Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Membrii plecati , membrii disparuti si membrii "renascuti" , ai forumului nostru ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13620)

DragosP 22.09.2011 15:45:56

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 402443)
daca citesti cu atentie, o sa vezi ca parintele a recunoscut ca a facut asa ceva, precum si motivele ptr care a facut-o.

Eu aș fi un pic rezervat, cineva care s-a dat drept Părintele Gheorghe a spus că a făcut și a dres.
E o mică diferență.

MariS_ 22.09.2011 15:46:54

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 402438)
Parintele Gheorghe din Techirghiol avea ID-ul "Pr. Gheorghe". Aici vad scris "PrGheorghe". Fara punct si fara pauza. Este o diferenta. Sunt convinsa ca Parintele Gheorghe nu ar fi putut sa isi ia dubla identitate. . Un preot nu ar face asa ceva.

Nu cunosc discutia in intregime, dar deduc niste lucruri care ma intristeaza.

Am citit la o alta tematica despre blocarea ID-urilor LaPetiteMoc, soaree si razadiniran, care ar apartine aceleiasi persoane.
Hai ca nu mai inteleg nimic, ce ar vrea oare aceste persoane, oare, care pozeaza in "diversi", cu opinii contrare, cu interventii belicoase, etc?
Chiar ca-mi vine sa renunt la a mai citi pe forum, in aceasta situatie. Am crezut, naiva cum sunt, in sinceritatea tuturor, chiar daca opiniile sunt contradictorii, sau nu se potrivesc perfect unele cu altele, dar macar sa fie sincere. O lume bolnava?

Din pacate asa este, sora draga. Traim intr-o lume bolnava in care si cei ce se cred "sanatosi" si cred ca apara ADEVARUL o fac, de multe ori, cu metodele neadevarului. Constiinta nu ne mai mustra ca folosim neadevarul ca lance de atac si scut de aparare exact pentru ... ADEVAR.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Adriana Cluj 22.09.2011 15:49:34

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 402443)
daca citesti cu atentie, o sa vezi ca parintele a recunoscut ca a facut asa ceva, precum si motivele ptr care a facut-o.
aici gasesti http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=13620&page=25,

Da, am citit acum o parte, nu am apucat sa citesc tot, sper sa inteleg.
Daca intr-adevar a postat sub mai multe identitati, dumnealui in mod sigur a avut un motiv temeinic.
Ce sa zic eu? Nimic.
Taca-i buna! Vorba unui unchi de-al meu! (adica "tacerea")
Doamne-ajuta!

Am avut si eu o alta identitate EugeniaG, dar am declarat ca mi-am uitat parola si am postat sub acest al doilea ID.

anita 22.09.2011 15:50:17

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 402440)
Cred ca la nivel de substantiv comun exista o diferentiere. Daca in trecut, in situatia amintita de tine, vorbim de parinti ecumenici, astazi acele persoane care imbratiseaza ecumenismul se numesc ecumenisti
Atunci vorbeam de sinoade ecumenice, acum daca se va reusi organizarea acelui sinod asa-zis pan ortodox el va fi cu siguranta ecumenist.

Ai dreptate ,am gresit intr-adevar.
Asta era sensul la care m-am gandit dar exprimarea era alta.Una este ecumenic ,alta ecumenist.

lore86 22.09.2011 15:51:48

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 402446)
Eu aș fi un pic rezervat, cineva care s-a dat drept Părintele Gheorghe a spus că a făcut și a dres.
E o mică diferență.

se poate sa fie cum spui tu.
Nu ma mai preocupa problema asta. A adus destula tulburare .Doar ca din postare am recunoscut stilul parintelui .
dar se poate ca cineva sa-i fi copiat si stilul.
Eu as propune sa lasam balta discutia, ca oricine are momente de cadere, incepand cu un mirean si terminand cu vladica.
Deci nu e de nici un folos. Parintele, daca a fost el, a recunoscut si si-a exprimat atitudinea.Ca unii o impartasim si altii nu, e o chestiune personala.
Dar e pacat ca acest incident sa ne abata de la alte chestiuni mai importante.

