Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   evreii se mandresc cu Hristos...oarecum (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5709)

Evreulcelales 24.10.2009 18:56:24

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 175790)
Nu este vorba de a uri evreii pentru ca arati niste lucruri care exista.Si la voi,padure fara uscaturi nu este.
Aici gasesti afirmatia facuta de acest domn,despre care vorbea marioad24:

http://www.youtube.com/watch?v=ohtU7x6dKb8

La gradinita se invata copii ca sa prezinta un "traznit" ca cineva care poarta cuvantul unui popor. Nazistii au facut uz de asta si comunistii la fel.Acuma poarta torta traznitii antisemiti si mie, evreul care stie exact situatia, cum spuneti voi romanii, "mi se falfaie". Cine vrea,sa creada in aiurelile antisemite . Asa li se cuvine. Istia sunt ca oamenii fara dinti care vor sa manance stek si pentruca nu reusesc, urasc pe cei cu dinti (si uneori danturi 0

heaven 24.10.2009 19:14:24

Eu cred ca,totusi,esti nejustificat de incisiv si am vazut asta in mai multe postari ale tale.
Cu siguranta nu poate fi prea placut ca cineva sa iti denigreze poporul,insa,cateodata am impresia ca la capitolul obiectivitate esti deficitar.
Evreii sunt si ei oameni intre oameni,ca orisice alt popor,cu bune si mai putin bune.
Atunci cand se prezinta si partile mai putin bune ale situatiei,brusc se striga inscenare,antisemitism si totul e luat pe picior de razboi.Gasesti asta normal?
Crezi ca daca eu sunt romanca,nu constientizez si partile mai putin roz ale poporului roman sau o sa sar la beregata cuiva care le aduce in discutie?
Niciodata nu am crezut in extreme si consider ca adevarul se afla undeva la mijloc in toata aceasta poveste.

andreicozia 26.10.2009 02:35:22

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 175806)
Gasesti asta normal?
Crezi ca daca eu sunt romanca,nu constientizez si partile mai putin roz ale poporului roman sau o sa sar la beregata cuiva care le aduce in discutie?
.

Draga heaven, daca de-a lungul istoriei ai fi fost torturata, gazata, executata, arsa pe rug si in cuptoare de vie de nenumarate ori PE NEDREPT, fi sigura ca ai fi capatat o sensibilitate iesita din comun la aceste atacuri, nu crezi?

heaven 26.10.2009 07:26:28

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 176062)
Draga heaven, daca de-a lungul istoriei ai fi fost torturata, gazata, executata, arsa pe rug si in cuptoare de vie de nenumarate ori PE NEDREPT, fi sigura ca ai fi capatat o sensibilitate iesita din comun la aceste atacuri, nu crezi?

Adevarat,Andrei,insa,totusi mi-as fi pastrat o doza de obiectivitate.Prea usor se striga aceste cuvinte:ura si antisemitism si mult prea usor se vede un atac in orice idee care nu este in asentimentul acestui domn.
Unii dintre noi chiar nu avem nimic contra acestui neam,insa,sa te fereasca Dumnezeu sa cauti niste lamuriri,ca in loc de niste explicatii de bun simt si logice,te trezesti pe un camp de batalie in care esti numit antisemit,cu siguranta trebuie ca ai un plan diabolic prin care sa denigrezi evreii si imediat "esti pus la respect" printr-o ploaie de epitete,care mai de care.
Si nu este prima data cand domnul acesta are aceasta atitudine cu mine,dar si cu alti utilizatori.
Tot ce am indraznit sa fac a fost sa postez acel link,in care se vedeau foarte clar afirmatiile presedintelui Israelului,adica nu era vorba de nici o minciuna a lui marioad24.
Asteptam si eu o explicatie pertinenta,care a fost aceea ca "lui evreului i se falfaie".
In rest,incercand sa inteleg printre cuvinte,am dedus mai mult ca spune ca totul este o inscenare menita sa ii denigreze pe evrei.Sa inteleg ca presedintele Israelului este o marioneta in mainile...cui?
Sa stii ca am printre cunostinte si evrei,dar te rog sa ma crezi ca nu l-am vazut pe nici unul dintre ei sa se exprime la modul asta.

georgedar 26.10.2009 07:27:50

Sa se mandreasca. Noi Il iubim si nu cred ca ar trebui sa ne punem problema ce face x si ce face y

Evreulcelales 27.10.2009 10:57:33

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 176071)
Adevarat,Andrei,insa,totusi mi-as fi pastrat o doza de obiectivitate.Prea usor se striga aceste cuvinte:ura si antisemitism si mult prea usor se vede un atac in orice idee care nu este in asentimentul acestui domn.
Unii dintre noi chiar nu avem nimic contra acestui neam,insa,sa te fereasca Dumnezeu sa cauti niste lamuriri,ca in loc de niste explicatii de bun simt si logice,te trezesti pe un camp de batalie in care esti numit antisemit,cu siguranta trebuie ca ai un plan diabolic prin care sa denigrezi evreii si imediat "esti pus la respect" printr-o ploaie de epitete,care mai de care.
Si nu este prima data cand domnul acesta are aceasta atitudine cu mine,dar si cu alti utilizatori.
Tot ce am indraznit sa fac a fost sa postez acel link,in care se vedeau foarte clar afirmatiile presedintelui Israelului,adica nu era vorba de nici o minciuna a lui marioad24.
Asteptam si eu o explicatie pertinenta,care a fost aceea ca "lui evreului i se falfaie".
In rest,incercand sa inteleg printre cuvinte,am dedus mai mult ca spune ca totul este o inscenare menita sa ii denigreze pe evrei.Sa inteleg ca presedintele Israelului este o marioneta in mainile...cui?
Sa stii ca am printre cunostinte si evrei,dar te rog sa ma crezi ca nu l-am vazut pe nici unul dintre ei sa se exprime la modul asta.

