Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   o intrebare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9322)

Alexandra_Madalina 30.04.2010 16:10:51

o intrebare
 
Buna ziua. As vrea sa stiu daca este ceva in neregula din punct de vedere ortodocs cu a fi cantaret/cantareata. In ultimul timp m-am gandit din ce in ce mai mult la aceasta posibilitate,deoarece am o voce destul de asemanatoare cu a unei cantarete tinere cunoscute,si as vrea sa obtin un contract cu o casa de discuri,pentru ca mi-ar placea ca serviciul meu sa fie acela de a canta,si pentru ca sunt satula de toate "vedetele"care se dezbraca si nu fac altceva decat sa promoveze sexul.Multumesc anticipat :D

AlinB 30.04.2010 16:18:40

Daca vrei sa fii cantareata de muzica usoara (la propriu si la figurat) trebuie sa canti si sa faci ceea ce se vinde, adica romanta ieftina si sexul.

Daca ai o voce buna poti sa canti muzica religioasa, vezi ca e un topic pe forum unde poti gasi cateva exemple de femei in acest sens.

Dar daca vocea doar seamana-cu-a-unei-cunoscute-cantarete care probabil nu canta tocmai muzica duhovniceasca si probabil nici imbracamintea/atitudinea nu prea inspira pe aceasta directie, stii cum se zice..aschia nu sare departe de trunchi..

Doriana 30.04.2010 16:33:09

Poti sa-ti pui intrebarea daca Dumnezeu este proslavit prin ceea ce faci tu sau se va bucura de actiunile tale, si astfel vei afla raspunsul. Caci tot ceea ce facem facem de dragul Lui si pentru El, caci si El ne-a facut mult bine.

costin_byby 30.04.2010 16:45:31

Da,este in neregula a fi cantareata in lume.Daca vrei sa canti si vrei sa-ti folosesti talentul(darul)in acest scop,canta pentru Dumnezeu.Ceea ce va trebui sa faci in lume cantand pentru placeri si versurile compuse in scop comercial te va purta intr-o lume care va duce la pierderea sufletului tau.In general cantecele lumesti contin versuri care prin continut tendentios vor incita spre desfrau si in mod sigur nu spre evlavie crestina.Un bun crestin isi foloseste toate darurile primite de la Domnul in scopul mantuirii lui si al semenilor.Cantecul laic are ca scop final distractii,dansuri,gesturi care atrag dupa sine pacatul.Biserica nu condamna dar nici nu recomanda distractiile,stiut fiind faptul ca dansul Salomeei a dus la decapitarea Sf.Ioan Botezatorul.Exista multe Biserici care au coruri mixte de profesionisti unde se canta pe note,unde vei putea sa te faci remarcata si unde vei cunoaste artisti bisericesti care te vor lansa intr-o lume minunata ce-ti va aduce implinire si mai mari sperante de mantuire.Telul unui om care poate canta bine nu este acela de a demonstra altora ca este mai inzestrat,ci de a se bucura impreuna cu semenii de darul pe care il poseda.Si eu cant foarte bine din tinerete dar nu mi-as pune vocea la bataie pentru dezmatul pacatos.

Fani71 30.04.2010 19:54:45

De ce spuneti ca muzica este intotdeauna rea si sau indeamna la dezmat? Exista si cantareti sau cantarete care pur si simplu canta melodii frumoase.

VladCat 30.04.2010 22:13:39

cred ca poti fi cantareata de muzica usoara atata timp cat nu te abati de la o anumita linie.....atata timp cat nu accepti sa canti orice ci doar ceea ce nu te abate pe tine de la linia ta nu vad ce ar putea fi rau....bineinteles ca nu poti sa te lansezi pe piata cu muzica psaltica ca nu o sa semneze nimeni cu tine dar ma gandesc ca poate ai reusi sa te lansezi cu melodii placute care sa aiba si niste versuri frumoase...cu ajutorul lui Dumnezeu orice e posibil :)..roaga-te sa iti lumineze drumul ca El stie cel mai bine ce trebuie sa faci :D ...Doamne ajuta!

colaps 30.04.2010 22:25:13

De ce nu te faci cantareata la opera?

florinbrasov0 30.04.2010 23:46:58

Alexandra, cateodata, cand sfatuim pe altii, le spunem ce credem noi ca e mai bine pentru ei, Cred ca ar trebui sa îl intrebi pe Dumnezeu: "Doamne vreau sa nu te supar pentru ca stiu ca imi vrei binele, ce sa fac in situatia asta?".
Cred ca ai ajuns sa intrebi pe forum pentru ca nu vrei sa il superi pe Dumnezeu si poate constiinta (care este glasul lui Dumnezeu in om) ti-a atras atentia ca ceva nu e bine.
Nu am de unde sa stiu exact care e sitatia in sufletul tau si numai Dumnezeu si cu tine stiti. Si numai El te poate ajuta, daca vei accepta sa fii ajutata.

Sa avem grija, pentru ca daca intram intr-un cerc vicios ne va fi din ce in ce mai greu sa iesim din el.
Doamne ajuta!

eodor nastasa 01.05.2010 00:59:52

Fa-te ce vrei, da numa' sa nu calci in "strachini" atunci cand ai sa dai de dulceata lu' banu':22:.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:35:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.