Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Atitudinea crestinului in momente delicate (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18120)

bluester 01.10.2015 20:16:28

Atitudinea crestinului in momente delicate
 
In timp ce rasfoiam facebook-ul, am ramas socat cand am dat de un articol postat de catre cei de la ziarul Adevarul, in care era criticata campania impotriva educatiei sexuale, derulata de catre asociatia Ortodoxia Tinerilor. Lucrul care m-a frapat, nu a fost articolul in sine (caci stiam ca ziarul Adevarul are inclinatii anticrestine) ci comentariile oamenilor… citind doar cateva comentarii ai impresia ca traiesti intr-o lume complet antireligioasa cu deprinderi staliniste: jignirile si injuraturile (aduse impotriva crestinilor) vin in “cascada”, nu se mai termina…

Desigur, nu este prima oara cand intalnesc pe internet insulte impotriva Bisericii si credinciosilor, dar acum am simtit a fi “picatura care a umplut paharul”… de regula, eu nu m-am intalnit cu astfel de situatii (atat de agresive) in realitate; dar stateam si ma gandeam: ce as putea face eu daca s-ar intampla ca toti cei din jurul meu sa inceapa sa aduca injurii Bisericii si credintei mele? cum as putea apara eu Biserica in momentele in care “ploua” cu injuraturi ? O atitudine ar fi “sa intorci si celalalt obraz” dar, totodata, exista riscul sa devii ignorant in aceste situatii (iar ignoranta este un pacat).

abaaaabbbb63 01.10.2015 20:37:18

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 601925)
In timp ce rasfoiam facebook-ul, am ramas socat cand am dat de un articol postat de catre cei de la ziarul Adevarul, in care era criticata campania impotriva educatiei sexuale, derulata de catre asociatia Ortodoxia Tinerilor. Lucrul care m-a frapat, nu a fost articolul in sine (caci stiam ca ziarul Adevarul are inclinatii anticrestine) ci comentariile oamenilor… citind doar cateva comentarii ai impresia ca traiesti intr-o lume complet antireligioasa cu deprinderi staliniste: jignirile si injuraturile (aduse impotriva crestinilor) vin in “cascada”, nu se mai termina…

Desigur, nu este prima oara cand intalnesc pe internet insulte impotriva Bisericii si credinciosilor, dar acum am simtit a fi “picatura care a umplut paharul”… de regula, eu nu m-am intalnit cu astfel de situatii (atat de agresive) in realitate; dar stateam si ma gandeam: ce as putea face eu daca s-ar intampla ca toti cei din jurul meu sa inceapa sa aduca injurii Bisericii si credintei mele? cum as putea apara eu Biserica in momentele in care “ploua” cu injuraturi ? O atitudine ar fi “sa intorci si celalalt obraz” dar, totodata, exista riscul sa devii ignorant in aceste situatii (iar ignoranta este un pacat).

Desigur ca in momentul in care spui ca educatia sexuala provoaca avorturi... intr-o tara fara educatie sexuala... cu cele mai multe avorturi din Europa... te pune pe ganduri...

Dar da, unii oameni reactioneaza cu jigniri, ceea ce este complet inacceptabil.

GMihai 01.10.2015 20:48:09

bluester, dar aici, pe forum, nu ți s-a întâmplat oare să întâlnești atitudini jignitoare la adresa ateilor ? Chiar niciodată ?

Bârna și paiul.

florin.oltean75 01.10.2015 20:57:13

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 601925)
In timp ce rasfoiam facebook-ul, am ramas socat cand am dat de un articol postat de catre cei de la ziarul Adevarul, in care era criticata campania impotriva educatiei sexuale, derulata de catre asociatia Ortodoxia Tinerilor. Lucrul care m-a frapat, nu a fost articolul in sine (caci stiam ca ziarul Adevarul are inclinatii anticrestine) ci comentariile oamenilor… citind doar cateva comentarii ai impresia ca traiesti intr-o lume complet antireligioasa cu deprinderi staliniste: jignirile si injuraturile (aduse impotriva crestinilor) vin in “cascada”, nu se mai termina…

Desigur, nu este prima oara cand intalnesc pe internet insulte impotriva Bisericii si credinciosilor, dar acum am simtit a fi “picatura care a umplut paharul”… de regula, eu nu m-am intalnit cu astfel de situatii (atat de agresive) in realitate; dar stateam si ma gandeam: ce as putea face eu daca s-ar intampla ca toti cei din jurul meu sa inceapa sa aduca injurii Bisericii si credintei mele? cum as putea apara eu Biserica in momentele in care “ploua” cu injuraturi ? O atitudine ar fi “sa intorci si celalalt obraz” dar, totodata, exista riscul sa devii ignorant in aceste situatii (iar ignoranta este un pacat).

Ignorant nu inseamna nepasator, ci necunoscator/incult.

Ignoranta este intradevar un mare pacat. Pacatul radacina.

