Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Membrii plecati , membrii disparuti si membrii "renascuti" , ai forumului nostru ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13620)

catalin2 22.09.2011 16:04:51

Citat:

În prealabil postat de Scotland The Brave (Post 402405)
Motivatia mea,ref la Parintele Gheroghe era simpla,public spusa:am crezut,si cred in continuare,ca ar fi putut oferi multe explicatii la sectiunea Patristica unde,coincidenta sau nu,am si eu un interes in sensul ca doresc explicatii in detaliu pe anumite aspecte.Daca dansul a considerat altfel asta este,nu este treaba mea.Daca asta inseamna ecumenism atunci ma duc d**u pe o insula pustie si trimit mesaje-n sticla umanitatii,acolo cu cine d***u sa ma unesc?Eu cu mine insumi?:)

Am spus la general, intelegi si tu ca nu puteam sa ma apuc si eu sa scriu ca mai scot pe acela, il bag acolo si pe acela, etc. Theodor se referea la respectarea preotului de catre acei useri si dorinta de cunoastere a ortodoxiei. Eu i-am raspuns ca din pacate nu se va intampla asa, pentru ca unii din ei cred ca ortodoxia e buna ca si cultul lor, iar cunoasterea ortodoxiei are punctul terminus venirea la ortodoxie, in BO. Si asta pe moment, ca in viitor nu se stie ce se mai intampla.

catalin2 22.09.2011 16:23:30

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 402438)
Parintele Gheorghe din Techirghiol avea ID-ul "Pr. Gheorghe". Aici vad scris "PrGheorghe". Fara punct si fara pauza. Este o diferenta. Sunt convinsa ca Parintele Gheorghe nu ar fi putut sa isi ia dubla identitate. . Un preot nu ar face asa ceva.

Iti rezum eu pe scurt ca sa nu stai sa cauti. Pr. Gheorghe s-a declarat nemultumit de administrarea forumului, in urma raspunsului primit a cerut sa i se retraga contul. Mai multi useri dorit revenirea parintelui, acesta a luat un nick PrGheorghe si a raspuns. Adminul a aratat ca parintele mai luase un nick. In acest moment a aparut o confuzie, s-a inteles ca e o alta persoana, care era putin mai agresiva si sustinea geocentrismul. De fapt parintele scrisese cu acel nick doar 4 mesaje pana a fost banat si era un nick asemanator, "neica-nimeni", de aceea a fost confuzia.

catalin2 22.09.2011 16:28:22

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 402444)
Rasfoind forumul aflu noutati socante .
Prima a fost cea despre LapetitMoc , iar acum constat (asa cum am prezis de multa vreme) ca si userul MariS nu este f. departe de ea .
Cam cu vreo 3 luni in urma am cenzurat si criticat sustinut atitudinea si substanta postata de MariS in mod repetat precum si crizele de smerenie si bunavointa precum si sacii de binecuvintari aruncate in stinga si dreapta ca duhnind de falsitate .
Astazi aflu ca pe siteul catolic face la fel si cu aceia renuntind insa la marturisirea ortodoxa ...

Ca sa spunem adevarul, nu a scris ca este catolic si nu a sustinut pozitia catolica, ci cea ca diferentele sunt neimportante (adica o pozitie ecumenista).

catalin2 22.09.2011 16:35:33

Citat:

În prealabil postat de MariS_ (Post 402433)
si eu sunt impotriva ecumenismului, dar a aceluia care MODIFICA ceva in dogme sau invataturi, nu sunt impotriva discutiilor si intelegerii interconfesionale. Sf Marcu s-a dus sa discute si sa se inteleaga, dar A PLECAT doar atunci cand TREBUIA SA SEMNEZE si nu dat nicio palma.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Eu am inteles exact opusul pana acum, ca sustii ca si alte culte sunt la fel ca si ortodocsii, ca nu au importanta dogmele si invataturile de credinta, doar intelegerea si iubirea intre oameni. Si mai ales ca e un mare rau si pacat sa se scrie ceva despre alt cult in sens critic.
Dar daca ti-ai schimbat opiniile e foarte bine, totusi e foarte deranjant ca in mesajele tale scrii aproape tot timpul impotriva celor care nu au idei ecumeniste si practic ii jignesti (facandu-i lipsiti de dragoste, farisei, ca ii intereseaza doar dogmele dar nu au dragoste).

lore86 22.09.2011 16:49:36

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 402451)
Avem proorocii ale sfintilor ortodocsi in aceasta privinta. Dar, draga mea, din pacate nu cei caldicei vor fi exclusi. Mai citeste!

