

Își găsește plăcere sufletul Meu. Asta spune Tatăl despre El însuși. Că este sufletul lui Dumnezeu. Ce inseamna suflet ? Totalitatea proceselor afective, intelectuale și voliționale (vointa- Tata faca se voia Ta). Tatăl are caracterul, voința, El e Cel care simte(rămâneți în iubirea Tatălui). El e Cel care are înfățișarea unui Om. În VT mai are denumirea de "Îngerul" Domnului, Domnul fiind Cuvântul ce se află în pieptul Său.

*Biblia. Exodul 3:2,4
[2]Îngerul Domnului i S-a arătat într-o flacără de foc, care ieșea din mijlocul unui rug. Moise s-a uitat și iată că rugul era tot un foc și rugul nu se mistuia deloc.
[4]Domnul a văzut că el se întoarce să vadă și Dumnezeu l-a chemat din mijlocul rugului și a zis: „Moise! Moise!” El a răspuns: „Iată-mă!”

Îngerul Domnului* -* Domnul* -* Focul

********* Tatăl******* -*** Cuvântul** -* Duhul Sfânt

*Biblia. 2 Tesaloniceni 1:7-8
[7] la descoperirea Domnului Isus din cer, cu îngerii puterii Lui,
[8]într-o flacără de foc, ca să pedepsească ...

Intr o flacără de foc, adică cum s ă arătat lui Moise. În toată plinătatea.

Iar în ceea ce privește a doua venire, să nu uităm că după înviere nu e recunoscut de ucenicii săi care au petrecut cu El 3.5 ani din viață. Iar Pavel amplifică această ambiguitate:

*Biblia. 2 Corinteni 5:16
[16] De aceea, noi nu mai știm de acum pe nimeni după trup; chiar dacă am cunoscut pe Hristos după trup, acum nu-L mai cunoaștem.

*Biblia. Ioan 4:37
[37] Căci în aceasta se adeverește cuvântul: Că unul este semănătorul și altul secerătorul.

*Biblia. Apocalipsa 1:5
[5]și din partea lui Isus Hristos, Martorul credincios, Cel Întâi Născut din morți,

*Biblia. Coloseni 1:18
[18]El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, Cel Întâi Născut dintre cei morți, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietate.

*Biblia. Apocalipsa 3:12
[12] și Numele Meu cel nou.»’

Învierea reprezintă în chip tainic a doua venire.
Amin. Vino Doamne Dumnezeule în toată plinătatea Ta să împlinești sărbătorile de toamnă.

Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui și se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.

Ps. Scriptura a fost scrisă în asa fel încât cărturarii, fariseii si stapanitorii acestei lumi să nu o înțeleagă. "Piatra(nesocotită de "ziditori") care ajunge în Capul Unghiului (piramidă)"


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:18:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.