Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Nou nascutul (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13608)

maria_ioana789 17.08.2011 13:29:22

Nou nascutul
 
Buna. As vrea sa stiu parerile voastre despre noi nascutii care calatoresc cu avionul. De la cate saptamani e posibil sa pleci cu bebe cu avionul si ce riscuri exista, sa zicem daca il duc pe la 6-7 saptamani? Am auzit pareri egale pro si contra deci tot nedumerita sunt. Voi ce parere aveti? Exista riscuri?

AndruscaCIM 17.08.2011 13:39:27

Citat:

În prealabil postat de maria_ioana789 (Post 390504)
Buna. As vrea sa stiu parerile voastre despre noi nascutii care calatoresc cu avionul. De la cate saptamani e posibil sa pleci cu bebe cu avionul si ce riscuri exista, sa zicem daca il duc pe la 6-7 saptamani? Am auzit pareri egale pro si contra deci tot nedumerita sunt. Voi ce parere aveti? Exista riscuri?

"Copilul poate calatori cu avionul de la varsta de trei saptamani, in bratele parintilor. Cu toate acestea, din cauza reciclarii aerului din avion si a posibilitatii de transmitere a microbilor, este preferabil ca micutul sa aiba cateva luni pana zboara pentru prima oara cu avionul."

Deci depinde de voi pana la urma...insa din cate se pare, 6-7 saptamani ar fi o varsta destul de potrivita.

Mirela0110 17.08.2011 14:06:26

si eu zic ca de la 6 7 saptamani se poate scoate ... ce e periculos e cu virusii astia care circula prin aer ... dar asa uite baiatul meu la vreo 4 saptamani a avut o viroza din cauza fetei mai mari care a adus de la cresa ... deci un virus care l-a adus acasa, ca baiatul l-am tinut mai mult in casa, foarte putin pe afara, si apoi ni l-a dat si noua, astia mari ...

daca il pui intr-un cosulet, sau na ce este permis in avion, nu cred ca este vreo problema... acu Doamne fereste de vreun virusel, dar uite asa cum a patit baiatul meu, l-am tinut mai mult in casa si tot a racit ... si acu la 4 luni vreau sa il duc la mare, vedem ce vreme prindem ...

copiii intr-adevar trebuie protejati, dar nici cocolositi prea tare ... asa poate raci sau prinde un virusel si dintr-un parc ... stiu parinti super exagerati, care nu au scos copilul din oras nici pana la 3 ani ... ei nici chiar asa ...ca apoi tot mai rau e pt ei ....

asa si cu parintii care nu isi duc copiii la cresa de teama ca sa nu raceasca ... si sistemul lor imunitar tot nu este intarit.... la gradinita nu poate raci? pastile sunt si pt copii mici si pt copii mari ... plus ca socializeaza fff bine ... eu pe baiat il dau de la un an la cresa ... ca si asa fata o sa merga la gradinita si daca este sa ia vreun virusel tot il aduce acasa ... acu Doamne fereste sa pazeasca Dumnezeu pe toti copiii de orice boala ...

si bineinteles, fiecare parinte face cum crede el mai bine pentru copilul lui, fiecare cu parerile lui ...

Mihnea Dragomir 17.08.2011 14:52:56

Citat:

În prealabil postat de Mirela0110 (Post 390527)
acu Doamne fereste de vreun virusel,


Citat:

daca este sa ia vreun virusel
Ce este acela: un virusel ? Adică un virus mai mic ?

ai2 17.08.2011 14:58:21

Citat:

În prealabil postat de maria_ioana789 (Post 390504)
Buna. As vrea sa stiu parerile voastre despre noi nascutii care calatoresc cu avionul. De la cate saptamani e posibil sa pleci cu bebe cu avionul si ce riscuri exista, sa zicem daca il duc pe la 6-7 saptamani? Am auzit pareri egale pro si contra deci tot nedumerita sunt. Voi ce parere aveti? Exista riscuri?

Daca tii la copilul tau, documenteaza-te de oriunde altundeva, dar nu de pe un forum religios.

Mirela0110 17.08.2011 15:15:59

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 390545)
Daca tii la copilul tau, documenteaza-te de oriunde altundeva, dar nu de pe un forum religios.

:)) dar ce aici pe forum sunt oameni care nu tin la copiii lor, sau care nu se pricep cat de cat la viata, sau care pot da sfaturi bune? sfaturile si parerile sunt impartite, unele mai bune, unele mai putin bune, peste tot, pe orice forum ... aici macar ai speranta ca nimeni nu e rau intentionat ... fiecare vorbeste din proprie experienta, cunostiinte ... unul poate zice ca nu e bine de scos copilul, unu poate zice ca se poate scoate ... si omul are de ales ... eu de ex am decis sa il scot din casa si la munte si la mare ... bineinteles pazit de curent, de aglomeratie, de soare, de vant, de aer conditionat, sa nu transpire, cu plasa de medicamente in permanenta dupa mine ... si chiar nu am avut nici o problema, cand am fost cu el la munte, cand avea cam 2 luni jumate, 3 luni ... alt parinte poate si-l tine in casa pana la 3 ani ... fiecare cu frica lui ... sau cu speranta in Dumnezeu ...

PS: eu sunt anti cocolosit copiii ! si pot spune ca sunt o mama foarte responsabila, care are in permanenta grija de copiii ei. sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de momente sau clipe de neatentie, pe care le are oricine si care pot fi fatale, la cate accidente se dau la TV.

maria_ioana789 17.08.2011 15:53:49

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 390545)
Daca tii la copilul tau, documenteaza-te de oriunde altundeva, dar nu de pe un forum religios.

Tin la copilul meu de asta ma documentez si aici si in alta parte, aici macar daca pui o intrebare ti se raspunde, pe alte forumururi postezi intrebarea si nu iti raspunde nimeni, adica asta e experienta mea... Oricum raspunde cine vrea, nu e obligat nimeni, dar cu siguranta cine raspunde o face in mod responsabil mai ales aici.

GLAdoS 17.08.2011 16:20:57

Citat:

În prealabil postat de maria_ioana789 (Post 390561)
Tin la copilul meu de asta ma documentez si aici si in alta parte, aici macar daca pui o intrebare ti se raspunde, pe alte forumururi postezi intrebarea si nu iti raspunde nimeni, adica asta e experienta mea... Oricum raspunde cine vrea, nu e obligat nimeni, dar cu siguranta cine raspunde o face in mod responsabil mai ales aici.

Nu cred ca ai2 ti-a sugerat sa intrebi pe alt forum... ci o persoana avizata (in sanatatea copiilor).

Melissa 17.08.2011 18:37:30

Citat:

În prealabil postat de maria_ioana789 (Post 390504)
Buna. As vrea sa stiu parerile voastre despre noi nascutii care calatoresc cu avionul. De la cate saptamani e posibil sa pleci cu bebe cu avionul si ce riscuri exista, sa zicem daca il duc pe la 6-7 saptamani? Am auzit pareri egale pro si contra deci tot nedumerita sunt. Voi ce parere aveti? Exista riscuri?

Acum depinde si cate ore este zborul. Si daca exista escale sau nu. E bine sa eviti locurile aglomerate la o varsta asa frageda si schimbarile bruste de temperatura, aerul conditionat. Dar daca e musai sa pleci si nu ai alternativa, nu-ti ramane decat imensa CREDINTA in Dumnezeu si Maica Domnului ca totul va fi ok!:5:

Nenumitul 17.08.2011 18:55:43




Ora este GMT +3. Ora este acum 13:17:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.