Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Abstinenta sexuala. Cine si cum face? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15552)

andreicosmovici 19.09.2012 22:27:31

Citat:

În prealabil postat de tikaalba (Post 471289)
Si la /cine si cum face/ va asteptati la exemple concrete?

Dle Tikaalba, in primul rand, nu discut despre detalii ale relatiilor conjugale. Ma intereseaza metode prin care sa ajungi la abstinenta conjugala, pastrand in acelasi timp dragostea dintre soti. Cred ca nu este indecent sau prea personal subiectul.

MihaiG 19.09.2012 22:29:14

Citat:

În prealabil postat de andreicosmovici (Post 471373)
Dle Decebal, de la mine si de la cei cu care vorbesc. Nu am sursa scrisa. Stiu doar ca, daca nu doreste copil, o familie ortodoxa se abtine total, si nu periodic, asa cum fac catolicii cu ajutorul metodelor naturale de reglare a conceptiilor. Adica, daca doresc copil, au relatii conjugale. Daca nu, nu. Asta stiu. Este ceva gresit in cele de mai sus?

Am să vă răspund eu.

Da. este ceva fundamental greșit în cele spuse de d-vs, și anume noțiunea că o familie ortodoxă ar putea, în mod legitim, să nu-și dorească copii.

Dacă un ortodox (sau un catolic) nu-și dorește copii, înseamnă că n-are motive să se căsătorească.

andreicosmovici 19.09.2012 22:35:02

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 471302)
Subiectul este foarte delicat si nu vad cine ar putea sa raspunda altfel decat prin a... teoretiza.

Am spus foarte clar ca-mi doresc foarte mult sa aud cuvinte de la traitori ai abstinentei conjugale. Asa cum exista traitori ai abstinentei alimentare (sau de alt fel), si mergem la ei si cerem sfat duhovnicesc. Sunteti insa liber sa teoretizati asupra subiectului, nu voi fi mai putin multumit. Va intreb insa, Dle Mosh-Neagu: ati trait vreodata abstinenta conjugala? O traiti acum? Ne puteti spune si ceva din incercarile dvs. concrete?

Am retinut cele doua idei: cea a taierii voii, si cea a evitarii mancarii si bauturilor care stimuleaza poftele trupesti.

andreicosmovici 19.09.2012 22:40:50

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
Abstinenta ortodoxa e diferita de cea catolica sau cum?

Da, este.
Ortodocsii practica abstinenta totala: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai deloc.
Catolicii practica abstinenta periodica: vrei copii - ai relatii conjugale. Nu vrei - nu ai relatii doar in perioada de fertilitate a ciclului unei femei. Asta inseamna o medie de 10 zile + 5 zile de la inceputul ciclului.


Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
O alta aberatie marca Demetrius.

Nu apreciez astfel de atitudini.

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
De abstinenta atunci cand nu mai doresti sa ai copii...am auzit.

Despre asta vorbim aici.

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 471313)
Dar de abstinenta in toate perioadele, cu dezlegare doar cand vrei sa faci copii...ba.

Nu cred ca exista asa ceva.

Lore86, s-a pus cumva in viata ta, in mod practic, problema abstinentei conjugale?

andreicosmovici 19.09.2012 22:48:12

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 471375)
Dacă un ortodox (sau un catolic) nu-și dorește copii, înseamnă că n-are motive să se căsătorească.

Intervin cu o nuanta importanta. Un ortodox sau catolic se casatoreste dorindu-si copii. Dar pot fi momente care sa nu fie propice unei noi sarcini: o boala, o problema economica sau de alta natura evidenta. Vorbim de o perioada cat mai scurta posibil, decelată astfel prin intermediul rugăciunii și al judecății proprii. În acel moment doar, și doar pentru un astfel de context, se vorbește despre abstinența conjugală. Sper că m-am făcut înțeles.

andreicosmovici 19.09.2012 22:54:10

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 471354)
Eu cred ca duhovnicul e persoana cea mai potrivita pentru a aborda astfel de probleme.

Este evident ca nu indemn la eludarea sfatului duhovnicului. Dar acesta este un forum, este o intalnire intre noi, cei interesati de diverse subiecte. Discutia si impartasirea experientei proprii este unul din scopurile acestui forum. Sau gresesc? Vi se pare un subiect indecent? Mai sus am explicat ca nu cer detalii despre relatiile conjugale, ci metode si marturii referitoare la practicarea abstinentei conjugale, atunci cand prudenta cere amânarea, pentru cât mai scurt timp, a unei sarcini.

andreicosmovici 19.09.2012 22:57:31

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 471315)
si ma rog UNDE ai gasit tu asta scris in biblie (acest gen de abstinenta)?

Eu cred ca subiectul este foarte clar. Nu am o bază scriptică pentru ceea ce spun, dar cred că aceasta există, din ce rezultă din discuțiile pe care le am cu unii, cu alții. Dar vă întreb: cum să procedeze o familie care își dorește un copil, dar ar fi prudent să aștepte, să spunem, două luni de zile până ce mama trebuie să termine un tratament care ar fi foarte toxic pentru făt? Să ignore orice risc medical și să aibă relații conjugale? Sau să se abțină total, și să reia relațiile conjugale după terminarea tratamentului?