Pentru cel ce nu este ignorant, o ploaie de injurii este ca o ploaie de petale
de trandafiri sau ca o boare racoroasa de seara.

Reactia corecta - pasnica sau violenta- trebuie sa vizeze intotdeauna binele celuilalt.

Sunt situatii cand o atitudine pasnica este benefica celuilalt, alteori nu.

Sunt situatii cand o actiune violenta (mustrare sau actiune fizica agresiva) este benefica pentru aproapele, alteori nu.

Doar cel cu intelepciune (clarvedere cauza-efect) poate sa discearna si sa aleaga actiunea corecta in folosul celorlalti - functie de circumstante.

GMihai 01.10.2015 21:15:32

Citat:

În prealabil postat de florin.oltean75 (Post 601936)

Ignoranta este intradevar un mare pacat. Pacatul radacina.

Asta să fie diferența fundamentală între creștinism și buddhism ? Pt. că în creștinism păcatul rădăcină este mândria, nu ignoranța.

În altă ordine de idei, o cunoscută zicală populară românească pare a apropria cele două păcate: "Prostul dacă nu-i fudul, parcă nu e prost destul". Food for tought.

florin.oltean75 01.10.2015 21:48:25

Citat:

Asta să fie diferența fundamentală între creștinism și buddhism ? Pt. că în creștinism păcatul rădăcină este mândria, nu ignoranța.

În altă ordine de idei, o cunoscută zicală populară românească pare a apropria cele două păcate: "Prostul dacă nu-i fudul, parcă nu e prost destul". Food for tought.

Mihai, mandria este cauza prostiei sau prostia este cauza mandriei?
----------

Omul este mandru pentru ca la baza nu este decat un prost.

Mandria nu apare din senin, nu este un fenomen spontan fara cauza.

Omul "se crede" pentru ca "nu se vede" cum este de fapt.

Omul se mandreste, are o parere umflata despre sine pentru ca nu se vede, nu se cunoaste asa cum este el cu adevarat.

Aceasta necunoastere permite formarea unor pareri deformate - fie de mandrie, fie de subapreciere/subestimare.

Subaprecierea poate fi mai periculoasa, mai devastatoare ca mandria.

Aceste extreme intre care pendulam sunt rodul orbirii noastre. O vedere clara, cunoastere limpede a sinelui nu lasa loc parerilor mintii.

De aceea ignoranta este cel mai mare pacat, izvorul pacatuirii.

Mihnea Dragomir 01.10.2015 23:40:40

Citat:

În prealabil postat de bluester (Post 601925)
In timp ce rasfoiam facebook-ul, am ramas socat cand am dat de un articol postat de catre cei de la ziarul Adevarul, in care era criticata campania impotriva educatiei sexuale, derulata de catre asociatia Ortodoxia Tinerilor. Lucrul care m-a frapat, nu a fost articolul in sine (caci stiam ca ziarul Adevarul are inclinatii anticrestine) ci comentariile oamenilor… citind doar cateva comentarii ai impresia ca traiesti intr-o lume complet antireligioasa cu deprinderi staliniste: jignirile si injuraturile (aduse impotriva crestinilor) vin in “cascada”, nu se mai termina…

E adevarat, impertinenta mergand pana la injuratura groasa este des intalnita la oamenii fara Dumnezeu. Acestia formeaza majoritatea celor care citesc succesorul "Scanteii". La adapostul mastii anonimatului oamenii isi arata adevarata fata.

Pe de alta parte, si inca si mai trist, e ca acesta e un fenomen specific romanesc. Exista publicatii ateiste, de tip "Adevarul" si in Franta, ca si in SUA ("Le Monde", "Le Point" sau "Le Parisien" de exemplu), totusi nu vezi mascari atat de frecvente, nici atat de scarbavnice precum vezi in comentariile presei virtuale dambovitene.

iuliu46 02.10.2015 00:31:21

Da Cearli ? :71:

Nici o publicatie din Romania nu este atat de jegoasa.

Mihnea Dragomir 02.10.2015 06:08:02

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 601966)
Nici o publicatie

Topicul, din cate am inteles, nu este despre publicatii, ci despre comentariile cititorilor la articole.
Pe cel care a deschis topicul nu l-a frapat ce a putut citi in "Adevarul", ci ce a citit drept comentarii in editia virtuala.

bluester 02.10.2015 10:32:17

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 601933)
bluester, dar aici, pe forum, nu ți s-a întâmplat oare să întâlnești atitudini jignitoare la adresa ateilor ? Chiar niciodată ?

Bârna și paiul.

Ba da, am intalnit. Dar cu greu pot fi comparate cele doua situatii, fiindca aici pe forum nu prea am vazut injuraturi ca la usa cortului si nici oameni care sa ceara condamnari cu moartea pentru cei care nu impartasesc aceleasi idei.


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:11:36.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.