Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Suferinta ne face mai buni sau mai rai? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6002)

dorinastoica14 07.04.2009 13:35:05

Suferinta ne face mai buni sau mai rai?
 
Deoarece felul în care primim suferința ne poate aduce pe calea cea dreaptă sau ne poate duce la deznădejde vă provoc acum când se apropie Săptămâna Patimilor cu o întrebare.
Suferința ne face mai buni sau scoate ce este mai rău din noi?

mihailt 07.04.2009 14:06:13

Logica aristoteliana cu ceva e sau asa sau altfel nu se aplica la cele duhovnicesti.
Mi se pare aiurea intrebarea.
Ca sufletul uman e o taina.

georgeval 07.04.2009 14:54:51

Pe talharul cel care rabdat fara cartire, suferinta la mantuit. Teologia rasariteana nu considera suferinta o pedeapsa din partea lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu nu imparte recompense si pedepse, asta se intampla in teologia juridica apuseana. Suferinta este permisa de Dumnezeu in mod pedagogic ca si in cazul lui IOV sau poate fi chiar o consecinta a pacatului.

Thheo 07.04.2009 15:09:16

Suferința ne face mai buni sau mai răi?
Cel ce l-a descoperit pe Dumnezeu și cu timpul a invațat să-l iubească și să respecte învățătura Sfinților Părinți, suferința îl face cu timpul mai bun, mai înțelegator.
Dar sunt mulți care doar suferind iși intorc fața catre Dumnezeu, chiar dacă o fac ptr un scurt timp.

ory 07.04.2009 15:31:16

Poate ca suferinta nu ne face neaparat mai rai sau mai buni,dar cu siguranta ca trebuie sa ne intelepteasca mai mult,fiindca ea reprezinta un botez al fiintei noastre,unul care atinge toata sensibilitatea omului,trupeasca si sufleteasca.

ory 07.04.2009 15:46:31

Hmm!..."unii care se ingrijesc,mai rau sa imbolnavesc"...NU PREA CRED!
Este adevarat ca exista exceptii in acest sens,dar nimic mai aberant in a crede omul ca daca nu se ingrijeste de sanatate,are a fi fericit.Pana la urma,o neingrijire reprezinta un abuz,de regula datorita abuzurilor ne imbolnavim,exista explicatii concrete in acest sens.
In sat la soacramea,ma sperii cum mor barbatii pe capete,la varsta de 50-60 de ani,chiar este vorba de un procent semnificativ,si aceasta se datoreaza consumului de alcool in exces,majoritatea au inlocuit apa cu vinul si rachiul.(si ma intriga,cand aud pe sateni zicand;"atat a vrut Dumnezeu sa traiasca!")
Sedentarismul,alcoolismul,tabagismul,obezitatea,ma lnutritia,toate sunt abuzuri care ne subrezesc sanatatea vazand cu ochii,ori Dumnezeu nu prea are ce sa mai faca,daca noi suntem natangi,neinfranati,egoisti,nesatui si prosti,ajungand astfel la consecintele nefavorabile ale propriilor fapte.

windorin 07.04.2009 16:01:08

Suferinta ne face si mai buni si mai rai. Asta depinde de inima fiecaruia.

Suferinta talharilor de pe cruce a lucrat in mod diferit. Unul s'a pierdut, iar altul s'a mantuit, si inca primul dintre noi.

Suferinta lui Iuda l'a dus la sinucidere. Suferinta lui Petru i'a adus mangaierea si sfintenia.

Sa ne ridicam crucea, caci aceasta ne va face mai buni.

Florin-Ionut 07.04.2009 16:32:15

Pe necredincios eu consider ca suferinta indelungata, necazurile si problemele nesfarsite il fac mai rau.

Pe credincios insa, suferinta ar trebui sa-l apropie de Hristos, Cel care ne-a aratat suferinta maxima pe Cruce. Este nevoie sa intelegem ca, daca nu rabdam toate problemele vietii pana la sfarsit, atunci nu putem sa ne asemanam Creatorului, care a suferit pentru fiecare din noi. Hristos a rabdat Crucea din dragoste pentru noi si din smerenie si ascultare fara de Tatal; cel care vrea sa participe la slava Lui trebuie sa sufere din dragoste pentru El si pentru toti ceilalti, buni si rai. Altfel, unde ar mai fi perspectiva infinitei asemanari cu Fiul lui Dumnezeu?!

Usor de zis, greu de facut; dar nu imposibil, pentru ca harul ne ajuta pe toti cei care "indraznim" sa biruim "lumea", adica raul infiltrat in lume.

dorinastoica14 07.04.2009 20:50:17

Citat:

În prealabil postat de mihailt (Post 127212)
Logica aristoteliana cu ceva e sau asa sau altfel nu se aplica la cele duhovnicesti.
Mi se pare aiurea intrebarea.
Ca sufletul uman e o taina.

Când am deschis acest topic nu m-am gândit câtuși de puțin la logica lui Aristotel.Sinceră să fiu m-am gândit la o persoană de aici de pe forum pe care mă obișnuisem în fiecare diminață când intram pe forum să o văd la cei logați și pe care de câteva zile nu o mai văd după ce a avut un schimb scurt de replici cu cineva care îi punea această îintrebare.
Mi-am pus și eu întrebarea aceasta în momente de gerea încercare acum exact trei ani în Joia Mare.Dacă ar fi acum să răspund aș spune răspicat suferința mi-a dat șansa de a-mi cunoaște limitele și a descoperi multe lucruri despre mine pe care nici nu le bănuiam.

windorin 07.04.2009 22:48:11

Pentru cei ce inca mai caute motive si cauze suferintei, si nu le gasesc: Daca nu iti asumi suferinta, daca nu o duci zambind (sau cel putin incercand sa zambesti) si daca te revolti pentru si din cauza ei, nu te mai doare? Dispare si te lasa linisit?

Pe mine ma doare si daca nu mi'o ridic, ma doare si daca urlu impotriva si din cauza ei.
Asa ca mi'o asum ca pe un tovaras de suflet, de langa care nu pot pleca.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:37:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.