da, ai dreptate, m-am exprimat gresit.
Am vrut sa zic ca in zilele mai de pe urma bisericile vor fi aurite si marete, dar crestinii adevarti vor lipsi din ele.Aceasta nu inseamna ca Biserica, in sensul de institutie divino-umana, ii va alunga ci comunitatea care va ramane in ea si care numai ortodoxa nu va fi(la acestia ma refeream cand spuneam caldicei).Si spuneam ca acestia, caldiceii, vor ramane in Biserica(din ziduri) in timp ce ceilalti(adevarata Biserica a lui Hristos) vor fi nevoiti sa mearga zeci de km se se poata bucura de o slujba adevarata.is despre acestia, caldicei, spune Domnul"Ii voi scuipa din gura Mea!"

iertare daca nu m-am exprimat corect.
Eu asa am inteles cele citite pana acum. Dar indemnul tau e bun si ma voi stradui, cat pot, sa il pun in practica.

MariS_ 22.09.2011 16:50:06

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 402462)
Ca sa spunem adevarul, nu a scris ca este catolic si nu a sustinut pozitia catolica, ci cea ca diferentele sunt neimportante (adica o pozitie ecumenista).

Multumesc catalin. De fapt pozitia mea a fost, si este si in continuare, ca limbajul omenesc este incapabil sa "descrie" EXACT o MARE TAINA, asa cum e cea a Sf. Treimi. Privind o panorama de pe versante diferite obtii descrieri diferite, cu atat mai mult despre o TAINA. Dar, cine a citit pana la final comentariile mele de acolo, a vazut ca am afirmat clar ca filioque face ca Dumnezeu sa apara ca un "tenismen". Adica stiti acei tenismeni care joaca cu o mana, ca au bratul cu care joaca mai gros, mai dezvoltat, decat celalalt. Asa am zis si despre filioque, ca face ca cele doua brate ale Tatalui, Fiul si Duhul, sa fie asimetrice, unul (in speta Fiul) sa fie mai puternic decat celalalt (adica Duhul), caci, conform filioque, Fiul participa la purcederea Duhului, dar invers, Duhul la nasterea Fiului, nu. Catalin poate confirma sau nu daca spun adevarul. Faceam pe moderatorul acolo si incercam sa fiu impartial, dar tot mi-am spus si parerea proprie.
Har, smerenie si jertfa de sine.

MariS_ 22.09.2011 16:57:30

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 402463)
Eu am inteles exact opusul pana acum, ca sustii ca si alte culte sunt la fel ca si ortodocsii, ca nu au importanta dogmele si invataturile de credinta, doar intelegerea si iubirea intre oameni. Si mai ales ca e un mare rau si pacat sa se scrie ceva despre alt cult in sens critic.
Dar daca ti-ai schimbat opiniile e foarte bine, totusi e foarte deranjant ca in mesajele tale scrii aproape tot timpul impotriva celor care nu au idei ecumeniste si practic ii jignesti (facandu-i lipsiti de dragoste, farisei, ca ii intereseaza doar dogmele dar nu au dragoste).

Ca sa lamuresc si treaba cu ecumenismul. Sunt IMPOTRIVA ecumenismului ca schimbare de DOGMA sau INVATATURA, dar nu sunt impotriva dialogului si bunei intelegeri cu cei de alte confesiuni. Sf. Marcu a stat la dialog si pentru intelegere si a plecat doar atunci cand s-a pus problema SEMNARII pentru schimbarea sau modificarea unei dogme sau invataturi. Deci NU schimbarii dogmelor sau invataturii, DA dialogului si bunei intelegeri. Asa sunt, am fost si voi ramane, daca s-a inteles gresit, posibil sa fie vina mea.
Har, smerenie si jertfa de sine.

daniil96 22.09.2011 17:22:48

sunt impotriva ideii de a avea mai multe conturi pe un forum (clone)


dar nu inteleg cum administratorul baneaza userii pe motiv ca sunt clone ... daca existenta clonelor este permisa chiar de regulamentul forumului

probabil sunt mult mai multe clone ... si ele exista de mult ... cum de tocmai acum a inceput banarea si asa tintit?


singura explicatie plauzibila este ca userul respectiv deranjeaza prin opiniile lui si s-a cautat o motivatie pentru a il indeparta de pe forum

Danut X 22.09.2011 17:39:22

forumul este o arena a dezbaterilor.nu se discuta persoana ci idea.

Theodor_de_Mopsuestia 22.09.2011 17:52:03

Citat:

În prealabil postat de Danut X (Post 402495)
forumul este o arena a dezbaterilor.nu se discuta persoana ci idea.

...sau asa ar trebui, asta e cazul ideal, dezirabil.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:28:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.