Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sarutul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1197)

Laurentiu 05.01.2007 12:39:11

Este sarutul pacat sau nu inainte de cununie ?

Alexandr_Bazil 05.01.2007 14:03:55

hmm...chiar nu stiu....este prostia o crima impotriva omenirii?? bineinteles ca nu... cum poate caracteristica a 99% din oameni sa fie o crima impotriva lor!!

Aalin 06.01.2007 00:14:15

??? cred ca e singura chestie care ne deosebeste de animale la acest capitol... poate e tot ce vine din suflet

ory 06.01.2007 13:04:44

Doamne ce va mai debiteaza mintea!!!!!!! Sarutul este experimentat inca din adolescenta,atunci cand nici la credinta nu te gandesti si nici la casatorie,si-atunci unde sa-l incadrezi?Sarutul reprezinta primul instinct de apropiere(dpdv hormonal)dintre doua persoane,iainte ca acestea sa-si decida viitorul,este practicat fara restrisctii speciale de aproape toate categoriile de oameni...absolut toate.Iar cel care neaga acest adevar,minte,pentru ca pana la urma sarutul este considerat o latura minora a pacatului,fiindca intr-adevar,este un pacat in viziunea bisericii,dar unul caruia nu i se da o mare importanta,si de altfel,unul care nu poate fi eliminat.
Cand doi oameni cu un statut care tinde spre "desavarsire",se atrag printr-un sentiment nestavilit,acestea pot ceda in cele din urma printr-o apropiere mai "nevinovata",si anume prin sarut,fiind considerat limita in acceptarea neputintei,astfel rezumandu-se placerea la sarut....deci,in cele din urma,este un proces nevinovat care tinde sa se consume,chiar daca,prin nestapanire de sine,acesta la randul lui poate sa degenereze in pacatul intreg,desfranarea.
In speta,sarutul este pacat sa fie realizat ca o latura ce determina adulterul,dar nu este pacat sa fie experimentat in adolescenta(cand focul simtirilor este cel mai puternic),si chiar la maturitate cand persoanele in cauza nu au obligatii speciale,pentru ca si-n acest nevinovat stimulent trebuie sa existe un discernamant,o ratiune in cumpatarea de sine.
Intr-adevar,tinerii din ziua de astazi,adopta sarutul pur si simplu,fie ca sunt atrasi sau nu de persoanele de care se apropie,si abuzeaza de el in orice situatie,doar ca se simte liber sa o faca,si asa are chef.Nu-mi place,si prin urmare,nu apreciez acest gest,mai bine sa stai singur(a)si sa faci altceva daca in acea perioada nu te atrage o anumita persoana,si deci sa nu consumi saruturi peste saruturi doar pentru ca esti tanar.La maturitate,deja acest lucru este o responsabilitate care trebuie tratata ca atare,lucrurile sunt mai bine analizate si consecintele de asemenea.
In speta,cand doresti o persoana ai tendinta sa o saruti,este un proces chimic,un schimb complex de substante,care-ti poate invada intreg organismul cu simtirea,insa acest lucru poate sa fie si de moment,sau exprimat pe o perioada destul de scurta,ca o consecinta a trecerii organismului prin "pubertate",sau pur si simplu prin dorinte de descarcare hormonala,lucru care se desfasoara intr-un stil minunat si "periculos"deopotriva.
In ceea ce priveste,sarutul realizat fata de iubit este chiar o necesitate,necondamnabila.Practic,prin tandrete si saruturi un cuplu poate sa-si materializeze sentimentele si sa fie constient de ele,nu poti spune ca te atrage cineva doar gandindu-te ca acest lucru se intampla,trebuie sa existe o oarecare apropiere ca sa se poata concretiza veridicitatea sentimentelor si a atractiei.Teoretic,nici un duhovnic nu intreaba aceste lucruri la spovedanie,adica lucruri simple,este firesc ca ele ca se-ntample,la marturisire pacatul consta in savarsirea actului sexual in sine,sau a felatiei,chiar daca sarutul poate genera aceste lucruri se impune infranarea...si este primita iaintea credintei.Caci mai de folos este sa simti si sa te abtii,decat sa nu simti nimic si sa nu cunosti lupta cu trupul si principiile pamantesti.

o_copila 06.01.2007 22:14:29

Laurentiu, merci beaucoup, mon ami! :)
In cadrul unor discutii despre dragoste, purtate cu niste prieteni, unul dintre ei, seminarist, a inceput sa spuna "Si sarutul... Daca ar sti tinerii ca trupul este Templu al Duhului Sfant..." si a fost intrerupt de un prieten si nici astazi nu am aflat ce a vrut sa spuna. (Nu am avut prilejul sa-l intreb caci se afla intr-un oras indepartat de locul in care locuiesc eu si, in cele din urma, am pierdut legatura.) Totusi, banuiesc ca el nu prea este de acord cu sarutul... Voi ce credeti?
De ce in cadrul slujbei Sfintei Cununii, mai pe la sfarsit, preotul spune mirelui: "ACUM, poti saruta mireasa"?
Multumesc!

Da-ne, Doamne, iertare, ajutor si binecuvantare!

Negroponte 07.01.2007 23:14:37

:)In cununia ortodoxa preotul nu invita mirele sa-si sarute mireasa.Sarutul este preludiul actului sexual.Pentru apropierile nevinovate exista alt termen:pupatul,care e altceva???Doamne ajuta!

Aalin 07.01.2007 23:19:37

nu stiu daca ai sau nu sotie...dar vei o mai putea oare iubi doar pupandu-te cu ea???

cristiboss56 08.01.2007 00:36:04

Citat:

În prealabil postat de Aalin
nu stiu daca ai sau nu sotie...dar vei o mai putea oare iubi doar pupandu-te cu ea???

Simpatica si nevinovata intrebare. La nevasta intervine rutina relatiei de cuplu. Sarutul, vrem nu vrem duce la rascolirea tuturor ispitelor trupesti. La adolescenti acest lucru este mai pregnant din cauza modificarilor hormonale explozive. Deci sarutul este cel mai nesemnificativ pacat. Daca acesta duce prin natura patimasa a lui, la o relatie trupeasca, este cu totul altceva. Un sarut patimas poate duce si la masturbar care este considerata un pacat mare. Vedeti ca ne invirtim intr-un cerc VICIOS. Liberul arbitru este singurul care decide pina la urma.

o_copila 17.02.2007 13:02:10

voi... ce parere aveti?
Doamne-ajuta!

Agatha 17.02.2007 17:52:23

Citat:

În prealabil postat de Alexandr_Bazil
hmm...chiar nu stiu....este prostia o crima impotriva omenirii?? bineinteles ca nu... cum poate caracteristica a 99% din oameni sa fie o crima impotriva lor!!

Foarte adevarat si trist....


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:48:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.