Miha-anca 22.09.2011 15:54:15

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 402436)
O da, asta este o realitate care se intampla deja,la scara redusa, dar va lua proportiii intr-un viitor. Cei care se vor declara antiecumenisti, anti acte biometrice vor fi exclusi din viata Bisericii. Nu in mod direct, nu vor fi luati si scosi pe poarta afara ci vor simtii ei ca nu mai au ce cauta intr-un astfel de loc.
Si nu vorbim de credinciosiii adevarati, ci de acei caldicei, care se impaca de minune cu toate avantajele si compromisurile din lume si cu religia(atentie, a nu se confunda cu credinta ortodoxa)

care e sensul actual si care e sensul vechi al cuvantului ecumenist?

Avem proorocii ale sfintilor ortodocsi in aceasta privinta. Dar, draga mea, din pacate nu cei caldicei vor fi exclusi. Mai citeste!

MariS_ 22.09.2011 15:56:16

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 402441)
Dragul meu Marius nu despre pregătire personală și profesie este vorba.

Sărăcia cu duhul este o vitrute pe care puțini dintre sfinți au dobândit-o .
ori să spui despre tine că ești sărac cu duhul este ca și cum ai spune "eu am ajuns la fericirea sfinților". Așa că din dragoste îți spun citește, documntează-te asupra seminficației teologice a Fericirilor și apoi poți scrie ce dorești la biografie.
Iartă-mă că ți-am spus nu am făcut-o din răutate.
Doane ajută.

Am inteles. Greseala imi apartine, trebuia sa pun ghilimelele. O sa fac acest lucru, eventual pun langa semnificatia, incult. Multumesc de atentionare. Fericirile le stiam, de acolo am si luat-o, dar am crezut ca se subintelege tonul autoironic, de-aia am pus si la ocupatie "necajesc calculatoru". Dar o sa modific ca sa nu mai fie dubii. Numai bine, sora draga.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Adriana Cluj 22.09.2011 15:58:11

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 402438)
Parintele Gheorghe din Techirghiol avea ID-ul "Pr. Gheorghe". Aici vad scris "PrGheorghe". Fara punct si fara pauza. Este o diferenta. Sunt convinsa ca Parintele Gheorghe nu ar fi putut sa isi ia dubla identitate. . Un preot nu ar face asa ceva.

Nu cunosc discutia in intregime, dar deduc niste lucruri care ma intristeaza.

Am citit la o alta tematica despre blocarea ID-urilor LaPetiteMoc, soaree si razadiniran, care ar apartine aceleiasi persoane.
Hai ca nu mai inteleg nimic, ce ar vrea oare aceste persoane, oare, care pozeaza in "diversi", cu opinii contrare, cu interventii belicoase, etc?

Chiar ca-mi vine sa renunt la a mai citi pe forum, in aceasta situatie. Am crezut, naiva cum sunt, in sinceritatea tuturor, chiar daca opiniile sunt contradictorii, sau nu se potrivesc perfect unele cu altele, dar macar sa fie sincere. O lume bolnava?


Ultima remarca nu se refera nicidecum la Parintele Gheorghe, ci la ceillati useri pe care i-am amintit, ale caror postari m-au nedumerit-putin spus, erau certuri in toata regula- de multe ori.
Dimpotriva, de pe urma postarilor Parintelui Gheorghe, "Pr. Gheorghe", pe care le-am citit-in mod sigur nu pe toate- am avut folos. Drept pentru care eu una ii multumesc.

dorinastoica14 22.09.2011 16:01:09

Citat:

În prealabil postat de MariS_ (Post 402452)
Am inteles. Greseala imi apartine, trebuia sa pun ghilimelele. O sa fac acest lucru, eventual pun langa semnificatia, incult. Multumesc de atentionare. Fericirile le stiam, de acolo am si luat-o, dar am crezut ca se subintelege tonul autoironic, de-aia am pus si la ocupatie "necajesc calculatoru". Dar o sa modific ca sa nu mai fie dubii. Numai bine, sora draga.
Har, smerenie si jertfa de sine.

"Când ai ceva a zice, spune simplu ce-ai de spus / căci privighetoarea cântă așa cum i-e dat de sus"(folclor)
Cu plăcere, să-ți fie de folos.

Miha-anca 22.09.2011 16:04:37

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 402445)
Nu te grăbi Anca. Mai rămâi puțin. Mai gândește-te și adă-ți aminte ce a însemnat acest forum pentru tine.

Dorina draga, nu am plecat; cantaresc lucrurile, ca sa nu gresesc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:05:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.