Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   E pacat sa mergi la strand sau la mare? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6770)

alexya89 25.07.2009 19:46:47

E pacat sa mergi la strand sau la mare?
 
eu cel putin cred ca ar fi pt k iti arati majoritatea corpului desi nu mergi la apa cu acest scop k sa te etalezi in fata altora ci sa te simti bn si sa inoti..mie cel putin imi place si de mik am facut inot de performanta dar uneori nu stiu ce sa mai cred...pakt presupun k e atunci cand faci cu gandul in sine pakt k vrei sa atragi prin trupul tau si cum in ziua de azi multi isi fac oki dulci cu tine cand te vad asa ma gandesc k tot paktuiesti,dar inainte cand erau ADAM SI EVA era altcv k sa fie goi nu cadeau in ispita trupeasca [pana cand si.a bagat vrajmasul coada si normal k am inceput sa cautam o tenta sexuala la multe lucruri...apropo referitor la multe cuvinte romanesti se fac glume porcoase si cu tenta sexuala ji mereu primul gand kre vine e acesta rau...ma scuza.ti k ma mai abat de la subiect

mir67ro 25.07.2009 21:19:34

asa e scris
 
n-ai de ales, vei fi ispita pentru unii si daca vrei sa nu fi ispita nu te duci la strand sau la mare

Florin-Ionut 25.07.2009 23:03:01

S-a discutat despre asta aici:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ighlight=plaja

cristiboss56 25.07.2009 23:03:14

Citat:

În prealabil postat de mir67ro (Post 156377)
n-ai de ales, vei fi ispita pentru unii si daca vrei sa nu fi ispita nu te duci la strand sau la mare

Acum să fim realiști, că mulți caută cu tot dinadisul ispita , fac ochii cât cepele pentru a o găsi !

BogdanF2 26.07.2009 14:25:25

Citat:

În prealabil postat de alexya89 (Post 156364)
eu cel putin cred ca ar fi pt k iti arati majoritatea corpului desi nu mergi la apa cu acest scop k sa te etalezi in fata altora ci sa te simti bn si sa inoti..mie cel putin imi place si de mik am facut inot de performanta dar uneori nu stiu ce sa mai cred...pakt presupun k e atunci cand faci cu gandul in sine pakt k vrei sa atragi prin trupul tau si cum in ziua de azi multi isi fac oki dulci cu tine cand te vad asa ma gandesc k tot paktuiesti,dar inainte cand erau ADAM SI EVA era altcv k sa fie goi nu cadeau in ispita trupeasca [pana cand si.a bagat vrajmasul coada si normal k am inceput sa cautam o tenta sexuala la multe lucruri...apropo referitor la multe cuvinte romanesti se fac glume porcoase si cu tenta sexuala ji mereu primul gand kre vine e acesta rau...ma scuza.ti k ma mai abat de la subiect

Pai e cam pacat, nu?

Dumnezeu ne-a dat constiinta, pe care cu cat o ascultam mai mult, cu atat ne spune mai mult ce e bine si ce e rau. Si constiinta ne spune ca nu prea bine sa te dezbraci in fata atator oameni (daca o asculti).

Pacatul e cu atat mai mare pentru o femeie, pentru ca se face partasa si chiar cauza pacatului tuturor barbatilor care se uita la ea:

"Ati auzit ca s-a zis celor de demult: "Sa nu savarsesti adulter".
Eu insa va spun voua: Ca oricine se uita la femeie, poftind-o, a si savarsit adulter cu ea in inima lui.
" (Matei 5:27-28)

"Vai lumii, din pricina smintelilor! Ca smintelile trebuie sa vina, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala." (Marcu 18:7)

Bogdan.

anna21 26.07.2009 15:12:45

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 156392)
Acum să fim realiști, că mulți caută cu tot dinadisul ispita , fac ochii cât cepele pentru a o găsi !

Foarte adevarat.
Se pare ca asta este o problema in Romania.
Eu am fost la plaja in strainatate si oamenii isi vad fiecare de treaba lui, nu exista obiceiul de a-i examina pe ceilalti (ca la noi!). Este cu totul altceva, nu trebuie sa fii doar cu ochii catre mare ca daca te uiti in stanga sau in greapta dai de o p[ereche de ochi straini care te examineaza fara jena!
Ei numesc asta respect.

alissa 26.07.2009 15:25:47

DA!
 
Da, e pacat! Pierdem aiurea timpul pe care ni l-a dat Dumnezeu spre mantuire! Cati dintre noi am fi dispusi sa stam tot atatea ceasuri in genunchi, la rugaciune, cate ore pierdem lenevind pe plaja?

LapetiteMoc 26.07.2009 15:41:48

libertate
 
Toate cate exista in viata pot fi surse ale binelui, sau ale raului, ale virtutii sau ale pacatului. Depinde de fiecare ce alege sa faca cu ceea ce-i este dat.

heaven 26.07.2009 15:51:11

Citat:

În prealabil postat de LapetiteMoc (Post 156432)
Toate cate exista in viata pot fi surse ale binelui, sau ale raului, ale virtutii sau ale pacatului. Depinde de fiecare ce alege sa faca cu ceea ce-i este dat.

Corect! :)

andreicozia 26.07.2009 20:11:40

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 156392)
Acum să fim realiști, că mulți caută cu tot dinadisul ispita , fac ochii cât cepele pentru a o găsi !

Corect, sa incercam sa privim cit dorim in jurul nostru lucrarea lui Dumnezeu insa fara sa poftim. Un fel de a ajunge la aceasta stare este sa o facem ca un studiu strict anatomic al varietatii creatiei sau artistic.
GInditi-va ca sunteti pusi in situatia de a cauta modele pentru sfintii si sfintele pe care le veti reprezenta intr-o fresca pe peretii bisericii, si o sa vedeti cum vederea lucrurilor o sa capete un caracter ziditor


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:39:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.