Heaven,spune tu te rog,crezi ca ai aci discutii numai cu prostii? Scri: " Tot ce am indraznit sa fac a fost sa postez acel link,in care se vedeau foarte clar afirmatiile presedintelui Israelului "
Ce inseamna ca "ai indraznit"? Pai ai indraznit nu rau sa pui un link care nu merge si daca mergea ar fi putut si un chior surd mut sa inteleaga ca este inca un falsh "made in antisemitland". Vezi ca mai sunt aci si crestini care cred in religia lor nu in teoriile contra evreiesti. Te rog, nu te prezenta ca obiectiva ca din toate replicele tale transpira antisemitismul.

heaven 27.10.2009 13:02:57

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 176417)
Heaven,spune tu te rog,crezi ca ai aci discutii numai cu prostii? Scri: " Tot ce am indraznit sa fac a fost sa postez acel link,in care se vedeau foarte clar afirmatiile presedintelui Israelului "
Ce inseamna ca "ai indraznit"? Pai ai indraznit nu rau sa pui un link care nu merge si daca mergea ar fi putut si un chior surd mut sa inteleaga ca este inca un falsh "made in antisemitland". Vezi ca mai sunt aci si crestini care cred in religia lor nu in teoriile contra evreiesti. Te rog, nu te prezenta ca obiectiva ca din toate replicele tale transpira antisemitismul.

Draga prietene,pentru tine orice nu este in asentimentul tau este antisemitism.
Daca ma deranjeaza ceva,acel lucru este doar atitudinea agresiva,plina de ura si lipsita de obiectivitate de care dai dovada.Atat!
Din partea mea poti sa fii ce doresti ca etnie,religie,om te face lumina pe care o porti in suflet,gandurile si faptele de iubire pe care le raspandesti intre semenii tai.Restul diferentierilor,le-as numi mai curand orgolii umane de la un anumit punct.
Ti-am raspuns mai in detaliu pe celalalt topic.

Evreulcelales 28.10.2009 15:25:55

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 176464)
Draga prietene,pentru tine orice nu este in asentimentul tau este antisemitism.
Daca ma deranjeaza ceva,acel lucru este doar atitudinea agresiva,plina de ura si lipsita de obiectivitate de care dai dovada.Atat!
Din partea mea poti sa fii ce doresti ca etnie,religie,om te face lumina pe care o porti in suflet,gandurile si faptele de iubire pe care le raspandesti intre semenii tai.Restul diferentierilor,le-as numi mai curand orgolii umane de la un anumit punct.
Ti-am raspuns mai in detaliu pe celalalt topic.

Dimineata cand te barbieresti,ce vezi tu in oglinda?Tu nu vezi pe cineva care uraste evreii si nu pierde ocazia, dupa parerea ei ca sa-i jigneasca? Dece incerci sa ne vinzi aci covrigi? Tie nu iti pasa de evrei sau de altii dar in oglinda nu vezi pe cineva care daca scrie,ponegreste numai evreii...Nu am citit nimic ca ai scris, de exemplu despre teroristii din Liban care au lansat ieri o racheta in mijlocul zilei spre un orasel pasnic din nordul Israelului, fara nici un motiv valabil afara ura lor la israelieni. Tu te straduiesti sa faci ca ei dar fara rachete ca nu ai si noi suntem departe.

heaven 28.10.2009 16:42:42

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 176824)
Dimineata cand te barbieresti,ce vezi tu in oglinda?Tu nu vezi pe cineva care uraste evreii si nu pierde ocazia, dupa parerea ei ca sa-i jigneasca? Dece incerci sa ne vinzi aci covrigi? Tie nu iti pasa de evrei sau de altii dar in oglinda nu vezi pe cineva care daca scrie,ponegreste numai evreii...Nu am citit nimic ca ai scris, de exemplu despre teroristii din Liban care au lansat ieri o racheta in mijlocul zilei spre un orasel pasnic din nordul Israelului, fara nici un motiv valabil afara ura lor la israelieni. Tu te straduiesti sa faci ca ei dar fara rachete ca nu ai si noi suntem departe.

Invita un astfel de terorist pe forum si ii voi raspunde si lui.Imi pare rau daca pentru tine totul este un front pe care se duce o perpetua lupta.

Evreulcelales 28.10.2009 21:03:11

Citat:

În prealabil postat de heaven (Post 176836)
Invita un astfel de terorist pe forum si ii voi raspunde si lui.Imi pare rau daca pentru tine totul este un front pe care se duce o perpetua lupta.

La noi lupta nu-i musai dar cand suntem "invitati" la lupta,nu stim sa mergem inapoi ca la noi, inapoi este Marea Mediterana. Nu ca generatile trecute care au dat gatul nazistilor.
Ceva interesant din istoria neamului meu. Dupa rascoala evreilor contra romanilor in primul secol,o grupa de cateva mii de evreis-au refugiat pe mulntele Metzada langa Marea Moarta.
Acest munte este foarte greu de cucerit si dupa mai multi de doi ani de asediu roman,cand au ajuns evreii la concluzia ca nu pot sa tina mai mult contra legiunile romane,barbatii ,femeile si copii s-au sinucis cand au sarit in vid, principalul sa nu cada in robia romanilor. Cauta pe Internet povestea "Metzada". Vei vedea si fotografii interesante. Azi pe acest munte se urca multi turisti cu un funicular special.

Unul din moto-urile Israelului este promisiunea:" Inca o data, Metzada nu v-a cade"
Noapte buna.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:09:47.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.