Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Membrii plecati , membrii disparuti si membrii "renascuti" , ai forumului nostru ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13620)

EmaSimona 20.08.2011 18:49:01

Cristibossul
 
Frumos grăit-ai. Să-ți ajute Dumnezeu!

Soaree 20.08.2011 20:35:16

S-a retras admin Melissa? Nu mai inteleg nimic. Din stilul in care se lua de toata lumea si raspundea la intrebarile tuturor am fost asigurat ca face parte din echipa de administrare a forumului.

dorinastoica14 20.08.2011 20:55:10

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 391640)
Da si eu ma intrebam unde o fi Jenica? poate stie Dorina,cu Marina am vb f scurt pe messanger parea ca este ok.

Cred că Jenica este bine.La începutul lunii iulie am fost vizitată de soțul Jenicăi, Eduard care a venit cu un părinte de la măn Petru Vodă. Cu Jenica am mai vb la telefon și luna aceasta, destul de scurt. Am fost și eu foarte ocupată.
Marina nu mi-a mai răspuns la mesaje. Cred că a afectat-o faptul că atunci când a stat trei luni în țară noi cei pe care ne-a considerat prieteni nu am organizat o întâlnire. Mi-aș fi dorit aceasta dar n-a fost să fie așa cum n-a fost să ne întâlnim nici noi două Vasia.
Eu vă iubesc pe toți și dacă ne-am întâlnit și dacă nu ne-am întâlnit, căci ați intrat în inima mea și "cine intră în inima mea acolo rămâne"

cristiboss56 20.08.2011 21:08:21

" Suntem praf de stele "- Dorina Stoica ( un raspuns in versurile ei )
 
Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 391714)
Eu vă iubesc pe toți și dacă ne-am întâlnit și dacă nu ne-am întâlnit, căci ați intrat în inima mea și "cine intră în inima mea acolo rămâne"

Inima mea are numai intrari
Cine patrunde in ea , acolo ramane !
Viata mea are multe carari !
Nu stiu daca , ajung pana la mine !

Simt adierea calda
A duhului cel Sfant.
Suntem praf de stele
In cer si pe pamant.

Am cheltuit o viata
De lucruri omenesti
Si n-am stiut ca " Rai "
Inseamna sa iubesti !

Hartford 21.08.2011 19:56:42

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 391717)
Inima mea are numai intrari
Cine patrunde in ea , acolo ramane !
Viata mea are multe carari !
Nu stiu daca , ajung pana la mine !

Simt adierea calda
A duhului cel Sfant.
Suntem praf de stele
In cer si pe pamant.

Am cheltuit o viata
De lucruri omenesti
Si n-am stiut ca " Rai "
Inseamna sa iubesti !

Frumoase versurile lui Dorina sint sigura ca le-a scris din inima ei cea calda.
Si eu de peste ocean va port in gind pe cei de pe acest minunat forum.:6:

cristiboss56 21.08.2011 20:52:59

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 391985)
Frumoase versurile lui Dorina sint sigura ca le-a scris din inima ei cea calda.
Si eu de peste ocean va port in gind pe cei de pe acest minunat forum.:6:

Carticica cu versuri si una cu povestiri , scrise de Dorina , mi-au fost trimise ca dar de catre ea , si ii multumesc din suflet inca si inca odata !:1:

cristiboss56 21.08.2011 20:58:35

Multumiri si prietenului meu , Scot !
 
Chiar daca suntem de credinte diferite , pot spune cu mana pe inima ca Scot este un OM adevarat , si ii multumesc public pentru darurile in carti pe care mi le-a trimis prin posta ! De asemena , mii de multumiri din partea Bisericii Sfantul Mare Mucenic Mercurie , pentru cartile donate !
Sa traiesti prietene !:1:

Scotland The Brave 21.08.2011 21:41:13

Cristi,daca este ceva bun slavit fie Numele Domnului si fie ca toti cei ce vor merge acolo si vor citi acele carti,sa aiba folos duhovnicesc de pe urma lor.Eu lectia asta am invatat-o acum mult timp.

Odata a venit in vizita la mine un pastor in varsta si in timp ce discutam se uita la biblioteca.La un anumit moment s-a intors,m-a privit fix si m-a intrebat: ,,Sunt toate doar pentru tine?".Eu,singur pe mine si mandru nevoie mare,i-am spus: ,,Le-am strans cu mari sacrificii si le studiez".Iar s-a uitat la mine si m-a intrebat: ,,Zici ca le studiezi?Si ce ai inteles din ele,asa la modul general?"Eu am inceput o intreaga argumentatie,sigur pe mine.N-a zis nimic si m-a ascultat zambind.Peste ani l-am vizitat in parohia sa,peste hotare.O biserica micuta si veche,in care se straduise sa adune o mica biblioteca,din contributiile credinciosilor,si asa saraci.Cartile erau citite si rascitite,vechi,subliniate,rupte,atat aveau si ei. M-a simtit teribil de incurcat.Eu aveam singur o biblioteca intreaga, unele nici macar nu le citeam.Prin urmare,cand l-am vizitat din nou,am luat cu mine o lada de carti si le-am dus acolo.Au fost efectiv imprumutate toate in decurs de cateva zile.M-a privit zambind cand ne-am revazut si mi-a spus:

,,Deci nu erau doar pentru tine.Se pare ca totusi ai inteles ceva din ele si nu ai ascuns lumina lor sub obroc".

Acum omul acela batrin s-a mutat la Domnul dar eu ii ramin recunoscator pt ca a spart gheata din inima mea.Traim intr-o lume in valtoare fratilor.Sa ajute fiecare cum poate si mai ales cand are mai mult decat are nevoie.Unii dau din putinul lor si altii din prisosul lor.Ultimii sa invete de la primii,asa cum Mantuitorul a dat ca exemplu femeie văduvă care a pus doi bani în vistieria templului,putin,da a pus din putinul ei.Cu doar doi bani, vaduva a fost fericita de Hristos pentru jertfa ei. Ea daduse tot ce avea, cei doi bani ai sai, atat de putin totusi, dar care, pentru ea, insemnau totul.Sa ne ajute Cel de Sus pe toti sa dam si noi celor din jur asa cum Domnul ne-a dat noua.

ai2 21.08.2011 21:50:37

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 391651)

http://cristiboss56.blogratuit.ro/ad...ts&post_id=142

Iti recomand cu drag sa citesti articolele mele, semnate Mihaela legate de inteligenta si credinta.

http://cristiboss56.blogratuit.ro/ad...ts&post_id=143

Pot sa iti spun ca un credincios , din smerenie , de multe ori nu arata lumii capacitatile sale intelectuale si nici nu flutura ca pe stindard, numarul facultatilor , masteratelor si doctoratelor ce le detine si nici nu flutura inteligenta in fata oricui. Pentru asta cu adevarat ar fi risipa. El stie sa nu risipeasca margaritare in calea porcilor ca se vor intoarce impotriva si le vor calca in picioare.

Da asa e, crestinul nu vrea sa arate cat e de destept nici cand e cazul :)

Parca publicitatea era interzisa pe forum.

cristiboss56 21.08.2011 22:14:29

Citat:

În prealabil postat de Scotland The Brave (Post 392046)
Sa ne ajute Cel de Sus pe toti sa dam si noi celor din jur asa cum Domnul ne-a dat noua.

Asa sa ne ajute Dumnezeu !:1:


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:08:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.