Mihnea Dragomir 19.09.2012 23:25:34

Domnule Cosmovici, sunteți prea inteligent ca să nu intuiți cât fariseism domnește în Biserica Ortodoxă. Și știți cam cât ? Ei bine, cam atâta cât domnește și în Biserica Catolică. Doar nu luați în serios ideea că nu majoritatea, dar măcar un procent semnificativ de cupluri ortodoxe, ar practica "abstinența ortodoxă", adică abstinența completă. Dacă o fac, o fac de nevoie (motive care țin de patologia dinamicii actului conjugal). Tot așa de bine știți, măcar din cercetarea datelor demografice dacă nu din realitatea de pe teren, că prea puțini catolici iau în serios Sfânta Învățătură atât de concret cristalizată în "Humanae Vitae": ei se fac că nu au auzit că abstinența periodică este licită moral numai în caz de "motive grave" și nu "by default". Aceasta, împreună cu practicarea contracepției propriu-zise în variantă chimică sau cauciucată este motivul pentru care natalitatea în țările predominant catolice este tot cam cât cea din țările predominant ortodoxe. Adică, la pământ.
O, dacă Domnul ar predica din nou, în urechile tuturor, ortodocși și catolici! Cum ne-ar face, din nou, El, morminte văruite! Cum ne-ar spune, din nou, că noi învățăm pe alții, dar nu facem! De predicat, predică El prin preoții Lui (deși cam rar pe acest subiect). Dar noi avem urechi de auzit, dar nu auzim. Bine că avem limbă, ca să explicăm altora cum trebuie procedat. Înaintașii noștri, ortodocși ori catolici, aveau 5, 6, 10 copii. Și erau și pe atunci o dificultate pentru familii, și exista și atunci abstinența periodică ori permanentă, sub numele de "fereală". În numai o generație, hai două, noi am trecut de la practicarea creștinismului la docte teorii despre creștinism. Poporul lui Dumnezeu ? Sărmane Yorrick ! L-am cunoscut, Andrei !

alinetta 19.09.2012 23:36:20

de ce cautam noi sa rastalmacim ortodoxia.Sunt 4 feluri de vietuire in lumea crestina si anume:Fecioria,Casatoria,Curatia si Calugaria.fiecare dintre ele avandu-si rostul lor.Casatoria ridicata la rangul de Taina de catre Dumnezeu are la baza 3 aspecte:1 evitarea caderii in pacatul curviei,2.ajutorarea reciproca a sotilor si 3.nasterea de prunci.asa rosteste dumnezeiescul apostol Pavel,dupa ce constata neputinta unora de a nu se atinge de femei,le da dezlegare sa se casatoreasca"dar pentru paza impotriva desfranarilor,fiecare barbat sa isi aiba femeia lui,si fiecare femeie sa isi aiba barbatul ei,dandu-si datornica iubire unul altuia.iar IN ANUMITE VREMI INVOITI-VA a petrece in curatie post si rugaciune,apoi iarasi sa fiti impreuna ca sa nu va ispiteasca pe voi satana din pricina neanfranarii voastre"(ICorinteni,7;1-15).In anumite vremi,adica in perioadele de post de peste an ,pt ca este firesc si normal si crestineste sa pastrezi cu sfintenie insemnatatea postului,dar numai prin invoire reciproca,de comun acord,pt ca astfel se ajunge deseori la destramarea familiei.....Nicaieri in invatatura ortodoxa,nu se regaseste abstinenta,in afara posturilor......se regaseste insa invatatura despre folosirea in mod corect de Taina Casatoriei.Adica o casatorie crestina nu implica relatii sexuale nefiresti,avorturi fara numar,contraceptive cu pumnul etc.....in momentul in care crestinul a patat taina casatoriei cu cele enumerate mai sus,atunci da,se cere o anume indreptare care se poate realiza prin incercarea de a practica abstinenta ,prin curatia in primul rand a sufletului(rugaciuni,spovedanie,post),care se va oglindi si asupra trupului.Parerea mea despre chestia cu abstinenta in Taina Casatoriei este ca s-ar putea sa fie si un pic de mandrie,care cu siguranta nu este de la Dumnezeu,nu cumva incercam noi sa ne ridicam peste ce a lasat Dumnezeu sa fie firesc?Daca ne gandim logic,daca relatia intima dintre oameni ar fi atat de neplacuta in fata lui Dumnezeu,si Dumnezeu ar fi lasat asta strict pentru nasterea de prunci si atat,cred ca ne-ar fi lasat o perioada de inmultire,pe care sa o folosim in acest scop si in rest sa fim imuni la orice atingere,sentiment etc......Pe cand noi stim ca El l-a inzestrat pe om cu darul cel mai de pret,iubirea,ca nu l-a lasat pe Adam singur ci i-a creat o femeie,si ca iubirea dintre cei 2 se contopeste in Taina Casatoriei,atat sufleteste cat si trupeste ,ca sa se implineasca ceea ce tot Pavel apostolul spune "si vor fi amandoi un trup."Pentru abstinenta ramane celelalte feluri de vietuire:fecioria,calugaria,curatia...........

andreicosmovici 19.09.2012 23:43:11

Citat:

În prealabil postat de alinetta (Post 471383)
(...) in invatatura ortodoxa (...) se regaseste invatatura despre folosirea in mod corect de Taina Casatoriei. Adica o casatorie crestina nu implica relatii sexuale nefiresti, avorturi fara numar, contraceptive cu pumnul etc (...)

Dar avorturi "cu număr", sau contraceptive "fără pumn" poate să implice o căsătorie creștină? Atenție, atenție.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:41:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.